26.4.12

Avengers [Marvel's The Avengers] - 70%

Avengeři se assemblují aby si to rozdali s ultimativním zlem, které do New Yorku povolal bůh Loki. POZOR SPOILER! A nakonec vyhrají!Pokud nevíte nic o existenci tohoto filmu, pak vám asi ani nepomůže vysvětlování, že se v něm spojí do jednoho týmu Hulk, Thor, Iron Man, Kapitán America (ano, tak se píše), Černá vdova, Hawkeye a Nick Fury, kteří se všichni v minulých letech objevili v marvelovských comicsových filmech. A s výjimkou Hulka všechny hrají titíž herci. Je tudíž pochopitelné, že comicsoví fanoušci po celém světě tento film očekávali s velkými nadějemi.

A tyto naděje naštěstí nebyly zklamány.

Film režíroval Joss Whedon, který je slavným a zkušeným seriálovým profesionálem, comicsovým fandou a geekem, ale natočil zatím v životě jediný celovečerní film, Serenity, který působil spíše dojmem televizního pilotu. Zaplať pánbůh se mu podařilo bez problémů vypořádat s megaprodukcí, jakou byli Avengers.

Není spoilerem, když prozradím, že Avengers vyhrají poté, co se v závěru filmu nejméně půl hodiny brutálně rubou v centru New Yorku se stovkami mimozemšťanů (tedy, přesně tak "brutálně", jak jen je to v mládeži přístupném filmu možné). Tato akce je správně megalomanská a epická, je přehledná, všichni členové týmu mají co dělat a jedinou výtku bych měl ke kvalitě triků, na kterých je občas poznat, že hrdinové jsou v akčních scénách kompletně digitální. Samozřejmě, že jsou triky asi 9000krát kvalitnější než v Saxaně, ale je patrné, že špičky v ILM a WETA dokážou o trochu lepší věci (přestože na Avengers pracovali i ILM a WETA). U comicsového filmu to ale tolik nevadí, protože většina dění na plátně se stejně neřídí (a nemůže řídit) platnými fyzikálními zákony, a hlavní je kvantita, a ta je více než dostatečná.


To ovšem mluvím o závěrečných šílených 30 minutách.

Před nimi je hodina a půl "příprav", kdy se tým dává postupně dohromady a jeho členové se navzájem škorpí ve všech myslitelných kombinacích. Je nutno říct, že to funguje docela dobře, ale stejně jsem se přistihl při uvažování "Začíná to být už trošku nuda, no ještě se musí přinejmenším objevit Hulk a Thor, tak to snad do závěrečné bitvy přežiju". Nuda je zaháněna několika dobře vymyšlenými vtípky, ale těch není víc než jeden za čtvrt hodiny. Ne že by Whedon vyloženě špatně režíroval, ale natahování intra na takovou délku comicsovému filmu nesvědčí. Na druhou stranu je příjemné, že postavy jsou uvedeny do děje dostatečně pochopitelně i pro člověka, který nikdy předtím žádnou z nich neviděl (ověřeno v praxi).

Většina úvodních devadesáti minut připomíná nějaký (dobrý!) sitcom. Odehrává se převážně na palubě Furyovy létající pevnosti (která má moc hezký technofetišistický design) a celý svět kolem, včetně jeho obyvatel, jako kdyby neexistoval.

Nevím co dál psát, protože Avengers dopadli víceméně přesně tak, jak jsem realisticky doufal po shlédnutí trailerů. Z marvelovských filmů z tohoto universa patří k tomu lepšímu, ale na poslední X-Men: První třídu nemají. Mimo jiné i proto, že žádné postavě z Avengers není možné uvěřit (narozdíl od mladého Charlese Xaviera nebo Magneta), že má něco jako lidské emoce a lidské uvažování. Jsou to dvojrozměrné, hezky vymalované comicsové postavičky ve filmu, který by spousta studií chtěla natočit v 80. letech, ale tehdy na to nebyly peníze a trikové technologie.

