24.10.12

Recenze: Kozí příběh se sýrem - 40%

Kuba a Máca žijí spokojeně v domečku s mluvící Kozou a dvě malými dětmi, a vyrábějí sýry. Jednoho dne ale oba unese čert a děti s Kozou se je vydávají zachránit, za doprovodu Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého. Mezitím je král, milující sýr, vydírán na hradě svým komořím, a my přemítáme, jak to souvisí se zbytkem filmu.Druhý Kozí příběh není dobrý film. Musím ale zdůraznit, jak velmi mě překvapilo, že není tak strašlivě letálně brutálně strašlivý, jak se zdá z jeho traileru. Ale popořádku.

Patřím mezi ty zvláštní lidi, kterým se docela líbil první Kozí příběh, a to především kvůli pomalejším, mystičtějšímm okamžikům, které se v něm nacházely. V novém filmu NIC TAKOVÉHO NENÍ. Ani sekunda. Film je (na rozdíl od prvního dílu) zaměřen výhradně na děcka.

Kromě toho v novém filmu není jeho hlavní hrdina a jeho žena. Po svém únosu na počátku filmu zcela zmizí z děje a až do závěřečné záchrany (oops, spoiler!) jsou na plátně celkem asi minutu.

Kromě toho ve filmu není Praha. Zatímco první díl se inspiroval (velmi volně) Pražskými pověstmi a odehrával se v Praze, nový se inspiruje českými lidovými pohádkami a odehrává se v abstraktní nepojmenované pohádkové říši.

To všechno dohromady znamená, že kdyby se ve filmu nevyskytovala mluvící Koza, ani by mě při jeho sledování nenapadlo, že má něco společného s prvním Kozím příběhem.

Z technického hlediska je animace naprosto přijatelná a 3D dokonce patří k tomu lepšímu a zajímavějšímu, co jsem v posledních měsících v kině viděl! Hudba je velmi vydařená, a to jak instrumentálky, tak 3-4 písničky - mám ovšem na mysli opravdu jen hudbu. Texty a mix zpěvu jsou hrozné.

A výtvarná podoba je - stejně jako v první dílu - strašlivě bizarní. Na mě působila většina postav zmutovaně a odpudivě (jako z některých méně závislých avantgardních animovaných filmů pro dospělé), ale děti v sále s tím zjevně neměly nejmenší problém.


Film má ale jeden zásadní bonus proti všem těm Dobám ledovým a Shrekům, jejichž pořadová čísla si ani nepamatuji: Jeho děj (celkový děj i jednotlivé scény) jsou tak mimo tento svět a mimo hranice jakékoliv logiky, že jsem se při něm skoro vůbec nenudil. (Ale kdybych měl děti, rozhodně bych jim ho nepouštěl.)

Je možné, že k tomu nějak přispěly i produkční problémy (tvůrci přiznali, že museli velmi drsně finišovat, aby stihli premiéru), ale každopádně působí většina filmu zcela dadaisticky a zhulencky, jako sofistikované dílo Davida Lynche nebo Franka Zappy...

 • Král dostane z daleké země pět velmi vzácných syrečků. Následně jeden z nich sní a o několik scén později jich má šest.
 • Hlavní padouch se vydává přes hory a doly do nějakého strašidelného mlýna proto, aby tam dělal čerta a setkal se tam s našimi dětskými hrdiny, přestože pro to nemá naprosto žádný důvod (kromě toho, že jinak by děti nemohly odhalit jeho převlek a film by nemohl dobře dopadnout). Následně děti prohlásí, že se musí rychle dostat na zámek, i když nemají jediný důvod se tam chtít dostávat, natož rychle.
 • Hrdinové v lese náhodou narazí na strašidelnou chalupu, v ní je velký pavouk a ježibaba, ta chvíli hýká, pak chalupa vybuchne a Ježibaba všem řekne, že musejí jít jinudy a dá jim živou vodu (kterou shodou okolností později potřebují, aby mohl film dobře dopadnout).
 • Dlouhý mluví s cizím přízvukem, Bystrozraký mluví a pohybuje se jako český rapper.

A je toho mnohem, mnohem, víc, většinou do tak míry ujetého, že ani nejsem schopen zformulovat, co se to vlastně na plátně dělo, a jestli v danou chvíli nějaká postava mluvila ironicky, nebo to myslela vážně a tím měla být vtipná. Každou chvíli se někdo objeví (občas ani nevíme, kdo to je), udělá něco, co nemá žádný smysl, a pak zase zmizí.

Jak už jsem psal výše, svým (teoretickým) dětem bych tento film nikdy nepustil, ale nenudil jsem se u něj a dokonce jsem dost koukal s otevřenou pusou, natěšený co bude dál.

