10.3.10

Recenze: Svítání [Daybreakers] - 60%

Blízká budoucnost. Většina pozemských obyvatel jsou upíři. Civilizovaní upíři, kteří si přetvořili města ke svým potřebám. Upíři ale potřebují k životu lidskou krev, což je problém, protože lidí je málo. Jsou drženi v "čerpacích stanicích" a zde je jim organizovaně odsávána krev. Je jí ale málo a vypadá to, že krev do měsíce dojde. A když upírům dojde krev, mění se v hnusné veliké netopýry, zabíjející normální upíry. Upíří hematolog Edward Dalton (Ethan Hawke), kterému je (na rozdíl od větišiny ostatních upírů) lidí tak nějak trochu lidsky líto, se snaží vymyslet umělou náhražku za krev, ale zatím marně. Pak se ale zaplete s "povstalci" (lidi, žijící svobodně v divočině), kteří - zdá se - umějí z upíra udělat člověka!Bratři Spierigovi, kteří mají za sebou laciný horor Undead, natočili tuto o něco málo dražší upírskou podívanou, která má ze začátku velikánský potenciál. Za minimum peněz se jim totiž podařilo velmi slušně vykreslit realisticky fungující upírskou společnost, v níž hlavní upíři - kravaťáci působí opravdu fajnově.

Dočkáme se mnoha labužnických detailů - upíří například nemohou používat zrcadla (protože v nich nejsou vidět), takže když je z nějakého důvodu potřebují, místo nich mají speciální monitory s kamerami. Takových drobností je ve filmu (hlavně ze začátku) hodně a je vidět, že Spierigovi nejsou hloupí. Další příjemná věc je Sam Neill jako zlý megaboss.

Bohužel, jakmile se děj přesune na venkov mezi hrstku lidí, zvrhne se v sérii neoriginálních honiček a stříleček, které nejsou vyloženě špatné, ale jsou nesrovnatelně méně zajímavé, než pohled na kompletní upíří společnost, který nám byl nabízen na začátku. Navíc se objeví několik dalších herců, včetně Willema Dafoea, kteří předvádějí dost strašné výkony, a několik zvratů, které jsou značně předvídatelné až trapné.

Brutálnosti, nechutnosti a slizkosti jsou (v rámci minirozpočtu) také ucházející (film je rozhodně nevhodný pro mládež), ale v dnešní době nijak šokující nebo zapamatováníhodné (pokud jste viděli například jakéhokoliv Bladea). Je pravda, že před 10-15 lety bych z něj byl asi nadšen podstatně víc.

Je nutno ocenit, jak slušně vypadající film se dá natočit za (údajně) pouhých 20 milionů dolarů. Ke klasice má ale Svítání daleko. A rozhodně v tom nejsou jenom peníze.

13 komentářů:

 1. Bohužel to je strašlivě a strašidelně nudné a hloupé..

  OdpovědětVymazat
 2. Protože tu není žádný speciální článek o Oskarech tak to napíšu sem. Sám jsi kritik, tak doufám, že uneseš i kritiku na sebe. Budu ale stručný. Byla to tragédie a hnus. Tvůj překlad byl naprosto nesrozumitelný, nauč se mluvit na mikrofon, douč angličtinu a nebo raději nemluv a nech lidi slyšet originály. Průpovídky taky špatné. Co se stalo se skvělou tlumočnicí Hábovou. Protekce? Jinak tomu nerozumím. Jako někdo, kdo si platí HBO jsem se těšil na Oskary, ale František Fuka mi je naprosto zhnusil. Omlouvám se, jestli to vyzní tvrdě, ale chtěl jsem svůj "zážitek" popsat, co nejpřesněji. No snad to bude příště lepší, popřípadě přenech to prosím tě té Hábové a tomu kolegovi, co kdysi tak dobře dělali.

  Děkuji za filmové fanoušky

  OdpovědětVymazat
 3. Rejžek ještě žije? Tolik let a taková zášť...

  OdpovědětVymazat
 4. A přitom stačilo přepnout na původní znění bez Františka. Ale ne, on se pán raději trpí, a pak o tom musí všem říct.

  OdpovědětVymazat
 5. Uz je mi zle z tejto internetovej žlče.Myslela som, že je to tak len na Slovensku, ale vidím, že aj v Čechách... len kritizovať, frfľať, prudiť - najlepšie anonymne. Ešte aj máš, Anonym, tú drzosť prísť na jeho vlastnú stránku a takto mu tu nabrýzgať. Kto si ty a aké sú tvoje úspechy a výkony? Ukáž sa, nech môžeme hodnotiť teba! PS Frantovi: Nič si z tejto "kritiky" nerob.Keď je niekto ďaleko vpredu, tí za ním ho môžu len kopať do zadku...
  Lucia/Bratislava

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čo je to také "nabrýzgať"? A prečo Lucia nenapíšeš Františkovi súkromú zprávu kebyže si do ňho zaľúbená, namiesto takýchto nenávistných komentárov? Jaj? Všetko dobré.

   Vymazat
 6. Kritik má ve všem 100% pravdu, zamyslím se nas sebou a možná se zabiju dřív než jsem plánoval :(((

  OdpovědětVymazat
 7. Lucia: Kto si ty a aké sú tvoje úspechy a výkony, že máš tú drzosť kritizovať anonymovu kritiku.

  OdpovědětVymazat
 8. Anonym: 11. března 2010 20:28
  Kdo jsi ty, ze mas tu drzost prijit na cizi stranku a kritizovat kritizovani kritiky lidi kterym ty ve svem trapnem smesnem zivote nesahnes ani po kotniky? (Uz jen protoze jsi slovak..)

  OdpovědětVymazat
 9. Hej anonyme z 12. března 2010 8:05 neser se do mejch bratrů a sester! 3,14ču záleží skama je, ne?

  Film sem naštěstí neviděl, letmé rychločtení 1.dílu stačilo.

  Svítání je mimo, o upírech už víceméně všechno napsal Brian LUMLEY

  OdpovědětVymazat
 10. Tak když to berete tak, kde bere tedy František Fuka tu drzost kritizovat režiséry jak americké, tak české, když jim nesahá ani po kotníky. Kde bere drzost kritizovat jakéhokoliv herce, viz například Stmívání (nejsem žádný fanoušek série), ale myslím, že herecky Fuka Pattinsonovi nesahá ani po kotníky.

  Resp. na kritice není nic zlého a kde jinam to mám Františkovi napsat, aby si to vzal k srdci.

  Takže já to zopakuji zmírněji, na čem by měl zapracovat.

  1) naučit se mluvit do mikrofnu a vyhnout se mumlání
  2) nepřekládat - to ti fakt nejde a nemá smysl
  3) Ten večer má být o tvůrcích, hercích na Oskarech, máte překládat to co oni říkají nikoliv to být večer Františka Fuky.

  A na závěr, to se musí uznat, že prostě Hábová je lepší. Pusťe pět minut z Oskarů kde "překládá" František a kde Hábová a zepteje se, co je srozumitelnější a příjemnější na poslech.

  OdpovědětVymazat
 11. jmenuji se jakub a "v prve rade je ubohe ze diskusi pod filmem je karani oskaru k cemuz je diskuse jinde ! za druhe habova je chytry clovek a brilantni prekladatel ale s barvou hlasu k nepreziti ! coz je u (vice)hodinovych komentatoru vazny problemek. diky za vase blemty krupani !" brekeke

  OdpovědětVymazat
 12. Anonym 12. března 2010 8:05:

  A kdo jsi ty, ze mas tu drzost prijit na cizi stranku a kritizovat kritizovani kritiky kritiky lidi?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.