29.10.12

Recenze: Skyfall - 80%

James Bond je - zdá se - mrtev, a v rukou neznámých padouchů je harddisk s identitami tajných agentů. Sídlo M.I.6 vyletí do vzduchu. M má být odvolána. Pak se ale Bond vrací ze záhrobí a vloží se do toho...Jméno režiséra Sama Mendese (který nikdy nenatočil nic akčního, zato má spoustu filmových cen a Kate Winsletovou za manželku) mě naplňovalo očekáváním, že se s bondovskou sérií konečně něco stane.

Totiž, za posledního "fakt dobrého" Bonda pokládám Zlaté Oko (jako návrat ke "starým dobrým" Bondům předchozích desetiletí) a od té doby se série tak nějak nezáživně trmácí, s výjimkou pokusu o razantní restart v Casinu Royale.

Očekával jsem, že s tím Mendes konečně něco udělá, a on s tím skutečně něco udělal!

Zatímco v Casinu Royale dostala série nového hrdinu, ve Skyfallu se naprosto razantně mění způsob filmového vyprávění. Leckdo si asi bude naříkat, že "tohle ani není bondovka, protože to nemá nic společného se staršími bondovkami". Což je pitomost. Bondovka to je, protože hlavním hrdinou je James Bond. Stěžoval si snad při Temném rytíři někdo na to, že nemá nic společného s tímto Batmanem? Přitom Batman z 60. let je rozhodně úžasná věc. Jen je to něco zcela jiného, než Nolanův Batman.

A zůstaňme u Nolanova Batmana i nadále. Skyfall se totiž snaží o něco velmi podobného. Snaží se vyprávět nějaký příběh za pomoci dobrých hereckých výkonů kvalitních herců, díky kterým můžeme nahlédnout do duševního rozpoložení hrdinů. A současně přitom mít explozivní akci!

Nolanovi se to (především ve druhém a třetím filmu) povedlo téměř dokonale. Posunul totiž celou realističnost velmi decentně směrem k comicsovosti, respektive antické tragédii, respektive Shakespearovi. Emoce jsou přehnané a krystaličtější, takže dobře pasují k přehnaným akčním scénám.

Sam Mendes to uchopil trochu jinak a natočil většinu Skyfallu jako kdyby to byl realistický příběh současného realistického špiona. To znamená, že jeho Bond a M jsou prokreslené postavy s prokreslenou lidskou motivací, obavami, atd... Bond je především strašidelný a politováníhodný. A herci hrají většinu času jako herci v nějaké velmi kvalitní televizní inscenaci. Rozhodně v žádném předchozím Bondovi nebylo (ani zdaleka) tolik scén, ve kterých je naprosté ticho a jen si dva lidi povídají. Je to osvěžující, zajímavé a většina těch dialogů opravdu emocionálně funguje.

Takhle ale nefunguje celý film. Problém je v tom, že scenáristé (stejní jako u předchozích Bondů) napsali scénář, který obsahuje nezanedbatelnou dávku toho, co se vyskytovalo v předchozích "běžných" bondovkách (sice je toho ve Skyfallu méně, ale pořád dost). To znamená, že Daniel Craig předvádí zajímavou hereckou etudu, při které nás zajímá, jaká traumata jsou v jeho nitru, a o pár minut později předvádí dvojité salto s bagrem, jezdí na motorce po starých střechách a balí supermodelky dvěma pohledy, aby je hodinu po seznámení beze slova něžně pomiloval ve sprše. A následně se zase vrátí k osobním traumatům a zcela ignoruje, jaká osobní traumata musí mít z toho bagru, motorek a modelek.


Přitom Sama Mendese zjevně mnohem víc zajímala ta civilní poloha postav a akční scény, přestože musely být drahé a náročné, nevypadají v jeho podání nijak zvlášť spektakulárně (včetně těch, které vypadají spektakulárně v traileru, jako padající vagon metra nebo vybuchující velká stavba).

