9.1.14

Recenze: Čtyři dohody - 30%

Tento český film (který se objevuje současně v kinech a na DVD) je dokumentem, nebo přesněji řečeno záznamem divadelního představení Jaroslava Duška (jde převážně o one-man show) na motivy jakési slavné filosoficko - náboženské knihy o smyslu života.

V praxi to vypadá tak, že Dušek 2 hodiny vypráví a diváci v sále se dobře baví, což je proloženo několika málo minutami velmi absurdních, minimalistických, nerýmujících se písniček. Něco ve stylu Wesleyho Willise, ale s jednodušším aranžmá.
(Ilustrační obrázek. Ani jedna z myší není Dušek)

Mám dost problém nějak pojmout tuto recenzi, protože bych měl recenzovat FILM, nicméně z filmového hlediska se není o čem bavit. Jde prostě o prostřihy několika kamer, zabírajících živé divadelní představení. O nějaké filmové formě není možné mluvit.

Představte si, že by někdo natočil 90minutový film, který by pozůstával z toho, že by celou dobu zněla slavná Bachova hudba a na plátně by celou dobu svítil Bachův portrét. Jistě by to celé mělo nějakou nezanedbatelnou kulturní hodnotu (Bachovu hudbu), ale dost těžko bych to mohl hodnotit z filmového hlediska. Musel bych to hodnotit jako hudbu, ne jako film.
A když tento film hodnotím jako divadelní představení, musím pouze konstatovat, že bych na něco takového nikdy do divadla nešel, i když plně chápu, že to má své věrné, až fanatické fanoušky.

Toto není upoutávka na tento film, toto je reportáž o představení, jehož záznam v kině uvidíte (s jiným obsazením a v trochu jiné variantě):


Chápu, že Dušek je schopný stand-up performer a má smysl pro jistý druh humoru. Proto je výsledné dílo méně nudné, než třeba Co my jen víme.

Měl jsem ale dojem, že většina Duškových monologů nemá být vtipná a má mít nějaký smysl, měli bychom je nějak pochopit a něco si z toho všeho odnést.

Bohužel, nedokázal jsem si odnést jiný pocit, než "ten člověk je na drogách / zbláznil se / trolluje celý sál".

Poměrně záhy po začátku došlo na dva bohy, které v sobě každý z nás má, a oni tam hrají hru, takže my žijeme v nevědomí.

O něco později jsem se dozvěděl, že protože nepřikazujete svému šéfovi, co má dělat, není správné přikazovat svým dětem, co mají dělat.

O něco později jsem se dozvěděl: "Proč některé děti tlučou své učitele? Protože se touží učit a ten učitel je nic neučí!"

