30.10.12

Recenze a soutěž: Obchod pro sebevrahy [Le Magasin des suicides] - 60%

V pošmourném městečku bůhvíkde (ale mluví se tam francouzsky) žijí samí sebevrazi. A nikde se o jejich potřeby nepostarají lépe, než v obchodě pro sebevrahy, který vede pan Mišima se svou ženou a dvěma dětmi. Vyslechnou vás, prodají vám ten nejlepší sebevražedný nástroj nebo metodu, případně vám ho hezky zabalí a dodají až do domu.

Problém nastane ve chvíli, kdy se jim narodí další synek, který se (na rozdíl od zbytku rodiny) pořád směje a má optimistickou náladu!Už dlouho mi nebylo tak líto výsledku, jako v případě tohoto filmu.

Od začátku do konce VYPADÁ NÁDHERNĚ! Výtvarná podoba kombinuje to nejlepší ze Sylvaina Chometa a Tima Burtona, animace je kombinací klasické a CGI (takže některé scény jsou patřičně plastické a pohybuje se v nich kamera) a dokonce ani písničky nejsou špatné.

Bohužel, film má strašlivě nezajímavý děj. Úžasný "setup", hrdiny a rozehrávku, ano. Ale následně se film nerozjede žádným z mnoha potenciálně zajímavých směrů a zůstane rozpačitě přešlapovat na místě až do konce.

Především mě zarazilo, jak strašlivě celá rodina kopíruje Addams Family. Táta vypadá zcela stejně jako televizní Gomez Addams (včetně pruhovaného kvádra) a všichni členové rodiny praktikují velmi podobný suchý humor jako "Addamsovi".


Jakmile jsem si to uvědomil, začala hlavní zápletka s narozením veselého dítěte, což je přesně stejná zápletka, jako ve filmu Addams Family Values.

Ale to berte jen jako takovou zajímavost. Bylo by mi celkem jedno, že námět není originální, kdyby byl film aspoň srovnatelně zábavný jako "Addamsovi".

Ale není. Respektive, je zábavný asi jako libovolná náhodná laciná televizní epizoda.

Samozřejmě se dočkáme vtípků ohledně sortimentu obchodu a jeho zákazníků. Je bezva, že nejde o hollywoodský mainstream, takže si tvůrci mohou dovolit být o něco politicky nekorektnější (i když ne o moc).

Ale film prakticky nemá příběh. Zápletka (pokud je ji možno vůbec označit tím slovem) spočívá v tom, že nejmladší ratolest postupně přesvědčí všechny zbývající členy rodiny, aby už neprodávali sebevražedné propriety, ale místo toho dávali všem kolem sebe radost. V průběhu toho se ukáže, že to vlastně všichni tak odjakživa chtěli, ale nemohli / nechtěli / netroufli si / WTF?

Není vůbec nijak vysvětleno, proč se vlastně všichni ve městě chtějí zabít / jak je možné, že město ještě nevymřelo / proč najednou rodina není spokojená se svým obchodem, který se na začátku filmu jeví jako ráj, bez kterého by nemohli být...?


V celém filmu je materiálu tak na třicetiminutový pilot černohumorového seriálu. K němu je přidáno 60 minut děje, který je zajímavý asi jako Temné stíny. To znamená, že je v něm mnoho rekvizit a postav, které nabízejí tuny příležitostí, jak kolem nich postavit zajímavé gagy a příběh, ale nic z toho se nestane. Tedy, samozřejmě, vtipy ve filmu jsou, ale humorné příležitosti jsou většinou trestuhodně nevyužity. Některé scény jsou docela dost bizarní (synek zamilovaně tajně pozoruje svou tlustou nahou tančící sestru), ale většinou pořád čekáme "tak, teď už se to konečně bombově rozjede", a ono pořád nic.

Je to opravdu hrozná škoda, protože každá sekunda filmu VYPADÁ úžasně a i ty písničky by byly docela fajn, kdyby měly nápaditější texty, než "Jsem smutný a je to dobře" / "Jsem smutný a nenaplňuje mě to" / "Už nechci být smutný" / "Teď jsem veselý a je to super".

SOUTĚŽ:

Český distributor filmu pro vás připravil soutěž o vstup pro dva na premiéru filmu (8. listopadu večer v Praze). Včetně občerstvení (rakvičky a věnečky).

Abyste se zúčastnili, zašlete do 5. listopadu na soutez.fffilm@fuxoft.cz popis co nejkreativnější sebevraždy. Vybrané příspěvky budou zveřejněny na FFFILMu a na www.obchodprosebevrahy.cz.

5 komentářů:

 1. Jak by rekl Honza Jira* : Cim vice je sebevrahu, tim mene je sebevrahu.
  Nebo ne? Zacnou se hromadit, nebo jich bude nedostatek?
  Nejsofistikovanejsi sebevrazda uz probehla v Taxidermia a necitim se na to, zrovna tenhle majstrstik prekonavat... I Kdyz...

  OdpovědětVymazat
 2. Prosím všechny příspěvky do soutěže konzultovat s comicsem Bunny Suicides, aby nevyhrál někdo, kdo jen obšlehl nějakou vypečenou králičkovu sebevraždu.

  OdpovědětVymazat
 3. Pan Mišima lol. Ale jako Japonec moc nevypadá.

  OdpovědětVymazat
 4. Filmy a to už hrane či animované či hry v divadle neexistují proto aby vytvořili otázky a odpověděli na ně. Otázky vždy musejí zůstat jinak by to postrádalo smysl se na tento druh umění dívat. Každý by si měl najít svou odpověď na jednotlivé otázky, tvůrci sice mohou na všechny otázky vytvořit odpověď nicméně to se mi spíš hodí k druhořadým hororům kde žádná vyšší myšlenka než zapichování lidí v opuštěném domě není.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.