20.4.12

Když opisujete z Internetu, dělejte to aspoň pořádně

V dnešní uspěchané přetechnizované době, kdy se může žurnalistice věnovat naprosto kdokoliv (například já), platí, že nemusíte vlastně o daném tématu vědět vůbec nic, protože si všechno můžete vymyslet a najít na internetu.

Některé nejmenované tiskoviny dokonce dodnes používají úžasnou formulaci "Zdroj: Internet", na které jim nepřijde vůbec nic divného (přitom ekvivalentní "Zdroj: Papír" by asi nepoužili).

Nejčastěji je informačně plundrována Wikipedie. V případě filmové publicistiky je nejčastěji plundrována Internet Movie DataBase (IMDB.com). Ani u jednoho z těchto zdrojů ovšem nemáte zaručeno, že vidíte pravdivé informace.


A občas je to plundrování prováděno poněkud neelegantně a prozradíte se při tom.

Například v jedné nejmenované české distribuční společnosti několik let v presskitech uváděli za jmény herců a tvůrců římské číslice (například "Výtvarníkem filmu je John Barry III") v domnění, že jde o součást jejich jmen. Přitom ale šlo o interní čísla z IMDB, která existují jen proto, aby bylo možno rozlišit (v rámci IMDB) například herce Christophera Lloyda (I) od scenáristy seriálu "Taková moderní rodinka" Christophera Lloyda (II).

Všimněte si, že na druhé linkované stránce (Lloyd II) uvidíte chybně linkované články o filmu Piranha 3DD, ve kterém hraje Lloyd (I), zatímco Lloyd (II) s ním nemá nic společného. Ony totiž ani ty informace na IMDB nejsou vždycky bezchybné a kompletní a když na základě IMDB napíšete "Režisér XY dosud natočil jen nějaké neznámé krátké filmy" (jako to občas dělám já), vystavujete se riziku, že to není správná informace a někdo si toho všimne.

To je holt riziko spojené s tímto stylem práce a za sebe mohu říct, že ani při tomto riziku si nezačnu odborně ověřovat, jestli nějaký pro mě neznámý švédský režisér natočil před svou hollywoodskou prvotinou něco jiného celovečerního, nebo ne. Vystačím si s tím, co je na IMDB a nestydím se za to, že to je z IMDB.

Ještě do nižšího patra žurnalistiky se ovšem dostanete, když opisujete z IMDB, ale ani se pořádně nepodíváte, co vlastně opisujete.

Takže třeba na iDnes.cz vyjde článek o filmu Avengers, ve kterém se tvrdí, že Joss Whedon, režisér Avengers, natočil také film Thor:


Ve skutečnosti Thora natočil Kenneth Branagh. Whedon s ním měl společného jen to, že natočil minutovou scénu po jeho závěrečných titulcích (teaser na Avengers, ve kterém se Chris Hemsworth vůbec neobjeví).

Když jsem uvažoval nad tím, jak mohl někdo dojít k názoru, že Whedon režíroval Thora (překlep to jistě není), napadla mě smutná varianta, která se mi zdá být více než pravděpodobnou. Autor článku Petr Kořínek se pravděpodobně podíval na IMDB stránku Josse Whedona, opsal název filmu, který tam viděl v sekci "Director", a ani se nenamáhal přečíst si, co je napsáno hned za ním:


Je těžké vyhnout se opisování ne-zcela-ověřených informací z Internetu. Sám to dělám taky. Ale zkuste přitom vynaložit aspoň to minimální úsilí a pořádně si přečíst, co vlastně opisujete.

Budete pak mnohem profesonálnější žurnalisté!

UPDATE 13:48:

Jak upozornil Vafliik v komentářích, pravda je zřejmě ještě o trochu smutnější. Autor článku to provděpodobně (dobře) opsal z české filmové databáze CSFD.cz, kde to někdo (špatně) opsal odněkud jinud, pravděpodobně z IMDB. Proč někdo opisuje informace o amerických filmech z české filmové databáze, to je otázka za 500 bodů...


UPDATE 21.4:

A mezitím, na filmstage.cz:


Kdo najde další?

71 komentářů:

 1. Možná je řešení ještě prozaičtější - autor článku prostě kouknul na CSFD profil Josse Whedona, kde je Thor uvedenej v jeho režijní filmografii. Bez jakýhokoliv dodatku.

  OdpovědětVymazat
 2. Avengers nikoho jinyho nez pubertaky a nerdy nezajimaj, takze nechapu co z toho zase delas za aferu, sam nic jinyho nedelas, akorat neustale poukazujes na chyby druhejch, coz je IMHO jeste vetsi ubohost, ale v cesku zcela bezna vec....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pičovat v debatách na netu je v Česku zcela běžná věc ze zcela nejběžnějších....

