9.2.13

Recenze: Sněhurka: Jiný příběh [Blancanieves] - 50%

Španělsko, někdy skoro před 100 lety. Slavný toreador při koridě ochrne a jeho manželka zemře při porodu. Ožení se s ním zdravotní sestra, která je EVIL a tyranizuje jeho dceru (o jejíž přítomnosti v domě toreador dlouho ani neví). Dcera dospěje, je vyhnána z domu, polomrtvou ji v lese najdou trpasličí toreadoři. A začnou jí říkat "Sněhurka". Sněhurka s nimi začne jezdit po koridách a chystá se zásadní konflikt, když má Sněhurka i s trpaslíky vystoupit ve velké aréně, kde je přítomen její otec i macecha (s připraveným otráveným jablkem).Nevím, co se to v posledních dvou letech stalo za kosmickou událost, že mají všichni potřebu natáčet WTF filmové verze pohádky o Sněhurce, které nemají téměř nic společného s pohádkou o Sněhurce (viz A, viz B).

Tento španělský film je nutno, podobně jako The Artistu, rozebírat jednak z hlediska toho, jak funguje jako film pro normálního současného diváka, a jednak z hlediska toho, jak funguje pro filmového fanouška, který zná Luise Buñuela a podobné andaluské psy.

Celý film je natočen jako černobílý a němý, jen s hudbou a dialogovými mezititulky. A tady se musím zastavit u prvního problému, který jsem s filmem měl: Ta hudba mi nepřišla ani zajímavá, ani dobová. Jen otrocky kopírovala emoce na plátně, samozřejmě používala španělské rytmy, ale vůbec bych se nedivil, kdyby doprovázela nějaký normální současný film. Nebyla ani hudebně zajímavá, ani vtipně retro. Pokud ve filmu není jiný zvuk, než hudba, představuje tato nezajímavost docela značný problém.

A pak se musím dlouze zastavit u děje filmu. Především, kdyby ti toreadoři (kterých není 7, nýbrž 6) nebyli trpaslíci, a kdyby kdyby se ke konci filmu nevyskytlo otrávené jablko, tak by mě vůbec nenapadlo, že má film mít něco společného s pohádkou o Sněhurce. Více než polovinu stopáže se díváme na příběh, který - když už si mám vybavit nějakou pohádku - je podobný spíše Popelce. Hrdinka je nucena dřít na statku, terorizovaná a zohavená macechou ostříháním vlasů, zatímco její otec je bezmocný. Děj samozřejmě postrádá nejzákladnější logiku - jako například "proč se ochrnutý toreador, schopný komunikace, nechá terorizovat od nové manželky, a opustí dceru, kterou miluje?", nebo "Proč si macecha nechá do svého domu odněkud zdaleka přivézt holčičku, kterou by její manžel neměl už nikdy vidět, a nechá ji tam mnoho let žít?" Pokud je tohle všechno (a spousta dalších divných zvratů) tvůrcům jedno, pak zřejmě natáčeli něco záměrně naivního, co nemá fungovat díky svému ději, ale díky tomu, že to evokuje jisté pohádkové elementy a jisté slavné věci, které z filmových pláten známe (například do vlkova břicha se ve skutečnosti také nemůže vejít Karkulka i babička současně). Což mi přijde jako trochu škoda, ale proč ne (ta Karkulka i ten film)...

Nicméně, ani jako pocta starým filmům na mě Sněhurka moc nefungovala. Narozdíl od oněch starých filmů, které - bez ohledu na svou logiku - měly tempo, se Sněhurka značně vleče, což je u ní mnohem markantnější, než u zvukových barevných filmů. Tvůrci prostě nedokázali vymyslet dostatečný počet scén, které by byly zajímavé na JAKÉKOLIV úrovni. Chtěl jsem původně napsat, že ve filmu je pár originálních nápadů, ale vzpomněl jsem si nakonec jen na ten, že když na plátně někdo pustí gramofon, uslyším z reproduktorů (praskající) na něm nahraný zpěv - a to jsou jediné okamžiky, kdy ve filmu uslyšíme lidský hlas. Na žádný další originální nápad (který by nebyl exaktní kopií něčeho ze starých černobílých filmů) si už fakt nejsem schopen vzpomenout. Myslím, že jich tam pár byl, ale teď, po třech dnech, už si opravdu nedokážu vzpomenout...
A dokonce i to kopírování starých filmů je jen občasné a náhodné. Občas na plátně vidíme vizuální kompozice jako ze starých filmů s hereckými výkony jako před 100 lety, což má svůj půvab, ale mezitím je mnoho záběrů natočeno malou ruční kamerou, což naprosto rozbourávají iluzi, že bychom se mohli dívat na skutečný starý němý film.

Když jsem už byl poměrně rozladěn, znuděn a připraven film odepsat, začal se mi asi ve třech čtvrtinách (po jablku) překvapivě docela líbit, protože se nečekaně posunul směrem k něčemu depresivnějšímu, ujetějšímu a nějak emocinonálně rezonujícímu.

To už ale bylo příliš málo, příliš pozdě.

P.S: Dospělá Sněhurka je docela šťabajzna, ale je celý film oblečená, a to i když je mrtvá.

