15.2.13

Recenze: Královský víkend [Hyde Park on Hudson] - 60%

Konec 30. let minulého století. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt očekává na svém venkovském sídle návštěvu královského páru z Anglie (tedy toho koktajícího krále a královnu, o kterých je Králova řeč), který přijíždí prosit o americkou podporu v blížící se válce. Všichni z toho jsou pochopitelně poněkud vyplašeni, včetně Rooseveltovy dobré přítelkyně Daisy (Laura Linneyová).Královský víkend vejde do dějin tím, že jde pravděpodobně o první film v našich kinech, ve kterém někdo vyhoní prezidenta USA. (Pravděpodobně, protože při Air Force One jsem na chvíli usnul a Here Cums the President myslím v našich kinech nebylo nasazeno a promítalo se pouze na festivalech.)

Takže: Brzy po začátku filmu si Roosevelt vyjede s Daisy na krásnou louku, a tam se od ní nechá vyhonit. Tím se z nich stanou dobří přátelé a Daisy za ním nadále často jezdí (a zřejmě ho dále honí), za což jí prezident nechá postavit poblíž chatu. Jenže posléze Daisy zjistí, že se v téže chatě Roosevelt nechává honit od jiných (a nikoliv od své manželky), což vede k tomu, že se všechny ženy, které prezidenta honí, dohodnou, že je to tak v pohodě a je to pro dobro státu.

Tato zvláštní story se odehraje na začátku a na konci filmu, prezident v ní vystupuje vpodstatě jen jako honící objekt a hlavní hrdinkou je Daisy a její rozervané nitro.

Doprostřed této story je pak vložena jiná story, o návštěvě královského páru. V této story je hlavní postavou prezident, Daisy ani její rozervané nitro se v ní nevyskytují a nikdo nikoho nehoní.

Obě tyto části filmu mají docela ucházející atmosféru, ale každá ji má jinou. Love story s Daisy je něco lyrického, trochu jako Anglický pacient - s hojným vyprávěním protagonistky (a s honěním). Vypadá, že se celý film bude točit kolem ní (a kolem honění) a bude vyprávěn z jejího pohledu. Pak ale přijde story o nervózním oťukávání "král vs. královna vs. FDR", ve které se Daisy vůbec nevyskytuje, ani nemohla nikterak vědět, co se mezi králem a prezidentem odehrálo! Přitom tato story má také svůj půvab, za což může především fenomenální Bill Murray, jehož FDR sice vůbec nevypadá jako FDR, ale je sympatický a vtipný, aniž by dělal nějakou prvoplánovitou komedii.

Škoda, že byl skvělý Murray obsazen do něčeho s tak slabým scénářem, jenž velmi prapodivně skáče mezi dvěma příběhy, které spolu souvisí jen velmi vzdáleně a každý má úplně jinou atmosféru.

A co se týče nějakého historického vzdělávání diváka, film totálně selhává: Kdybych neznal FDR z Pearl Harboru a královský pár z Královy řeči, pravděpodobně bych vůbec netušil, co je to za lidi a proč spolu mluví o těch věcech, o kterých mluví.

6 komentářů:

 1. Takže farář jménem Šoustal je špatně , ale neustálé varice na honění je legrace?
  Chvíli jsem uvažoval jestli to co cítím je závist. A nakonec sem dospěl k tomu, že opravdu závidím. Závidím Fukovi, že dokázal zmanipulovat několik inteligentních lidí a spoustu debilů(bez medicínské konotace), k placení za něco, co by dělal, nutkavě, i bez peněžního stimulu. I přes jisté kladné body, co u mne získal když zakopal buzeranta v parku, je Fuku pro mne, obdivuhodný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hlavně by to dělal líp, protože by sociálně neexperimentoval a nevymýšlel píčoviny..a v tom je ten problém, čtenáři dostanou za peníze horší produkt než kdyby byl zdarma

   Vymazat
  2. Tak vzhledem k faktu ze dal 60% bylo nutne dat zretelne najevo co ma tak prumerny film jineho co nabidnout. A tentokrat to bylo honeni prezienta, nula historickych faktu a nevalny dej.

   Takze mas co potrebujes k rozhodovani. Vo co de.

   Vymazat
  3. Kohba, jestli solíš, tak si vylij srdce, ale jestli ne, tak di do hajzlu. Farář jménem Šoustal je něco, co vymyslí jen idiot typu Kubík, Troska / Troška nebo Horák, ale honit takto češtinu honícíma hříčkama je umění recenze, které nejsi hoden, ty kokůtku. To umí jen František a pak také F.X. Šalda - velký honící cvalda.

   Vymazat
 2. Přestal jsem číst diskuzi, protože mě přišla, stejne jako jméno Edward Woodward, trochu na jedo brdo. Ale těch recenzi... Těch se proste zříci nedokážu. Posledni dobou je to čím dál tím více dada. Já fakt nevím, jestli tento stručný náčrt děje filmu, muže byt schopen jakýmkoli zvracenym zpusobem připravit čtenáře na zážitek, ktery jej v kině čeká. Jde stále ještě o filmové recenze, nebo uz je to jen vždy výlet do hlavy toho pana s kalhotkami na obličeji. Fuku Fuku, ty jsi proste démon.

  OdpovědětVymazat
 3. Chlebec (proč máš kurva tak debilní jméno, to je na mašli), tohle by tě mohlo zajímat: http://zpravy.e15.cz/byznys/technologie-a-media/katastroficky-scenar-madarskeho-filmu-957405

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.