Dabing je snesitelnější, než jsem se obával (a promítá se i titulkovaná verze) a 3D vadí méně, než jsem se obával.

83 komentářů:

 1. Je ve filmu nějaká "pedofilni nahota mladych devcat"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To zalezi predevsim na tom, jestli Hulka budeme povazovat za mlade devce...

   Vymazat
  2. Hulka ne, ale myslím, že Thor by touhle kategorizací prošel...

   Vymazat
  3. Jen dokud by tě nemajznul kladivem, kámo.

   Vymazat
  4. Franto, snad jedině na tomhle bych se s tebou shodnul!!!!

   Vymazat
  5. "The Hammer is my penis" ;-)

   Vymazat
  6. Stop! Hammer time...

   Vymazat
 2. Abych byl schopen nastavit vypovídací hodnotu této recenze, potřebuji nutně zodpovědět následující otázky - četl jsi předlohu, znáš autora/autorku, máš proti čemukoliv, z výše jmenovaných nějaké výhrady? Děkuji předem.

  OdpovědětVymazat
 3. Kdo vymyslel, že některá jména se budou překládat a jiná ne? A Kapitán America? WTF???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A jak bys to chtel prelozit? Kapitan Ceska Republika?

   Belzebuba.

   Vymazat
 4. hm, Iron Man 1ka byla kůl, 2ka propad dolů, Kapitán Amerika mě překvapivě něco do sebe, Thor byl vychvalovanej, ale čekal jsem víc, Hulk v jakýkoliv podobě - kokotina největší, pak je tu ještě pár takovejch postaviček - což vlastně nejsou suprhrdinové s nadpřirozenejma schopnostma, no, je sice klasika komixu, neni to takovej infantilní humáč jako Fantastická 4ka, ale raději Watchmeny :)...PS: ten českej dabing bude asi něco otřesnýho, no, Kapitána Ameriku jsem viděl s českym dabingem a teda bylo to celkem špatný...

  OdpovědětVymazat
 5. Kapitán Amerika byl tak strašnej, že mám podezření, že to produkoval Kubík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byla to reakční imperialistická oslava kapitálu zaprodaného žoldáka pro něhož je dolar alfa i omega života!!!!!

   Vymazat
  2. Ne, byla to obyčejná sračka.

   Vymazat
  3. a nastavovala aspoň zrcadlo?

   Vymazat
  4. Dokonce ani nedržela prst na tepu doby. Jak píšu, sračka.

   Vymazat
 6. Franta, zabudol si, ze Joss Whedon reziroval Thora.
  Keby si pouzil CSFD, tak by si to vedel. A to si hovoris filmovy fanusik. Ach jaj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Whedon režíroval několikaminutovou potitulkovou scénu, kokote a ne Thora. Kdyby jsi použil rozum, tak by jsi to vědel. A ti říkáš Anonymní. Ach jaj.

   Vymazat
  2. Anonymní Apr 26, 2012 11:37 AM

   Nachytal ses, voe!

   Vymazat
  3. Tak promiň. Dnes jsem tedy teplákovej kokot já.

   Vymazat
  4. To snad ne! To opravdu věříme nějakémi kokotovi, který se podpisuje anonymní nebo CSFD? Stojí tam černé na bílém, že Thora režíroval Joss Whedon. A bylo to i v recenzi na iDnes (zdroj: papírové noviny). Komu chcete věřit, když ne CSFD? snad IMDb? Imperialistické propagandistické štvavé americké stránce?

   Vymazat
  5. přečtěte si kurník příspěvek FF z 20.4....

   Vymazat
  6. Ty radši zalez do kurníku nebo běž posílat smsky třináctiletým hysterickým Žandám.

   Vymazat
 7. Kolik postav ve filmu se svlékne a kolik zemře? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 8. A má Skárlet pod tepláky pubické ochlupení alias bobra nebo je holá jako panda Petry Polachové?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Volysalej bobr. Bezpochyby.

