15.1.14

Recenze: Vlk z Wall Street [The Wolf of Wall Street] - 80%

Skoro-epos Martina Scorseseho o skutečném člověku - Jordanu Belfortovi (Leonardo DiCaprio), který se v polovině 80. let (jako 22letý) stal burzovním makléřem a záhy poté dal dohromady precizně zorganizovanou firmu, jejímž hlavním účelem bylo slibovat klientům "jistotu desetinásobku", strašlivě je obrat a nenechat se nachytat.

Trvalo více než 10 let, než si konečně šel sednou do chládku. Dnes je zase na svobodě, živí se jako motivační řečník a splácí dluh asi 100 milionů dolarů.


Za zmínku stojí, že podle téhož člověka byl natočen už v roce 2000 film Riziko (Boiler Room) s Giovannim Ribisim a Vinem Dieselem.

Ale zpět k této nové, autorizované, tříhodinové verzi.


V souvislosti s ní jsem si uvědomil, že Martin Scoresese strašně dlouho nenatočil žádnou komedii - přinejmenším od Posledního pokušení Krista (1988).

A Vlk z Wall Street je z valné většiny čistokrevná komedie, a to mládeži nepřístupná komedie: Chlast, drogy, kurvy, nadávky, pohrdání státními orgány, pohrdání pohlavními orgány, a tak dále (můžete dokonce vidět poloerektovaný penis Jonaha Hilla, pokud jste na tyhle věci).

A já se ptám: Proč Scorsese nenatáčí víc komedií? Je to totiž v jeho podání úžasná zábava!


Protože Scorsese několik desetiletí nic záměrně komediálního nenatočil, je těžké srovnávat a vyvozovat, proč natáčel Vlka právě takhle. Ale je to většinou příjemný zážitek. Je vidět, že režisér je totální profík, který má všechny finesy řemesla v malíčku. A současně je vidět, že si na tomhle filmu nedal záležet tolik, co obvykle, že je to spíš taková zábavná bokovka. Občas trochu hapruje střih (jsou chyby v kontinuitě v rámci jedné scény), občas je doprovodná hudba střelena poněkud "od boku", občas je digitální trik trochu odbytější, než se v hollywoodských A-filmech sluší... Prostě je to o něco partyzánštější, než býváme v posledních letech od mistra zvyklí.

Ale znovu a znovu nám v průběhu filmu dokazuje, jak hladce dokáže vyždímat z kvalitních herců komediální potenciál, i když scénář není bůhvíjak sofistikovaný. Funguje i scéna "Matthew McConaughey mluví pět minut o nutnosti masturbace", nebo "totálně sjetý DiCaprio se plazí po schodech k autu" - ta má skoro kvalitu němé grotesky nebo inspektora Clouseaua.

Problém je v tom, že A) film má tři hodiny a většinu se ho děje pořád totéž dokola, v mírných variacích (podvod, chlast, kurvy, drogy, podvod, chlast, kurvy, drogy...), a B) místy se snaží být něco jiného, než komedie. Nekomediální je odhadem tak jedna desetina filmu a v záplavě toho velmi absurdního humoru se ty vážnější chvilky moc dobře nevnímají. Film je totiž tak stylizovaně a komicky vyprávěný, že ani na chvíli nemůžeme věřit, že by měl něco společného s realitou (i když je inzerován jako "podle skutečné události"). Je tak stylizovaný, že vůbec nevadí, když téměř 40letý DiCaprio hraje 22letého. Ale když nevěříme, že se opravdu pět minut propagovaly klady honění a že se opravdu jedly živé akvarijní rybičky, neuvěříme ani to, že hrdinovi někdy na něčem doopravdy záleží a něco skutečného cítí...

Jak už jste asi pochopili, full frontalů je hodně a některé opravdu stojí za to. Obzvlášť ta dáma, co hraje DiCapriovu manželku (novější model).

39 komentářů:

 1. I Fuka podlehl a hodnoti jak hodnoti. No od abstinenta co neholdoval nikdy nevsednim zazitkum ktere poskytuji chemicke substance se to asi da cekat. Pro vsechny ostatni co prozily nejakou tu kalbu a je jim 30+ bude ten film nudnej. Leonardo hraje totalniho zmrda co okrada vsechny kolem sebe a nevaha udat svoje kamrady ktery ho vykoupi z vazby. Ty pak dostanou mnohem vetsi flastry nez on.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně Leonardo tam hraju tu největší svini

   Vymazat
  2. Takže když je člověk honič, smažka a ožrala, tak si ten film neužije?
   To je mi tě líto.

   Vymazat
  3. Takže "prozily nejakou tu kalbu a je jim 30+" si vysvětluješ jako "honič, smažka a ožrala"?
   To je mi tě líto.

   Vymazat
  4. Nemusím být gay, abych dovedl ocenit gay film. Nemusím být závodník formule jedna, dokonce ani nepotřebuju řidičák k tomu, abych si udělal názor na film o pilotech F1. A nemusím fetovat ani chlastat ani dělat na Wall Street, abych uměl ohodnotit film, ve kterém se fetuje, chlastá, honí, šuká a provádějí finanční machinace.

