5.3.10

Recenze: Pevné pouto [The Lovely Bones] - 60%

Film Petera Jacksona na motivy knihy o mladém děvčeti jménem Susie (Saoirse Ronanová - Pokání), které je hned v úvodu filmu zabito perverzním sousedem (Stanley Tucci). A zbytek filmu sledujeme, jak se nachází kdesi mezi nebem a Zemí a pozoruje, jak na Zemi její rodiče (Mark Wahlberg, Rachel Weiszová) snaží vypátrat jejího vraha.Když jsem se tak ohlížel za filmografií Petera Jacksona, uvědomil jsem si, že všechny jeho dosavadní filmy byly buď grotesktní nebo epické nebo obojí. Obávám se, že Pevné pouto jako první z jeho filmuů neměl být ani jedno z toho, a obávám se, že si na něm Jackson poněkud vylámal zuby.

Hlavní hrdinka je krátce po začátku filmu mrtvá a potuluje se pak po jakémsi bizarním poloráji (který evokuje například vizuály z Jak přicházejí sny), stále se měnícím a plném digitálních triků. To se prolíná jednak s různými flashbacky a také s tím, co se děje na zemi po Susiině smrti.

Tato dvě prostředí působí tak diametrálně odlišně, že si nedokážu představit, jaké úpravy by se musely ve scénáři provést, aby k sobě nějakým způsobem sedla. Trikové sekvence jsou jako něco z nejkouzelnějšího koutu elfského lesa v Pánovi prstenů, zatímco "reálné" scény jsou místy jako tuctový sitcom nebo tuctová televizní detektivka (s tím rozdílem, že není co vyšetřovat a všechna fakta zná divák od začátku). Prolínání světa mrtvých a živých Jackson předvedl už v Přízracích, ale fungovalo to tam lépe - možná proto, že to bylo groteskní a občas epické a nechtěl tím říct nic vážného.

A v tom je největší problém Pevného pouta: Snaží se tvářit, že jde o něco velice hlubokého / povznášujícího / očišťujícího, ale v tomto směru mě film ani v nejmenším neoslovil a obávám se, že může oslovit jen někoho, kdo je extrémním fanouškem new age, karmy a takových věcí. Já z toho měl intenzivní pocit, že se mi režisér snaží vysvětlit, že brutální vražda je to nejlepší, co může mladé děvče potkat, protože se pak může prohánět po nekonečných fantaskních krajinách a povídat si s jinými mrtvými holčičkami. To asi nebyl ten pravý pocit, který jsem měl mít...

Zbývá tudíž jen obdivovat fantastické herecké výkony Ronanové a Tucciho, stejně jako Jacksonovu schopnost natočit některé dokonale vypilované samostatné scény - např. tu, které předchází vraždě a je nesmírně působivá, aniž by bylo vidět něco explicitního. Naopak rodiče a babička (Wahlberg, Weiszová, Susan Sarandonová) mě místy skoro otravovali).

Výsledek není úplně špatný, což znamená, že jde zatím o vůbec nejslabší film Petera Jacksona.

P.S: Soundtrack složil Brian Eno, jehož hudbu znají miliardy lidí po celém světě, aniž by znali jeho jméno. Složil totiž tohle. Hudba v Pevném poutu se tomu dost podobá.

20 komentářů:

 1. Já to vidím ještě o trochu černěji.

  http://www.kfilmu.net/filmy.php?sekce=recenze&film=lovely-bones-the

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímavé, nejsem extrémním ani jiným fanouškem fanouškem new age, karmy a takových věcí, ale z filmu jsem přesto nadšený.

  OdpovědětVymazat
 3. Heavenly Creatures je groteskní nebo epické?

  OdpovědětVymazat
 4. SPOILER Film mel neco do sebe, herecke vykony toho uchyla, te holky, marky marka. Ale ta lsd fantasy pasaz byla divna, celkem skoda. Jinak celkem dost vazne tema, vrazda male holky. Podld me zbytecne prekombinovane min. 2 nesouvisejici zanry..

  OdpovědětVymazat
 5. FFFILM:
  "Já z toho měl intenzivní pocit, že se mi režisér snaží vysvětlit, že brutální vražda je to nejlepší, co může mladé děvče potkat, protože se pak může prohánět po nekonečných fantaskních krajinách a povídat si s jinými mrtvými holčičkami. To asi nebyl ten pravý pocit, který jsem měl mít..."