   Vymazat
  2. Mě by spíš zajímalo, jestli má zelená verze sexy svalovce Hulka vidět pořádnej obrys svýho nářadí v těch modrejch trenýrkách. Tahle otázka mi nedává spát. :-)

   Vymazat
 9. Doktor Hawkeye Pierce se brutálně rube v centru New Yorku se stovkami mimozemšťanů? Kurva, to musim vidět!

  OdpovědětVymazat
 10. Recenze je relativně kritická, a to je dobře, protože ten film vážně není nic extra. Je to jen dobrá zábava. A to je málo.

  OdpovědětVymazat
 11. Není spoilerem, že Avengers vyhrají poté, co se půl hodiny brutálně rubou v centru Lidic se stovkami místních obyvatel. Tato akce je správně megalomanská a epická,všichni členové týmu mají co dělat a jedinou výtku bych měl k zničení autobusové zastávky. Ta mohla být zdrojem zajímavé pointy! :-)

  OdpovědětVymazat
 12. Pointa je, ze ten autobus ridila Olga Hepnarova...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...která se rozhoédla, že X životů je za její násilné anální bělení málo...

   Vymazat
  2. Kuva napište aspoň spoiler, když vyzradíte zápletku.
   SPOILER: ano opravdu- Loki, bůh podvodu, lstí (sic) vysvobodí Olgu Hepnarovou z pekla aby spolu v závěru filmu vyvolali armageddon v centru New Yorku.

   Vymazat
  3. Lidice nejsou v New Yorku ale v Illinois vole, to vi snad kazdy mali dite z Lezaku...
   jo a je to SPOILER tak bacha!

   Vymazat
  4. Loki vyvolá z pekel i Olgu Havlovou, která bude pomáhat chaosu tím, že bude sršet na lidi rakovinu a ptát se na adresu Dáši Veškrnové.

   Vymazat
  5. Loki vyvolá z pekel i Olgu Havlovou...
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Debata jest opět brutální rubačka![smajl s vyvalenýma očma]

   Vymazat
 13. Recenze je krátká!
  Mstitelé zachraňující náš blbý svět jsou očividně nudnější, než pitomé holčiny, které se měly svlíknout a nesvlíkly. Jdu si stěžovat na autobusovou zastávku do Lidic!

  OdpovědětVymazat
 14. Jsem normalni padesatilety muz a o Danu Hulkovi mam vysoke mineni. Tak jsem rad, ze konecne nemusel souperit s neprateli pomoci skladani hudby, ale dostal sanci letat a drtit svyma obnazenyma rukama asocialni mimozemstany.

  OdpovědětVymazat
 15. Abych to shrnul: Takže Hawkey Pierce, Scarlet O´Hara , Dan Hůlka a Olga Hepnarová rozpoutají peklo v New Yorku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, v New Yorku rozpouta peklo s automobilem nakladnim Olgu Hepnarovou, na ceste do Lidic kokotem s teplakem radioktivnim.

   Vymazat
 16. Mě tyhle diskuze jednou zabijou :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To říkal Han Solo Žvejkovi taky, ale ten mu špatně rozuměl, takže ho nakonec zalili. Probudil se, až když mu radioaktivní kokůtci v Illionis bělili anál. SPOILER To ho natolik rozzuřilo, že v Avengers vystupuje jako pilot létajícího náklaďáku na straně zla. Posranou a zeblitou Olgu Hepnarovou po popravě ještě znásilnil a její hlavu teď používá jako klobouk, takže musíte sledovat film velice pozorně, abyste ho poznali. Nápověda: Jeho parťáka hraje Van Damme.

   Vymazat
  2. Tak tohle mne uz vazne rozsekalo :-))))))

   LOLOLOLOLOLOL


   :_))))

   Vymazat
 17. Boze brecim smichy, co to tu ctu :-D

  OdpovědětVymazat
 18. To je sice všechno hezké, ale nic to nemění na tom, že z recenze se v zásadě nic moc nedozvíme.

