21.1.14

Recenze: Vejška - 50%

Osudy Mádla a Vorla mladšího (z Gymplu) pokračují v novém filmu Vorla staršího. Mádl je na Vysoké škole ekonomické, Vorel studuje umění, ale duše obou stále patří sprejování.

A ženským.


V Gymplu mě dost iritovalo, že film nemá žádný děj, jeho hrdinové nikam nesměřují, nekoná se žádná pointa, a jenom se chuliganizuje, chlastá, kurví a všechno je to cool.

Vejška je v tomto ohledu o trochu zajímavější. Vorel je zde totiž víceméně za slušňáka, který odmítá chlastat a brát drogy a chtěl by se doopravdy zamilovat. A Mádl je jakýsi Ďábel, který ho svádí svým způsobem života zhýralého milionářského synka, proti čemuž se Vorel snaží bojovat a neztratit přitom Mádla jako nejlepšího kámoše.

Ne že by to bůhvíjak dobře fungovalo, ale je to od Gymplu znatelná změna k lepšímu.

Film má opět (na české poměry) slušné "production values", kamera chvíli nepostojí, hudba anarchisticky rapoidně burací (bohužel většinu času pořád dokola dva stejné tracky), občas se povede nějaký zajímavý záběr - ale na druhou stranu, některé záběry mají opravdu hnusné digitální zrnění (a není to záměr - mají ho třeba jen některé záběry v rámci delší scény).

Vyloženě závadný mi řipadal pouze střih, který se snaží držet tempos dravou kamerou a hudbou a nedaří se mu to. Vorel (resp. jeho střihač) má zvláštní zvyk ukončovat mnohé scény tím, že všichni na plátně přestanou mluvit, utichne hudba, proběhne pomalá zatmívačka a začne jiná scéna.

Mádl hraje velmi dobře, Vorel mladší o něco hůře, ale pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že je to špatný casting a že by si měli své role prohodit. Vorel by se mnohem lépe hodil na slizkého milionářského synka, místo na rozervaného straight egde umělce. Z ostatních rolí stojí za zmínku jen Bydžovská v roli Vorlovy alkoholické matky. Všechna děvčata (včetně toho hlavního) jsou jen potěcha pro oči a o herectví se u nich nedá mluvit, a všechny dospělé role (včetně těch, které jsou uváděny v traileru na čelných místech) jsou jen epizodní karikatury.Největší slabinou filmu je ale opět scénář, přesněji řečeno námět, který postrádá jakýkoliv vývoj kamkoliv a když už se něco stane, je to často nelogické a je to ve filmu pouze proto, že to tam tvůrci chtěli mít, aniž by to vyplývalo z něčeho, co se stalo předtím.

I když se Vorel snaží občas bránit Mádlovu špatnému vlivu, pořád je ve filmu spousta scén, kdy oba svorně provádějí hnusné / nebezpečné / trestné věci lidem, kteří jim nic neudělali, mají z toho skvělou zábavu a je to natočeno tak, aby se divák bavil s nimi (například ohrožují autem náhodné lidi na přechodech pro chodce s pokřikem "uhni teta!"). Tato amorálnost se pak tvůrcům vymstí ve scénách, kdy Bydžovská v silném alkoholickém deliriu, v polovědomí se potácí po bytě a blekotá, Vorel je z toho jako její syn nešťasný, ale předpremiéroví "řadoví diváci" se tomu smáli v domnění, že to má být humor. Vždyť také konzistentně nejhumornějším elementem filmu je zrzavý hulič, který se průběžně objevuje a legračně se chichotá, aniž by někdy dělal něco jiného.

Koná se dokonce pokus o metahumor, když jedna z postav řekne "Po filmu Gympl u nás maluje každej toy".

Většina filmu pozůstává z toho, že Mádl balí náhodné supermodelky, které s ním chodí na VŠE, podvádí při zkouškách, fetuje, chlastá, pumpuje otce (Kraus) o prachy, píchá Vorlovu přítelkyni a dává jí drogy. Vorel občas paří s ním, chlastá méně, snaží se dostat na uměleckou školu, žárlí na svou přítelkyni, ale miluje ji, protože neví, že mu ji Mádl opíchal. A společně občas sprejují a označují se za "vrajtery" (takto vyslovováno).