Obávám se, že to je Mendesův záměr a snaha o to, aby to celé působilo jaksi "civilněji". Ale, je mi líto, souboj s obřími leguány havrany varany exotickými zvířaty v superluxusním casinu v Macau, do kterého se přijíždí mezi stovkami lampionů, nemůžu působit "civilně". Stejně tak nemůže nikdy působit "civilně" superhacker, který nabourává všechny počítače světa tím, že otáčí trojrozměrnými wireframe modely na velkých obrazovkách a je takový expert, že jeho hexadecimální stream obsahuje občas jiná písmena než A až F (například název stanice metra). A chápu, že srdce každého fanouška roztaje při spatření ikonického starého auta, ale vyplývá z toho, že buď Bond byl aktivním agentem už před 50 lety (což je vzhledem k Craigově věku divná představa), nebo že má v garáži schovanou fungující výbavu agenta z doby před 50 lety (proč?). Obě varianty by se měly nějak vysvětlit, pokud má jít o film ukotvený v realitě.

Na Bardemova padoucha je radost se koukat, protože je podobnou originální strašidelnou neuchopitelnou kreací jako Joker Heatha Ledgera nebo Hannibal Lecter Anthonyho Hopkinse. Je mrazivě humorný, nepředvídatelný a chtěl by Bonda análně milovat - ale tak, aby se to Bondovi líbilo, nikoliv násilím. Rozhodně ani chvilku nenudí, ale opět - je to něco z úplně jiného filmu, než je většina Skyfallu.

Dávám Skyfallu 80 procent, stejně jako Quantum of Solace. Ale je to úplně jiných 80 procent. V Quantum of Solace jsem ocenil to, že film vypadal nablýskaně a efektně, takže si divák přišel na své peníze, i když příběh a postavy nebyly moc zajímavé. Ve Skyfallu téměř žádná nablýskanost a efektnost není. Když se ale občas objeví, zabíjí tu zajímavou syrovost a civilnost zbytku filmu.

Každopádně jsem ale rád, že byl Mendes takhle radikální, velmi odvážně to zkusil a dokázal, že tento přístup nefunguje úplně ideálně a přístě se to bude muset zkusit ještě trochu jinak, aby výsledkem byl kvalitní film (zcela bez ohledu na nějakou "bondovskou tradici"). Chtělo by to, aby se spolu s režisérem patřičně razantně změnili i scenáristé.

Pak to sice nebude mít už vůbec nic společného s dosavadními Bondy, ale bude to lepší film.

P.S: Co se týče českých titulků Skyfallu. V kruzích filmových překladatelů koluje takový evergreen, příklad jednoho z nejstrašnějších překladů, kdy na VHS filmu Skála je "British Intelligence" přeloženo jako "britská inteligence". No a v titulcích Skyfallu je, představte si to, "Human Intelligence" přeloženo jako "lidská inteligence". Vzhledem k tomu, že je to uprostřed dialogu o tajné službě, tak je to možná ještě větší bota než u té Skály. A vzpomínám si na dost dalších školáckých chyb: Třeba "Bond, he is trying to disconnect the cars" je přeloženo dějově zcela nelogicky jako "Bond se snaží rozpojit vagóny", místo správného "Bonde, on se snaží rozpojit vagóny". "I can't get a clear shot" přeloženo "nevidím ho ostře". "Manipulating stocks" (v souvislosti s mezinárodním kyberzločinem) je "manipulace se zásobami". "What's the regulation to cover this?" je "Jak zakamuflovat tohle?".  A několik dalších podobných bizarností.

P.P.S: To ale nebylo vůbec nic proti traileru na Hobita. "Reclaim" (horu) přeloženo jako "dobýt", "as much as the next Hobbit" přeloženo nějak jako "jako sousedi" (místo "jako každý normální Hobit")...

42 komentářů:

 1. Vdaka za recenziu...tesim sa na film... :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Winslet uz neni vdana za Mendese. Ne ze by na tom jakkoliv zalezelo, stejne je to zoofil.