  Z tohohle si lze už teď vyvodit, jaké hodnocení asi Franta napíše na Hobita: "no v závěru je pěkně akční bitva pěti armád a efektní likvidace draka, ale celou dobu před tím jsem se nudil, protože postavy jenom pořád chodily po lese a akorát občas potkaly troly, skřety nebo vrrky", " a "jo, je to takové, jaké jsem si to představoval podle trajlerů, ovšem tu představu jsem si nechal pro sebe".
  Fakt díky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže Hobit bude jen další film o turistice? Kevin Smith měl pravdu!

   Vymazat
 19. Nechci nikoho kritizovat, ale myslím že zkušený elektrikař by měl vědět, že tam nemůže dát Hřebejk, protože vyhoří a může začít od Pýchy.

  OdpovědětVymazat
 20. Franto teplakovej kokote, Saxana je ta stara klasika, ten novej shit je Saxána a dobre to vis, tak nepis nesmysly...
  P.S. Pevne verim, ze si uvedomujes, ze teplakovej kokot neni nadavka; je to jako kdyby ti treba naka sexy zenska rekla drahousku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli myslíš Olgu, tak to ses přeslech, ta neříkala "Drahoušku", ale "Zdrhej Františku! Nejdou mi brzdy!"

   Vymazat
  2. A dost! [smajl, smíchy brutálně se rubající o podlahu]

   Vymazat
 21. Thor se v závěru utká s Pavlem Zedníčkem který mu ukradl hromové kozly táhnoucí jeho vůz a utekl s nimi do westernového městečka. Kladivo proti kníru...pure epic

  OdpovědětVymazat
 22. " Serenity, který působil spíše dojmem televizního pilotu"
  -vzhladom na to ze slo o filmove uzavretie televizneho serialu a ze bol k dispozicii na vypravne scifi iba chudobny 39 mil rozpocet tak je to viacmenej logicke :)

  OdpovědětVymazat
 23. Oj chu chú, to se nám to tu rozjelo. :)

  OdpovědětVymazat
 24. Já hrozně rád miluju diskuze na FFF!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale hrozně neradi tu vidíme nudisty s odhalenou identitou. Správný FFFdebatér svou nahotu zakrývá rouškou anonymity! :-)

   Vymazat
  2. Správný FFFdebatér nepožíva infantilní smajlíky, ty radioaktivní tepláku.

   Vymazat
  3. Komu říkáš "Drahoušku" ty normální padesátiletý muži? :-)

   Vymazat
  4. Já se za svůj vybělený anál nestydím a budu ho vystrkovat, kde se mi zachce, mazánci.

   Vymazat
 25. AVENGERS ASSEMBLE!

  OdpovědětVymazat
 26. Většina lidí se teď víc baví nad diskusemi, než u recensí. Takže by to chtělo přehodnotit způsob financování blogu.

  Zkrátka odteď, pokud budete chtít přispět na další vtipné komentáře, zašlete libovolnou částku na účet autora Anonymního: 233233671/0300
  Jako zprávu pro příjemce uveďte "teplákový kokot"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta bude od teď posílat peníze nám diskutujícím. Na hlavní stránce tak bude diskuze k filmu jehož recenzi si budete moci přečíst v diskuzi. Podobný systém jako u hry Lijavec.

   Vymazat
 27. Fakt jsem nikdy nechapal co lidi videj na tehle komixovejch srackach, ale kdyz pak ctu ty genialni diskuse na FFFilmu, tak si rikam, ze to za tech 200+ mega americkejch penez stalo ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zas nechápu lidi, co mají potřebu psát do diskuzí. Já, například, takovou potřebu vůbec nemám.

   Vymazat
  2. to ja ano, ale zase nemam co psat.

   Vymazat
  3. Vsechny dobry komentare byly napsany uz v 70tych letech...

   Vymazat
  4. Jo, a ted je musime pretukavat z papiru na web.

   Ja bych ty internety zakazala...

   Vymazat
  5. "Jo, a ted je musime pretukavat z papiru na web."

