15.10.09

Recenze: Kněžna Libuše (The Pagan Queen) - 0%

I když má dokument o Michaelu Jacksonovi premiéru až za pár týdnů, můžeme si spolu s ním už dnes říct: THIS IS IT! Americko - německo - český film Kněžna Libuše je jeden z těch vzácných filmů, který je nepodařený takovým extrémním způsobem, že je vtipnější než leckterá komedie, a tudíž vám jeho návštěvu doporučuji mnohem více, než nějaký film, kterému jsem dal 10 nebo 20 procent.Nejdříve krátké shrnutí děje:

Vladař Krok umírá. Vládu po něm přebírá dcera Libuše. Vládne férově a nechce se vdávat. Náhodou potká Přemysla Oráče (který, zdá se, není oráč, ale pracuje v živočišné výrobě) a začne za ním pravidelně při úplňku tajně jezdit a souložit s ním. Pak za ním jezdit přestane, protože s panováním je moc starostí, a Přemysl začne místo ní souložit s Vlastou, nejlepší Libušinou kamarádkou. Pak Libuše dá na rady svých rádců a souhlasí s tím, že se vdá. Řekne poslům: "Sledujte tohoto mého koně. V poledne dojede k muži u železného stolu. On bude knížetem a mým manželem." Fikaně jim ale zatají, že toho koně dostala od Přemysla. Kůň překvapivě dojede k Přemyslu Oráčovi, který zrovna obědvá na pluhu (toto je jediná scéna, ve které se ve filmu vyskytuje pluh). Přemysl souhlasí, že se stane knížetem (Vlastě vysvětlí, že to dělá pro vlast), praští pěstí do pluhu, zařve "Aj vil růl vit ze ajron fist!", zarazí do země strom (o kterém předtím ani potom není ve filmu žádná zmínka) a odjíždí za Libuší. Libuše má vizi, že pod horami je zlato a začne ho těžit. Kazi se nelíbí, že jsou tím ničeny lesy a zvířátka v nich. Teta je goth a naštvaně všechno sleduje, jinak nic nedělá. Libuše s Přemyslem založí Prahu. Přemysl začne souložit s náhodnými ženami. Libuše začne souložit s náhodným sedlákem. Přemysl ho náhodou popraví. Z nějakého nejasného důvodu začne dívčí válka. Přemysl zajede za Vlastou a brutálně ji propíchne, čímž skončí dívčí válka. Přemysl a Libuše si udělají dítě. Libuše uvidí smrtku a proto skočí do řeky. Přemysl vysvětlí synovi, že jeho mrtvá matka není vodník a netopí lidi. Konec.Nepamatuji si přesně, co o této problematice psal Jirásek, ale vpodstatě nevidím problém v tom, že tvůrci použili větší či menší dramatickou licenci a ztvárnili věci jinak, než je zrovna my známe. Když se ani neví, jestli Libuše někdy existovala, nedá se říct, že je nějaký aspekt jejího života ztvárněn "nesprávně". Ale samozřejmě, pokud český divák zná především tu Jiráskovui verzi, vzbudí v něm tento film údiv a pobavení. Není to tedy vysloveně chyba tvůrců, ale je to fakt. Stejně tak není chybou tvůrců, že film natáčeli u nás za účasti mnoha českých herců, ale i toto mu v očích českého diváka velmi přidává na zábavnosti.A teď už k těm věcem, které chybami jsou:

Film byl velice laciný, vzhledem ke svému žánru. Zatímco za uváděného 1,3 milionu Euro můžete natočit slušně výpravné konverzační drama nebo romantickou komedii ze současnosti, dost těžko můžete za stejnou částku natočit epický historický příběh. Stalo se tudíž nevyhnutelné: Ve filmu to vypadá, jako kdyby celou Libušinu říši obývalo celkem asi 30 lidí a 5 koní, z nichž se nikdy nesejde víc jak 20 lidí a 3 koně najednou. Když má začít stavba dolů, nevidíme to, ale Libuše řekne "Ať začne stavba dolů". Když Libušina vojska někde bojují, nevidíme ten boj ani ta vojska, ale někdo řekne "Naše vojská svádějí těžké boje". Když se Libuše rozhodne postavit Vyšehrad, nevidíme jeho stavbu ani hotový Vyšehrad, pouze několik poskládaných pokácených stromů a dokončení Vyšehradu poznáme podle toho, že se následující interiérové scény odehrávají v trochu jiné místnosti než předchozí - většina filmu se ale odehrává v úplně normálních českých lesích, aniž by tyto byly nějak ozvláštněny kamerovým filtrem, osvětlením, nebo nedejbože dokreslovačkou.

