14.3.10

Recenze: Ženy v pokušení - 50%

(Oficiální text distributora) Čtyřicátnice Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy jednoho dne zjišťuje, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její doposud milující a milovaný manžel je přistižen in flagranti s mladší ženou a Helena brzy bezradně stojí na prahu nového života. Dvacetiletá dcera Laura chce být matce oporou, zároveň se však potýká s nástrahami vlastní první opravdové lásky. Pomocnou ruku nabízí k Helenině zděšení i matka Vilma, bývalá herečka, která na všechny situace aplikuje svéráznou školu života. Výstřední dáma má zaručený recept: nahradit nepořádného chlapa, chlapem pořádným. Zdá se to neřešitelné, ale k překvapení Heleny i Laury muži, s nimiž stojí za to se vrhnout po hlavě do milostného dobrodružství tu stále ještě jsou. A tři docela rozdílné ženy zjišťují, jak moc jsou si podobné a pokud se má něco vyřešit, chce to nadhled, humor a neztrácet hlavu ani naději.



Nový film Jiřího Vejdělka (Účastníci zájezdu, Roming) má odvážný námět. Neezdráhal bych se dokonce říct "sofistikovaný námět". Také v něm hrají povětšinou kvalitní herci. Bohužel, se scénářem je to horší a s režií úplně nejhorší. Ale popořádku:

Svými zvraty se Ženy v pokušení řadí mezi hodně hořké komedie, které vlastně ani nejsou komediemi. To, co se jejich hrdinům (a především hrdinkám) děje, to by v reálném životě většinou nebylo k smíchu ani trochu. A je to značně originální a bořící nejedno tabu. Příkladem filmu s podobně seriózním a netradičním námětem, který se podařilo  navzdory tomu natočit s humorem, je například Americká krása.

Na rozdíl od Americké krásy se ale u Žen v pokušení cosi zásadního zvrtlo cestou od námětu přes scénář k hotovému filmu. Původně jsem si myslel, že námětem je nějaký kvalitní oceňovaný román a že ho pouze režisér a scenárista zprznili. Kupodivu ne. Jiří Vejdělek je režisérem i scenáristou a námět je jeho původní!

Jak už jsem psal, převedení tohoto námětu do fungujícího filmu vyžadovalo velmi obezřetný přístup a neustálé balancování na hraně mezi dramatem a parodií. Bohužel, Jiří Vejdělek není Sam Mendes a každou chvíli sklouzne do nějakého jiného "bezpečného žánru" a v něm pak několik minut jede, aniž by se zajímal o to, jak to bude souviset s předchozími a následujícími scénami. Takže je to občas tuctový sitcomový humor, občas černá komedie, občas seriózní zamyšlení, ale každou chvíli jako z úplně jiného filmu a bez vysvětlení proč postavy tak divoce mění své chování a názory - jako kdyby všechny ženské musely za každou cenu aspoň vyzkoušet všechny chlapy, kteří ve filmu vystupují.

Herečky mi byly zprvu velmi sympatické, ale s přibývajícími dalšími a dalšími minutami (film má dvě hodiny) jsem se čím dále tím více těšil na konec a některé postavy mi začaly značně lézt na nervy - nejvíce rozjuchaná babička, která každý dialog za každou cenu pointuje nějakou narážkou na sex či promiskuitu, což od poloviny filmu značně ztrácí vtipnost.

Něco podobného se mnou udělala hudba Jana P. Muchowa, která (aspoň v mých uších) zněla jako kdyby si někdo "jen tak ambientně brnkal", bez souvislosti s tím jak si brnkal před chvílí, a ve scénách, které měla táhnout, mě čím dál víc otravovala.

V Ženách v pokušení nejsou téměř žádné scény, ze kterých by mi bylo vyloženě trapně. A to je vlastně vzhledem k extrémní náročnosti námětu docela velká pochvala. Moc rád bych viděl, co by s takovou látkou udělal opravdu geniální režisér, který by jejím divokým zákrutám dokázal dát nějaký řád a soudržnost.

17 komentářů:

 1. Ahoj Franto, mohl bys prosim Te vysvetlit, jak si predstavujes brnkani, ktere ma souvislost s predeslym brnkanim, diky.