Tady jsem náhodně vybral jeden souvislý, uzavřený odstavec Duškova textu a červeně jsem do něj vepsal otázky, které mě při něm napadaly:
V některém z překladů otčenáše z aramejštiny je: Pusť vlákna, kterými jsme spojeni s ostatními. (OK. Co to znamená?) Ať odpustíme, ať pustíme z rukou ta vlákna, kterými držíme ty dávné nějaké chyby. (To mi z toho citátu nějak nevyplývá.) Ale my tak nejsme moc vychovaní. Nám to přijde slabošskě. Odpouštět hajzlovi. (ironicky) To se přece nedělá, ne? (No, možná by se našli hajzlové, kterým by se odpouštět nemělo.) Naše ego, Maya má spoustu argumentů k tomu, abychom neodpouštěli. Abychom se zničili. Abychom se utrápili. (Z toho, že nebudeme odpouštět, vyplývá, že se utrápíme? Proč?) Abychom zahořkli. (dtto) Hlavně my taky cítíme, že nemáme ani sílu. Víte, že nemáme tu sílu. (Jakou sílu? Proč si to myslíme? Jak to souvisí s předchozími větami?) Protože my v tom systému budování osobní důležitosti zároveň paralelně pořád odevzdáváme tu svou osobní moc. Svou osobní sílu. My ji odevzdáváme. (Co si pod tímto mám představit? Komu jak odevzdávám svou moc a sílu??) Pořád. Protože my v tom systěmu věříme, že vždycky je někdo chytřejší než my. (Pokud mají různí lidé různou míru inteligence, pak z toho logicky vyplývá, že pro většinu lidí opravdu vždycky existuje někdo, kdo je chytřejší než oni. Dušek si myslí, že ne?) Učitel je chytřejší, úředník je mocnější, celník je mocnější, policista je mocnější, lékař je mocnější než my. (To je. A co je na tom podle Duška špatného a jak by to mělo být jinak? Aby učitelé byli hloupější a úředníci méně mocní než já?) Jak my říkáme "lekař". Máte dojem, že se vám něco děje, a automaticky jdete k lekaři. Lekař logicky vás poleká. Pošle vás do lekárny. V lekárně číhá lekárník. A ten vám vydá leky. (SMÍCH, POTLESK) (OK, to není špatný vtip. A co tedy má vyplývat ze všech těch předchozích vět?)
A takhle to bylo téměř nepřetržitě, DVĚ HODINY. A já se celou dobu snažil pozorně poslouchat a chápat, o čem Dušek mluví. Marně. Byla to ejakulace myšlenek, které sice dávají samy o sobě přibližný gramatický smysl, ale když začnete přemýšlet o tom, jak spolu souvisejí (protože jsou spojeny slovy "tudíž", "protože", "takže" a podobně), jakýkoliv smysl se vytrácí. A to i v případě, že jsem schopen akceptovat existenci věcí jako "duše", "nitro", "magická energie" a podobně. Což je zcela nezbytné, jinak se ztratíte po prvních pěti minutách.

Chápu, že to mnoha lidem dělá dobře. Slyší "buzzwords", kterám jim něco říkají, hladce plynou, a jsou doprovázena hypnotickým hudebním podkresem. Mají co chtějí a připadají si, že "oni teď vědí", navzájem si rozumí a v tom jsou lepší než ti ostatní. Podobně to funguje na kázání v kostele, podobně to funguje v kině na Babovřeskách.

Na mě to bohužel nefungovalo.

76 komentářů:

 1. uznavam duska jako vyborneho herce. obsah tohoto ehm divadla me take nechava chladnym, nicmene jako humor to je vyborny. davam osmdesat...

  OdpovědětVymazat
 2. Docela me udivuje kolik zastupcu a stejne psycho-naladenych lidi Dusek ma (viz CSFD hodnoceni) - dafuq?

  OdpovědětVymazat
 3. Dušek se už úplně zcvokl. Bohužel. Býval to dobrý divadelní herec.

  OdpovědětVymazat
 4. Škoda, čekal jsem lepší hodnocení protože mam tohle představení moc rád a čekal jsem že ten humor Frantovi sedne. Obávam se ale že v tom spousta lidí hledá nějakou mystiku nebo pomalu sektu a přitom jde jen o krásně ironický výsměch některým opravdu hloupým principům naší společnosti. Chce to vidět jako celek a nehodnotit jen z těch několika vytržených vět co jsou tu citovány a komentovány. Takhle můžu vytrhnout odstavec prakticky z jakéhokoliv díla a nebude dávat smysl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Rawen. Dodaly bych, že to, o čem Dušek mluví, prostě nepadne vždy na úrodnou půdu. Ne každý je ve fázi osobního rozvoje, kdy je schopen všemu, co se v té hře probírá, dokonale porozumět (přičemž s inteligencí to celkem nesouvisí). Není tedy divu, že jsou to pro dotyčného absolutní bláboly.

   Film jsem neviděl, ale podle mě je filmové zpracování zbytečné, bohatě stačí záznam z divadelního představení, který by mohl viset třeba na youtube.