Film je převážně konverzační záležitost a pokud dvakrát, třikrát dojde k náznakům akčních scén, je jejich kvalita hluboko pod úrovní Ať žijí rytíři a ani poměrně zručný střihač nedokáže nic udělat s faktem, že herci tak tak unesou meč v ruce a kompars je víceméně znuděn.

Celý film je v angličtině. Angličtina není mateřštinou většiny herců a většině z nich činí obrovské problémy vůbec vyslovit velmi košaté anglické věty, které mají pronášet - na herectví jim pak nezbývá čas už vůbec. Zápasí s každým slovem, mají hroznou výslovnost a sem tam řeknou hrubku. Například v následující ukázce Vlasta zcela zřetelně řekne "He, who threatens her, risk his own life in doing so" (místo správného "risks"):Jedinou bezvýhradně kvalitní složkou filmu je symfonická hudba, která velmi nápaditě a nenásilně mísí původní motivy s Mou vlastí a hitovkami podobného stylu. To nemyslím ironicky: Hudba je opravdu výborná a rád bych měl soundtrack.

Bez ohledu na jejich anglickou výslovnost většina herců podává dost katastrofální výkony. Například Přemysl Oráč je něco jako chabá kopie Sandokana, ale obávám se, že tvůrci a herci v "Sandokanovi" na rozdíl od Knězny Libuše chápali, co natáčejí, a přizpůsobili tomu své ambice.

Kněžna Libuše připomíná laciné italské soft-core filmy, natáčené v anglickém znění v 80. letech minulého století. S tím rozdílem, že té erotiky je v ní dost málo.

Je v ní ale dost scén, které se pro mě okamžitě staly kultovními a musíte je vidět. Vybral bych aspoň tři:

 • Kazi je zničená z toho, že se ničí lesy. Hladí lišku a zoufale a extrémně dramaticky pronese "A co hadi, krtek a vypelichaný sokol?".
 • Přemysl Oráč není v manželství s Libuší spokojen, což je ztvárněno následující krátkou, ale přesto údernou scénou (myslím, že to dokonce byl jeden nepřerušený záběr): Rolník přichází do příbytku a volá nějakou Zoru. Vejde dovnitř. Vevnitř klečí Zora a provádí orál Přemyslu Orálovi Oráčovi. Ten se otočí (pouze hlavu) a řekne "Odejdi". Rolník odejde.
 • Přemysl s Libuší stojí na pusté skále nad zákrutem řeky a rozhodnou se, že tady postaví město. Libuše se zeptá: "How shall we name this city?" V tu chvíli se náhodou objeví jakýsi chlap s polenem, který náhodou prochází přes tuto opuštěnou skálu. Přemysl se ho zeptá: "What shall you make from this piece of wood?" Chlap odpoví: "Praha - the threshold". Přemysl se zasněně podívá do dálky a řekne: "Prague..." Můžeme tedy děkovat osudu, že se naše hlavní město dnes nejmenuje třeba "Almara na špinavý prádlo".
Na tomto místě musím velmi pochválit české titulky, jejichž autorka se velmi snažila původní vážně míněné texty upravovat, aby českému divákovi připadaly co nejméně srandovní. Je to tedy schopná překladatelka, ale pokud neumíte anglicky, film pro vás ztratí mnoho ze své zábavnosti.Na tiskovce po novinářské projekci režisér vysvětlil, že producentka filmu je "neo-pagan", neboli novopohanka. Což by znamenalo, že film měl pravděpodobně mít také duchovní poselství, což ho činí ještě o něco zábavnějším a je možné, že do České republiky přiláká nějaká zahraniční goth / emo / druid děvčata, aby splývala v jedno s naší přírodou a našimi muži. A tak to má být!