   Vymazat
  2. A poucovat lidi co picujou je jeste uplne vic nejbeznejsi ..

   Vymazat
  3. táhni, živočišný hamburgere...

   Vymazat
  4. Avengers mě zajímají! A ano, jsem puberťák a nerd - a tento fakt nemá nic společného s mým skutečným věkem, pohlavím, zaměstnáním, rodinnou a společenskou odpovědností a politickou a sexuální orientací.

   Vymazat
  5. Avengers mne zajímají a nejsem puberťák a nerd. :-)

   Vymazat
  6. ale ses, jenom si to nedokazes pripustit ;)

   Vymazat
  7. Puberťáci a nerdi mě nezajímají! A ano, jsem Avenger.

   Vymazat
  8. „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.“

   Vymazat
 3. Ano, ano, velmi smutný příspěvek. Je to nešvar tohle opisování.
  Ale Vosmík v Palcích je taky pěkně na hovno.

  OdpovědětVymazat
 4. Obávám se že čsfd je informacemi z imdb naplňována automaticky robotem (aspoň mám takový pocit), a ten nějaké poznámky vzadu prostě nečeká :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, není. Informace na CSFD doplňuje pár (číslovkou 2) placených adminů a stovky dobrovolníků z řad uživatelů...

   Vymazat
 5. Možná je řešení nejprozaičtější - autor článku zavolal režisérovi s dotazem, jestli někdy něco režiséroval. Načež ten mu odpověděl že se s mrdkma mediálníma nebaví. A tak ten článek zesmolil s očima slzami plněnýma v neději, že krom puberťáků to stejně nikoho nebude zajímat. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...a svoji recenzi poté zajedl škvarkovým chlebem a odjel autobusem do Lidic...

   Vymazat
  2. ... aby si tam nechal vybelit anal...

   Vymazat
  3. ...načež si vzpomněl že nechal tepláky ve fukušimě...

   Vymazat
  4. ... kde kvůli radioaktivitě nešly posílat SMS spojlery...

   Vymazat
  5. ...v recenzi na perverzní homevideo o dvou zvrácených homosexuálních souložících psech...

   Vymazat
 6. Největší ubohost je, že v té verzi článku na Wiki tu znělku přispěvatel zvojtil. V každé frázi chybí dvě NUH - ty představují ve čtyřdobém taktu osminky, a tak jich logicky při pravidelném rytmu musí být po úvodním DUH sedm. Správně je tedy celá fráze (alespoň v prvních zpívaných částech):
  DUH NUH NUH NUH NUH NUH NUH NUH
  DUH NUH NUH NUH NUH NUH NUH NUH BATMAN!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Názorná ukážka je lepšia: http://neoslashott.deviantart.com/art/Bat-Cat-257852702

   Vymazat
 7. sociopat a kokot, svejk co v teplakoch utekal za peniaze imperia z alderaanu sa dalej vysmieva z vybuchu celej planety, zomrie minimalne 1,999,940,000 mysliacich bytosti, ale curakovi je fajn.

  OdpovědětVymazat
 8. Pozor...čsfd nic špatně nemá. To, že Whedon točil minutovou scénu snad znamená, že na ni nemá dostat zásluhu? Potitulková scéna je součástí filmu Thor - proto je Whedon správně uveden jako (druhý) režisér Thora. Ten samý příklad může být Quentin Tarantino u Sin City.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V článku z idnes je, že Whedon točil s Hermsworthem, což, jak Franta poznamenal, není pravda, v té potitulkové scéně se žádný Hermsworth neobjevil.

   Vymazat
  2. Pokud prosazuješ myšlenku (pro mě bizarní), že v režijní filmografii na CSFD by měl každý mít všechny filmy, jejichž jakkoliv malou část režíroval, tak by tam potom u každého filmu mezi "režiséry" měli být uvedení také všichni jeho pomocní režiséři (kteří si to zaslouží rozhodně víc, než režisér minutového přílepku na konci).

   Vymazat
  3. Fuka: Vkládáš mi slova, co jsem v životě nepoužil, proč? Točil Whedon část Thora? Točil. Je tím pádem uveden správně na čsfd? Je. Může čsfd za to, že si někdo neumí najít podrobnosti, když píše článek? Nemůže. To je vše, co jsem řekl. Proč z toho dělat hned revoluční prohlášení..

   Vymazat
  4. Whedon režíroval část Thora. Ty z toho vyvozuješ, že je režisérem Thora, což mi pripadá bizarní. Proto upozorňuji na skutečnost, že nějakou část Thora režírovalo mnohem více lidí než Whedon a Branagh, a většina z nich v kolonce "režisér" uvedena není. Chápeš?

