28.1.14

Recenze: Jack Ryan: V utajení [Jack Ryan: Shadow Recruit] - 80%

Agent Jack Ryan se vrací!

Přesněji řečeno, Jack Ryan se objevuje na plátně znovu - a poprvé. Poté, co ho hráli Alec Baldwin, Harrison Ford a Ben Affleck, přichází nyní prequel / reboot, ve kterém uvidíme, jak se z nadaného ekonoma a vojáka (Chris Pine) stane tajný agent.

Když totiž CIA zjistí, že se na ruských účtech děje cosi podezřelého, vysílá Kevin Costner do Moskvy právě Jacka Ryana, protože pouze on je schopen pochopit, co se to vlastně v partnerských ruských firmách děje. Vypadá to totiž, že se někdo v Rusku chystá způsobit světový ekonomický kolaps, spojený s mezinárodním teroristickým útokem.


V Moskvě se okamžitě jako hlavní podezřelý vyloupne Viktor Čerevin (Nebo je to v českých titulcích Šerevin? Už si nepamatuju.) - Kenneth Branagh. To je megamultimiliardář, psychopat, vlastenec a všechny tyhle věci, které u ruských podnikatelů automaticky očekáváme...


Pine a Costner (který je v Moskvě taky) tedy rozehrají s Branaghem jakousi složitou hru plnou lží, hackování a pronikání na zakázaná místa. Což se ještě zkomplikuje, když do Moskvy nečekaně dorazí Jackova/Pineova snoubenka (Keira Knightleyová), která netuší, že je Pine/Jack tajný agent a myslí si, že je jí v Moskvě nevěrný.Shodou okolností předchozí film ryanovské série (Nejhorší obavy) natočil Phil Alden Robinson, můj velmi oblíbený režisér (Hřiště snů, Slídilové). Nejhorší obavy byly dost slušný film, nejen díky překvapivému zvratu (dojde k aktu, kterému je v podobných filmech vždy zabráněno), ale také díky tomu, že měl nezanedbatelný "lidský rozměr" a opravdu se zamýšlel nad motivací teroristů, respektive těch, ze kterých se teroristé stanou. A nepůsobilo to legračně / zábavně.

Jack Ryan: V utajení NENÍ TAKOVÝMTO FILMEM.

Jack Ryan: V utajení je zábava, a je to dost retro zábava. Nedivil bych se, kdyby byla v podobném duchu natočena bondovka někdy před 50 lety.

Zápletka je totální nesmysl a všechny postavy jsou klišé. Branagh (který film také režíroval) hraje svého padoucha opravdu hrozně roztomile, jako ty nejzábavnější padouchy z bondovek (než se bondovky začaly pokoušet o hlubší význam).

V roli režiséra si pak Branagh je plně vědom, že nenatáčí Shakespeara a snaží se z filmu vyždímat to nejzábavnější, co za daných okolností může.


Především ve filmu nejsou akční scény, které dnes máme za "běžné", tj. skákání z letadla na auto, surfování po hroutících se mrakodrapech a podobně. Pokud tam něco trochu podobného je, je to natočeno starosvětsky, s více či méně statickou kamerou, která zpomaleně neprolétá mezi kulkami a do jejího objektivu nenaráží auta.

Ve filmu je hodně triků, ale většinou jsou "neviditelné" (např. digitální předělávka britských ulic na Moskvu). Třeba ve chvíli, kdy je sestřelen vrtulník bazukou, je to znázorněno pár záběry rozklepané kamery do z jejího vnitřku - žádný dlouhý záběr na raketu, která k vrtulníku zlověstně letí, přičemž se kamera videoherně drží těsně za ní. Žádný detailní CGI výbuch. Ne. Tento film je retro oldschool.

