24.4.12

Recenze: Havran [The Raven] - 30%

Edgar Allan Poe byl velmi cool spisovatel a pokud neznáte jeho strašidelné psycho povídky, měli byste se stydět. Poeova smrt je opředena záhadami, i když nejpravděpodobnější je, že prostě umřel na kombinaci podchlazení, alkoholu, drog, pohlavních chorob a případně volebního podvodu). Tento film s Johnem Cusackem v hlavní roli fabuluje, co záhadného se asi odehrálo v posledních několika dnech Poeova života.


Edgar Allan Poe byl hardcore a dělal v životě úžasné věci - například se oženil se svou třináctiletou sestřenicí. Nic moc z těchto opravdu hardcore věcí ale ve filmu nenajdete. Je to totiž detektivka, ve které Poe pomáhá detektivovi (Luke Evans) vypátrat šíleného vraha, kopírujícího ve svých vraždách Poeovy hororové povídky.

Film je hodně nepodařený. Bohužel je tak moc nepodařený, že není úplně jasné, jak měl vypadat, kdyby byl podařený. Měl to být humor s nadsázkou, podobně jako chystaný Abraham Lincoln: Vampire Killer? Měl to být depresivní psychothriller jako Fincherův film Sedm? Nebo něco macabre stylizovaného podobně jako Burtonův Sweeney Todd? Skutečností zůstává, že film obsahuje od každého něco a hlavně velkou spoustu vaty. Ten souboj různých stylů vyprávění i vizuálních stylů (exteriéry jsou občas syrově realistické, občas stylizované digitální dokreslovačky) velmi hlasitě skřípe.

Je to škoda, protože casting mi přišel více než OK. John Cusack hraje něco jako betaverzi Huntera S. Thompsona, Luke Evans jako detektiv je správně zarputilý a ve vedlejších rolích se mi líbil Brendan Gleeson jako otec Poeovy snoubenky (který Poea nenávidí) a koneckonců i herec, který hrál vraha. Nopak Alice Eveová jako Poeova snoubenka byla dost hrozná.


Poeovy povídky nejsou ve filmu využity nijak sofistikovaně, prostě do něj jsou náhodně naházeny vnější znaky některé z nich, protože je šílený vrah prostě tak používá. A používá je vskutku šíleně! Například unese a zabije námořníka z lodi Fortunato, z čehož má pátrajícím dojít, že jde o nařážku na "Sud vína amontilladského", takže mají hledat v katakombách, ale pod Baltimorem katakomby nejsou, takže mají hledat v kanalizačních chodbách... Celý film se hrdinové snaží správně pochopit vrahovy rébusy a udělat přesně to, co po nich vrah chce. Pak to udělají, jsou rádi, že se jim to povedlo, a vrah jim připraví další rébus...

Nakonec nevzniklo nic zajímavého. Ani komedie, ani detektivka, a už vůbec ne pohled na poslední dny života Edgara Allana Poea.

Nezapomenutelným se tento film stane možná jen tím, že má asi nejnevhodnější závěrečné titulky, jaké jsem kdy v kině viděl.

35 komentářů:

 1. Franto, já tě nesnáším! Vždycky mi zdrbneš filmy, na které jsem chtěl zajít. Kdyby ta tvoje hodnocení alespoň nebyla tak pravdivá, jak je pak většinou vidím také...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. řešení: číst FF recenze až po návštěvě kina a následně Frantu blahořečit za trefná hodnocení! :-)

   Vymazat
  2. Takhle to má přece fungovat! Přečíst si recenzi, vybodnout se na film a peníze ušetřené za vstupenku poslat Frantovi.

   Vymazat
 2. "...pokud neznáte jeho strašidelné psycho povídky, měli byste se stydět." Máme tomu rozumět tak, že ty, František Fuka, literární ignorant, JSI ČETL POEA? Můj svět se právě otřásl v nejhlubších základech...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Povinna cetba je povinna cetba ..

   Vymazat
  2. To má prostou logiku. Kdo nečetl to, co já jsem četl v povinné četbě, tak by se měl stydět :-)

   Vymazat
 3. Není to s tím vínem nějaký sofistikovaný citát skeče Monty Pythonů? Amontillaaaaaadooooo, amontillaaaaaadooooo, amontillaaaaaadooooooooo.