   Jo, a pres kopirak na 3x (natrikrat, na3x) takze ten posledni prispevek tady dole uz ani nebude k precteni.

   Vymazat
  6. Mega americkejm penezum se rika dolary, da se tim platit po zemekouli vsude.

   Vymazat
  7. U nás v Jednotě mi je nevzali. Takže...

   Vymazat
 28. V Jednotě je síra, takže se tam už, logicky, žádné americké peníze vejít nemůžou a proto je neberou.

  OdpovědětVymazat
 29. replika "-Je ženatý? -Chodí s nějakou cellistkou." snad ani nemohla bejt ve scenáři, to musel napsat sám život

  OdpovědětVymazat
 30. Franto, tys dělal k Avengers titulky? Včera jsem to viděl, a ač se mi film samotný líbil velmi velice, ty titulky mi přišlo hodně slabé...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, titulky vznikly prepisem dabingovych dialogu (a ani ty jsem nedelal ja).

   Vymazat
  2. Franto, proč je nezadali tobě? Byl to fakt děs...

   Vymazat
 31. Zdravím, Františku.
  Včera jsem byl na Avengers, díky bohu na titulkované kopii. Mám na tebe taky jeden dotaz ohledně titulků, nejdřív jsem si myslel žes je dělal ty (na přednášce jsi říkal, že titulkuješ většinu sci-fi a "divných" filmů). Jsem potešený žes je nedělal, opravdu totiž nebyly úplně povedené. Hlavně se ale chci zeptat jestli nevíš jak je možný že při prvních dvou zmínkách o Hulkovi ho v titulcích pojmenovali Halk? Je možný že tohle překladatel i dramaturg přehédli, nebo se jedná o nějaký sofistikovaný humor, který nechápu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vzniklo pravděpodobně tím, že titulky byly někým přepisovány z dabingového překladu. A v dabingovém překladu je všechno foneticky (Halk, Evendžrs atd.)

   Vymazat
  2. Čeští distributoři jsou teplakoví kokoti s radioaktivním análním bělmem!

   Vymazat
  3. No z titulků jsem měl dojem, že je nikdo po napsání už nečetl. Kromě zmiňovaného Halka (jednou je tam správně Hulk) jsem registroval jednu chybu mě/mně, jeden překlep, chybějící předložku v jedné větě, pár zmatených vět, kde se zatoulalo víckrát "by". Překlad jako takový byl jinak slušný, výtky bych měl k drobnostem, ale to je věc názoru, ale ta forma byla na kino lajdácká... tomu fakt nikdo korekce dělat nemohl...

   Vymazat
 32. Co mne jedine zamrzi, ze da Frantisek Avengerum jen 70%...to uz jsi tak stary a prizemni, ze das min procent kvuli tomu, ze je to "jen komix"? :(
  Cekal jsem cely film na tu chvilku nudy a porad nic...Joss proste ukazal (opet) svoje kvality.

  OdpovědětVymazat
 33. Me zase jedine zamrzi, ze Olga Hepnarova nemela rakovinu. To by byla smutna ironie.

  OdpovědětVymazat
 34. nevíte někdo proč jsou Avengers do 12 let nepřístupní? Klukovi je 6, Avengers miluje a těšil se na to bůhvíjakdlouho...ale teď nevím zda je to dobrý nápad, aby z toho neměl nějaké trauma nebo tak něco...díky

  OdpovědětVymazat
 35. Zdravím návštevníkov z fffilm.name ;-):
  Ako "latentný" exhibicionista sa vždy rád pochválim svojimi úspechmi. ;-) Ozaj.. na tejto fotke mám presne o 8 kg viac ako teraz.. pozrite si moje profilové fotky.. ten vyplazený jazyk je určený pre tých závistlivejších z vás... na vztýčený prostredník si zatiľ netrúfam.. nie som zatiaľ tak "za vodou" ako Bentley ;-). Chlebec Roman

  OdpovědětVymazat
 36. Na druhé pozretie omnoho lepší film. Výborne som sa pobavil, povedal by som, že až pochutnal.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.