   Vymazat
  2. Ze Švejka: "Kostka je hrana, proto je kostka hranatá." Některé výroky nemusejí vůbec dávat smysl, v kontextu či bez něj. Vtip s lékařem je levný, zoufalý, utahaný (slovo lékař je všeslovanská přejímka z gótštiny a přes ni možná z keltštiny a nemá s lekáním nic společného). Když už říkám nesmysly, měl bych být aspoň zábavný. A lékařská věda se už tisíce let snaží, aby guruové jako Dušek mohli kázat alespoň fyzicky zdravému houfu.

   Vymazat
  3. Na YT to visí všechno. Natáčela to snad i ČT.

   Vymazat
  4. Hehe, Grim Reapere, takhle to vypadá, když chce někdo zamachrovat svým intelektuálním rozhledem a výsledkem je, že jen ukazuje, jak si sedí na vedení. Proboha, člověče, zapoj mozek. Jistěže Dušek ví, že skuteční původ slova je jiný, používá tohle odvození, aby dospěl ke své pointě a nějakému vtipu. Chápeme? Jesus Christ. A mimochodem, to neříkám jako fanatický fanoušek Čtyř dohod, pro mě tyhle esoterické bláboly totiž vážně nejsou.

   Vymazat
  5. Muhaha, Pipere. Klíčová slova tvého vstupu: "skuteční původ" (attention to detail!) a "nějakému vtipu". Ano, Dušek chtěl udělat vtip za každou cenu a udělal velmi chabý vtip, který by neměl zaznít na představení za 350 korun. Kromě toho se bojím, že smějící se obtloustlá paní ve třetí řadě si vážně může myslet, že ta slova spolu souvisejí. Těm doktorům se stejně nedá věřit, okradou vás o třicet korun a vůbec vám nepomůžou!

   Vymazat
  6. ty vole, Kostko, rekni mi vic o fazi osobnostniho rozvoje, kdy jsi schopen plne porozumet vtipu o lekavym lekarovi. Je to pred nebo po klinicky smrti?

   Vymazat
  7. _krásně ironický výsměch některým opravdu hloupým principům naší společnosti_

   Pan Dušek se krásně ironicky vysmívá hlavně principům za kterými stojí tak trapně lživé obory jako je medicína, fyzika, matematika a vyzdvihuje šamanství, astrologii a mystiku všeobecně.

   Vymazat
  8. Rawen se posral v kině, když celý odstavec považuje za vytržený k kontextu. Ten odstavec je kontext, kapíšto, ty meloune? Není také pravdou, že KAŽDÝ odstavec "prakticky z JAKÉHOKOLIV DÍLA" nedává smysl. Naopak, ty šulínku. Miliardy odstavců dávají krásný smysl v tisícovkách jazyků. Samozřejmě s výjimkou toho blbého Duška. A mimochodem: jako celek to je píčovina taky. Tak to dopadá, když někdo kurví něco, čemu sám rozumí jak prdel navigaci parníku. Ale pro takovém zboží je vždycky poptávka. Inu, jak se říká v písni: money talks.

   Vymazat
  9. To: Anonymní - řekl bych, že osoba (ego) je po klinické smrti slabší, takže i otevřenější. Ale to je jen moje domněnka.

   Vymazat
  10. Rene:
   nemas problem na krcni cakre? na petce?
   http://www.youtube.com/watch?v=_TB8xl_D1-E

   Vymazat
  11. Čačaný: jestli jo, tak o tom nevím

   Vymazat
  12. mozna jsi osobnostne nedospel do prislusne faze sebepoznani; jak casto onanujes?

   Vymazat
  13. I to je možné. Tu druhou část bych si nechal raději pro sebe.