   Vymazat
  5. Tak někde v jádru slova se samozřejmě chápeme, ale záměrně jsi moji reakci zveličil. Whatever. A naschvál to překrucuješ tak, abys měl pravdu. Ale Whedon zkrátka točil část Thora. Tečka. To, že tam nejsou uvedení jiní režiséři, o tom jsme se původně vůbec nebavili. Ale je logický, že JW má Thora ve filmografii. CHÁPEŠ?

   Vymazat
  6. dejte si živočišný hamburger a nehádejte se...

   Vymazat
  7. Já si myslím, že Fanda není debil a chápe to, aniž bys mu musel nadřazeně psát Chápeš tiskacím, jako nějaký pubertální zmetek. Otázka spíš je, jestli ty chápeš, že celá ta tvoje pointa je neskutečně debilní, protože režisérem filmu je Kenneth Branagh a i kdyby Whedon natočil místo minuty 2 a půl minuty, pořád bude režisérem Brannagh. Jestli ti jde ale o to, že jsi chytřejší, tak chytřejší jsi.

   PS: V nějakém filmu někdy v dějinách se už určitě objevila moje předchozí věta "jestli ti jde ale o to, že jsi chytřejší, tak chytřejší jsi," takže tímto se označuji za režiséra onoho filmu.

   Vymazat
  8. Ano je to bizarne, ale tak CSFD funguje. Pokial sa preukaze kto dalsi raziroval nejake dalsie sceny v Thorovi, tak ho do kolonky reziser urcite pridaju.
   Takze nabuduce by som doporucil, aby si aj samotny Fuka overil ako to na CSFD funguje predtym ako ich zacne drbat za to, ze urobili chybu.

   Vymazat
  9. Na IMDB píšou, že ta minutová sekce se objevila i jako samostatné dílo. V podstatě by tedy mohli být jako režiséři filmu uvedeni všichni jejichž díla se tam mihnout. Třeba ve Forrest Gumpovi jsou reálné scénky z televize, takže režisérem filmu Forrest Gump jsou i nějací televizní režiséři co dělali přímé přenosy v 60. letech. Ale čsfd uvádí jen režiséra jediného...

   Vymazat
  10. Jenže, Franto, second unit režiséři se neuvádějí. To je jasné. Ale pokud se tam Whedon podílel na nějaký scéně, tak uvést ho je i docela správné.

   Vymazat
  11. Whedon není uveden v titulcích (na imdb je poznámka uncredited). A pomocní režiséři se jako nepodílejí na nějaké scéně??

   Vymazat
  12. Whedon z Thora nenatocil ani vterinu. On natocil jen teaser na Avengers , ktery byl listen na konec titulku filmu Thor.

   Vymazat
  13. "aniž bys mu musel nadřazeně psát Chápeš tiskacím, jako nějaký pubertální zmetek"

   Ty verzálkám říkáš tiskací? A jak potom říkáš malým písmenkům psaným tiskace? ;) A jak říkáš veškerému ostatnímu textu tady na webu, který (pravděpodobně) vidíš fontem, který není psací, ale má každé písmeno odděleno mezerou? P. S. se jinak také píše právě takto

   Vymazat
  14. Režisérem Thora je Kenneth Branagh. Tečka. Chápeš to, ty kokote?

   Vymazat
 9. Hemswortha režíroval možno v Cabin in the Woods, kde robil 2nd unit directora. Cabin a Avengers vychádzajú tak týždeň od seba a v oboch mali prsty aj Whedon a Hemsworth, tak sa o tom veľa píše a autor to dosral v preklade.

  Ale CSFD znie ako najpravdepodobnejšia varianta.

  OdpovědětVymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Kdo se ještě nepoučil a chodí do sekce "kultura" na iDnes, tak mu to patří, protože to je nepoučitelnost vyloženě trestuhodná. :) Asi jako číst Blesk a diví se, že je to bulvár. Kdyby tam začali psát pořádně, museli by se rovnou přejmenovat, protože by už s dosavadním stylem neměli nic společného. (Jsem ještě naštvanej za to, že minulý týden prozradili přímo v titulku článku zásadní zvrat v dalším Bondovi.)

  OdpovědětVymazat
 12. Akorát, Franto, proč píšeš internet s velkým počátečním písmenem? V televizi, rádiu či tebou zmíněným papírem nevidím žádný rozdíl. Chápu, že v dobách počátku tohoto média měl auru něčeho nového, vyjímečného a hodného velkého písmena, nemůžeš ale pořád žít v době před dvaceti lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Zdroj: Internet", na které jim nepřijde vůbec nic divného (přitom ekvivalentní "Zdroj: Papír" by asi nepoužili).

   Je to v uvozovkách, takže je to CITACE mediálních mrdek! :-)

   Vymazat
  2. Stale je naprosto v poradku psat "Internet", pokud mam proste na mysli nazev te jedinecne site. Pokud se hovori o internetu jako o technickem zpusobu propojeni PC (podobne jako intranet/extranet), zase je klidne v poradku psat slovo s minuskuli.

