1.3.10

Recenze: Legie [Legion] - 20%

Nejdřív prosím vydržte trailer, protože jinak byste mi asi nevěřili, že se ve filmu opravdu děje to, co budu psát. A budou to spoilery, ale to nevadí, poněvadž tento film je blbost.99 procent tohoto filmu se odehrává v motorestu uprostřed americké pouště. Je tady děvče, které je těhotné (otec je dávno někde pryč), hodný hezký mechanik, jeho taťka (Dennis Quaid) a asi půl tuctu dalších náhodných lidí.

Pak dojde k nějakým kataklyzmatickým událostem a pravděpodobně je zničena většina civilizovaného světa. Píšu "pravděpodobně", protože ve filmu to nevidíme a máme si to domýšlet jen z toho, že přestane vysílat televize a rádio a že je motorest obklíčen nejdříve hejny much a potom hejny pekelných zombie démonů.

Vlastně, oprava: Nejsou to zombiové ale andělé! Víte, Bůh se totiž na lidstvo konečně definitivně naštval, ale místo toho, aby poslal potopu jako obvykle, poslal armádu tisíců svých andělů, kteří posedli obyčejné lidi a tito posedlí lidé pak zřejmě pozabíjeli ostatní normální lidi. "Zřejmě", protože nic z toho ve filmu nevidíme! Vidíme pouze, jak démonicky vypadající lidi (t.j. andělé) sjedou kolem motorestu a chtějí sejmout to těhotné děvče, protože jeho nenarozené dítě je jedinou nadějí na záchranu lidstva. Jak už je v tomto filmu obvyklé, až do jeho konce se nedozvíme proč by zrovna toto dítě mělo být jedinou nadějí na záchranu lidstva a proč ho Bůh zabíjí tak komplikovaně, místo aby do něj například uhodil bleskem.

Mezitím se ale v motorestu objevuje Terminátor! Tedy, ve skutečnosti je to archanděl Michael (Paul Bettany), který se vzepřel Bohu ("Dělám to, co On potřebuje, ne to, co On přikázal!") a chrání těhotné děvče a celý motel před ostatními anděly (a před Bohem). Přitom se snaží napodobovat Terminátora, včetně zkopírovaných úvodních scén - objeví se ve městě, sebere nějakým policajtům zbraně a auto, odjede do pouště, je málomluvný. Bonusem je pouze to, že narozdíl od Terminátora si předtím na záchodě uřeže křídla.

Lidi v motorestu tedy společně s Michaelem odolávají nájezdům zombie-andělů, které to nakonec přestane bavit a přiletí teplý archanděl Gabriel:


Načež vypukne "epická bitva o osud lidstva" spočívající v tom, že se Michael a Gabriel pošťuchují mezi stoly v motorestu, přičemž Michael má brokovnici, zatímco Gabriel má pancéřová křídla a palcát.

Mezitím všichni zbývající přeživší (v tuto chvíli už jen asi tři) utečou z motorestu, Michael škrtí zbaběle Gabriela zezadu, načež Gabriel lišácky probodne sebe i Michaela kudlou, ukrytou v palcátu. Díky čemuž se Michael rozplyne a Gabriel letí za utíkajícími. Chvilku se s nimi pošťuchuje, načež se objeví Michael v plné zbroji a s křídly a jednou ranou ho sejme. Pak děvčeti a chlapcovi vysvětlí, že si to Bůh všechno rozmyslel, a že nemají ztrácet víru, a odletí.

Děvče a chlapec následně najdou jakousi vesnici v horách, ve které zřejmě přežilo pár lidí (což opět nevidíme, dočkáme se jenom záběru z dálky) a v epilogu vyrážejí s novorozeným dítětem "on the road" v autě plném zbraní a říkají něco o tom, že ho budou chránit. Nabízí se otázka, proč by ho měli před někým chránit, když si to Bůh rozmyslel, a kam vyrážejí, když je lidstvo vyhlazeno. Nicméně, THE END.

