16.10.12

Recenze: George Harrison: Living in the Material World - 80%

Dokument Martina Scorseseho o Georgi Harrisonovi, druhém mrtvém členovi Beatles.Předem musím upozornit na jednu dost podstatnou skutečnost, kterou se tento film odlišuje od většiny dokumentů a od většiny filmů v našich kinech vůbec: Je dlouhý 208 minut. To je bez dvou minut tři a půl hodiny! Uprostřed má titulek "Konec první části", ale v našich kinech prý bude promítán v jednom kuse.

Musím ale hned dodat, že jde o jeden z nejsnesitelnějších filmů srovnatelné délky, jaké jsem v životě viděl.

Je to do značné míry dáno tím, že jde vlastně o dva filmy (rozdělené onou přestávkou), které by se klidně daly promítat zcela nezávisle na sobě.


První film je dokument o skupině Beatles, kde je možná o trošičku více zdůrazňován George Harrison (hlavně v úvodním segmentu o jeho dětství), ale kdybyste nevěděli, jak se film jmenuje, asi byste si toho zdůrazňování ani nevšimli. Je to výborný dokument, poskládaný výhradně z historických audio a video záznamů (nahraných před mnoha desetiletími i před pár lety), bez jakýchkoliv vysvětlujících komentářů, a přesto celkem snadno pochopitelný i pro někoho, jako jsem já (viz vysvětlivka na konci recenze). Ohodnotil bych ho 90 %.

Druhá polovina pak je dokument o sólové dráze a životě Harrisona poté, co odešel z Beatles. Opět je velmi sympatické, že se Scorsese nesnaží předkládat nějaké své názory na Harrisona a jen nám zprostředkovává názory jiných. Například když Eric Clapton přebral Harrisonovi manželku, vypráví o tom upřímně na kameru manželka i Clapton. Každý zvlášť, každý to podává naprosto jinak a ani jedna z výpovědí není natočena tak, aby vypovídajícího zesměšňovala nebo znevažovala. Je na vás, abyste se rozhodli, komu chcete věřit, pokud někomu. Takhle si představuji žánr "dokument".

Tato druhá polovina filmu mě bavila o něco méně. Jednak proto, že už jsem seděl v kině přes dvě hodiny, jednak proto, že se tam až příliš často mluvilo o věcech, které mi jsou víceméně ukradené (duchovno, věčný život, jogíni, sitár) a že jsem se občas ztrácel v lidech a souvislostech. V životě jsem neslyšel o "Traveling Wilburys" a když se z Harrisonovy spolupráce s Monty Python přešlo plynule ke smrti Johna Lennona, chvíli jsem si myslel, že ho snad zabil Graham Chapman, ehm...

Druhou polovinu bych ohodnotil 70 %.

Harrison ale každopádně byl úžasný člověk, s úžasně suchým smyslem pro humor. Nejen, že produkoval několik filmů Monty Python (a hraje v Životě Briana), ale měl skvělé suché hlášky. Například když koncem roku 1968 poslal do nahrávací společnosti Apple upozornění: "Příští týden se u nás zastaví zastaví Hell's Angels cestou do Československa, kde chtějí udělat pořádek. Vypadají sice, že by vás mohli znásilnit sejmout, ale jsou velmi hetero v pohodě."


Vysvětlivka k mému ignorantství: Vím, že Beatles byli čtyři (původně tři a/nebo pět). Vím, že začínali v Hamburku. Vím, že byli Britové a Lennon nosil lenonky. A to je asi tak všechno. Vím přibližně, kdo je Eric Clapton, Phil Spector, Tom Petty nebo Bob Dylan, ale rozhodně jsem si nepamatoval, že měli něco společného s Beatles. Je to tím, že hudba nikoho z nich není něco, co bych chtěl delší dobu soustředěně poslouchat, nebo dokonce analyzovat.

Jsou lidi, jejichž dílo mě osobně nijak zvlášť neoslovilo, ale uznávám je jako extrémně talentované osobnosti, které nějakým způsobem zásadně obohatily lidskou kulturu. Kromě George Harrisona k těmto lidem řadím i Martina Scorseseho.

Pokud je váš vztah k někomu z těchto dvou ještě vřelejší, pak pravděpodobně budete z tohoto (dvou)filmu ještě nadšenější.

31 komentářů:

 1. Štípněte mě, vtipná a obsažná recenze na zajímavý film? jsem správně na sociálním experimentu? Teď ještě aby v diskuzi řádilo 10 Anonymních a bude to tu zase fajn. Bohužel, nejsou nové MEMy pánové, nejsou MEMy...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vole nepiš zároveň se mnou, chtěl sem bejt první. dopyčesmi to zkazil.

   Vymazat
  2. Ja jen doufam ze si tu zidli nepodtrhnu moc - co je MEMy?

   Vymazat
  3. Doprdele, podtrh. Uz to mam... :) Dobry, mi ten obrazek vysumel.

   Vymazat
  4. a co to teda je? rozhodně to nemíním nikde dohledávat, je vaší morální poviností mi to sdělit, neprodleně!

   Vymazat
 2. To vypadá fakt zajímavě, i když je stopáž pro kino neúnosná. Dík za tip. Harrison byl rozhodně z tý rádoby hipísácký kapely nejsympatičtější.