  OdpovědětVymazat
 3. "...the one who carries walthers" přeloženo jako "ten, který nosí walthersy". Taky dobrý. Překladatel odvedl skvělou práci :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si pamatuju na otřesný titulky k ALIENovi 3, kde Ripleyová řiká: Bishop, he is a droid. A v titulcích je (fakt nekecám): Biskup, to je ten druid.....No, málem sem sral maggi v kostkách :)

   Vymazat
 4. Tak já to tady roky dotuju a stejně se nedozvím, jestli tam je full frontal. Co je to za svět ve kterým žijeme?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. FF bude až v director's cut, stejně jako nesimulovanej sex a anální bělení, prováděné na M, tak si musíš počkat.

   Vymazat
  2. FF bude až v director's cut, stejně jako nesimulovanej sex a anální bělení, prováděné na M, tak si musíš počkat.

   Vymazat
 5. To srovnání s Batmanem je zcestné. Bondovky mají po celou dobu své existence nějaký víceméně shodný žánr a styl (což sám připouštíš v posledních dvou odstavcích). Proto není nic divného pozastavit se nad tím, že se tohle radikálně změnilo.

  OdpovědětVymazat
 6. Bavil jsem se u filmu, bavil jsem se i u vaší recenze. Fakt moc pěkné čtení. Jen si myslím, že chcete příliš velkou revoluci. Bond asi nikdy nebude "ukotvený v realitě". Všichni další scénáristé i režiséři, budou řešit ten stejný rozpor co Mendes. Tedy budou-li to chtít dělat jinak než v šedesátých letech. Já dávám Mendesovi 90% (a za Americkou krásu 100% ;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Po Casion Royale jsem dospěl k závěru, že Craig čistě náhodou hraje filmovou postavu, která se úplně náhodou jmenuje podobně jako jedna velmi známá postava tajného agenta, který je ikonou jednoho specifického filmového žánru. S touto postavou ovšem Craigova role nemá zhola nic společného, stejně jako jiné postavy, které záhadně připomínají předlohy z již uvedeného žánru.
  Prostě počínajem Craigem, bondovka jako žánr skončila. Jenže zároveň tyhle filmy scénáristicky ani kvalitou akce nestačí na mnohem lepšího Bournea.

  OdpovědětVymazat
 8. Kdyby to byl posledni Bond evr, pak super, poselstvi je zrejme - divaci Bonda by meli dospet; zastydla fascinace fetisem je pro deti (pistole, vysilacka, celkove pojeti akce, zminene ignorovani beckoveho "pribehu" Bondovym nitrem a nakonec i ten it cucak onanujici nad wireframe pavoukem) + je nutne se vymanit ze stinu detskych traumat (Bardem, M, prilis rychle mrtva mlada).
  Dolu to tahne stopaz a vedomi, ze tato pointa nedojde naplneni. Skvela kamera/kompozice zaberu.

  OdpovědětVymazat
 9. tak tak byl to varan, ale zas nejsme v biologickém kroužku... horší byly kiksy v překladu, některé scény naprosto nepochopitelné a musel jsem dovysvětlovat, proč někdo říká úplný opak toho, co se děje. Nicméně já bych se nebál přidat na 90% protože Mendes musel očividně stát před rozhodnutím, kdy producent něco vyžadoval a on s tím počítal a musel najít cestu jak to udělat po svém...

  mimochodem každý kdo si pamatuje díl ve kterém se Bond ožení, tak ví, že tahle série už měla pěkných pár podvratných momentů a nejde jí úplně čistě definovat.

  OdpovědětVymazat
 10. Já jsem ze Skyfall nadšen.
  Jen malá douška lidem (a některým recenzentům), že "Skyfall (případně Craigův Bond) ztrácí Bondova ducha"- naopak Bondova ducha ztratily některé předchozí filmy. Bond, jak byl napsán Flemingem, byl chladnokrevný zabiják, drsný agent, ale nebyl superman, byl zranitelný. Nebyl ani chodící reklama na auta/hodinky/telefony/kolínskou... ani komik permanentně vrhající kolem sebe vtipy. Takže z tohoto pohledu naopak Craig vrací ducha Bonda tam, kde patří. A vtipů mi tam přišlo dost, jen to nebylo okázalé klaunství.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fleming před natáčením Dr. No protestoval proti tomu, aby Bonda hrál Connery, protože podle něj vypadal jako zápasník, namísto britského gentlemana. Proto vizážisté ušili takové obleky, aby skryli jeho vypracovanou postavu...
   A ejhle - doba se hnula a Bond najednou vypadá jako rumunský vymahač dluhů...

