14.4.12

O japonských lesích a smrti

Za pár hodin se vracím z Japonska do Prahy a připravuji další post o tom, co se zde dělo a děje (jako update předchozích instrukcí). Ale jedno podtéma je dostatečně výživné na to, aby si zasloužilo vlastní článek:

Varování: Tento post je o filmu jen okrajově, a můžete v něm narazit na lidské mrtvoly a jejich části, podobně jako třeba v kostnici v Sedlci, na Olšanských hřbitovech nebo v televizním zpravodajství.

V Japonsku, nedaleko horu Fudži, leží les (přesněji neudržovaný prales) Aokigahara, neboli "moře stromů". který se vyznačuje tím, že v něm každý rok spáchá sebevraždu několik desítek až stovek lidí.

Ne že by je k tomu hnala nějaká ďábelská posedlost nebo zlý sen. Prostě jde o populární místo, často používané pro tuto kratochvíli. Způsobil to před pár desetiletími nějaký zamilovaný román.

Je o tom vemi zajímavý dokument (cca 20 minut), který doporučuji celý zhlédnout:


Samozřejmě jsem se do tohoto lesa chtěl již drahnou dobu podívat. Letos se mi to konečně povedlo, především díky Žandě, která se dokáže domluvit v japonské půjčovně aut a díky Vojtasovi, který se nebojí jezdit vlevo.

Je velmi těžké najít kdekoliv na (anglicky psaném) webu informace o tom, jak přesně se dostat k lesu, přesněji řečeno k oblasti, kde se páchají ty sebevraždy (protože les jako takový je pekelně veliký). Nám trvalo několik hodin ježdění a chození, než jsme zjistili, že nejzajímavější místa jsme měli prakticky pod nosem. A to nemluvím o tom, že les je mnoho kilometrů od nejbližší železniční zastávky.

Každopádně, připravil jsem pro příští generace podrobnou mapku s vysvětlivkami.

Nakonec jsme tedy objevili kýžené cedule s nápisy "Život je to nejcennější co máte, myslete na své rodiny a v nejhorším nám zavolejte" a slavili úspěch.

(Všimněte si strašidelného barevného efektu, který se objevuje neznámo jak na většině zde pořízených fotografií)

Tedy, úspěch byl jen poloviční. Možná méně než poloviční, protože jsme neobjevili žádnou mrtvolu, ani její část. Pokud vám schází fotografie zdejších mrtvol, stačí si vygooglit "aokigahara", přepnout na "images" a vypnout cenzurní filtr.

Objevili jsme různé mírně zajímavé artefakty, jako brýle, mince, stan plný odpadků, opasek nebo provaz (s uvázanou smyčkou, která za žádných okolností nemohla sloužit k úspěšnému oběšení). A spoustu barevných pentlí, kteří po lese natahali ti, kteří se nechtěli ztratit, ať už po nevykonané sebevraždě nebo při hledání mrtvých (zcela zbytečně, protože GPS i kompas v mobilu mi v lese fungovaly zcela bezchybně).

Nemohli jsme zjistit, jestli to byly zbytky po mrtvých, nebo zbytky po někom, kdo se chtěl zabít a neudělal to, nebo předměty, které tam narafičil nějaký vtipálek. Nevěděli jsme, jestli jsme mrtvoly náhodou minuli o pár metrů, nebo byly všechny při nedávné čistící akci odstraněny, nebo se vyskytují až někde mnohem hlouběji v lese (my jsme v něm  ušli několik kilometrů mimo stezky). Samotný les nepůsobil nijak obzvlášť optimisticky, ale rozhodně ne tak strašidelně, abych kvůli němu jezdil 150 kilometrů z Tokia, když mám něco velmi podobného v blízkém okolí Prahy. Možná bych v něm i přenocoval a nechtěl bych za to nějaké obzvlášť velké peníze.


Což mě přivádí k myšlence, jak silná dokáže být sugesce, pokud jste dostatečně "předpřipraveni" patřičně strašidelnými informacemi a historkami, kterým věříte. Nejmenovaní členové naší skupinky hystericky povykovali "ježišmarjá, další stužka", "ježišmarjá, opasek, to je strašný" nebo "panebože já támhle asi něco vidím, ježišmarjá brejle!". Přitom kdyby přesně totéž našli v přesně stejně vypadajícím českém lese, zcela by to ignorovali, nebo by se tomu zasmáli. Aspoň doufám.

Ale, koneckonců, na stejném principu fungovala i Záhada Blair Witch. Jiný člověk může mít zcela jiný pohled na tentýž výlet.

