17.2.13

Recenze: Terapie láskou [Silver Linings Playbook] - 70%

Pat (Bradley Cooper) je v psychiatrickém ústavu a je tam z celkem dobrého důvodu. Trpí totiž bipolární poruchou, což znamená, že někdy je v pohodě, a jindy náhodně mlátí lidi, kteří se mu z nějakého náhodného důvodu nelíbí (například se vyspali s jeho manželkou, nebo mu nechtějí říct, kde je kazeta s jeho svatebním videem).

Na počátku filmu je Pat z ústavu propuštěn (po osmi měsících), ale za poměrně přísných podmínek: Musí brát léky, musí chodit na pravidelné prohlídky, musí se nechat náhodně prověřovat policistou a má zákaz přilížit se k některým místům a k některým lidem - například ke své manželce. Což je problém, protože trpí (mimo jiné) utkvělou, ničím nepodloženou představou, že to s manželkou dají znovu dohromady. A když mu mladá vdova ze sousedství Tiffany (Jennifer Lawrenceová) nabídne sex, připadá mu to absurdní, protože přece cítí pravou lásku ke své manželce.Pat tedy žije doma se svou matkou a otcem (Robert De Niro), který je fanatickým fanouškem fotbalu (amerického) a byl mu zakázán vstup na stadion, protože se tam porval (I see a pattern emerging here...). Nyní provozuje ilegální sázky na fotbalové výsledky a naprosto psychopaticky se domnívá, že mu Pat přinese štěstí. Pat občas z ničeho nic vybuchne nebo někoho zmlátí (například vlastní rodiče), ale především se snaží znovu navázat kontakt s manželkou a naprosto psychopaticky si namlouvá, že na něj stále čeká a chce se k němu vrátit (poté co brutálně přizabil jejího milence).

Pat se vůbec chová dost psychopaticky nevyzpytatelně, občas z toho vyplyne vtípek, ale většinou je to vtípek pro diváka, nikoliv pro lidi kolem Pata (kteří to s ním myslí dobře, ale on je stále ohrožuje na zdraví, případně na životě). Pokud je to celé komedie, tak velmi hořká komedie ve stylu Rain Mana nebo Klepání na nebeskou bránu.

Je zajímavé se na to dívat, protože všichni zúčastnění naprosto úžasně hrají (a to včetně Chrise Tuckera jako spolupacienta), takže jsem skoro cítil to hrozné neštěstí všech, kteří by rádi Patovi pomohli, ale současně by ho chtěli zabít / vrátit do blázince. Je to skutečně působivé, ale znovu upozorňuji, že je to něco podstatně jiného, než si pravděpodobně představujete pod slovy "romantická komedie".

A pak přijde najednou asi ve třech čtvrtinách filmu zvrat, a stane se z něj ta nejstupidnější klasická romantická komedie, kdy najednou vznikne sázka, ve které jde o všechno, soutěží se v tanci a fotbale, a někdo někomu řekne, že ho už dlouho miluje, ačkoliv jsem v průběhu celého předchozího filmu nezachytil žádný signál, že by ho něco takového napadlo.

Skoro jsem si po těch prvních depresivních třech čtvrtinách myslel, že celý závěr filmu je nějaká halucinace, a že se nakonec ukáže, že Pat je v blázinci a má lobotomii. Ale mýlil jsem se, a tvůrci to opravdu překlopili docela brutálně z deprese do naprosto triviální romantické komedie...

Takže ve mně zůstal takový trochu zvláštní pocit, že jsem viděl výborné herce, hrající postavy s obrovským potenciálem, ve scénáři, který ke konci zbaběle kapituloval a vzpomněl si na to, že má být romantická komedie...

P.S: Film je bohužel velice ukecaný, se spoustou komplikovaných popkulturních odkazů, a do českých titulků se to všechno pořádně nevešlo.

P.P.S: Pokud se náhodou při pohledu na český plakát divíte, proč na něm jsou v prostředním pruhu anglické citáty a kolem nich nějaká divná schémata...

(klikněte pro větší verzi)

...tak vězte, že takhle si trenéři amerického fotbalu zakreslují zápasové strategie do svých notýsků ("playbooks").