   Vymazat
 11. Františku nechci rejt, ale nejde o obří leguány ale varany, jinak pěkná recenze.

  OdpovědětVymazat
 12. To je otazka, kterou asi nerozcisnem. Je subjektivni, jak mel a nebo ma Bond vypadat. Me prijde Craig drsnejsi a chladnokrevnejsi agent, ale naprosto směšnej sexsymbol. Kdyz ho lovi supermodelky a skladaji mu poklony a on jejich vaginorvani bez mrknuti oka prijma, pusobi to proste komicky. Nejlip to rek Connery "on je zabijak, kdezto ja byl milovnik". Vyberte si na co chcete koukat a zvolte si sveho Bonda.

  PS: Super recenze Fraantisku. Dekuji.
  PS2: Vlastne je to presne to co rikaji vsichni, tak ze sorry za zbytecnou pripominku..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já teda nejsem supermodelka, ale ze všech Bondů (včetně Conneryho) rozhodně Craig.

   Vymazat
  2. Což je potvrzení toho, co říkám.. To je strašně subjektivní.
   Me Craig připada jako nějaký nazrzlý, zaprcatělý, ušaty úkáčko, kterými se to na našich stavbách jen hemží a v porovnání s ním, je Connery i dneska sekáč..

   Pravdou je, ze pokud jde o tu živočišnost a hrubou silu která ti může imponovat vítězí Craig.. Co to tady dělám? Bavím se o tom, jak je kterej chlap pritazlivej?

   Vymazat
 13. Bohužiaľ, ten film má naozaj zúfalú gradáciu a roztrieštené tempo. Za mňa iba 5/10. Že chce Mendes napodobňovať Nolana je síce pekné, ale keď ten film neobsahuje ani zlomok epickosti a osudovosti, ako mal TDKR (a vôbec všetky Nolanove filmy od Batman Begins), tak sú to iba prázdne reči.

  OdpovědětVymazat
 14. Jako Nolanuv Batman ok, ale pri kazdem Baleove chrapteni (ktere mimochodem predvadel uz v Reign of fire) jsem se proste musel zacit hlasite smat. Coz trochu epicnost a osudovost srazi.

  OdpovědětVymazat
 15. DEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEF
  DEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEF
  DEADBEEFDEADBEEFJAMESBONDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEF
  DEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEFDEADBEEF :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Dobrá recenze, ale nešlo by to bez těch spoilerů?

  OdpovědětVymazat
 17. Tak jo. Vyhdil jsem sto a půl za tenhle šit. Ani dynamika, ani pořádná akce, ani charaktery, ani příběh. NIC.
  Díky, Fuko.

  SPOILERY

  Jde o slepenec rádoby eye-candy scének.
  1. Ze žetonu s nápisem MACAO hned bondík ví, o které kasíno tam jde, ehm ehm.
  2. Metro spadne "na Bonda" nic se mu nestane a proš? Protože padouch před X lety TUŠIL, že Bond půjde zrovna tudy. Když padouch vystoupí na náhodné stanici (aby do Wesminsteru došel, dojel - jaktože s tím jeho lidi počítali???? haha.) - Bond jej pronásleduje a nechá na něj spadnout vlak. Ten to měl ale přichstané.
  3. Jaktože jde o nejlepšího hackera? To je celé nesmysl. Přeci strávil X let ve vězení. To se tam učil assembler? Aha - někdo je talentovaný, prtože to scénář vyžaduje. Prd.
  4. Kde se bere loajalita těch jeho pohunků?
  5. Skotskej barák - to si snad dělají prdel, ne? Co to jako mělo být? 2 pušky a starej dynamit? Proč sakra nenakoupili po cestě?