   Vymazat
  14. jestli o tom nechces/nemuzes mluvit, tak mas rozhodne problem na krcni cakre

   Vymazat
 5. Docela mi uniká smysl natáčení divadelních představení a cpaní je do kin. Chápu to, pokud je to tak výrazně lacinější varianta (což se mi tak moc nezdá, divadlo je často levnější než kino, pokud to není premiéra, nebo nemusím nutně sedět někde v lóži a zas tak obrovský stát, aby se na to většina lidí nemohla dostat taky nejsme), nebo aby se to uchovalo pro nějaké nadšence v budoucnu..ale není prostě lepší jít na divadelní představení do divadla?
  I když možná Dušek chce za ty své cancy zrovna pálku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná si dokonce myslí, že je lepší než Dvořák a tak je dražší než Rusalka v Nároďáku..možná by si měl strčit ta vlákna do prdele Saša!

   Vymazat
  2. Čtyři dohody jsou na divadle neustále vyprodané a stojí... řekl bych tak minimálně tři stovky. Do kina se seženou lístky snadněji a stojí třeba i jen stovku. Tak proto.

   Vymazat
  3. Je to předražený, tyhle in kraviny pro "rozvíječe své osobnosti" jsou evidentně drahý jak kurva a dát stovku za fim-nefilm je vlastně předražený taky.
   Ale hlavně že bude mít každá Mařka pocit té kultury a že za to ušetřila a nemusela se navlíkat do gala a mohla žvejkat popkorn.
   Asi by se měli všichni už konečně tak rozvinout, aby do kina chodili na dobrý filmy a do divadla nelezli jen na frašky a muzikály.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. tady nejde hlavne o zadny rozvijeni osobnosti, nýbrž rozvoj vědomí, vnímání a duševního cítění ty potkane ze stoky :-D ale vy vnimate a vedome prozivate zivot asi jako hmyz takze pro vas je nějaký duševní rozvoj na desítky životů vzdálený.

   Vymazat
 6. Skoda ze Dusek s Vachlerem a spol. neodvibrovali v roce 2012 definitivne do paty dimenze jak meli v planu...

  OdpovědětVymazat
 7. Na 4 Dohody (knihu) mám dvě dost dobré vzpomínky. Moje žena si tu knížku jednou vzala na dovolenou. Byla jí doporučena ke studiu a rozboru (!). Po pár stránkách jí znechuceně zahodila a já se jí hned chopil. Ta neuvěřitelná snůška esoterických blábolů a protikladných rad mě hrozně rozesmála. Samozřejmě jsem nebyl schopen to dočíst, knihu jsme tam myslím naschvál nechali. Manželka ten daný kurz okamžitě opustila. O pár let později jsem ležel v nemocnici se zlomenou nohou. Společně tam se mnou ležel velký fanda této knihy (četl jí pořád dokola). Když mě přišla navštívit manželka, tak nějakým způsobem který si už nepamatuji, vznikla diskuse o této knize. Hodný, tichý pán se během několika vteřin proměnil v šílence vykřikujícího podivná hesla. Obvinil nás, že jsme cyničtí a že jsme NEPOCHOPILI DUCHA té knihy, a že kdyby se všichni řídili radami z tohoto veledíla, tak by byl na světě ráj. Na to moje žena odvětila, že pravděpodobně ano, protože by žádná lidská civilizace už dávno neexistovala (pokud by vůbec kdy vznikla) a tudíž by tu byl Ráj. Chvilku jsem myslel, že se na ní vrhne a tou knížkou jí umlátí, ale řekl nám znovu že jsme ji NEPOCHOPILI a odešel. Silně to připomínalo diskusi nevěřícího a věřícího. A udělat z toho divadelní představení a film? Proč ne. Bible už byla zfilmována mockrát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jste to asi fakt nepochopili no. ;) ale to není povinnost.

   Vymazat
  2. jsem myslel, že duška žerou jenom takový ty ezo-multikulti mařky, co rodí doma, jedí pránu a chlapy jsou pro ně šovinistický prasata, krom pár osvícenců jako je dušek. Ale příhoda z nemocnice mě pobavila a přesně vystihuje, jak je to s tím mírem v duši u těchhle sektářů.