25 komentářů:

 1. Dvacet minut klikam pro vetsi verzi. Dobre to bylo.

  OdpovědětVymazat
 2. 70 ani omylem. Rozhodně na to nechoďte do kina, je to dávno na netu a nejsem si úplně jistej, jestli to stálo za to vidět to zadara. Kolik romantických komedií musí ještě Franta vidět než přestane být překvapenej? Každýmu, kdo tenhle žánr zná,musí být jasné, že se ti dva nakonec dají dohromady už v momentě, kdy se poprvé setkají, což je někdy v 10.minutě filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naopak, táto komédia boduje aj na RottenTomatoes a dokonca tam má lepšie hodnotenie ako jej dal franta. Rozhodne sa dá jeho recenzii veriť. Otázka znie, koľko ľudí je tuna ochotných pozerať takýto typ filmov bez toho aby museli mať pripravené vercúško na zvracanie.

   Vymazat
  2. Souhlasím s Piperem. Film jsem viděl tak před měsícem a Franta je pěkně opožděnej. Takovej recenzent na baterky. A ještě hodnotí blbě. Já dávám 59% s dodatkem že za tohle solí tak maximálně ňákej vylízanej chlebec.

   Vymazat
  3. On za to ale nemuze, ze je opozdenej. A vubec posmivat se retardovanejm lidem, to od tebe neni hezky.

   Vymazat
  4. Takže to mám chápat tak že tady ten fff projekt je vlastně taková dobročinná sbírka pro retardované jedince? Proto je tu umožněn vstup horákovi?

   Vymazat
  5. Bohumil. 59%, to je tuším ešte stále "FRESH" na Rotten tomatoes. A čo sa týka toho, že si to videl pred mesiacom.. to je fajn. aj ja som si to stiahol, ale v kinách to pokiaľ viem beží teraz. Ono by bolo fakt lepšie keby to dával práve Franta von vtedy keď je to v kine alebo tesne predtým, často sa stane, že si to človek pozrie a už si o tom nemôže pokecať, lebo to je dávno 20 recenzii vzadu. Teraz v tomto prípade máš náskok, tak skús možno trošku viac zo svojich dojmov ako len suché konštatovanie o percentách, od teba ma to zaujíma. ;-)

   Vymazat
  6. Ozaj.. a vieš za čo vlastne solím? Nesolím za to čo Fuku robí teraz, ale za celé tie roky čo ma veci okolo ktorých sa točil bavili. O tom to je.. nie o kupovaní si niečoho...

   Vymazat
  7. Ale prosimte, mate v Nitre zavedenej internet od lonskyho kvetna, tak nas nelakuj.

   Vymazat
  8. Koniec roka 1993... Romanko sa prvýkrát pripojil na internet, bol vtedy vo štvrtom ročníku na stredej škole...

   August 2012.. slúně si zaregistrovalo svoj prvý fake e-mail, prvé fake konto a nahralo prvú fake fotku...

   začiatok roka 2013, Slúněti sa po dvoch mesiacoh výpadku internetu konečne podarilo znova pripojiť na internet. Slúně totž býva na periférii a bezdomovci my vykopali priamo spred paneláku pár metrov optického kábla v nádeji že im ho podarí predať v zberni.

   Vymazat
  9. Ty ses bedna Romane, je videt, ze jsi tu vysokou skolu nestudoval nadarmo ;)

   Vymazat
  10. Takže som to tou perifériou trafil?

   Vymazat
  11. To sice zrovna ne, ale i tak na sebe muzes byt hrdej ;)

   Vymazat
 3. Robert si za dvojroli hrdinových rodičů nepochybně vyslouží Oskara

  OdpovědětVymazat
 4. proc je ten bulvobanner tak agresivni ?

  OdpovědětVymazat
 5. Nj. To zas nějakek PAN KUBÍK se objevil a vysvětlil jim, že mají aspoň závěru filmu udělat pro ženy.

  OdpovědětVymazat
 6. Nevim, čím ten chlápek trpí, ale bipolární porucha vypadá fakt jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic mu nenní, jen to hraje.

   Vymazat
  2. ..za to moje klávesnice je duševně nemocná, půlku písmen vynechá, druhou napíše dvakrát+občas ještě bonusové písmeno.

   Vymazat
  3. Kup si novou, ožvýkal se korybut!

   Vymazat
  4. By se mi sem nevešla. Už teď mi tu padaj repráky a překáží tablet. Čekám až noťas odejde do křemíkového nebe komplet.
   Navíc bych se už pak neměl na co vymlouvat.

   Vymazat
 7. Film je skvělý, ale je rozhodně potřeba vidět vícekrát. Na poprvé to prostě nejde vstřebat. A díky za vysvětlení, jak je to s tím playbookem.

  P.S.: diskuze pod recenzí opět s nulovou informační hodnotou.

  OdpovědětVymazat
 8. Souhlas s Grete.
  Chlapík fakt není v pořádku, ale bipolární porucha takhle nevypadá ani náhodou.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.