   Vymazat
  5. Já taky nemusím nic, ale na DiKapra mám alergii a tak si to užít nemůžu, ani kdyby tam šukal zlatou formuli 1, nebo ona jeho.

   Vymazat
  6. Pane Pecino, tohle ale bylo myšleno trochu jinak. Filmy kde se chlastá, fetuje a krade už jsou poněkud mimo... netřeba je hodnotit vysoce jenom proto, že se tam chlastá, fetuje a krade. Třeba takovej Trainspotting byl bomba, ale to už je asi tak sto let nazpátek. Proč bych měl bejt vyplesklej z toho jak je to cool a děsná prdel fetovat, když to bylo omletý už tisíckrát. To se omrzí stejně jako střílení a honičky v autech. Člověk by měl přeci jenom ocenit jiný aspekty toho filmu.

   Vymazat
  7. Abys pochopil film o honičích, jednoznačně musíš být honič. Jinak s hlavním hrdinou nikdy nemůžeš souznít, nikdy neporozumíš, jak tragický je náš úděl.

   Vymazat
  8. aha. takze FF film nehodnotil kladne proto, ze je dobre natocenej a herci dobre hraji. on ho tak ohodnotil jedine proto, ze nevi jaky je to bejt sjetej a protoze honi.
   a hlavne je to tu samej odbornik :))

   Vymazat
  9. Ach Čačaný, ranils mě, vždyť já jsem Tvůj největší fanoušek. Dnes v noci na Tebe budu myslet.

   Vymazat
  10. Lukas Sova:
   vyhon 2x na Otcenas a 3x na Zdravas a je to srovnany

   Vymazat
 2. Na tom obrázku mi DiCaprio výrazem připomíná bejvalýho spolužáka... až je mi z něj na blití. Akorát že ten není podvodník, ale komunální politik.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komunální politik a podvodník, v tom skoro není rozdíl.

   Vymazat
  2. Vlk je vlastně taková ÓDA NA TUNELÁŘE. Nenatočí Magnusek jako odpověď Ódu na Pitra? Jistě by to také sklidilo velký úspěch a sympatie k tomu zmrdovi.

   Vymazat
 3. čím to je, že většina hollywoodskejch "based on true story" filmů z posledních let většinou bejvaj takový pohádky? realita dobrý, trochu to okřeňme nějakým tím překroucením reality a je to ještě lepší? pomalu abych škatulku "podle skutečných událostí" sloučil se "sci-fi", viz například Pain and Gain, ať nemusím daleko do minulosti. ale mně tam ta visačka "sci-fi" nevadí a v tomhle případě to rovnou i dám, na Lea a Matthewa se těším, Scorseseho si vážím, snad ty tři hodiny nebudou vysloveně waste of time

  OdpovědětVymazat
 4. Hillův penis byl prostetický, říkali to na glóbech

  OdpovědětVymazat
 5. Prodam platicko rohypnolu ve filmu Flunitrazepam. Stary po babicce kdyby mel nekdo zajem tak na e-mail blbzwallstreetu@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Bojím se na to jít, protože by to mohlo dopadnout jako s Letcem, což je jedinej film, od kterýho jsem utekl z kina (když DiCaprio začal chcát do flašek do Coly).

  OdpovědětVymazat
 7. Me je z Di Capria na bliti v kazdym filmu a nemuzu prijit na to proc tomu tak je.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tarantulino dosral Djanga především tím, jak debilní a nesmyslný scénář měl. Ani scény se spoustou krve to nevytrhnou (tohle si už doufám alespoň ve svým věku uvědomuje, hošan). Karpijo tomu vadil asi nejmíň.

   Vymazat
  2. Když ho nesnášíš, tak ti vadí vždycky hlavně on, i kdyby byl na tom to nejlepší. Já to chápu, nikdy se dobrovolně nedívám na nic, kde se vyskytuje jeho odporná držka.

   Vymazat
  3. Caprio je úžasný a geniální.

   Vymazat
 9. http://www.mycelebrity.eu/wp-content/uploads/2014/01/Margot-Robbie-nude-wolf-of-wall-street-1-630x261.jpg

  Tohle ma byt ten obzvlast podareny full-frontal? Kdyby Leo trosku zamakal v posilovne tak ma vetsi kozy nez ona!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, přírodní prsa mají tendenci při poloze ležmo na zádech "mizet" v hrudníku...

   Vymazat
  2. vzdy, kdyz nejaka herecka vyvali kozy nebo roztahne nohy a ukaze kundu (po amevropsku bez pysku a ochlupeni) na stribrnem platne, protoze to melo umelecky smysl v kontextu mikrokresby ztvarnovaneho charakteru a tvorilo to nosny pilir dramatickeho oblouku, buh znasilni kralicka a kralicek chce jeste
   cili na velikosti nezalezi

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Pokud není Bůh, tak je všechno úplně jedno a můžeme se chovat jako DiCaprio ve filmu, ale pokud je, a všechno nasvědčuje tomu, že je, tak islám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby bůh nechtěl, abychom urvali co se dá, nebyl by nás vybavil párem silných rukou, které to umožňují.

   Vymazat
 12. Jo jo, motivační řečníci bývají pěkný zmrdi, co jen tahají z lidí peníze. Jako ten Caprio. Jinak pěkný a poučný film.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.