   Vymazat
  3. Znám sektáře, jako je Grygar a ta parta okoralých gerontů se Sysifose, co mluví přesně jako ty. Zloděj křičí chyťte zloděje.

   Vymazat
 8. Františku F., Vaše recenze mne moc potěšila. Už jsem se bála, že nemám kousek zdravého rozumu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak, muze to znamenat, ze vas moje recenze potesila, protoze jste silena a odlidstena

   Vymazat
  2. ... opět jste mne potěšil ... bingo!

   Vymazat
  3. Franta ví, jak zalichotit ženám, aby je dostal do postele.

   Vymazat
  4. tato diskuse mě velice vzrušila, Franta ví, jak zapůsobit na své věrné tepláky

   Vymazat
  5. tato diskuse mě velice vzrušila, Franta ví, jak zapůsobit na své věrné tepláky

   Vymazat
 9. Ja myslim, ze az Dusek jednou opusti divadlo, tak si zalozi sektu. Budou zit nazi ve volne prirode a jist brouky. On nad nimi bude sedet na trune z lidskych lebek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi zní pořád lépe, než v žít sektě, která volí Zemana, žere párky a jí smažák. A Zeman nad nimi visí v trůně ze salámů.

   Vymazat
 10. No předpokládám. že pan Dušek neuplatil Fuku stejně jako tenkrát Kubík při Mrdovřeskách takže je to vlastně dobrý výsledek. Čurákův mlýn !!!

  OdpovědětVymazat
 11. Naše ego, Maya má spoustu argumentů k tomu, abychom neodpouštěli. Abychom se zničili. Abychom se utrápili. (Z toho, že nebudeme odpouštět, vyplývá, že se utrápíme? Proč?)

  Alespon tohle jsi tedy mohl pochopit Frantíku.

  Protoze vracet se neustale (nekteri lide treba nekolikrat za den) ke starym pleticham nevede k nicemu jinemu nez k trapeni sebe sama? A je to uplne zbytecne? Je to tak tezke pochopit?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, to je jasný jako facka. František moc nemá komu co odpouštět, protože jsou na něj všichni hodný a solej mu. Ale co my ostatní? My to chápem.
   Jenom nevím co to je kurva ta Maya... všichni vědí co to je ego. On tam cpe tyhle slova jenom aby divákům připadal důležitější.

   Vymazat
  2. Ale proc bysme se k tomu jako meli vracet? Kdyz si o nekom usoudim, ze je to kurva, tak na nej nemusim jeste nejak aktivne myslet, ale pokud se tim clovekem znovu potkam, tak se k nemu budu chovat jako ke kurve. T.j. napriklad se vubec nebudu trapit tim, pokud ten clovek bude ode me neco chtit a s cistym svedomim ho poslu do hajzlu.

   Pravdepodobne se snazite predefinovat slovo "odpustit" ale neni mi vubec jasne na co.

   Vymazat
  3. Protože když se k někomu chováš jako ke kurvě, nečiní to rozdíl mezi ním a tebou. Odpuštění je proces, který ukáže, že nejsme stejné kurvy.

   Vymazat
 12. Viděla jsem 4dohody dvakrát v divadle. Poprvé to bylo vrcholně zajímavé - hlavně proto že je Dušek tak dobrý herec. Podruhé jsem si hryzala nehty, tiše nadávala a lila do sebe alkoholy atd, protože mi za každou jeho větou naskakovaly podobné otázky, o nichž mluví Fuxoft. Na konci bych toho Duška nejradši uškrtila. Ano ano, bude mít sektu, bude sedět na hromadě lebek, hlavně ale bude sedět v jurtě někde v Pojizeří a nebude muset jíst, protože se bude živit jen pránou. Uááááá. A pak teprve nastane světový mír!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to máme podobně, já to viděl taky už kdysi dávno a to skutečně byla velmi vtipná civilní odlehčená záležitost, která se spíš trefovala do těch zajetých steerotypů všedních dnů, to duchovno tam bylo jen tak naznačeno ve smyslu, že by bylo dobrý semtam vystrčit hlavu z vlastní prdele, ale Dušek zřejmě nastoupil CESTU. co jsem viděl něco na youtube z poslední doby, tak zřejmě uvěřil ve své poslání šířit pravdu...

