21.2.13

Recenze: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic [Hansel & Gretel: Witch Hunters] - 50%

Když Jeníček s Mařenkou přelstili ježibabu (pardon, čarodějnici) a nacpali ji do pece, jejich příběh neskončil, ale teprve začal.

V průběhu následujících 20 let putovali po celé zemi a likvidovali čarodějnice (za peníze, samozřejmě). Jednak totiž umějí zacházet se supermoderními zbraněmi (včetně rotačního šípometu), a jednak na ně z neznámého důvodu nefungují kouzla čarodějnic.

Když je osud (a inzerát) přivedou do města Aušpurku, odkud čarodějnice unášejí nějak moc dětí, začne se psát nejosudovější kapitola jejich života.Než se začnete chytat za hlavy, raději ještě výslovně napíšu, že tento film je záměrně debilní a záměrně absurdně legrační.

To, co známe jako "Pohádku o perníkové chaloupce" se odehraje během pěti minut před úvodními titulky, a pak následuje zcela nová, originální story. Hardcore splatter gore horrorshow.

Tato story nemá téměř nic společného s "Perníkovou chaloupkou" a kdyby se hrdinové nejmenovali "Jeníček" a "Mařenka", asi by to diváka ani nenapadlo. A je to škoda, protože z absurdity příběhu dospělého Jeníčka a Mařenky by se dalo vytěžit mnohem víc, než ty tři - čtyři vtipné hlášky, které ve filmu jsou ("Hlavně kurva neloupejte perníček" atd...).Pokud jste viděli zombie komedii Dead Snow, tak mám ušetřenu spoustu recenzentské práce, protože Jeníček a Mařenka jsou dílem stejného seveřana, Tommyho Wirkoly, a jsou v některých ohledech hrozně podobní.

I tentokrát Wirkola vymyslel absurdní premisu (dospělí perníkoví sourozenci / zombie nacisti ve sněhu), která by vydala na špičkové patnáctiminutové YouTube video. A ani tentokrát nedokázal natočit film, který by obsahoval dostatečně hutný obal okolo té absurdní premisy, který by z ní udělal koukatelný celovečerní film.

Tentokrát měl Wirkola o něco větší rozpočet, takže ve filmu je víc akčních a trikových scén, které jsou bohužel většinou nastříhány v epileptickém MTV stylu, a tudíž se v nich velmi špatně orientuje.

Mařenka (Gemma Artertonová) má za úkol pouze vystrkovat prsa a být ve středověkém latexu sexy, a Jeremy Renner dopadl ještě o něco hůř. Opravdu nechápu, proč se ho někdo pořád snaží obsazovat do badass akčních rolí, když se tváří většinu času jako znuděné štěňátko. Aby byl potenciál patřičně vytěžen, měl Jeníčka hrát například Bill Goldberg:Famke Janssenová a Peter Stormare mají spíš jenom camea.

Akční scény jsou slušně brutální a Wirkola má cit pro choreografii rozprskávajícího se slizu a různých částí těl. Ale budování jakékoliv neakční atmosféry, nebo dokonce emocí, mu nejde vůbec. Věcem nepomáhá ani extrémně debilní scénář, který ke konci filmu zcela přestane dávat smysl. Nechci moc spoilerovt, ale hlavní hrdinové buď museli být naprostí kreténi, naprosto se neorientující v terénu, nebo museli v dětství prodělat selektivní ztrátu paměti, o čemž se ovšem nijak nezmiňují.

Námět filmu by byl od počátku sympatický, ale musím bohužel konstatovat, že šance zůstala velmi nevyužita...

34 komentářů:

 1. No hlavněže to dostalo víc než Babovřesky. On nám to Kubík ale přispěchá nějak vyvětlit. Tady naštěstí nemůže mazat. http://www.markething.cz/babovresky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak..., už dlouho jsem neviděl tak podlýho a hloupýho člověka. Zajímalo by mě, kde je zrovna se stavem žaloby na ulož.to, což byl zase cíl jeho blití na předchozím projektu, kdy teprve začínal s velkým uměním (jak sám někde psal).