  OdpovědětVymazat
 4. Fuka zase spoileruje. Mám zkažený zážitek, když teď vím, že Brendan Gleeson hraje herce, který hrál vraha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vrahem je Luke Evans, takže zážitek skazenej nemáš, co je ale horší je, že ten spoileroidní radiokativní teplák Fuka prozradil, že Poe zemře!

   Vymazat
 5. keďže na to teda nepôjdem, prosím spoiler: čo znamená "nejnevhodnejší záverečné titulky"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je tam nejaky divny nu-age grindcore song a k nemu animace jako ze Seven, ale blba.

   Vymazat
 6. Ano, je to nešvar tyhle nevhodné závěrečné titulky, ale když není v Palcích Saša, je to pěkně na hovno. :-)

  OdpovědětVymazat
 7. to je skoda, tema se zda byt zajimave a kdyby to melo atmosferu/zpracovani jako filmy ospala dira, vidocq, z pekla
  tak by to bylo super.

  OdpovědětVymazat
 8. Uz je to tu znova, porad a dokola - RAVEN je KRKAVEC, NE HAVRAN. Takze pokud neni treba citovat basen (kde se na krkavce rymuje leda tak pukavec)tak bych prosil toho ptaka nazyvat pravym jmenem. Krkavec, zadny havran.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Raven je obojí...

   Vymazat
  2. Jaky je rozdil mezi havranem a krkavcem? Vazne minena otazka, ptaci vyjma vlastniho mne nezajimaj, jen vim, ze je velkej cernej(ne muj ptak, ten litaci).

   Vymazat
  3. Krkavec je o hodně větší a žije samotářsky.

   Vymazat
  4. Takže přesne jako můj pták.

   Vymazat
  5. >AnonymníApr 24, 2012 11:34 PM

   No to by nemel zit samotarsky, spis hodne druzne...

   Vymazat
  6. Já vím, ale ženský se ho bojej, prí vypadá výhružně. Jako bych já mohl za to jak se tváří.

   Vymazat
  7. Jestli se ty zensky spis nebojej toho "prí", kdyz vypada vyhruzne...

   Vymazat
 9. Uách... se radši podívám na Havrana z roku 1963. Nicméně už ten trailer je takový... ééé... chucpe.

  OdpovědětVymazat
 10. a je tam full frontal toho havrana?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ne, ale nechává si dělat anální bělení. Norbertem Lichým.

   Vymazat
 11. Nejni to havran, je to KRKAVEC jak nas poucil ptakolog o neco vejs.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a hned pod tím se dozvíš, že raven je obojí...

   Vymazat
  2. Jak muze bejt oboji, kdyz jeden (nevim ted kterej) je o hodne vetsi a zije samotarsky, he?!

   Vymazat
  3. jest jeden výraz v angličtině pro havrana a krkavce. To samý jako že japonština nerozlišuje modrou a zelenou

   Vymazat
  4. A crow ti nic nerika?

   Vymazat
  5. Crow je vrána

   Vymazat
  6. Vsecko jsou to corvusove...

   Corvus je rod ptáků z čeledi krkavcovití (Corvidae). V češtině by mu tedy teoreticky mělo odpovídat označení krkavec, skutečnost je ovšem zcela odlišná a rod má za protějšek celou řadu českých rodových označení, z nichž nejvýznamnější jsou:

   krkavec
   vrána
   havran
   kavka

   Vymazat
  7. mno... já bych to trochu upřesnila. Rod Corvus obsahuje výše jmenované ptactvo, které se latinsky označuje rodově stejně. Např. Corvus corax - krkavec velký, Corvus corone - vrána černá, Corvus monedula - kavka obecná, Corvus frugilegus - havran polní. Odtud zřejmě pramení nepřítomnost anglicky rozdílých jmen.

   Vymazat
 12. Tos mě teda Franto moc nepotěšil, zrovna na tenhle film jsem se vcelku těšila. Ale možná se půjdu podívat na Luka Evanse, docela se na něj hezky kouká.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.