UPDATE: Mezinárodním distributorem Kněžny Libuše je společnost Uwe Bolla!

80 komentářů:

 1. "... Zora provádí orál Přemyslu Orálovi ..."

  Pokoušíš se být třeskutě vtipný, Franto?

  OdpovědětVymazat
 2. a zase nejakej impotent prisel Frantovi vysvetlovat, ze neni vtipnej. Nechces jit treba riti?

  OdpovědětVymazat
 3. KURVA TA RECENZE JE HUSTA..:-DDDDD....ze oni to tocili jenom pro to aby byla napsana?:-DDDD

  OdpovědětVymazat
 4. zla recenzia. ja teraz nebudem mat pokoja kym ten film neuvidim :D
  ohavny sposob ako lakat ludi na film ;)

  OdpovědětVymazat
 5. Znám Libuši taky hlavně z Jiráska. Werner aspoň dle rozhovoru vycházel i z dalších pramenů a la Kronika Kosmova apod. I když tu půlelfku si museli fakt vymyslet 8-)

  OdpovědětVymazat
 6. ze by film Arianin souboj mel konecne konkurenta?
  Rozhodne se se na tento film tesi a vypada to ze skutecne nezklame me ocekavani

  OdpovědětVymazat
 7. ja teda nevim, ale zda se mi, ze tam slysim "risks his life"

  OdpovědětVymazat
 8. Přemysl Orál? Franto nechtěl bys jít říkat vtipy do Tele Tele?

  OdpovědětVymazat
 9. Bože, ty ukázky jsou úděsný :D Neměla by ČR zažalovat produkci tohohle "filmu" za nactiutrhání? :D

  OdpovědětVymazat
 10. Ulatra hustý filmeček podle všeho - už se nemůžu dočkat:( Podle mě z toho chtěli udělat druhé mists of avalon akorát bez těch mlh a nějak se jim to vymklo:)))

  OdpovědětVymazat
 11. anonym 10:20
  Jo, Tele Tele je přesně to místo, kam by Fuka se svým "humorem" zapad.

  OdpovědětVymazat
 12. Naprosto geniální, už dlouho jsem se tak nezasmál! Díky.

  OdpovědětVymazat
 13. orál orálem, ale co hadi, krtek a vypelichaný sokol?

  OdpovědětVymazat
 14. Ten Premysl Oral mi pripomel jeden vtip, ktery jsme si rikali v materske skolce: dedek oral, babka anal. Fuka je opravdu mentalne zaostaly.

  OdpovědětVymazat
 15. ntkv, už jen ty ukázky mi zkudrnatily vlasy.

  OdpovědětVymazat
 16. Martina

  I když je odstavec o vymýšlení jména našeho hlavního města skvělý a samotná scéna bude skvělá neméně, bojím se, že Jirásek to takhle nějak vážně napsal (o to hůř pro Jiráska). Každopádně po přečtení recenze už na tenhle film jít nemůžu, protože bych nemístným smíchem rušila zážitek všem těm pagan/goth/emo dívkám, které přišly splývat s našimi muži *thumb up, Franto*

  OdpovědětVymazat
 17. Martina: Pokud to Jirasek takhle napsal, pak je to jenom dukaz toho, ze nektere predlohy jsou nezfilmovatelne...

  OdpovědětVymazat
 18. On Jirásek nepoužil tu variantu o prazích ve Vltavě? V.

  OdpovědětVymazat
 19. Moooc jsem se posmála nad recenzí, teď jen nevim, jestli mam přítele předem upozornit, že jdeme do kina na parodii, nebo to nechat bejt a doufat, že nebude chtít odcházet v průběhu "filmu". Džizis já chci vidět tu scénu s orálem, snad neodejde před ní... :D Teru

  OdpovědětVymazat
 20. Jiráskova verze je takto:
  „Město vidím veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.

  Tam v lese je místo, třicet honů odtud vzdálí, Vltava řeka je obíhá.