   Vymazat
 13. Adolfe, internet je obecně síť mezi více nějakými sítěmi, zatímco Internet je ten náš celosvětový fenomén, který se snaží všichni vládci zcenzurovat a mít na něj vypínač.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adolf - jakožto diktátor - se snaží auru a výjmečnost Internetu záměrně bagatelizovat a chabě poukazuje na Jeho zpátečnickost. Hamba mu! :-)

   Vymazat
  2. Jak jsem psal výše, staří lidé mají prostě ve zvyku vidět internet tak jak se s ním seznámili poprvé, není se za co stydět. Souhlasím v rozdílu mezi obecným propojením počítačů a mezi TÍM internetem, v tomto století je už ale internet tím celosvětovým fenoménem jak říkáš a tak jako v obrovském množství případů jiných názvů věcí se právě kvůli zevšednění z původního velkého počátečního písmena upustilo. Ať už tě k velkému I poutá cokoliv, nic s tím neuděláš, prostě se s tím smiř :P

   Vymazat
  3. Proste je to oboji gramaticky spravne. Smir se s tim.

   Vymazat
  4. Já vím že je to gramaticky správně, jde mi jen o osobní Frantův důvod, smiř se s tím.

   Vymazat
  5. jojo, internet vzniknul proto, aby ho nekdo mohl zcenzurvat...COOL STORY BRO :)

   Vymazat
 14. Františkovy články jsou prostě takovým šťavnatým hamburgerem, který voní kilometr daleko a leskne se živočišným tukem... (zdroj: Internet)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není to kdovíjaké stolování, ale je to rychlé a zasytí to. Zato zdejší debaty mají vysokou nutričí hodnotu a leckdy dovedou navodit epikurejskou slast!(zdroj: CtrlC CtrlV odněkud z Netu)

   Vymazat
  2. Prvni zásada recenzenta- nikdy nepište hladoví!!!!

   Vymazat
  3. Přesně tak: napřed si dejte chleba se škvarkama a pak opisujte z internetu.
   Nebo z Internetu (dle vlastního výběru).

   Vymazat
 15. Odpověď na otázku za 500 bodů:

  Protože neumí anglicky.

  OdpovědětVymazat
 16. Ano, ano, jak prosté, milý Watsone ...

  OdpovědětVymazat
 17. No a Kořínek zjevně čte fffilm... na idnesu už to není...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já mu psal mailem stížnost ve chvíli, kdy jsem ještě neměl přečtený tohle. dokonce mi odepsal.
   koubas

   Vymazat
  2. Já psal taky několik stížností a volal jsem Johnovi, že mám námět na reportáž.

   Vymazat
 18. Proč tam Franto pořád cpeš ty spojovníky? To má být něco-jako-cool Czenglish?

  OdpovědětVymazat
 19. Pan Kořínek je očividně veliký profesionál, když si plete i takovou základní věc, jako označení "druhé pokračování" pro druhý díl...

  OdpovědětVymazat
 20. Chtěl bych mít práci, kde to nejhorší, co se může stát , je špatně opsany režisér......na což bylo upozorněno uz v diskuzi po oním článkem.

  OdpovědětVymazat
 21. 2014 Angel:return? 8-O huraaaaa

  OdpovědětVymazat
 22. Na CSFD tu ptákovinu s Thorem ve Wheldonově filmografii doteď nikdo neopravil :-)

  OdpovědětVymazat
 23. Jsem rád, že se vrátil/i teplákový přispěvatel/é.

  OdpovědětVymazat
 24. Volal mi Petr Kořínek (autor článku), že prý jako kompenzaci za tu polízanici s Whedonem pročte celý FFFilm a udělá výběr těch nejlepších článků a diskuzí. Ačkoliv dodal, že za takový homosex bere normálně dvě stovky. :-)

  OdpovědětVymazat
 25. Thora prostě natočil Whedon, smiřme se s tím: http://www.filmstage.cz/news/letni-velkofilmy/

  OdpovědětVymazat
 26. Franto, je vidět, že nemáš tréning od Jany Rovenské z víkendový přílohy Práva. Tolik kravin, co ta ženská o filmech napsala, to by vydalo na celou knihu... plnou kravin samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než to číst, to si zajdu do kravína a v teplácích.(www.kravín.cz)

   Vymazat
 27. Mě na tom nejvíc udivuje, že to píše člověk, co o tom očividně nic moc neví. Lidem, co se o Avengers zajímají, by se tohle prostě nestalo. Já taky nepíšu třeba o filmech Woodyho Allena, protože o nich vím houby. Tohle mi prostě nejde do hlavy.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.