   Vymazat
 13. duška jsem měl rád, ale viděl jsem pár těchto jeho diskuzních kroužků a přišlo mi to jako slovní onanie, kdy se vysmívá západnímu lékařství a dalším oborům. prospěl by mu výlet mezi přírodní národy, které sice léčí šaman, nasávají vesmírnou energii, ale ve 30 umírají na zánět slepého střeva. mě už ani ty jeho povýšenecký bláboly nepříjdou vtipný...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to já s tímhle životním postojem vůbec nemám problém - ale pro plný uznání by musel otevřeně prohlásit, že je zcela v pořádku ve 30 umřít na slepák a triviální operaci odmítnout pokud by se něco stalo jemu samotnýmu. Ostatně mohl mezi přírodními národy dávno žít a nepotřeboval by tady vydělávat prachy na svých představeních.

   Vymazat
 14. Tady je to samy inteligent, takze by mi mohl nekdo vysvetlit proc zrovna tolteci? Odkad se to vzalo, to jsou nejake historicke prameny, z kterych to ten Don vycetl?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrá otázka! Neexistuje žádná toltécká literatura. Dokonce ani Aztékové nemohli o Toltécích říct conquistadorům nic určitého. Bodejť by taky mohli, když Toltékové zjevně zanikli 400 let před vrcholem aztécké říše! Stručně řečeno, Ruiz si to všechno vytáhl ze své mexické prdele. Škoda, že Dušek nemluví o tom málu, co archeologové mohou o Toltécích skutečně potvrdit: o brutálních lidských obětech, vyžadovaných bezduchým místním náboženstvím. A malá rada na závěr: od člověka, který seriózně věří v Atlantidu, udržujte aspoň stometrovou vzdálenost.

   Vymazat
  2. Já nevěřím, ani že eksistovaly Benátky! Oh, wait, jdu moc brzy...

   Vymazat
 15. Já mám celkem rád Duškovo hraní se slovíčky ve Vizitě (i když je to poslední dobou dost na jedno brdo), ale když jsem viděl 4dohody, připadal jsme si jak na setkání nějaký sekty. Bohužel to tam na lidi Dušek chrlí tak rychle, že si člověk nemá čas všechno rozmyslet a když pak dojde na závěrečnou diskuzi, máte úplně vymleto. Všechno to tak nějak nesedí, jste úplně rudej vzteky jaká je to blbost, ale nevíte přesně co. Docela nebezpečná manipulace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Me tyhle slunickovy lidickove taky pekne serou. Ono totiz to, ze ty veci, ktere magori jako Dusek chrli ani smysl nemaji davat. Je to neco jako Rorschachovy obrazce, kam si kazdy dosadi presne to, co chce slyset. Oni tuhle prazdnotu asi budou nazyvat intuice nebo jina rovina vnimani sveta. Slovo "nelogicke" je prakticky kompliment, protoze logika je pro ty "zablokovane" nebo co "jeste neprozreli".

   Proto se s takovymi lidmi vubec neda bavit. I kdyz jim v nejaky z tech blabolu nahlodate duveru (logika nefunguje, takze se vam to spise povede prachsprostou manipulaci), tak oni proste jen zmeni tvrzeni a nebo uplne zmeni tema na neco naprosto nesouvisejiciho, coz ovsem podle jejich vseobjimajiciho svetonazoru souvisi uplne zasadne. Stejni jsou vsichni konspiracni teoretici a zastanci nejakych "this would fix everything" politickych ideologii.

