19.10.12

Recenze: Zvonilka a tajemství křídel [Secret of the Wings] - 60%

Víla Zvonilka se vydává ze svého (letního) světa do zapovězeného zimního světa, kde zjišťuje, že tady žije její sestra (sněhová víla). Sotva se stačí skamarádit a technicky vyřešit to, že jedna nesnese teplo, zatímco druhá nesnese zimu, přichází razantní teplotní změna a úplně všichni se musí dát dohromady, aby magický strom nezamrzl.Disney pravidelně jednou ročně vyprodukuje jeden velký animovaný megafilm a několik "menších" animovaných filmů jako jsou různí ti Medvídkové Pú a podobně. I když jsou ty "menší" filmy lacinější, občas se povedou lépe, než ten megafilm. Například Goofy Movie byl o něco lepší film než (drahá) Pocahontas (1995) a Lilo a Stitch byl mnohem lepší než (drahá) Planeta pokladů (2002).

Zvonilka je "vedlejší film", což je vidět jednak z toho, že v USA ani nešel v kinech a bude za týden vydán na DVD / BluRay, a jednak z toho, že je animace a CGI modely nedosahují tradičního hypervysokého Disney standardu - ale rozhodně nejsou podprůměrné a vyjmenoval bych snadno několik nedávných filmů v našich kinech, které vypadaly podstatně hůř. Navíc animátoři geniálně zvládli náročný úkol a přesto, že Zvonilka má minisukni a dělá různé akční věci, nikdy se nedozvíme, jaké kalhotky nosí (jinde se to dozvíme, ale není to oficiální info)!

Celá zápletka s pradávno uzákoněným zákazem styku a vzájemnými obavami by mohla být chápána jako sofistikovaná paralela s historií blízkovýchodního konfliktu, přičemž magický strom symbolizuje USA.


Ale spíš ne.

Spíš je to jenom nezávadná story pro holčičky do 15 let. Tak nezávadná, že nemá žádného padoucha a žádný mezi-vílí konflikt. Jediným nepřítelem hrdinek je neinformovanost a živly.

Přesto jsou hrdinky (i hrdinové) jasně definované, mají jasnou motivaci a chápeme co a proč dělají a chtějí dělat. Na rozdíl od mnoha nedávných filmů za desítky a stovky milionů o palčivých tématech.

A hudba Joela McNeelyho je bezchybná, jen se do ní asi dvakrát vetřou divné songy, které jsou dabované do něčeho, co má připomínat české verše.

Samozřejmě, nikdo z návštěvníků tohoto blogu by na tento film dobrovolně nešel. Ale pokud budou chtít vaše malé dcery, pravděpodobně to s nimi bez problémů těch 75 minut vydržíte.

12 komentářů:

 1. Jásir a Golda Meir, žena bez filtru? Kam vy na ty paralely chodíte?

  OdpovědětVymazat
 2. Lilo a Stitch nebyl žádný menší film, ale regulérní film pro kina (drahý).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, mnohem dražší než nejdražší české filmy. Ale dvakrát lacinější než Planeta Pokladů...

   Vymazat
  2. Každopádně ale nepatří mezi ty "menších lacinějších filmy od Disneyho", které jsou vyráběné převážně pro DVD a občas jdou do kin. Ty mívají rozpočet do 20 milionů, zatímco Lilo a Stitch měl 80.

   Vymazat
 3. Takže to není o globálním oteplování?

  OdpovědětVymazat
 4. Proc to vypada tak hnusne? To bych radeji mesic kuchal plankton, nez na tohle 10 minut koukal.

  OdpovědětVymazat
 5. Dostal jsem zprávu, že pan Jan Horák dnešního dne navštíví tyto stránky, zběžně si přečte pár recenzí a možná utrousí něco slov do diskuze. Mělo by k tomu dojít kolem 22. hodiny. Prosím tedy všechny přítomné, aby pana Horáka pozdravili, zdrželi se jakýchkoli posměšků ohledně jeho postižení a uctivě se mu poklonili. Děkuji, pokračujte v diskuzi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolik by mě stál pardon z toho závazku abych ho mohl vosolit hned na první dobrou?

   Vymazat
  2. A kedy príde teplé pečivo?

   Vymazat
  3. Romane uz si laskave vyber jestli budes psat Mongolsky nebo Cesky ano?

   Vymazat
 6. Františku, co mám dělat, když je mojí malé dceři třicet, a taky na ten film nechce?

  OdpovědětVymazat
 7. Prominte teplaci, par dni jsem tu nebyl a mam tim padem mensi resty, ale doplnuji to prubezne, takze:

  Neodkazuje název filmu k tomu, že mrtvý syn Bohdana Slámu umřel, protože neobjevil tajemství křídel?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.