Typické pro tento film je, že v něm vůbec nic nevyplyne z toho, že se přítelkyně hlavního hrdiny vyspala s jeho nejlepším kamarádem. Hlavní hrdina se to nikdy nedozví a jeho nejlepší kamarád zůstane jeho nejlepším kamarádem. Dlužno podotknout, že film je dost explicitní a leckteré ty supermodelky z VŠE uvidíme v docela odvážných záběrech. Na druhou stranu, obličeje některých z nich uvidíme v extrémně detailních záběrech, které je velmi zhnusňují, ale je možné, že je to záměr, odkazující na pomíjivost a futilitu nezávazného sexu, podobně jako v Bergmanových filmech.

Z dějového hlediska k něčemu dojde až na úplném konci filmu, ale vskutku není o co stát (následuje odstavec spoilerů): Mádl je za uplácení učitele vyhozen ze školy, ale je mu to jedno, protože ho to tam stejně nebavilo a otec mu zaplatí jinou. Mádlův otec (Kraus) sbalí Vorlovu sexy přítelkyni (tu co předtím spala s Mádlem), na což Vorel zareaguje tak, že Krause zmlátí, když je spolu uvidí sedět v restauraci. Na to je Vorel zavřen na pár měsíců natvrdo za sprejování (resp. za porušení podmínek domácího vězení) a ve vězení dostane dopis od firmy AVG, která je tak nadšena logem, které jí namaloval, že ho zve na stáž do USA (tuším product placement). Tam se se záznamem v trestním rejstříku nemůže vydat, ale Mádl ho uklidní slovy "Neboj, fotr má na ambasádě svoje lidi". Nevím, školy nemám, ale kdybyste byli milionářský podnikatel, přebrali byste holku kamarádovi svého syna a ten kamarád vás pak za to zmlátil, zařizovali byste mu následně protekci na americké ambasádě? Nicméně se to všechno během následujících pár desítek sekund stane, zadumaný Vorel odlétá do USA, zatímco si Kraus užívá s jeho expřítelkyní a Mádl se dále kurví, chlastá a hulí.

Prostě jako v životě.

39 komentářů:

 1. vy debilove! Vorel a vubec vsichni zainteresovani v tomhle projektu jsou studovani profesionalove, kteri sem nehazi nejake hovadinky, pokusky atakdale, proste tohle je vysoustruzena kvalita, tohle je filmove remeslo, vy kokoti, jestli to nechapete!
  jako my to tady muzeme kritizovat, ale co my doprdele koneckoncu vime, studoval to nekdo z nas?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha! názor odborníka na filmové humění (tzv. árt)?

   Vymazat
  2. Chápu to správně, že když nemám vystudováno na FAMU a podobných, tak se mi vlastně musí líbit každej film, protože kdyby náhodou ne, ta je to jen proto že nejsem filmový profesionál??

   Vymazat
  3. Ten Čačaný je talentovaný na psané slovo má na to nějakou specifickou školu ?
   Byl bych rád kdyby pan Okamihu převzal filmovoé recenze po panu Fukovi.

   Vymazat
 2. Tak bacha, tady se mi někdo sere do řemesla. Vy šulíni, uvědomte si, kdo je tu Filmový Znalec! Takže můj resultát: je to kokotina. Vorlové jsou kokoti, Mádl je kokot a všechni blbci, co se na tom podíleli, jsou banda podělanejch amatérů! Prostě další vykurvený český film. A Čačaný jako filmový kritik totálně selhává a zaslouží za trest koukat dva dny na všechny domácí videa Vorla staršího, Vorla mladšího a všechny dokumenty HBO o vorlovi bělohlavém. A hubu držet, nebo to budou tři dny!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. zehlickou do ksichtu, jestlipak to zanecha nejakou stopu

   Vymazat
  2. To nevím, ale Vorlova ksichtu mi líto nebude. Mladšího nebo staršího, prašť jako uhoď...

   Vymazat
  3. o okena do piti? to by pomohlo?

   Vymazat
  4. Za český film bych nedal ani vorla. Ani za Vorlův ne.

   Vymazat
  5. Za český film bych nedal ani vorla. Ani za Vorlův ne.