  The Lovely Bones
  BY ROGER EBERT / January 13, 2010
  In its version of the events, the serial killer can almost be seen as a hero for liberating these girls from the tiresome ordeal of growing up and dispatching them directly to the Elysian Fields. The film's primary effect was to make me squirmy.

  OdpovědětVymazat
 6. Před filmem jsem si přečetla knihu a jako adaptace se mi Jacksonův kousek docela líbil, nicméně kolegyně, která film shlédla bez znalosti knihy byla rozpálená zlostí do běla. Je fakt, že bez znalosti knižní předlohy bude asi divák mnohdy tápat (úloha Ruth, praštěná babička...), resp., film pro něj vyzní tak nějak do ztracena. Nejvíc se mi osobně líbila právě hudba Briana Ena...soundtrack zatím bohužel není (kromě promoverze) :-/. Jinak s tou 60% naprostý souhlas...

  OdpovědětVymazat
 7. Film byl po příběhové stránce bída. I když se ve filmu nachází několik nádherných scén (jak je u Jacksona zvykem), celkový dojem je velmi rozpačitý. Po vraždě diváka už nic nepřekvapí. Postavy byly silně nesympatické až na úchylného vraha.
  Ps: Scéna ve vrahově domě mi malinko připomněla Heavy Rain.

  OdpovědětVymazat
 8. Hodne veci mi v tom filmu prislo nelogickych, napr. vrah si nechava spokojene hnit mrtve telo holcicky ve sklepe i po te co se o nej zacne zajimat policie. Sestra najde vrahuv denik prijde domu a nikomu o tom nerekne! Matka odejde od rodiny (skoro bezduvodne)! Pak jsem se dozvedel ze tyto nesmysly v predloze nebyly a vznikly az v chore hlave scenaristy. Pro me totalni zklamani, sceny z "raje" nudne a dlouhe

  OdpovědětVymazat
 9. Pro zajímavost: ta hudba v traileru je jedna z písní, použitých ve filmu Stealing Beauty.

  OdpovědětVymazat
 10. Jeden z nekrasnejsich filmovych zazitku. Nevim jestli se mam na to divat podruhe, protoze se bojim, ze pak na to budu mit nazor jako zdejsi kriticka cast osazenstva.

  OdpovědětVymazat
 11. Brian Eno je světoznámý hudební producent a zpěvák, nevím z čeho pan Fuka usuzuje, že miliardy lidí neznají jeho jméno.

  OdpovědětVymazat
 12. To bylo zjevne mysleno tak, ze temer nikdo nevi, kdo slozil tu znelku k Windows, prestoze ji znaji miliony lidi.

  OdpovědětVymazat
 13. Brian Eno hlavne dlouhodobe spolupracuje s U2...

  OdpovědětVymazat
 14. Nevím, z čeho anonym výše usuzuje, že miliardy lidí ZNAJÍ jméno "Brian Eno". Schválně, kolik miliard lidí ví, co je to "U2"?

  OdpovědětVymazat
 15. Jste všichni idioti.

  OdpovědětVymazat
 16. idiot jsem zřejmě já, protože se mi film líbil a to podstatně víc než na 60%. taky si nejsem jistej, jestli jsem viděl stejnej film jako FF, protože mi nepřišlo, že by vyznění filmu bylo: vrah osvobozuje malé holčičky z těžké pozemské existence a posílá je do nebe. nu což, nikdo není neomylný.

  OdpovědětVymazat
 17. Tenhle film mě naprosto dostal....vyšla jsem z promítacího sálu,na tvářích ještě slzy a byla jsem celá rozklepaná.Tenhle film se mi vryl do duše a měl otřesný vliv na mojí psychiku...bylo to strašně krásný a zároveň tak neuvěřitelně smutný.Vůbec sem nevěděla jak svoje pocity z filmu popsat.Při tom filmu sem několikrát brečela a u některejch scén mi přišel celej svět strašně krutej a nespravidlivej.Opravdu úžasnej film můžu doporučit ale jen těm co mají silnější psychiku jinak si sebou vemte kapesník.asi tam pudu na ten film znova s kámoškama.

  OdpovědětVymazat
 18. Může mi někdo říci co za skupina hraje hned na začátku filmu? A prosím i název skladby Děkuji

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.