Zdá se mi, že většina těch bizarností nebyla způsobena technickým neumětelstvím, ale prostě tím, že Jan Tománek má smysl pro humor a smysl pro vyprávění příběhu, které jsou úplně z jiného vesmíru, než ty moje. Z tak jiného vesmíru, že jsem prostě kapituloval, vypnul mozek a užíval si trip.

Občas je takový film potřeba. Občas je potřeba film od tvůrce, jemuž přijde vtipné, že hrdinové ve strašidelném mlýně otevřou náhodnou skříň a v ní jsou dvě objímající se kostry s nápisem "Happily Ever After" (pak se skříň zavře a to je kompletní vtip). Nebo toto:


Což mi připomíná: Recenze nového Bonda bude, ale film uvidím až v neděli, v normálním kině za normální peníze (tedy za abnormální, bude to v Imaxu). Jeho distributor neudělal projekci pro novináře.

21 komentářů:

 1. Frantisku byla projekce pro V.I.P., jaktoze iDNES tam byla a Franta ne!?!?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože redaktoři idnes se nenechávají na svém balkónu znásilňovat panem Kubíkem ... resp. nechávají - a rádi -, ale nepíšou o tom do novin

   Vymazat
 2. Frantovole, fakt myslíš že tím blikajícím hnusem vpravo nahoře získá fffuckfilm, víc friends?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. alespoň více lidí objeví kouzlo adblocku...

   Vymazat
  2. Ledva začlo blikat, komín bulvovnýho vylít na druhou nejvyšší hodnotu v říjnu... Asi jsou mezi námi tací, kteří k solení potřebujou blikání. Nedivím se, když některý musej mít před zásunem opener... Kdo to ale byl? Pomožte mi, ta paměť...

   Vymazat
 3. Františku, také se přimlouvám za odstranění toho odporného blikacího banneru, jako platícího čtenáře by mne donutil přestat platit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten banner by měl aspoň blikat pomaleji, nestíhám si prohlédnout ty hezké mladé muže a démona.

   Vymazat
  2. a Troška je jako ten hezký mladý muž nebo ten démon?

   Vymazat
 4. Blikající banner zlikvidován Adblockem. Zřejmě jsem trestán, že platím málo....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten banner nebyl úplně dobrý nápad. Ale nechci ho odstranit hned, když jsem si s ním dal tolik práce v GIMPu...!

   Vymazat
  2. Az das pryc tu Trosku fraktalu a bulef, tak rekni, vypnu adblock.

   Vymazat
 5. Beru zpet! Teda temer. Flattr problem zlikvidovan stejnou metodou jako ta blikajici sracka. Ale bez ni by me to nenapadlo :) Zlatej adblock. Ty vole to je uleva, FREE MICE!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď sem to chtěl napsat. Flastr je v pýči. Adblock rulezz!

   Vymazat
  2. A když jsem sem psal že adblock kills flattr, tak jste mi psali, jakej jsem debil a že jsem objevil ameriku...

   Vymazat
  3. A plul si na vychod nebo na zapad? A psali jsme ti ze jsi debil vsichni?

   Vymazat
 6. Franto, tak tenhle rok se muzes rozloucit s pomyslenim na oceneni "Epilepsy Friendly Site"

  OdpovědětVymazat
 7. Františku, Ty jsi nedával pozor. Děti přece musely spěchat na hrad, protože Kobyl/Lucifer ztratil ve mlejně svoji medaili královského sýraře a tím se prozradil :-) Ale proč Kobyl letěl do mlejna, to taky netuším ... A nejen to, ale nevadilo to.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jeste ze tak, malem jsem na to se svymi 6 manzelskymi a 4 nemanzelskymi detmi, jejich matkami a prarodici nesel ve 3D do Gold Class, naslednym nakupem tricek s motivy filmu a zalozenim fanpage.

   Panbuvamtozaplat!

   Vymazat
  2. Deti chtely zahranit sve rodice. Jak si z toho, ze Lucifer je Kobyl, mohly vydedukovat, ze v zajmu zachrany svych rodicu museji co nejrychleji na hrad?

   Vymazat
 8. Jestli je to kombinace Davida Lynche nebo Franka Zappy, tak to musím vidět! První díl se mi docela líbil. Byl to fakt zvláštní film se samými zápornými postavami a dobrou animací. Kritika to celkem sjela a myslím, že neoprávněně. Je to spíš pro teenagery a starší.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak já na to s dětma šla. Ono je to těžký, když děti chtějí jít do kina a v kinech zrovna běží dva, slovy dva dětské filmy a z toho ten jeden už viděly. A já si teda neužívala trip, já u toho usnula. Fakt jsem usnula, to se mi v kině snad ještě nestalo. Neskutečná nuda. Děti se asi dvakrát zasmály (prej, já spala).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.