   Vymazat
  2. Já když čtu jak tady bliješ ty svoje negativistický sračky, tak nevidím důvod, proč bych neměl vyhledávat sluníčkové lidi místo kokotů, nejsem masochista.

   Vymazat
 16. Myslím, že jste se tady netrefil a Čtyři dohody prostě nejsou pro vás, tudíž si myslím, že v rámci fair play jste neměl hodnotit procenty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mají mít určité filmy u Franty výjimku z hodnocení procenty? No! No, fuck no! Jsou filmy rozdělovány do kast, z nichž některé mají být povzneseny nad veškeré hodnocení? No! No, fuck no! Mají být určité filmy nedotknutelné veškerou kritikou? No! No, fuck no! Artfilmy také nejsou pro Fuku a přesto, jakmile je jednou shlédl, musí i je zhodnotit procenty. Je to přece filmový recenzent, for fuck´s sake! Nebo má recenzovat jen určitý druh filmů, např. jen ty, ve kterých se vyskytují bojoví roboti nebo nindžové? Tady se netrefil - ale do tvého vkusu, a to není recenzentova práce. A fair play znamená stejná pravidla pro všechny ve hře. What don´t you fucking understand? Vysvětlivky: http://www.youtube.com/watch?v=YTihsJQHt48

   Vymazat
  2. Lumpus: jeste to tak, spravna poznamka, rozvracet tradicni hodnoty si nedame!
   vzdyt ten Dusek to mysli dobre,
   vzdyt ten Dusek ma pravdu,
   vzdyt preci ti, kdo ho nechapou, se myli,
   vzdyt preci nikdo takovy snad ani nemuze existovat!
   jak vubec muze nekdo takovy existovat?
   ..zavrit pocitac, pofoukat tradicni hodnoty a alou cumet ven do slunicka, prej to nahradi zradlo a vubec neni pravda, ze by to nejak skodilo vocim

   Vymazat
  3. Jo šak jo já si taky můžu rozhodnout koho číst a koho ne a asi si pana Fuku škrtám ze seznamu, ni hrozného se nestane.

   Vymazat
  4. dobre, ze to vime; mail, napsals mu?

   Vymazat
  5. Je to tak, když Franta, který je celý život zalezlý v hlavě, hodnotí věci, které vycházejí ze srdce, je to asi jako když panic hodnotí kamasutru.

   Vymazat
  6. Nerozumím této poznámce. Nikde v tomto článku žádnou krev (vycházející ze srdce) nehodnotím, tak co tím myslíte?

   Vymazat
 17. Je v pořádku, že každému se nelíbí to stejné teď a tady. Mnohé se mně taky dříve nelíbilo a naopak..:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Např. film Útěk do divočiny. Na poprvé nic moc, neměl jsem náladu, nepochopil jsem ho, nevím.. Předevčírem naprosté okouzlení a nadšení..:)

   Vymazat
 18. Stejně, jako mě nikdo nepřesvědčí že Kameňák 4 je super komedie tak ani já nikoho nepřesvědčím, že 4 dohody v sobě mají hodně zajímavých myšlenek.....

  OdpovědětVymazat
 19. Ahoj.
  Předně je potřeba říct, že Jaroslav Dušek pouze vychází z předlohy knihy D.M.Ruize, která je rozdělena do čtyřech částí. On jí obohacuje o své poznatky leckdy trefně jindy vtipně.
  Představení si myslím nebere za cíl bourat systém a principy, ke kterým jsme se dopracovali, naopak nastavit zrcadlo do situací, kdy je člověk příliš spoutáván naučeným a společností souhlasně přijímaným "správným" řešením.
  Snahou je znovu objevit to dítě, které je v nás, obohatit jej postupem času získanými zkušenostmi a pomoct znovu otevřít základní smysly naplno.
  Za mě říkám: "Nutno vidět naživo." DVD považuji pouze za záznam v tom pravém slova smyslu.