  OdpovědětVymazat
 3. Tyvole tak jsem prej úplnej sedlák že jem neviděl tohle chlebcoidní korejské video, co vidělo už půl miliardy lidí podle guinessovky nějsledovanější video historie. George Harrison se obrací v hrobě.
  http://www.youtube.com/watch?v=9bZkp7q19f0

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bez debaty, je to rozhodne výrazne chlebcoidné, preto sa to páči toľkým ľudom. :-) Táto paródia od Key of Awesome sa ti možno bude páčiť

   Vymazat
  2. Tyvole asi začínám chlebcovatět neboco, ale to je kurva dobrý! Severokorejská verze? Chleba máš u mě malý, bezvýznamný +

   Vymazat
  3. Chleba, az ted jsem zjistil zes mel vcera svatek, tak zpetne vsechno nejlepsi, pyco!

   Vymazat
  4. jasně pyčo chleba máme tě rádi a přejeme dlouhej a spokojenej trolláckej život. A teď to určitě schytáme od Homo(li)klády.

   Vymazat
  5. Krome lety overeneneho vykradeni popnavodu "jakdelathudbuaklip" tu vidim jeste inspiraci timhle http://www.youtube.com/watch?v=s9qvCTdBLDs

   Vtipne, jak becko vykrada ceko a tim se chce radit do acka.

   jeste jeden Mehndi: refren: "čury mury" a naprosto nesedici nastroje klip/hudba, dela z tohodle klipu pecku nad vsechny. http://www.youtube.com/watch?v=vFX5NabQwxI&feature=related

   Vymazat
 4. No prosim, ze to jde. Pozdvihnout, shodit, pozdvihnout, shodit. Pak pridat ignorovani mainstreamu a vysvetlit proc, pridat argument.

  Vidim to na jeden vecer po stahovani torrentu priblizne za 1/4 roku. Taky mi beatles nejak neprilnuli(y).

  Je tu najednou tak prijemne :) Romane?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K recenzii a filmu nemám veľmi čo povedať, ale více méně, u mě dobrý.

   Vymazat
  2. tak si prosimte utri tu nudli, co ti kape z nosu, takhle se neda seriozne bavit

   Vymazat
 5. Jestli nevis, kdo byl kdo, nejsi schopen poslouchat jejich muziku, tak se kurva na takovy clanky vyser! Nepis o necem, cemu nerozumis! nebo jsi takovy hovado jako Hulan? Vsemu rozumis, vsude jsi byl, od vseho mas klice? Budes volit Okamuru?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takové srovnání je nesmyslné, protože Hulán je známý Beatles expert.

   Vymazat
  2. Navic hodnotil film, ne Beatles... dej si facku a vomluv se!

   Vymazat
 6. "Příští týden se u nás zastaví zastaví Hell's Angels cestou do Československa, kde chtějí udělat pořádek. Vypadají sice, že by vás mohli znásilnit, ale jsou velmi hetero."

  ...Tomuhle říkáš suchá hláška??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně v originále je "do you in", což je "zabít" a ne znásilnit. "Straight" tedy není "heterosexuální" ale jednoduše "normální, správňácký."

   Vymazat
 7. Osobně bych přeložila They may look as though they are going to do you in but are very straight and do good things jako "Vypadají sice jako by vás plánovali zabít, ale jsou féroví a dělají dobré věci."
  Protože je rozdíl mezi do someone a do someone in - jedno znamená mít s někým sex a druhé někoho zabít. A straight má synonyma open, direct, virtuous, just, fair, equitable.

  Ale koukám, že už to tu někdo psal, takže co už. Možná je občas lepší myslet si, že to měl být vtip.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. mozna si to mistr zle precetl a misto "they are going to do you in BUT are very straight" to precetl jako "they are going to do you in BUTT", coz by bylo uplne v souladu se zdejsi "zastydlo-homo-teplacko-analne-belenou-pycou" diskusii :-)

   Vymazat
  2. Je to jasnej vtip, metahumor, recese, Franta predvadi ceskou verzi the Onion, to muze nepochopit jen uplnej idiot a Franta by mel k takovejm clankum davat giganticke blikajici uvozovky, aby to odfiltrovalo vsechny anonymni idioty...

   Vymazat
 8. Nesmějte se tady panu Fuku a neznevažujte jeho překlad, ono by se vám taky nepřekládalo zrovna snadno s Kubíkovým penisem v anusu. Pak byste konotace tohoto aktu viděli všude, i u Hells Angels... Ať žije FFFilm bez trapného anonymního, hurá!

  OdpovědětVymazat
 9. Klidně se mi smějte, měl jsem to špatně, uniklo mi "in"... :,(((

  OdpovědětVymazat
 10. No Franto, fakt neznáš Traveling Wilburys a jména jako Eric Clapton nebo Bob Dylan Ti nic neříkají?? :-)) Ty mi teda dáváš...
  Carlos

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kde tvrdím, že "mi nic neříkají jména jako Eric Clapton nebo Bob Dylan"? Znám je, ale nejsem obeznámen s jejich dílem více, než například s dílem Ronalda Reagana nebo Michaila Gorbačeva. Zajímají mě asi tak stejně.

   Vymazat
  2. V pohodě, jen jsem si chtěl "rejpnout" :-) Měj se a a ť se Ti daří...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.