23.3.10

Recenze: Babylon A.D. - 40%

Postapokalyptická Evropa. Postapokalyptický drsoň Turop (Vin Diesel) je naverbován postapokalyptickým bossem (Gérard Depardieu, ten co v traileru říká "I need a smuggler"), aby propašoval do Ameriky krásné děvče, ve kterém se skrývá jediná naděje postapokalyptického lidstva. Naděje na něco.Francouzský režisér Mathieu Kassovitz (Purpurové řeky) natočil tento film jako svůj první velkorozpočtový americký počin (předtím natočil lacinou Gothiku). V průběhu dlouhého natáčení se pohádal se společností 20th Century Fox, veřejně se od filmu distancoval a Foxové film sestříhali podle svého. To všechno je na něm velmi vidět.

Občasné slušně řemeslné (ale spíš videoherně nadsazené) scény v náhodných intervalech vyšperkovávají děj, který nedává nejmenší smysl a náhodně se v něm potkávají a zabíjejí postavy, které nedávají nejmenší smysl. A má naprosto pekelný konec.

Za zmínku pravděpodobně stojí i fakt, že film se natáčel už někdy před 3-4 lety, premiéru měl v roce 2008, v lednu 2009 vyšel na DVD a v dubnu 2009 vyšla "režisérská edice", která pravděpodobně je o něco lepší než "normální edice" (tj. ta, která teď jde do našich kin).

Jde o ideální film ke sledování při různých večírcích a podobných akcích, kdy chcete, aby vám něco audiovizuálního běželo v pozadí, občas se tomu chcete zasmát, ale nehodláte tomu věnovat soustavnou pozornost.

Mírné bonusové body za skutečnost, že se natáčelo z velké části v ČR a ve filmu vidíme, jak byl ve skutečnosti zničen Průmyslový palác na pražském výstavišti.

15 komentářů:

 1. krásné děvče, ne krásé děvče
  jediná naděje, ne jeidná naděje

  OdpovědětVymazat
 2. Aj keby Kassovitza nevyhodili a Fox film nezostrihal,myslím že tiež by to bola blbosť. Kassovitz je mizerný režisér

  OdpovědětVymazat
 3. JJ, kontroverzní osobnost. Matthieu Kassovitz mj. také nesouhlasí s oficiální verzí 11. září a vůbec se s tím netají. Naopak - je výrazným mluvčím za 911 truth.

  Director Matthieu Kassovitz questions the official version of the 9/11 attacks on French live TV France 3

  http://world911truth.org/debate-over-911-on-french-tv-france-3/

  OdpovědětVymazat
 4. co jsem četl, bylo vystřiženo přes 70 minut a konec hodně pozměněn..proto to taky bylo takové wtf. kassovitse bych z toho moc nevinil.tuším, že tehdy na adresu studia pronesl hodně silný slova a vysral se na jakoukoliv propagaci s tím, že se od té sračky distancuje. ještě že tam aspoň hraje nádherná dvacetiletá kopie mišel pfeifer..

  OdpovědětVymazat
 5. proč tam zase hraje ten requiem za sen/věž, to už je vrchol demence.

  OdpovědětVymazat
 6. To už se dneska říká filmům s rozpočtem 40 milionů dolarů laciné?

  OdpovědětVymazat
 7. Requiem for Dream už také nemohu ani slyšet. Je to sice chytlavá melodie, ale když se objevuje téměř všude, tak to začne člověka pořádně štvát. Navíc je kolikrát použita na místa kam se vůbec nehodí. Jedna scéna z traileru vypadala jako trh z Ghost in the Shell. Je tento snímek GITS inspirovaný?

  OdpovědětVymazat
 8. Chrizofilax: Reziser z toho chtel mit cyberpunk, studio nechtelo. A v dobe kdy vznikal ten trailer (dva roky nazad) to Requiem nebylo jeste tak proflaknute.

  OdpovědětVymazat
 9. ten film prostě vypadá lacině, i když nebyl a i přesto že je tu supercool Mark Vincent (alias Vin Diesel:) jelikož nikdo vlastně neví co má hrát - což mne přivádí k myšlence, že rošády s rejžama (a podobně stěžejníma charama) jednoduše VžDY zabíjej film, viz. Fincherův Ali3n.. p.s.bez ohledu na to, že třetího vetřelce zbožn'uju)

  OdpovědětVymazat
 10. to znameni co ma vin disel vytetovane na krku mi pripada
  jako cthulhu mytu.

  http://th07.deviantart.net/fs51/150/i/2009/311/5/f/Necronomicon_Seal_by_hhdezc.jpg

  http://www.mayhemltd.com/mythicimg/Cthulhu-large.jpg

  http://webzoom.freewebs.com/caput_draconis_jewelry/necronombrassmall.JPG

  OdpovědětVymazat
 11. Kamil Fila: Ne o provaze v domě oběšencově, potažmo třísku v oku bližního svého.

  Hlavně by se česky řeklo "Postapokalyptického drsoně naverbuje postapokalyptický boss".

  OdpovědětVymazat
 12. Stopáž: Jak dlouho trvá studiová a režisérská verze?

  OdpovědětVymazat
 13. Jaroslav Vávra: Podle IMDb 90 a 101 minut, ale narazil sem i na zmínky o 170minutový verzi.

  Podle toho, co sem si o filmu zjistil, to je výbornej kyberpunk, kterej vzali FOXové a kompletně ho předělali na úplně něco jinýho. Ohlasy na DC sou vesměs velmi pozitivní. Jiří Flígl Babylon A.D. na ČSFD ohodnotil čtyřmi hvězdami a přidal zajímavej komentář "unrated" 101minutový verze. Já se asi podívám na obě, ale kvůli foxovský zmršenině určitě nebudu utrácet peníze za lístek.

  http://movie-censorship.com/report.php?ID=363040
  http://themovieplanet.wordpress.com/2008/09/12/give-babylon-ad-a-second-chance-watch-the-real-version/

  OdpovědětVymazat
 14. Františku, a jsi si jistej, že do kin půjde ta americká verze a ne ta evropská? Tohle možná vypadá na revizi Odvážnejch palců.
  http://www.intersonic.cz/kino%20ramy/babylon%20ad.html
  http://kultura.idnes.cz/filmvideo.asp?c=A080828_174943_filmvideo_kot

  101 minut v NTSC by mělo odpovídat 97 minutám v PAL. Jo a ta skoro tříhodinová verze podle nějakých zdrojů vůbec neexistuje, takže jsou jen dvě a rozdíl není půl hodiny, ale 11 (NTSC).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže do kinodistribuce šla ta americká kravina. 90 minut, žádnejch 97, jak udává distributor.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.