Kromě toho, že film má velmi debilní námět, který je nepochopitelný, nedává smysl a musí velmi urážet věřící, je jeho problém hlavně v tom, že je velmi amatérsky natočen. Docela mě překvapilo, že je na tom Dennis Quaid tak špatně, že se snižuje k účinkování až v takhle špatných filmech. Film musel být velice laciný a jeho koncept "bitva nebes o osud Země rovná se dva polonazí chlapi v motorestu" je opravdu inovativní. Paul Bettany je dobrý here, ale ani vzdáleně se nehodí do role "Mlčícího drsného hrdiny", byť by to měl být anděl.

Věci jako Constantine nebo dokonce i Konec světa s Arnoldem jsou proti Legii veledíla.

15 komentářů:

 1. A co zasílání SMS zpráv, Franto. Zaznamenal jsi nějaké nedostatky?

  OdpovědětVymazat
 2. @sms_uchyl : pani polednakova, prosim vas, odtiahnite uz do pice. dakujem a zelam prijemny den.

  OdpovědětVymazat
 3. povolani filmovyho kritika musi bejt vazne narocny - nektery veci videt nemuze bejt lehky pac jako vsechno co vidime nas meni at uz chceme nebo ne ... pozorujez nejaky zmeny fukafilme? :)

  Y

  OdpovědětVymazat
 4. motorest obklíčen nejdříve hejny much.... lol

  OdpovědětVymazat
 5. Jako křesťan se k tomu filmu musím vyjádřit. Je zjevné, že autoři ani z dálky nemají povědomí o tom, jak to má Bůh zařízené a jaké karty jsou rozdané. Pokud by totiž něco podobného zamýšlel, nemusí žádné anděly předělávat, v momentě Satanova pádu se jich totiž 1/3 svezla se Satanem. Stačilo by jen přivřít na chvíli oči.
  To, že vzhledem k podstatě všeho, co Bůh stvořil, by k podobné bitvě jednoduše dojít nemohlo, je už jen detail.
  Tolik pohled křesťana.
  Jsem rád, že se podobný film zdá jako s odpuštěním hovadina i nevěřícím. :-DDD

  OdpovědětVymazat
 6. prečo to nevyšlo rovno na dvd?

  OdpovědětVymazat
 7. Jindra:
  skoncil Minem isemem Bulat v pekle nebo v nebicku?

  OdpovědětVymazat
 8. A ja se vzdycky tesil na Boha jak v kazde ruce drzic BFG , na ocich Rejbeny , na tricku "Who is the Bjatch now?" , kosi hromady hrisniku...:((...skoda no..

  OdpovědětVymazat
 9. Film by byl super, kdyby se malinko upravil scénář. To dítě by byl Antikrist a pomáhat by nám přišel Satan a ne nějaký anděl. Satan by nám řekl, že Bůh je krvežíznivý idiot ( což je pravda) a tudíž musí dojít ke zrození Antikrista a rozbití držky Boha nebo nás Bůh zase zamorduje ( jako potopou a nyní definitivně skrz partu andělů). Rozhodně by to byl zajímavější film než takhle píčovina.

  OdpovědětVymazat
 10. Jak teplý? Mě se ten Michael líbí :-)

  OdpovědětVymazat
 11. http://www.youtube.com/watch?v=-WVBQfrQo38

  uz vim odkud brali autori inspiraci

  OdpovědětVymazat
 12. Martin řekl(a)...

  Jindra:
  skoncil Minem isemem Bulat v pekle nebo v nebicku?


  Je v nebíčku s ostatníma teploušema

  OdpovědětVymazat
 13. Mne sa ten "SMS running gag" celkom páči. :-)

  Ale recenzia mi pripomenula, že po pozrení Clerks 2 si potrebujem znova pozrieť Dogmu, doplniť si vzdelanie. :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Pokud je film takova kravina tak musim pochvalit tvurce traileru, ktery neni spatny. Budi dojem nabuseneho filmu se slabsim scenarem (podle tech trapnych hlasek). Tvurce traileru se ocividne musel radne zapotit

  OdpovědětVymazat
 15. FRANTIŠKU, VELMI DOBRÁ RECENZE, JEŠTĚ JSEM TO NEVIDĚL A UŽ VÍM, ŽE SE NA TO NIKDY NEPODÍVÁM. DĚKUJU ZA UŠETŘENÝ ČAS. :O)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.