   Vymazat
 3. Zas trapně nudný fiml na nudné téma ( věčně mladý Mádl, alkohol, drogy, sex). Kdyby tam byl aspoň nějaký zohyzděný otrok, vražda násadou od lopaty, exekutoři, čtrnáctiletá romská prostitutka, Okamura a jeho moudré slovo na jakékoli téma, Váňovi koně v pyramidě, nebo něco aspoň trochu zajímavýho.

  OdpovědětVymazat
 4. Františku, kamaráde, zamysli se nad sebou.
  Opravdu je nutné pašovat do recenze pitomého českého filmu slova jako futilita, která si i celkem erudovaný teplák musí hledat ve wikipedii?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to poprvé, kdy František tvoří z angličtiny nová česká slova. Slovo "futilita" samozřejmě neexistuje. Snad by to ale mohlo být zkráceně "fucked-up utilita".

   Vymazat
  2. http://cs.wiktionary.org/wiki/futilité
   Taky jsem hledal.

   Vymazat
  3. ..no prostě s tou protežovanou angličtinou běžte do prdele, to spíš ta přejala od všech co mohla, než že by to bylo naopak.

   Vymazat
  4. Nový nápad: futilita = Frantova utilita. Ale jako slovo násilím převedené z angličtiny nebo francouzštiny ne. Ale jako francouzské heslo FFFilmu by to ušlo: liberté, fraternité, futilité!

   Vymazat
  5. No vidíš, prapůvod bude možná podobný jako té utility, prostě její zápor, vychází to možná až ze starořečtiny, nebo jiného prajazyka, stejně jako většina slov. Pokud to Fuka používá normálně, tak mu to násilné nepřipadá. Ćasto potkávám slova a patvary, které vidím, nebo slyším prvně, tak mě to nijak nešokezíruje, pokud není divný každý druhý slovo.

   Vymazat
  6. Your resistance is futile...

   Vymazat
 5. Mádl "HRAJE" a ještě k tomu "DOBŘE" ??? To je dvojnásobný protimluv, ne? Tenhle exot se hodí akorát tak na nějaké několikavteřinové cameo hobitího záprdka v Jacksonově filmu, nikam jinam bych ho necpal.....

  OdpovědětVymazat
 6. Oblafnout vízum do USA? ESTU generuje počítač a na ambasádě v Praze stím nic neudělají...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To neznáš Krauze a jeho dlouhý prsty. I svýho netalentovanýho syna dostal do televize, kde pravidelně vystupuje.

   Vymazat
 7. At uz ti cesti rezizeri tahnou do prdele! Nebo do Ameriky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radši do Ruska, na ruský filmy se zaručeně nikdy dívat nebudeme.

   Vymazat
  2. Vole, ruske porno je nejlepsi...

   Vymazat
 8. Pah! Gympl jsem neviděl, Vejšku neuvidím... ještě aby konečně začala opravdová zima.

  OdpovědětVymazat
 9. writer [cteno zamerne jako vrajter] je oznaceni kterym se castuji lide patrici do graffiti subkultury, je hloupe se tomu smat nebo divit, ukazuje to pouze na neznalost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže pouze upozorňuji na to, jak realisticky je ve filmu ztvárněn kokotismus této subkultury.

   Vymazat
  2. Františku, ve vší úctě, sám mi někdy připadáš jako poměrně slušně zkokotělý teplák. Což by teoreticky mohlo znamenat, že máš dostatek praktických zkušeností, abys mohl hodnotit úroveň kokotismu ostatních... Na druhou stranu pak takové hodnocení může působit trochu neobjektivně.

   Vymazat
  3. My jsme rádi, že je Franta subjektivní, jelikož se jeho subjektivita, tu více, tu méně, blíží subjektivitě naší.

   Vymazat
 10. Můžu někde hlasovat v anketě o nejhorší letošní filmový plakát k českému filmu? Ten k Vejšce nemůže trumfnout ani Troška.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemohu souhlasit. Troška bude vždy o trošku horší.

   Vymazat
 11. me se film libil, casti scenare byli fakt na facku zejmena to s filmem gympl, scena jak napadne krause je uplne trapna. A to s AVGckem taky hrozn
  Ale celkove se mi film libil ma jen dost chyb kvuli kterym si ho pustim jen nerad znovu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.