  To na půlnoc ohrazuje potok Brusnice hlubokým ouvalem, na polední pak straně skalnatá hora vedle lesa Strahova.

  Tam když přijdete, najdete člověka prostřed lesa, an tesá práh domu.

  I nazvete hrad, jejž vystavíte, Prahou. A jakož knížata, vojvodové proti prahu klanějí hlavu, tak budou se klaněti i proti městu mému.

  Budeť mu čest a chvála a bude slovutno světu.“

  Natočit film o Libuši pro neopagany a nedat jí jasnozřivost a proroctví je naprostá marketingová bota - mohlo to přilákat mnohem více emo/goth/druid/pagan děvčátek toužících po našich chlapcích :o)

  OdpovědětVymazat
 21. > že se naše hlavní město dnes nejmenuje třeba "Almara na špinavý prádlo".

  Já ho jinak nenazvu. A že mu lidi říkají Trešhould není moje vina.

  OdpovědětVymazat
 22. Vlasta vyhrožuje, že Křížovi vydloubne "oči", ale Kříž se bojí o "oko". Kdo z nich si špatně přečetl scénář? ;-) Nebo Kříž zkouší na Vlastu nějaký trik, aby si aspoň jedno oko zachránil? ;-)
  -dsf-

  OdpovědětVymazat
 23. Proč Fuka v noci prohodil pořadí této recenze s příspěvkem Wes Anderson meets Lars Von Trier? Aby náhodou někdo nepřehlédl tuhle jeho úžasně "vtipnou" recenzi?

  OdpovědětVymazat
 24. Kolik idiotů, kteří by tak rádi měli navštěvovaný blog, sem ještě přijde, aby jako "toho děsnýho Fuku fakt setřeli"? Bože, Bože, ta lidská závist. BTW Přemysl Orál je sice laciný vtip, jenže je to recenze na laciný film, takže k danému filmu naprosto sedne.

  OdpovědětVymazat
 25. Frantisku nechtel jsem na to jit, ale jestlize to licite jako tak zabavnou podivanou, nemuzu o to prece prijit! Diky vam za podnety, na co se zamerit.

  OdpovědětVymazat
 26. Na tema soundtracku....
  Hudba (aspon v traileru) je prace Two Steps from Hell, konkretne pisen Heart of Courage, album Legend. Uprimne receno by me docela zajimalo, jestli o tom Two Steps vubec vi....

  Odkaz na pisen z traileru na hlavni strance:

  http://www.twostepsfromhell.com/legend1.php

  OdpovědětVymazat
 27. ... THIS IS shIT!...
  Výborná recenze.

  OdpovědětVymazat
 28. Františku, nezklamal jsi. Dobrá je i recenze na Lidovkách. BTW komedií není nikdy dost! Díky za ně.

  OdpovědětVymazat
 29. přemysl orál? wtf? franto nesnaž se být vtipný za každou cenu.

  OdpovědětVymazat
 30. "dedek oral, babka anal".
  to je dobrý

  OdpovědětVymazat
 31. http://www.novinky.cz/kultura/181654-filmovy-masakr-roku-nemec-a-americane-natocili-jiraska.html

  Vypelichaný sokol má opravdu náběh na hlášku roku.

  OdpovědětVymazat
 32. Hm. Tak jako je možný, že film někoho pobaví tím jak je špatnej, ale mně určitě ne. Ani to vidět nechci, jak mě sere že zrovna takový pěkný téma zkurvili.

  OdpovědětVymazat
 33. Tyto stránky byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

  Souhlas :)

  OdpovědětVymazat
 34. A, Franto, nechceš vytvořit pro tento film svoje vlastní titulky?

  OdpovědětVymazat
 35. Frantooo, prosiiim prosiiim, pridaj tento komentar na imdb.com...Pagan Queen waiting for first 5 votes :D

  OdpovědětVymazat
 36. ... a almary (se spinavym pradlem) se oteviraly ... :P

  OdpovědětVymazat
 37. Cteni recenzi uplnych debilit se stava mym nejmilejsim konickem.