   Vymazat
  2. Nějak nechápu ten boj za svobodu kritiky na propagačních stránkách. Autor se rozčiluje, že Kubík z propagační stránky filmu maže negativní ohlasy? A proč ne? Fanoušci filmu (Bůh je opatruj) si asi nechtějí číst, že jsou "debilní hovada, co šla na sračku od toho teplouše", což je defakto podprahový vzkaz většiny článků analyzujících úspěch filmu. To je něco, jako kdyby si náckové stěžovali, že jim správci FB stránek pražské gay pride mažou jejich komentáře "buzeranti utopte se ve vlastním klystýru voe" a nemůžou tím vyjadřovat své opravdové přesvědčení o této menšině. :)

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Mě tohle štve. Kritika by měla mít sice trochu úroveń,pokud má být brána vážně a nebýt jen snůškou urážek. Ale proč by si i nácek nemohl říct slušně scůj názor na to, že někoho považuje za méněcennou osobu, ať už k tomu má jakýkoli (pseudo)důvod. Proč se lidem vnucuje, že jsou si všichni rovní..to se nedá vůbec dokázat, stejně jako opak.

   Co se dá dokázat, by bylo určo to, že na Babovřesky moc lidí s akademickým titulem asi nešlo a pokud ano, pak nejsou tak nadšení, jako většinou méněcenné osoby ženského pohlaví:D, bídného vzdělání a nulového rozhledu..tedy podřadný vobyčejný lidi.

   Vymazat
  5. Tohle debilní dogma zaručené rovnosti dělá z lidí se sebou spokojené vobyčejné lidičky, protože nemaj valnou snahu se vyvíjet a životní úspěch pak měřej jen prachama.
   ..a pankubík si připadá jak mistr světa.

   ..uff..se jdu radši něčeho napít.

   Vymazat
  6. Může být považováno za slušný názor jakákoliv forma tvrzení, že je někdo méněcenný na základě předsudků? Určitě jsou místa, kde jsou protinázory vítány, nic antifanouškům přece nebrání udělat FB profil "Babovřesky jsou průjem a štve mě, že to vydělalo". :)

   Vymazat
  7. Jasne, kdyz nesouhlasis s Führerem, tak tahni pico, vole, kundo treba do hajzlu a jeste te zabanujeme. Doufam, ze takhle zacne brzo fungovat celej internet ne jen FB, to bude parada, vsude jenom normalni slunickovi lidicky. Uz se tesim az to Fuku zavede na FFFilmu!

   Vymazat
  8. @Kverulant - o kolik zajímavěji a zábavněji by bylo na světě, kdyby bylo možno volně komentovat reklamní sdělení! Ve fyzickém světě je to problém, ale na internetu tomu po technické stránce absolutně nic nebrání. :-)

   A ano, méněcennost na základě předsudků je zcela regulérním druhem méněcennosti. Předsudky jsou jedním z projevů pudu sebezáchovy, a v naprosté většině případů nemáme vůbec co ztratit, když se jimi budeme řídit. Naopak, můžeme jenom vydělat.
   Je dobré uvědomit si jednu věc: lidí je na světě jako sraček, ale člověk (a vyšší savci obecně) umí udržovat aktivní společenské vazby odhadem se sto padesáti jedinci. Takže tím, že se někdo a priori odmítá stýkat s "negrama, arabášema a fanouškama Babovřesk", absolutně o nic nepřichází: pořád ještě má kolem sebe víc lidí, než kolik si jich vůbec kdy dokáže zapamatovat.

   Vymazat
  9. Jo, ale co tohle: web, kterej platím a kde jsem zaplatil zkurvenej webdyzajn apodobný nesmysly, je můj majetek. Byl bys rád, kdyby ti někdo čmárel na tvým plotě: ten barák stojí za hovno? Máš zasranej trávník? Samozřejmě, Kubík si to zaslouží, ale jinak má majitel právo vyfakovat jakejkoliv příspěvek ze svý diskuze, anžto mu to tam patří...