51 komentářů:

 1. František má zvláštní dar z vlastně úplně obyčejných a běžných věcí udělat velké drama... Ale proč ne.

  OdpovědětVymazat
 2. Františku, ten strašidelný barevný efekt způsobují tvé radioaktivní tepláky, které máš schované v batohu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď jsem se musela omluvit kolegyni, že jsem se nahlas smála. To je trest za to, že se flákám :)

   Vymazat
 3. "Jiný člověk může mít 'zcela jiný pohled' na tentýž výlet."
  Ten aktivní odkaz bych upravil na "lautr jinej pohled", abys případné zájemce o kliknutí varoval, že v tomto alternativním názoru se zřejmě v lese oběsila i spisovná čeština.

  OdpovědětVymazat
 4. Protože František nenašel v lese žádnou mrtvolu, musel tam nakonec souložit se snoubenkou!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. experimentoval se spermijkami, co z toho vzejde?!?!

   Vymazat
 5. Vsadim se, ze kdybych se tam vypravil ja, za prvnim stromem potkam Norberta Licheho.

  OdpovědětVymazat
 6. Fando, kdybys ještě mluvil se Žandou, tak jí vyřiď, ať pozdravuje sestru Denisu. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vode mě taky Franto

   Vymazat
  2. A vode mě jí vyřidď, že píše jak prase, ale jestli je hezká, že bych se teda uvolil a píchal bych jí...

   Vymazat
  3. jestli je hezká tak si s ní můžem dát dp a František se může koukat

   Vymazat
  4. sestra hezká je

   Vymazat
  5. Volal jsem Vosmíkovi a říkal že je Františkova sestra

   Vymazat
  6. Frkal p.Vosmík a říkal zase "bla bla bla"?

   Vymazat
 7. Ten nádech fotek se mi náhodou moc líbí.

  OdpovědětVymazat
 8. No podle mne je slusnost dodrzovat mistni tradice a zvyky, takze by to priste chtelo nejakou tu mrtvolu po sobe v lese zanechat.

  OdpovědětVymazat
 9. na mapě to "nothing here" je evidentně popis celé oblasti, rozhodně tím google maps nemyslí, že by na tom místě něco bylo,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 富士山原始林 - fudži-san geši-rin - fudžijský prales

   Vymazat
 10. They found him frozen in a hollow in Aokigahara forest
  Where those harrakiri weirdos go

  OdpovědětVymazat
 11. Pane Fuka, na té třetí fotce je vaše sestra?

  OdpovědětVymazat
 12. Co jsem tak koukal na ten google, tak fotky jiných lidí jsou barevně v pořádku, takže to bude buď foťákem nebo rukama :)

  OdpovědětVymazat
 13. No ty fotky jsou fakt strasidelny, ale akorat svoji kvalitou a mozna jeste demenci "fotografa"...

  OdpovědětVymazat
 14. Tohle je vrchol nechutnosti...predpokladam ze pokud by ste na nejakou mrtvolu nedejboze narazili tak by tu byly fotky s mrtvolou na misto cedule neco ve stylu fota c.2 s kazdym clenem vasi vypraskane vypravy!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. urcite jsi myslel foto c.1 to prvni je video ;), jinak souhlas! po zkouknuti toho videa se mi z ty fotky retardovanyho Fuky u cedule taky zvedl kufr...

   Vymazat
 15. Makabrózní. Od mrtvého syna Bohdana Slámy přes osobní úmrtí v rodině po tohle! FFFilm pomalu mutuje v zombie ...
  Brr, běhá z toho mráz po zádech.

  OdpovědětVymazat
 16. AnonymníApr 15, 2012 11:39 AM:
  Zombie jsou prece dneska IN! A za to se plati tucne prizpevky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ye tO UpE NeYwIc cOoL =D SeSh hUstEy!!! mEgA WoE!
   EmO FoReWeR!!!!!!!!!!!! xD YaAa Se PoDrZiIiZnU!!! :((((((

   Vymazat
 17. legendární místo, v USA maj zase speciální Body farms, kde zkoumaj rozklad těl...ale to asi nebude veřejně, ale tak je jasný, že každej chce najít svou vlastní mrtvolku, je to lepší jak filmy, to je jasný
  http://en.wikipedia.org/wiki/Body_farm

  OdpovědětVymazat
 18. U nás je, Františku, asi nejznámější Branišovský les u Budějc. Jako přípravu si můžeš dát http://www.misantrop.info/des-hruza-v-branisovskem-lese

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co by tam asi tak ten vocas z Vysocan delal, vzdyt tam nejede tramvaj...

   Vymazat
 19. Tak national geographics uz kopiruje i od Frantiska. :-D
  http://www.national-geographic.cz/detail/les-sebevrahu-v-japonsku-sto-lidi-rocne-zde-ukonci-zivot-16568/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A dokonce už 10 dní předtím, než ho František napsal! To je zcela nechutné a mělo by se to zakázat!

   Vymazat
 20. V tom Jéžišmarjá slyším Terezu :).

