22.1.14

Recenze: Špinavý trik [American Hustle] - 70%

Rok 1978. Slizký plešatící tlusťoch Christian Bale je velmi zdatný podvodník, v čemž mu úspěšně pomáhá jeho partnerka (ve zločinu i v životě) Amy Adamsová.

Pak ale spadne klec a načapá je agent FBI Bradley Cooper, který jim udělá nabídku, jaká se neodmítá: Když Bale a Adamsová pomůžou odhalit korupci okresních politiků (především starosty Jeremyho Rennera), bude jim prominut trest.

Podvod se zprvu daří jako pomásle, ale s úspěchy roste chuť a Cooper začne Balea a Adamsovou nutit do riskantnějších a riskantnějších kliček. Když se začnou zaplétat s mafií a členy kongresu, přestane se to líbit už i Cooperovu nadřízenému (Louis CK).

A aby se to ještě zkomplikovalo, Bale má celou dobu manželku, se kterou sice nežije, ale ona mu vychovává dítě a velmi nešťastně se do celého podvodu zaplete.

A Adamsová možná začala milovat Coopera...Nejnovější fim Davida O. Russella (Tři králové, Fighter, Terapie láskou) nabízí skvělé herce a skvělou dobovou amosféru. Nejen, že je zábavné vidět Balea se strašným břichem, Rennera se strašnými vlasy nebo Adamsovou se zajímavými bradavkami (a všechny z nich ve strašlivých kostýmech), ale všichni z nich předvádějí opravdu kvalitní herecké výkony. Některé krátké etudy by se měly promítat v hodinách herectví jako ukázka toho, jak zajímavě se dá víceméně triviální scéna zahrát.

Bohužel, scénář filmu by se v hodinách scenáristiky ukazovat neměl.

Celé to je napsáno volně podle skutečných historických událostí, ale je to úplně jedno, protože je jasné, že je to velmi intenzivně dramaturgicky přibarveno a je možné, že držení se reálné předlohy nakonec scenáristy svazovalo a i následkem toho je děj filmu takový kočkopes...

Docela dobře fungují mezilidské vztahy, které jsou mezi hlavní čtveřicí až pěticí poměrně složité a v průběhu filmu se zajímavě vyvíjejí do jiných podob. Většinou ten vývoj dává emocionální smysl (s výjimkou Larenceové, která je většinu filmu prostě mešuge) a v podání oněch dobrých herců je většinou příjemné se dívat, jak nějaká postava ztrácí půdu pod nohama, jak se další cítí jako boss (neoprávněně), jak se jiná těžko rozhoduje v krizové situaci, a tak dále...

Skoro vůbec ale nefunguje to, kvůli čemu má film hodně přes dvě hodiny, to jest složitá zápletka se všemi těmi podvody.

Někdo někomu řekne, že musí udělat to a to, jinak on u dělá to a to. On to udělá, ale nechce se mu, a připravuje si zadní vrátka. Zadní vrátka jsou prozrazena, nesprávná postava je náhodou na špatném místě ve špatnou chvíli, vše dopadne jinak, takže je nutno vymyslet nový trik, ale sázky už teď jsou mnohem vyšší... A tak dále, pořád dokola, a je jasné, že nic není definitivní a nakonec se ukáže, že někdo jiný někde celou dobu tahal za nitky a je to jinak... A tak podobně.

Je možné, že to TAK NĚJAK BYLO, ale v této filmové podobě to prostě není zábavné ani zajímavé. Přesněji řečeno, zábavné jsou ty scénky, které se blíží čistokrevné komedii á la Dannyho parťáci (např. "hispánský policista se musí vydávat za arabského šejka, ale neumí arabsky"). To je legrace. Ale většina zvratů je prezentována se zcela vážnou tváří a se snahou provázat je se "skutečnými lidskými dramaty".

A to velmi zásadně skřípe, respektive mi to po hodině filmu začalo být zcela šumafuk.

Nelíbí se mi rozhodnutí tvůrců natočit téměř 140minutový film, který se snaží tvářit jako "hlubší dílo s přesahy, vypovídající o tehdejší pokřivené době" (nebo nějaká podobná zhovadilá formulace), ale přitom je jeho základní příběhová kostra chatrná jako z Podrazu 2. Nebo Podrazu 3.


Musím sebekriticky přiznat, že jsem nikdy nepochopil, proč jsou někteří lidé z filmů Davida O. Russela tak odvaření. Ty, které jsem viděl, mi nepřipadaly špatné, většinou s dobrými herci a s občasným zajímavým prvkem, ale nic, co bych musel vidět znovu nebo o tom nějak soustavněji přemýšlet.

Špinavý trik na této mé nechápavosti nic nezměnil.

13 komentářů:

 1. sohlasim. russel je tak na dvd z pujcovny. hlavne kdyz hraje gladiatora....:-P

  OdpovědětVymazat
 2. "Slizký plešatící tlusťoch...." - Fuka tam hraje? To potom gratuluju, úspěch!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozor, Fuka není plešatící tlusťoch, ale tloustnoucí plešoun. V tom se často chybuje.

   Vymazat
  2. Vy mu jen závidíte, že je slavný model spodního prádla.

   Vymazat
 3. to uz fakt nedokazes napisat recenziu, aby to nebol jeden spoiler cez druhy ? Napises to ako 14 rocne zadrbakovane jelito a zopar chumajov ti za to este posle prachy. No nekup to.

  OdpovědětVymazat
 4. To umělohmotné břicho asi mají v Hollywoodu jen jedno. Naposledy ho myslím měl Tom Cruise v Tropické Bouři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je CGI, v 0:33 v traileru je to vidět.

   Vymazat
  2. CGI nebo plastové. Jde mi o to, že se Bale odchýlil od Stanislavského metody. Měl začít pořádně žrát a ne si pomáhat nějakým trikem.

   Vymazat
  3. Tak to každopádně, já dostat nabídku na takovou roli, tak neváhám a konečně si dopřávám ty nejbrutálnější přežery.

   Vymazat
 5. Tři králové byly dost super, Fighter solid, u posledních dvou filmů taky nechápu to šílenství a jednu cenu za druhou. Těch 70 procent odpovida.

  OdpovědětVymazat
 6. Bricho, bradavky ? Proc davat 70 % nesmyslu od chlapika, co udelal sraczivacku Silver linings?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.