34 komentářů:

 1. logika deje a vnitrni konzistence nikdy nebyly in

  OdpovědětVymazat
 2. Franto mam na tebe prosbu, nedavej sem prosmite novy veci tak kratce po sobe, zejmena o vikendu, uvedom si ze nekteri z nas(krome chlebcohoraka) maji zivot a neni cas to tu dukladne zhodnotit a okomentovat. A potom diskuze trpi (viz minula diskuze).
  Tvuj Teplak unor 2013

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ti nevim, zrovna ty si 399 jeste tak dva mesice zpet tady psal hovinka na COKOLIV do peti minut... chces nam timto tvym prispevkem naznacit, ze jsi si nasel pritele?

   Vymazat
  2. To by som ti aj prial... já tuná nešiel priatolstvo s Honzom Horákom... a možno i viac než priatolstvo. Bude ten Valentýn, chystám pekný prezentík ;-)

   Vymazat
  3. A čože pepane, hádam nie full frontal svojho sedemcentimetrového penisu orámovaný v srdiečku?

   Vymazat
  4. Dobrý nápad, ty chuj, som Chlebec a každý Chlebec má iba 7 cm... rodové znamenie!

   Vymazat
  5. Ja mám 15 pepane, asi som čierna ovca rodiny.

   Vymazat
  6. Počul som, že chlapi zvuknú preháňať o svojich rozmeroch, takže predpokladá, že tých tvojich 7 cm bude značne nadsadených pepo. Či?

   Vymazat
  7. Premeriaval som po operácii niekoľkokrát, je to 15, ani o centimeter viac. Pôvodne mal 30, nevieš si predstaviť, aké náročné je nosiť takú kládu v gatiach.

   *Kverulant, čítal si scenár? Toto mala byť pepanova replika. Samozrejme, ak by mu jeho IQ dovolilo sa dopracovať k podobnému reparté.

   Vymazat
  8. Čo je Roman? Neveriš vlastnej krvi?! Choď do piče, vieš predsa, že tých tvojich údajných 15 cm je kompletne impotentných! Preto je všetkým jasné, že Chlebcovské decká sú bastardiatka...

   Vymazat
  9. Pepane, piča je tvoja budúca manželka, že s takým primitívom ako si ty bude chcieť mať dobrovoľne deti.

   Vymazat
  10. Romane, penis se měří od kořene seshora, ne od zadku. Sorry.

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. To ulutuješ,lebo som tam mal vela múdrych poznámok. Aj o mnie, trocha osobitých, intimných vecí... ale nie napríklad to, ako dlhý mám kokot! :-) To nie... ale keby to niekoho zaujímalo, tak 2cm v kludu a 7 cm v plnej pohotovosti ;-) Dobré, nie? Honzovi Horákovi sa páči, mluví na něho "drobek" ;-)

   Vymazat
 4. Zrovna mám připraveno spolu s The Flight. Uf, ted uz si to asi neuziju :o)

  OdpovědětVymazat
 5. Zrovna mám připraveno spolu s The Flight. Uf, ted uz si to asi neuziju :o)

  OdpovědětVymazat
 6. Franto mam na tebe prosbu, nedavej sem prosmite novy veci tak kratce po sobe, zejmena o vikendu, ale hned sem dej recdenzi na Babovresky, poslu bulvam aspon pet klacku.

  OdpovědětVymazat
 7. "Nevím, co se to v posledních dvou letech stalo za kosmickou událost, že mají všichni potřebu natáčet WTF filmové verze pohádky o Sněhurce"

  František si toho nevšimnul, protože žije ve své elitně překladatelské bublině, ale stala se celosvětová ekonomická recese. A v takové době se všichni utíkají do světa snů a pohádek, protože realita se jim nelíbí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a protože kultura už dávno zanikla a prostý lid je debilní, tak si nikdo nedokáže vybavit jinou pohádku, než tuhle.

   Vymazat
  2. tak na Slovensku je kultúra... ministerstvo kultúry, Jožo Ráž, Duo Sonáta a vela dalších hudebníkov na TV Šlágr, Farmár hladá ženu, Mamo ojeb ma, Kapor na torte a další skvelé príklady slovenskej kultúry. A ješte cigánska muzika! Tak ma ojeb, či to nieje kultúra!

   Vymazat
  3. Však ono jich bude víc...

   http://www.nextmovie.com/blog/fairy-tale-movies-in-development/

   Vymazat
  4. Zlatý voči..dávám tomu deset let a už bude Franta psát jen recenze na WTF Sněhurky..možná jednou za čas opráší někdo odvážný i Popelku.

   Vymazat
  5. ..ale přidá do ní Hobity, aby to zas nebylo odvážné moc.

   Vymazat
  6. nejlepsi pohadka je Patej element a tam hobiti nejsou
   a mas plnou schranku

   Vymazat
  7. Jenže Milla tam má divný prsa, a není nahá ani mrtvá...

   Vymazat
  8. Divný ne, jen malý. A lžeš, je tam nahá!

   Vymazat
 8. Pane Fuku Buñuel není z al-Andalus, ověřuj fakta pyčovoe....

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.