  OdpovědětVymazat
 38. Aleš

  Já jsem nepochopil to s tim krtkem a vypelichanym sokolem. To je vtipný, protože je to tak strašně WTF nebo mi uniká nějaká pointa?

  OdpovědětVymazat
 39. Skvělá a vtipná recenze, děkuju za zasmátí :-)

  OdpovědětVymazat
 40. Lori:

  Recenze byla dokonalá, co se týče tady k tolikrát kritizovanému vtipu o orálovi či co, bych se ráda přiklonila k jednomu z názorů, že jde o čistou závist.
  akorát mám trochu strach, aby nevznikla obrovská návštěvnost příšerného filmu díky skvělé recenzi, a aby si pak tvůrci nadšeně nepotřásali rukama nad svým veledílem.
  A krtků je mi fakt líto :,(

  OdpovědětVymazat
 41. Recenze vtipná, jen fakt nechápu, proč do toho všichni taháte Jiráska. Úplně prvotní prameny o týhle pověsti jsou Kristián a Kosmas, nikoliv Jiráskova popularizace z 19. století. Je smutný, že to Češi neví. Ovšem uznávám, že postovat takovou poznámku zrovna pod TENHLE film je asi stejně nemístný jako film sám...:)

  OdpovědětVymazat
 42. Ta herečka-Libuše je zajímavě jedlá a z těch ukázek to všechno vypadá na zatrkurva komedii. Myslím, že na to půjdu. :)

  OdpovědětVymazat
 43. K té angličtině: ona je jedna věc vysmívat se výslovnosti, a přitom napsat - nehledě na to, jestli daná osoba řekne na konci slova "s" - "He, who threatens her, risk(s) his own life in doing so."
  To "who threatens her" je zde vedlejší (vztažná) věta restriktivní, tutíž nemá být oddělena čárkami...
  A nevím, kdo píše popisky k těm oknům youtube, ale "Pavel Kříž fears loosing his eyes" je přinejmenším absurdní - video jsem neviděl, takže možná že se mu nakonec fakt oči uvolní nebo vyviklají namísto toho, že by o ně přišel (lose).
  (Čeština by taky potřebovala vybrousit, ale kdo by tu čekal nějaké stylistické perly, že?)
  :))))

  OdpovědětVymazat
 44. A ještě poctivý promo článek:

  http://www.novinky.cz/koktejl/181620-americanka-s-ceskymi-koreny-dobyla-hollywood-vydelava-statisice-dolaru.html

  Podle nadpisu tu musí být zřejmě další kandidát na hlášku roku.

  OdpovědětVymazat
 45. To bych rád věděl koho napadlo natočit toto v anglickém jazyce. Protože se jmenuji taky Přemysl, tak moc dobře vím jak pro Anglicky mluvící lidi je toto jméno nevyslovitelné. Takže jsem zvědav jak se na to Anglicky mluvící lidé budou dívat, když uslyší PŘEMYSL. Ono i Libuše je dosti české slovo. Ukázky na mě působily hrozně. Když už někdo mění Jiráskovu předlohu a dá ji do angličtiny tak má přejmenovat i jména. Co třeba "speculator ploughman " Určitě by to bylo pro Angličany lepší než Přemysl Oráč.

  OdpovědětVymazat
 46. Teda to je ale humus :-/

  Jinak doporučuji knihu "Dušan Třeštík: Mýty kmene Čechů", tam se zabývá rozborem legendy o Libuši a snaží se odvodit její původní význam.

  OdpovědětVymazat
 47. Stúpi kněžna v bielestvúcí rízě,
  stúpi na stól oten v slavně sněmě.
  Dvě věglasně děvě
  vyučeně věščbám Vítězovým,
  u jednéj sú desky pravdodatné,
  u vtoréj meč krivdy kárajúcí,
  protiv ima plamen pravdozvěsten
  i pod nima svatocúdná voda.