   Vymazat
  10. No predstav si ze kazda stranka ma nejakeho majitele, nekomu patri, takze se mame na co tesit, ostatne nedivil bych se, kdyby zruseni anonymni diskuse na FFFilmu byl Kubikuv napad ;)

   Vymazat
  11. A tato stranka jeste nepatri Kubikovi?

   Vymazat
  12. Nepatří. František měl svou doménu pod palce už v době, kdy dementní Kubík ještě ani nevěděl, co je internet. V gay komunitě si dlouho mysleli, že to je jiný název pro odšťavňovač ovoce.

   Vymazat
 2. Škoda, na kino to nebude, počkám až to vyjde na různých nosičích.

  OdpovědětVymazat
 3. 100x radeji v badass roli Jeremyho R. nez neoholeneho chlebce co vypada jak Medvidek Pu. 50% je teda palec nahoru nebo dolu?????

  OdpovědětVymazat
 4. Mařenka tedy vystrukje jen cecky... takže ve filmu je jen half-frontal nebo je tam někde i full verze?

  OdpovědětVymazat
 5. Jeste me napadalo ze Jenicka by mohl hrat skutecnej Jenicek, Jenicek Horak, jenze jestli to ma bejt badass tak by se spis hodil na roli Marenky. A to je kurva paradox, nemyslite? :D

  OdpovědětVymazat
 6. Ne, nemyslím. Já myslím na Blade Runner a to je co říct.

  OdpovědětVymazat
 7. Děcka vole, to monstrum z nitry snad fakt KONEČNĚ přestalo zasírat ten náš modrej oceán.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakoby po letech temnoty vyšlo slunce, že? Podle mě jel do Tater sáňkovat s dětma nebo něco podobnýho a zas něco napíše tak v neděli večer, pokud nás nezachrání dobře mířená lavina. Zlo je zákeřné v tom, jak se vrací, když už máš naději.

   Vymazat
  2. Proč ho vyvoláváte? Máte to zapotřebí? Já tedy proti panu Chlebcovi nic nemám, ale číst neustálý sračkoidní gejčet pan Chlebec vs. zrůdy vs. ten třetí čičmunda je už trochu nuda. Oblékněte tepláky, namažte chleba sádlem a těšte se ze života. Hlavně nepište už Jeho jméno, třeba se už neobjeví. Pěkně prosím.

   Vymazat
  3. Svatá pravda! Nedávejme mu záminku na něco jako: stále o mě píšete, stále ma voláte, som tu, děcká...

   Vymazat
 8. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=g7b1Y05STiU
  takova promarnena sance, dalsi "ucte se a dostanete blondynu do bazenu".., skoda toho skvelyho Mosse

  OdpovědětVymazat
 9. To Fukuovo přirovnávání Rennera ke stěňátku už je dost provařené a zoufale nevtipné, slyším ho už asi počtvrté. Možná je načase obohatit slovník novou a trefnou metaforou? Kupříkladu přečtením nějaké knihy? Nepochopím, jak si houslistka a umělkyně může vzít kulturního barbara a sportovního ignoranta jako je Fuku. To už snad raději Chlebce...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schopnost vytvářet nebo konzumovat hudbu není nezbytně vázaná na intelekt, potažmo na kulturní cit. Podobně jako schopnost vytvářet nebo konzumovat sport.

   Vymazat
  2. Bať, ale stejně to nechápu...

   Vymazat
  3. trocha Gym. humoru: Renner je po sudeťácku runner jen mu chybý T44...

   Vymazat
 10. VOSMIK dneska v palcich, dobre on!, v skoro na konci, vtip(Film o Usamovi je o honeni). Mozna ho vezmu na milost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě už milost dostal. Za to, že miluje sérii Tomb Raider. Je to milááááček!

   Vymazat
  2. Dopytle a já jsem u palců jako už tradičně usnul, takže ten vtip mi utek.

   Vymazat
  3. Tak to je tedy smula, ted budes muset cekat par dalsich let nez Vosma zas neco vystrihne!

   Vymazat
 11. Mě se to líbilo. 50% si to nezaslouží!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.