  Dementní film- Není tam ani pozlátko Casino Royale. Bournovi může Bond leda lízat koule. Huntovi zase hulit jako Horák Bardemovi, protože Cruise to prostě productnsky ZVLÁDNUL. Narodíl od téhle frašky.

  Mendéze pověsit. Nemá to spád. Nudí to. Nejsou tam žádný pořádný baby. Ta rasta černošky, z tý mi má stát jako péro? Si dělaj prdel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdo Ti slapnul na kuri woko?

   Vymazat
  2. ad 1/ že by se žetony lišily kasíno od kasína?
   ad 2/ aha, jako že v předchozích hyperrealistických Bondech podobně nelogická scéna ani vzdáleně nebyla?
   ad 3/ aha, jakože v žádném filmu, kde se vyskytuje hacker (např. Zlaté oko, Mission Impossible 1, ale i řada dalších) nebylo nikdy nelogické hackování (např. grafické obrazovky, kde se po chvíli zběsilého mlácení do klávesnice objevilo namísto velko, červeného, blikajícího nápisu "Acces denied" zelené "Acces succesful" apod.)?
   ad 4/ tuto otázku si kladeš u všech filmů? Protože to není jedině zde. Ale mě by napadla třeba tučná cílová prémie.
   ad 5/ V čem je skotský barák horší, než irský, waleský nebo anglický? A proč ne 2 pušky a starý dynamit? Normálně tam mělo čekat RPG? A třeba jeli přes noc a gun shopy měly zavřeno (nehledě k tomu, že v UK se legální zbraně shání dost hůř, než v USA, zvláště takhle narychlo).

   Dementní... hm.. četl jsem na to různé názory, větší chválu, než na FFF, víc kritické, než na FFF, ale dementním to nenazval nikdo. Takže bude problém u tebe a nebo všech ostatních?

   Jo aha, tobě nestojí péro... Tak to je možná lepší navštívit lékaře, být troll na netu ti nepomůže. Pravděpodobně.

   Vymazat
  3. Hacková mi přišlo už trochu za hranicí i filmové logiky. Tajná služba si nechá nahackovat počítač šéfky, a to několikrát po sobě. WTF? Nebo mi možná vadí že bondovka představuje MI6 jako bandu neschopných dementů.

   Vymazat
 18. to vse by byly validni vytky, kdyby to, co chce film odvypravet, bylo, SPOILER ze Bardem ziskal seznam tajnych agentu (doslova ve filmu se rika, ze vsech zemi na celem svete!) a ze Bond ho musi zastavit analogovou pesti, protoze to neumi s pocitacema; zjevny becko nehodny protiargumentovani; anebo toto muzes chapat jen jako povinne (ja bych rekl, ze vtipna byla prave ta az prehnana debilita) nosne medium, aby trzby zustaly cele a minorita vlku se nazrala; souhasim, ze v obou pripadech bych cekal, ze bude mit pero nejakej lepsi duvod se postavit nez to Bardemovo SPOILER interagovani

  OdpovědětVymazat
 19. Dnes jsem pristal na letisti Köln-Bonn a kdyz jsme cekali na kufry, tak se z repraku ozvalo:
  Welcome in Bonn.... Köln-Bonn.

  OdpovědětVymazat
 20. Čo si predstavujetě pod takým spojením "What's the regulation to cover this?", že anglicky znamená? A má to mít něco společného se západními médii hojně citovanou scénou, kde padouch osahává Bonda s podstatně smysluplnějším "What's your regulation training for this?"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvláštní, ale nakonec jsem to tam slyšel taky (tedy ve významu "které nařízení pokrývá tohle?"); že by západní média opisovala z presskitů nebo co? Další pěkný nesmysl je předvolání M na parlamentní vyšetřovací komisi, kde se jí s ohledem na průšvih ptají, jestli pokládá "your stewardship of the Department" za dostatečný; v překladu něco jako "dohled nad službou".