  Tak co, poznáváte? Ano, celý film je (stejně jako Jiráskovo podání) podepřen motivy falza, tzv. Rukopisu Zelenohorského, který kolem roku 1819 složil V. A. Svoboda a s použitím speciálních technik vyvinutých malířem Horčičkou napsal Václav Hanka. Moc se jim to nepovedlo, Dobrovský Hanku prokouknul na první pokus, ačkoli se v identifikaci autorů spletl -- sázel na Jungmanna.

  OdpovědětVymazat
 48. http://www.facebook.com/pages/Zlin/Multikino-Golden-Apple-Cinema-Zlin/119126915546?ref=nf#/event.php?eid=157838237457&ref=mf VSTUP ZADARMO A SETKÁNÍ S HERCI!!!! =)

  OdpovědětVymazat
 49. :)) Už se těším. U nás v Přerově to hrají 28.10. v Biosenior, 5 Stell Artois před začátkem a fííí

  OdpovědětVymazat
 50. "Přemysl Orál" jasně aspiruje na nejdementnější vtip roku.

  OdpovědětVymazat
 51. viděl jsem tady ty tři ukázky a celý je to špatnej vtip.......... ty lidi by si neměli vydělat ani na suchej chleba pokud svoji práci dělaji takhle

  OdpovědětVymazat
 52. Omlouvám se za mimořádně debilní dotaz, ale když se k tomu pořád někdo vrací...
  Františku, Prosím Vás, to s tím Orálem byl vtip, nebo Freudovský překlep?

  OdpovědětVymazat
 53. Přemysl Orál rulez!
  :-)

  OdpovědětVymazat
 54. Orál měl být vtip. Asi jako když místo Václav Klaus napíšeš Václav Klitoris. Velice vtipný vtip.

  OdpovědětVymazat
 55. Václav Klitoris... OMGLOL

  OdpovědětVymazat
 56. No, v podstatě můžeme jen litovat, že Přemysl neřekl onomu Zorolníkovi "pingle!", abychom to měli úplné.

  OdpovědětVymazat
 57. Ještě mě napadlo, jak neskonale naivní je prohlášení herečky, že při natáčení filmu našla ve svém hereckém partnerovi svoji životní lásku. "Blbá krávo, tvoje práce byla hrát, že ho miluješ, ne se do něj zamilovat." Asi není moc dobrá herečka, když tomuhle rozdílu nerozumí. Až bude hrát v nějakém partnerském dramatu, na místě štábu bych se vážně bál, že svůj herecký protějšek zabije.

  OdpovědětVymazat
 58. Poznámka pro historické hnidopichy:
  Kristiánova legenda má podtitul "Život a umučení svatého Václava a jeho báby svaté Ludmily". O Libuši,Přemyslovi Oráčovi a dalších postavách filmu se nezmiňuje ani slovem. Náhodou jsem výše zmíněnou legendu před pár dny četl. Jinak souhlasím s názorem autora komentáře, na který reaguji:" Úplně prvotní prameny o týhle pověsti jsou Kristián a Kosmas, nikoliv Jiráskova popularizace z 19. století. Je smutný, že to Češi neví" :)))

  OdpovědětVymazat
 59. Václav Klitoris, Přemysl Orál..tenhle blog nikdy nezklame :D

  btw teď koukám na uvolněte se prosím, kde je ta Winter Ave a je docela sympatická, sranda jaká srajda se z toho vyklubala : )

  OdpovědětVymazat
 60. Recenze fakt boží, ale po vysledování si neodpustím pár poznámek - je to bez zaváhání kravina, ale když nadávat, tak aspoň odpovědně:
  -Libuše nemusí před nikým tajit, kam je kůň dovede. Všech 10 lidí, kteří představují mocný kmen, moc dobře ví, že jí koně přivedl Přemysl už v prvních 15 minutách filmu, kdy se jí vnucoval za ženicha.
  -Těžba drahých kovů začne dávno před tím, než jede poselstvo za Přemyslem, spor průmyslová revoluce versus prvobytně pospolné rolnictví je jeden z důvodů potřeby železné pěsti.
  -Nezobrazená stavba Vyšehradu? Vždyť ten už byl hotový

  OdpovědětVymazat
 61. (posledni Anonym): Vysehrad byl hotovy? Tak co to tam staveli (pripravene klady v ohrade, pak zmena interieru)?