  OdpovědětVymazat
 21. sybok:...jj, koho jinýho:-))

  ...počkejte na moje fotky....sami si můžete pak udělat obrázek jak moc jsou to běžné předměty na běžný český les....:-)

  OdpovědětVymazat
 22. Ta žanda teda píše fakt otřesně. Ale vzhledem k fotkám a textům jí je cca 18 let, takže se to musí odpustit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ale na rozdíl od tebe se aspon domluvim v japonsky pujcovne aut

   Vymazat
  2. No já to nemyslel nijak špatně... Nicméně pokud myslíš, tak já jsem narozdíl od tebe v Japonsku najezdil tisíce kilometrů a v žádné půjčovně jsem tedy problém neměl.

   Vymazat
  3. ....nebejt Žandy, která nás statečně tahla dál, tak by to Fuxoft vzdal po prvnim kilometru...:-))

   Vymazat
  4. Žandě je podle last.fm dvacet šest

   Vymazat
 23. nemyslel spatne? ja se o link na svuj blog neprosila. nikde nespamuju, nikoho neurazim. jestlis najezdil tisice kilaku v japonsku, tak bys mohl mít trochu vetsi nadhled a nebejt typickej cekej blb

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud jsi fakt Žanda a pokud tě zdejší komentáře iritují, tak výrazně doporučuju na ně vůbec nijak nereagovat, jinak nakonec zapláčeš nad výdělkem, nebo jak se to píše...

   Vymazat
  2. FF :-)). Ale vysvětlím to jednoduše. Nekdo nahoře psal, že máš otřesný texty, tak jsem se na to podíval a i když jsem uznal, že ano, tak to "dobře" bylo v tom, že pokud jsi nějaká hodně mladá, tak je to přece naprosto v pořádku. Teď tu někdo napsal, že ti je 26, ale to jsem nevěděl. Ale to "když se ti něco nelíbí, tak to neposlouchej/nečti" je přesně to klasicky česky blbý, ne. Jinak to, že najezdím tisíce kilometrů někde neznamená, že člověk získá nadhled, ten získáš něčím zcela jiným (teda mimo projetí afriky). Ale samozřejmě si piš kam chceš co chceš, vždyť to je v pořádku, opakuji, nemyslel jsem to nijak, aby tě to iritovalo. Howgh.

   Vymazat
  3. My za to nemuzem, ze tvuj blog vypada neco jako http://rainbow-xoxo.blog.cz,vcetne fotek,textu a odpovedi na fb o haterech etc. trochu overreacted. Prece kdyz ma nekdo verejny blog, mel by byt ready na verejnou reakci (a diskuzi)at je jakakoli, nehlede jestli se domluvis v nejake pujcovne. Takze bud udelat co pise ff anebo proste psat k veci a ne podobny hystericky reakce,predpokladajici,ze vsichni kdo te nechvali jsou idioti,kteri nic neumi.Totiz mozna jo a mozna o dost driv,nez jsi videla Lost in translation.Takze jak jsi tu nekomu doporucovala,nadhled bych popral spis tobe,ne.

   Vymazat
  4. ty vole slecinka by tam potrebovala asi zase nejakyho poradnyho ceskyho lomcovaka aby prestala mlejt hovna... japonsky penisy musi bejt k vzteku, co franto?

   Vymazat
  5. No a mate tady dalsiho blba s howghem...

   Vymazat
 24. Howgh. Pohonils, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nevím proč.. Nebyl v tom vůbec žádný takovýhle podtext. To znamenalo, že už k tomuto lze těžko něco dodat, možná max. v japonštině, proč ne.

   Jinak k tématu jeden užitečný link: http://uud.info/en/map/

   Vymazat
 25. Zápisky mumie promítané na MFFKV v roce 2009 byl vynikající švýcarský dokument, který byl natožen podle deníku, který se našel u těla sebevraha z japonského lesa navštíveného Františkem, doporučuji... Renata

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vynikajici dokument leda tak do radia, cumet se na to nedalo.
   MD

   Vymazat
 26. Ten film je zcela jasný podvrh, stejně jako třeba přistání na Měsíci. Ve skutečnosti se jedná o propagační video japonské "Spojené asociace autopůjčoven a výrobců extra dlouhých provázků" natočené za účelem zvýšení zájmu o autopůjčovny a extra dlouhé provázky v prefektuře Fuji. Film byl natočen v americkém ateliéru s japonsky vypadajícím hercem, pak předabován do Japonštiny a zpětně otitulkován. Zcela jednoznačný a nezvratitelný důkaz je v čase 3:42. Mimochodem, zisk z prodeje extra dlouhých provázků tvoří až 0,045 % příjmů skupiny Bilderberg, takže je zcela jasné, kdo za tím stojí. Že, pane Schwarzenbergu?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.