   A v tom Hobitovi je to Bilbova stížnost na neočekávaném dýchánku "I like visitors as the next hobbit - mám návštěvy rád jako své sousedy".

   Vymazat
 21. No bondovka nebondovka, má to sice hodně technických a hereckých kladů, ale tentokrát má Chlebec většinou pravdu -- ten scénář je místy tak ultradementní, že se to podle mně od půlky dál už nedá vydržet. Chlebec nechlebec. Posledních 10 minut se už většina kina dost často smála scénám, které zjevně k smíchu být neměly. Já už pak taky.

  např. když si M několikrát svítí baterkou aby byla z dálky dobře vidět apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. M si nesvítila. Byla postřelená a měla toho evidentně plné kecky. Svítil děda myslivec... ;-)

   Vymazat
  2. M si nesvítila. Byla postřelená a měla toho evidentně plné kecky. Svítil děda myslivec... ;-)

   Vymazat
 22. Mám intenzivní pocit, že je něco špatně. Fuka dvakrát! použil slovo "milování" při popisu soulože, anální homosexuální soulože. A lípnul 80% na artově dadaisticky psychologického jakože Bonda. Argument že je to Bondovka protože je v tom Bond je stejně validní jako tvrzení, že: "Je v tom Zubr tak je to Zubrovka".

  OdpovědětVymazat
 23. Jsem na rozpacích. František je podle mě k některým filmům příliš milosrdný. Což o to, je to jeho blog a jeho názory jsou čistě subjektivní. Pohled na tento film jsem měl po premiéře víceméně podobný, leč sražený dolů ještě dalším aspektem: originalitou. Možná je to jen můj subjektivní pocit, nicméně měl jsem po celou dobu sledování filmu, u každé scény, pocit, že jsem to už viděl jinde. Například ta podobnost s Nolanovým Jokerem a výkonem Ledgera je až do očí bijící, nejen co se týče charakteru postavy, ale i drobné mimiky. Copycat. Pak je tam ještě pár scén ze Sám doma a končí to krystalickým patosem (všechno, co se odehrálo v kostelíku, byl scénáristický brak). Takových 70% pro tento film by bylo fér ve srovnání s jinými opravdu dobrými filmy. Na druhou stranu to není zas tak moc zaujaté hodnocení jako třeba u Promethea. To jsem Frantovi opravdu věřil, a po shlédnutí toho filmu jsem na FFFilm týden neklikl.

  OdpovědětVymazat
 24. ad titulky, len take hnidopysske pzonamky

  "Bond, he is trying to disconnect the cars" je tam carriages nie cars.

  slovenske titulky boli ok, v clanku vycitane chybicky v nich neboli, co znamena, ze ceske nevznikly slepym prekladom bez pozerania filmu, ale skor neznalostou prekladatela. s human intelligence si slovenske poradili relativne dobre, preklad bol informacne systemy (ak sa dobre pamatam) co sice nie je human intelluigence, teda spionaz, ale v kontexte sceny to sedelo.

  OdpovědětVymazat
 25. Frantisku, stavas se filmovym prostitutem? Tohle becko (cimz asi urazim becka, protoze ty aspon jsou schopny udrzet pribeh, tohle neudrzi ani moc) natocene za ackove penize (coz je videt jen obcas) prece nemuze dostat 80%...i 60% by bylo presprilis a videl bych to na neco kolem 40-50. Vsechny ty brutalni nelogicnosti, vykradacky jinych filmu, delani si zcistajasna prdele ze sebe sama uprostred "civilniho podani", pribeh slepeny z utrzkovitych nesouvisejicich impotentnich scen, ty povazujes za 80% film? Neverim ti ani slovo, na to uz te ctu dlouho...

  OdpovědětVymazat
 26. Musím říct, že těch 80% vůbec nechápu. Normálně František nelogické chování hrdinů netoleruje, ale v tomhle filmu se MI6 může chovat jako banda neschopnejch idiotů? Ani roztomilý Barden nedokázal zachránit scénář, který prostě nedrží pohromadě. Za mě max. 50%

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.