  Vincenzo Biere

  OdpovědětVymazat
 20. Franto, podívej se na nějaký finský film v originále a pak napiš, že je to píčovina, protože tomu není rozumět. A taky bys mohl vydat nějaké vyjádření k oteplování, genetice a menstruaci. Protože národ potřebuje takovéhle brouky Pytlíky, odborníky na všechno. Měl bys dělat mluvčího na Hradě, nebo rovnou presidenta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim,ze neni treba na pana Fuku utocit proto,ze ma svuj nazor. Na to snad mame narok vsichni. On si z predstaveni odnesl to,ze protoze neni spravne prikazovat sefovi,neni spravne prikazovat detem. Ja jsem si odnesla to,ze neni od veci zamyslet se nad tim,jakym zpusobem svoje deti nekam smerujeme,jaky jazyk k tomu volime a jestli vety jako 'odejdi do sveho pokoje a vrat se az budes normalni' maji ve vychove zaznivat. A tak je to prece v poradku. Kazdy jsme jiny,vnimame veci jinak,promlouva k nam neco jineho.

   Co me ale zarazi, je fakt, k jak negativnim emocim to predstaveni nektere diskutujici dovedlo. Bylo by fajn,kdyby si z toho lidi odnesli alespon tu pasaz o nesireni emocniho jedu,neplivani po sobe,neposilani se kamsi a neurazeni se.

   Ale treba jsem uplne mimo..

   Vymazat
  2. Myslim,ze neni treba na pana Fuku utocit proto,ze ma svuj nazor. Na to snad mame narok vsichni. On si z predstaveni odnesl to,ze protoze neni spravne prikazovat sefovi,neni spravne prikazovat detem. Ja jsem si odnesla to,ze neni od veci zamyslet se nad tim,jakym zpusobem svoje deti nekam smerujeme,jaky jazyk k tomu volime a jestli vety jako 'odejdi do sveho pokoje a vrat se az budes normalni' maji ve vychove zaznivat. A tak je to prece v poradku. Kazdy jsme jiny,vnimame veci jinak,promlouva k nam neco jineho.

   Co me ale zarazi, je fakt, k jak negativnim emocim to predstaveni nektere diskutujici dovedlo. Bylo by fajn,kdyby si z toho lidi odnesli alespon tu pasaz o nesireni emocniho jedu,neplivani po sobe,neposilani se kamsi a neurazeni se.

   Ale treba jsem uplne mimo..

   Vymazat
 21. Franto Franto ty jsi vůbec nic nepochopil

  OdpovědětVymazat
 22. Ne každému je dáno pochopit nebo se i najít... Ale život je dlouhý.. A pokud ně tomto, tak nĚkdy v příštím životě, času je dost... S láskou a pochopením... Kéž jsou Všechny bytosti šťastny😉.. Nejsem ani sjetá ani slUníčková😀

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Teda Franto! I když s tímto Vašim článkem vůbec nesouhlasím, protože tohle divadelní představení přímo miluju tak Vás musím pochválit, protože jste mě opět hodně pobavil! :D A myslím to v dobrém. Chápu totiž, že ne každému tohle může sedět, ale podat negativní recenzi takovýmhle způsobem, nad který se dokáže povznést i zasmát i Duškovo zarytí příznivci můžete vážně asi jen vy! :D Jen tak dál :-)
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 25. Celá tato ezokniha je nesmysl a snad se těmito dohodami bude řídit, co nejméně lidí. Považuji je za celospolečensky škodlivé. Představení JD, jo fajn zábava, ale pokud možno nepřemýšlet ani nad laciným prvoplánovým humorem ani nad cenou vstupenky. Shrnutí, jak DMR, tak JD z nás pouze dělají hlupáky.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.