2.10.12

Recenze: Kletba z temnot [The Possession] - 60%

Jakási neznámá paní je psychicky a fyzicky terorizována dřevěnou krabičkou, šeptající "Sniem tvoje serdce".

Později, někde jinde.

Nedávno rozvedení manželé (Jeffrey Dean Morgan a Kyra Sedgwicková) spolu dobře vycházejí a půjčují si své dvě malé dcery. Při jakémsi výprodeji přijdou k zajímavé krabičce (viz výše). V krabičce je dybbuk (viz film Nenarození) a začne jednu z dcer posedat.Přestože film produkoval Sam Raimi (režíroval ho anglicky debutující Dán), není v něm ani stopy po jeho černém humoru a nadsázce. Ale zato v něm nechybí česko-slovenština (ale nejspíš je to nějaká srbochorvatština se špatným anglickým přízvukem) a židovský vymítač dybbuků - ten je jediným potenciálně vtipným elementem filmu, protože tento mladík typicky židovského ortodoxního vzhledu a ošacení, křičící při vymítání "Chalev šajeb humus nehet", je něco na hranici parodie (možná i záměrné, opravdu jsem si nebyl jistý).

Jinak se celý film snaží brát sám sebe naprosto vážně a jeho většina pozůstává z toho, že nám předvádí, jaká pnutí existují v rodině, kterou sledujeme. Nedělá to špatně (rozhodně to není trapné nebo nechtěně vtipné), ale je to něco trochu jiného, než bych očekával od hororu, zjevně inspirovaného Exorcistou, Přichází Satan a dalšími podobnými klasikami.

Zlo a hrůza jsou velmi plíživé, pozvolné, budované klasickými filmovými postupy, většinou bez použití náročných triků. Je to do jisté míry chvályhodné, ale film pak nemá moc co nabídnout navíc ve srovnání s výše zmiňovanými klasikami.

Teprve v posledních 20 minutách se film trochu brutálněji a explicitněji rozjede, ale pořád nejde ani zdaleka o takový horrorfest, jak se snaží naznačovat trailery (které navíc zbytečně ukazují spoustu věcí, které by lépe fungovaly až jako nečekané překvapení v samotném filmu).

Kletba z temnot není špatný film, ale identický námět jsem viděl už mnohokrát, a lépe natočený.

P.S: Film je marketingován jako "na motivy skutečných událostí" a není těžké zjistit, jak velký bullshit toto tvrzení je.

18 komentářů:

 1. Dán tady anglicky nedebutuje Franto, natočil totiž už i Nightwatch - americkej remake svého vlastního snímku s Ewanem McGregorem a Nickem Noltem v hlavních rolích, a kerej vlatním na originální VHS a sem na to hrdej víc než pečivo na to, že je pýča.

  OdpovědětVymazat
 2. Dneska nějak nemám chuť urážet Chlebce. Znamená to snad že dospívám?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Znamená to že měkneš stejně jako chleba tvrdne.

   Vymazat
  2. Snad ne proboha :-( tak pro jistotu: Chleba je zasyflenej šulín.

   Vymazat
 3. chalev sajeb humus nehet .. obsahuje podprahove sdeleni "chleba saje" a to nemuze byt nahoda!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedine co vypadlo z vyhledavace presmycek a je to vzdalene veta:

   NASTEHUJES CHLEBEM VAHU.

   Tak uvidime.

   Vymazat
  2. CHLEBA SAJE HUMUS V NEHET
   CHLEBA SAJE HUSTEM HNEVU
   CHLEBA SAJE NEHTEM V HUSU
   CHLEBA SAJE HUSTE V HUMNE
   CHLEBA MU SAJE HNEV HUSTE

   Vymazat
  3. ted, pozdni kolou zostrenym zrakem, vidim jako z pod ksiltovky, ze "Chleba saje" neni mozna to nejzasadnejsi podprahove sdeleni; rovnovahu sveta by mohlo vic zajimat "Chleba saje sumu"

   Vymazat
 4. Ruku na serdce - jeden takový vymítač dybbuků křičící při vymítání "Chlebec saje humus nehet" a tím navždy brutálně a explicitně vybanuje zdejší slovensko-české Zlo a Hrůzu, by se nám tu hodil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale fuj ban? na absolutne svobodnemnecenzurovanemfffilmu? take nieco moze vyjst len z ust chlebofila.

   Vymazat
 5. Kurva Franto ty diskuze sajou cim dal vic. Co si naprogramoval tu zhovadilou aplikaci jmenem Chlebec, bulvovny kleslo a malokdo se sem do ty zumpy odvazi a uprimne ani se mu nedivim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jasny ze nikdo normalni mezi debily chodit nebude. proto jsme tu zustali jen my dva. ja co plstim a ty co furt jenom remcas. pyčo, nebo tak něco.

   Vymazat
 6. Spravne prelozeny nazev filmu je samozrejme "Chleba z temnot".

  OdpovědětVymazat
 7. Co furt nadáváte? Franta nám dává Chléb a hry... Buďte rádi. Peace and love.

  OdpovědětVymazat
 8. The amount of Chleba in this discussion is too damn high!

  OdpovědětVymazat
 9. 17 komentu a vsechny o chlebu nebo primo od mistra osobne! FFFSocialni genocida nove generace dokoncena.

  OdpovědětVymazat
 10. imho proc nezmenit zabehlou tradici vitani chlebem a soli na vystaceni si jen s chlebem a soli!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.