  OdpovědětVymazat
 2. Predstavuju si ho tak, ze je aspon obcas melodii ci stylem v nejake souvislosti nebo kontrapuktu s tim, co zaznelo predtim.

  OdpovědětVymazat
 3. "A je to značně originální a bořící nejedno tabu."
  Jaké tabu to třeba boří?

  OdpovědětVymazat
 4. To je dost chaby vysvetleni, podle me jenom nemas rad Muchowa (jeho styl hudby) a vymejslis si kokotiny. Libilo se ti od nej nekdy neco?

  OdpovědětVymazat
 5. Jezismarja, jak tezky je pochopit to, ze by se soundtrack mel nest v nejakem duchu a mel by tam byt citit nejaky nosny nadmotiv nebo zamer ci ucel. Fucking retard...

  OdpovědětVymazat
 6. Podle traileru to vypadlo na CZ komedii, u který bych se mohl i zasmát, protože v něm to celkem pěkně funguje ("já bych to klidně nosila i obráceně" a "závodně hraju domino").

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlasím s tím Muchowem, v podstatě jen jede na jedné a té samé lince už několik let. Tady ještě trochu štěstí, že se tam někdo nepokouší zpívat tou hroznou angličtinou, jíž kolegové a kolegyně p. Muchowa produkují.

  OdpovědětVymazat
 8. S tím Muchowem nesouhlasím. Stežovat si, že to je "jen" ambientní brnkání je nesmysl. K tomuhle typu filmu se taková hudba hodí. Nebo snad Fuka chce, aby mu i k takovéto komedii hrála velkolepá symfonická hudba?

  OdpovědětVymazat
 9. tak to som rad, ze uz sa aj v cechach nakrucaju zbytocne filmy o tom ako ona uz nie s nim ale s inym zatialco jej dcera s takym a matka s inakym a spolu hladaju v modernom meste cestu von zo svojich citovych problemov, ktore zaujimali mozno tak autora ale rozhodne nie divaka :-)

  lebo my na slovensku vieme robit asi IBA take filmy.

  OdpovědětVymazat
 10. Jaké tabu film boří? Tak pro začátek třeba to, že rozum a chtíč nemůžou být v opozici natrvalo !!!!

  OdpovědětVymazat
 11. Františku, zapoměl jsi na video kde na pianu přehráváš to pouhé ambientní brnkání.

  OdpovědětVymazat
 12. To o rozumu a chtíči už není tabu nějakej ten pátek...

  OdpovědětVymazat
 13. Františku, ale Mirka S. dává 70 %, dokonce prý byla blízko 80 % :)) Možná opravdu záleží na tom jak komu tento typ filmů (jak pise kolega Sven)zrovna sedne. No ale aspoň je to zřejmě komedie a ne Troška srandy jako posledně :)

  OdpovědětVymazat
 14. A jak je to s nahotou? Zásadní informace chybí! Především jsem zvědav na chlípnou babičku!

  OdpovědětVymazat
 15. Od Fily, na tohle Fuka nema:
  Paní Vilma totiž není žena, ale převlečený Jiří Vejdělek, jakýsi macho v sukních, respektive projektovaná nedospělá chlapecká fantazie, jaké by ženy měly být, aby to s nimi chlapi měli snadné. Do ní je vtělen veškerý mužský sexistický pohled na svět, kde ženy nemají jinou volbu než roztahovat nohy a ovládat svět svou vagínou, a přitom být v zásadě v podřízené a závislé pozici.

  OdpovědětVymazat
 16. Ženy v pokušení jsou třemi slovy NUDA NUDA NUDA, nedoporučuji, možná Hřebejk nebo Renč by to zvládl líp, nepobavilo ani nepoučilo ba ani nešokovalo, prostě nuda, sorry

  OdpovědětVymazat
 17. Je to skoro dobře udělaný zbytečný film, neurazí, ok ok. Ale co mě a moji manželku vytáčí, je, že šik 45letou ženskou hraje ve skutečnosti 37tiletá a minimálně 65letou hraje 60letá. Proč? Protože celá tahle šaráda je úplně mimo realitu a nějak se s ní ztotožnit mohou snad jen úplně blbky žijící všechno možné, jen ne vlastní život. Ano, asi jen chlap si dovolí takhle klamat ženský a bulíkovat jim na nos, že dcera a mamča jsou zaměnitelní diblíci.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.