Překvapivě (nebo možná nepřekvapivě, vzhledem k osobě režiséra) to nejlepší na novém Jacku Ryanovi jsou dialogy a scény, kdy spolu postavy mluví. Nejen Branagh, ale i Costner (kterého moc nemusím) a dokonce i Pine a Knightleyová pronášejí víceméně banální dialogy způsobem, který je často osvěžující.

Například když se na začátku filmu Pine zeptá Costnera "Odkud tohle všechno víte?", Costner opáčí "Jsem z CIA", ale řekne to legračně spikleneckým šepotem. A takových vymazlených drobností je ve filmu poměrně dost.

S tím souvisí, že nejméně zajímavý je závěr filmu, který je klasicky akční (opět zpátky v USA), moc se při něm nemluví a není víc než "adekvátní".

Trailery se pochopitelně snaží vzbuzovat opačný dojem, ale jsem přesvědčen, že tento film se bude líbit především divákům nad 30-40 let, kteří si chtějí zavzpomínat na "staré dobré špionážní thrillery".

12 komentářů:

 1. pro zdejsi znalce : ma cenu koukat na jednicku ?

  OdpovědětVymazat
 2. Předpokládám, že film narozdíl od předchozích "dílů" už není podle Clancyho?

  OdpovědětVymazat
 3. Ten Kostner mi připomněl, že jsem posledně koukal na to Pole snů a byla to hrozná nuda. Má to za mě plus jen za tu gej vložku na konci.

  OdpovědětVymazat
 4. Co mi na filmech s Ryanem vadí, že úplně kašlou na chronologii knih a celého životního příběhu a mezinárodní situace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si pusť Velkou vlasteneckou válku, ty čuryne

   Vymazat
  2. Co mi na filmech s Ryanem nevadí, že jsem nikdy žádnej neviděl a ani o něm neslyšel. Ale z téhle osmdesátiprocentnní recenze mi vyplynul starej Bond, jenom míň debilní, tudíž nezábavnej.

   Vymazat
  3. Filmový Znalče, nechápu co blábolíš, jde o to, že Jack Ryan je prostě literární hrdina, který začal v CIA v 80 letech a postupně se vypracoval na prezidenta USA. A mimochodem vyhrál několik válek, jako např. druhou japosko-americkou, iránsko/irácko-americkou, a hlavně americko/rusko-činskou. A nechal založit Duhovou šestku. A ty příběhy jsou zajímavé a není potřeba kvuli nim vymýšlet nesmyslné padouchy.

   Vymazat
  4. Jaroslave, nesublimuj své problémy se sexualní orientací projekcí do Jacka Ryana. Padouši v jeho filmech v tvé mysli představují ony dospělé strýce, kteří tě v mládi penetrovali a vnesli do tvé dušičky zmatek, jenž přetrvává dodnes. Proto je nemáš rád.

   A pamatuj: já neblábolím, jsem Znalec.

   Vymazat
 5. Tybrďo 80 ? Čekal jsem, že tu najdu argumentační munici proti též veskrze pozitivní recenzi na aktuálně a zde druhý chvalozpěv. Pro mě to byl nudný film a jelikož se příliš nevyžívám v pošklebcích vůči nechtěnému trapnu nebo slabým prvkům filmu, nenašel jsem si téměř žádnou zábavu. Spíš bych parafrázoval jeden názor z čsfd: "..to se nepovedlo, jedeme dál".
  Když se mluví o špionážním filmu, možná neférově mi pro srovnání naskočí Bournova trilogie a to je opravdu nebe a dudy. Tempo, scénář, herci! (Keira K. nesnesitelná, titulní klaďas tuctový, Kenneth aťužtomámzasebou Branagh bez energie, rutinér Costner, byť možná jediný tam dostal nadsázku, o níž se rezenze zmiňují). Píše se, že Branagh je bůhvíjaký šibal a natočil legraci, ale já tam vidím neumění a koženost. Nepochybuju ale, že kdybych to viděl v roce 1990, řeknu si: panečku! 80 málo!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.