3.3.10

Recenze: Milý Johne [Dear John] - 40%

Romantický film Lasse Hallströma podle úspěšné knihy.Voják zvláštních jednotek John (Channing Tatum) se úplně náhodou při opušťáku zamiluje do mladé Savannah (Amanda Seyfriedová). Prožijí spolu 14 dní krásné lásky a pak John odlétá do války. Savannah na něj věrně čeká, John po roce přijíždí, ale hned zase odjíždí zpět (protože mezitím došlo k 11. září 2001 a on musí bojovat proti terorismu). Savannah už to nevydrží a napíše mu, že si našla jiného. John se s tím vyrovná, oba jsou z toho tak nějak nešťastní, ale zůstanou přáteli. To je celý film.

Vynechal jsem pár odboček - například Johnův otec je autista a sbírá mince. Kamarád Savannah (vousatý podivín, kterého hraje Henry Thomas z E.T. - Mimozemšťana - viz trailer v 0:40!) má rakovinu. Jeho syn je autista. John má brutální minulost. A tak podobně. Ale všechny tyto slzopudné elementy jsou pouhé odbočky, které nijak příliš nesouvisejí s hlavním dějem, který je na 105minutový film orpavdu velice, velice řídký.

Ze začátku se mi to celkem líbilo. Lasse Hallström je evidentní profík a v jeho režii hlavní hrdinové nepůsobí jako Ken a Barbie, ale jako víceméně normální mladí lidi.

Problém je ale v tom, že scénář je jednak předvídatelný a za každou cenu slzopudný, ale hlavně neuvěřitelně rozbředlý. Když přišla pátá střihová sekvence "dopisů z fronty", chtělo se mi někoho zabít. Ne proto, že by byla špatně natočená, ale protože byla pátá. A to nemluvím o tom, že na počátku filmu slyšíme jakési poměrně složité podobenství o tom, že člověk je jako mince, a pak uprostřed filmu slyšíme přesně totéž podobenství znovu, ale ve třikrát pomalejším tempu...

Kniha je pravděpodobně působivější a pokud jste ji četli, tak se film asi dá brát jako její slušná "ilustrace". Ale jako samostatné audiovizuální dílo, nezávislé na knize, nefunguje o nic lépe, než jakákoliv "pravidelná dávka emocí" na Nově.

P.S: Docela mě zaujalo, že John mluví o tom, jak je jeho vojenská služba opravdové peklo a každou chvíli může přijít o život, a pak mi připadalo, že v oné nejmenované zemi mají na ulici nápisy v maďarštině...

8 komentářů:

 1. 105 minut? I ten trailer je na me pekelne dlouhej. Aspon jeden full frontal?

  OdpovědětVymazat
 2. Myslim, ze se tam na chvili ve tme mihne bradavka, ale nejsem si jisty ci je.

  OdpovědětVymazat
 3. @fuxoft

  a ta bradavka je aspon zenska ;-) ?

  OdpovědětVymazat
 4. fuxoft:
  .. krasne lasky .. ty opravdu vis, jak poslat cloveka do kolen, doufam, ze to z tebe jen tak freudovsky nevypadlo a pokud uz ano, ze to jen potvrzuje, ze i ta dren uvnitr je TAK cynicka

  ad pravidelna davka emoci -> tak pozor! od sestry vim, ze toto (puvod sloganu) se odehrava na Prime! (maji pro tu picovinu u nich v zamestnani kodove oznaceni "emoce" (uziti ve vete: "videls vcera emoce?" apod.))

  OdpovědětVymazat
 5. Pletu se, nebo název toho filmu odkazuje na "Dear John letter"? Pokud to tak je, tak by se ten film měl česky jmenovat "Drahý můj", jinak uniknou souvislosti. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. jannovak: Pardon, cesky nazev je MILY Johne. Moje chyba.

  OdpovědětVymazat
 7. jannovak: Podle traileru a Františkova shrnutí děje skoro jistě odkazuje. Ale v zájmu doslovnosti se hlavní hrdina skutečně jmenuje John, takže Savanniny dopisy opravdu začínají tímhle oslovením. Nejsem si jistý, jak moc to podle Sparkse mělo být ironické; mně to přijde spíš docela prvoplánové. Naproti tomu ten název Drahý můj, který navrhujete vy, by v češtině byl fakt vynikající. Okamžitě jsem si vzpomněl na písničku Nadi Urbánkové a Jiřího Grossmana... -Slávek

  OdpovědětVymazat
 8. Slavek - ano, navrhuju to proto, že "Drahý můj" je česká verze písničky "A Dear John Letter"
  A pokud by se film jmenoval "Drahý můj", tak by i český název naznačoval, že tam půjde o dopis milému, ve kterém se s ním jeho drahá rozchází (a naznačit to byl evidentně záměr tvůrců).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.