29.1.14

Recenze: Cizí oběd [Dabba / Lunchbox] - 60%

Indie, současnost.

Starší, osamoceně žijící úředník se chystá k odchodu do důchodu. Najednou mu ale k obědu dorazí v ešusu místo závodního blafu vskutku lahůdkové jídlo.

Roznašeč se totiž spletl a donesl mu oběd, který mladá žena na druhém konci města uvařila pro svého manžela.

Roznašeč se stejně plete i nadále, takže úředník nadále dostává super jídla a začne s odesilatelkou nesměle komunikovat prostřednictvím dopisů, vkládaných do ešusu.

Postupně si začnou vylévat své srdce, dojdou k názoru, že ani jednomu z nich život nefunguje tak, jak by si představoval, a začnou uvažovat o tom, že by se konečně osobně setkali...


Jde o indický film, natočený Indy v Indii, ale snaží se kopírovat spíše Hollywood, než Bollywood. Takže v něm nejsou divoké švenky, taneční a pěvecká čísla, ani tohle. Bohužel.


Cizí oběd velmi zdařile vykresluje atmosféru místa, které má svůj řád a zaběhané rituály, ale je nám, Evropanům, zcela cizí.

Kromě dvou hlavních hrdinů v něm skoro nikdo další nevystupuje. Za zmínku stojí jen mladý ambiciózní hoch, který má hlavního hrdinu nahradit v práci a teta hlavní hrdinky, která jí neustále radí z patra nad její kuchyní (a celý film ji neuvidíme).Atmosféra hemžícího se velkoměsta dobře funguje jako kontrast deprese obou hlavních hrdinů (hrdina je sám, hrdince je manžel nevěrný). Ale pouze atmosféra nestačí, a když by mělo dojít k nějaké zápletce, nedojde k ní, respektive začnou vyvstávat zásadní otázky, na které film nenabízí odpověď. Například: Pokud hrdinka touží po fungujícím manželství (zpočátku, dokud neví o nevěře), proč svému manželovi mnoho a mnoho dní nechává posílat hnusný květák ze závodky místo svého skvělého jídla a neřekne mu, jak se věci mají?

Je zajímavé, že některé diváky údajně tento film "zahřál u srdíčka", ale mně přišel naopak velmi depresivní - situace obou hrdinů je téměř bezvýchodná, rozhodně nejsou štastní a jako nejjednodušší řešení se v obou případech nabízí sebevražda. Ale - aniž bych chtěl spoilerovat - nic tak jednoznačně vypointovaného se nestane (v dobrém ani ve zlém smyslu).

A jako "food porn" film taky moc nefunguje. Většinu jídla ani nevidíme, jen se o něm mluví a píší dopisy.

3 komentáře:

  1. Osobně bych tomu filmu dala lepší hodnocení, možná dokonce až 90%. Paradoxně asi i proto, že není moc dějový. Pro mě dobře vystihoval nádech těch zdánlivě bezvýznamných vztahů v našem životě, které ale výrazně změní naše myšlení nebo směřování. Žádné velké zvraty mi nechyběly, protože jsem se i tak nenudila. Možná mám ale jen ráda ty typy filmů, u nichž mi připadá, že se blíží realitě... i když nejsou bůhvíjak dramatické a nemluví se v nich otevřeně o emocích, které mají hrdinové prožívat, člověk je snadno pocítí a pochopí díky schopnosti režiséra a scénáristy utvořit skrze obyčejné scény citlivou a křehkou atmosféru.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.