  OdpovědětVymazat
 62. Z Vyšehradu už přece vládla tehdejší knížata. Libuše viděla ve snech Pražský hrad, takže ty klády ve filmu jsou asi jeho skromné základy. I když jestli je Libuše lesba a Kazi goth, tak na hradech už asi ani nesejde...

  OdpovědětVymazat
 63. Je možné, že ten film vydělá slušné peníze. Na historický výpravný film moc nestál a nevěřícné recenze mu přidají na popularitě, takže na něj půjdou příznivci komedií (asi nejpočetnější skupina), historici a prasáci:). Za vydělané peníze se pak natočí speciální DVD edice, kde bude Vyšehrad, velkolepé bitvy a další historické exteriéry natočen studiem Dreamworks, Přemysl Oráč bude nahrazen digitálním Schwarzeneggerem (třeba z Total Recall, tam vypadal ještě mladě:)), Vašut si to rozdá s Křížem a ZOO Praha zapůjčí i nějakého "vypelichaného krtka":)).
  PS: Děkuji Frantovi za špičkovou recenzi. V tomhle podzimním-depresivním období je to špičkový antidepresivum (i když na samotný film to nemá:)).
  PSS: Neví někdo, jestli "vypelichaný sokol" není předchůdce dnešní organizace Sokol?

  OdpovědětVymazat
 64. Anonym 17. říjen 2009 13:36:
  Asi jsi to četl moc rychle, protože Kristián se o nich zmiňuje, a to fokonce více slovy. 2. kapitola: Přemysl, "jenž se jen orbou zabývá" (v latinském přepisu "Premizl"), jeho ustanovení za knížete, založení Prahy... Pravda, Libuše jmenována není, mluví se o ní jen jako o "panně hadačce" (phitonissa virgine). Jinak je tam jádro celého příběhu, i když Kosmas to potom má jináč poskládaný a má jinou zápletku a pointu:)
  So much for the hnidopich:)
  Vyplichaného sokola ovšem pokud vím nezná ani třeba Hájek nebo Jirásek, to bude asi pozdější výplod lidové slovesnosti...:):):)

  OdpovědětVymazat
 65. No, Franto, tak si za konecne dockal dalsieho penisu. Konecne, co?

  Inak, pre vsetkych luzerov, Frantisek je sice kokot, ale pise zabavne recenzie a pokial sa tu kazdy chyta iba toho "oralu", tak mi to pride presne tak isto lacne, ako ten nepodareny F. pokus o vtip.

  Ja som sa pobavil na recenzii a nezdielam nazor, ze ten film treba vidiet len z dovodu, ze je tak strasny. Na ten film treba zabudnut...

  OdpovědětVymazat
 66. Vyborna recenze, mela by byt prelozena do anglictiny a davana jako pruvodni text k filmu.

  Jinak se imho jedna o erotak, ktery byl tak dobry, ze z nej nekdo vystrihal vsechny hodne zavadne sceny a poslal to do evropske artove distribuce.

  OdpovědětVymazat
 67. Recenze je božská :-) a opravdu se těším, až tuhle slátaninku uvidím :-D

  OdpovědětVymazat
 68. Autor recenze vytvořil z tohoto filmu kousek typu "Must see" Že on je spolčený s producenty filmu a dělá záměrně negativní reklamu :-D

  OdpovědětVymazat
 69. http://imgs.xkcd.com/comics/so_bad_its_worse.png

  :)

  OdpovědětVymazat
 70. Že to točili jen pro to, aby byla tahle recenze napsaná :D Tak tady to někdo KURVA vystih :D A ta recenze mě totálně rozsekala :D :D :D

  OdpovědětVymazat
 71. Tak jem se na to dnes díval na limon-online.ru je to tam celé a Jmenuje se to v ruštině Kprpleva Slavjan + original anglický název.
  Film je v utlumene angličtině s ruským jednohlasným, přesto slušným dabingem. Začátek filmu hezký až cca do poloviny, ale pak se dovídám co nás nikde neučili - Přemysl byl pěkný nevěrník své lásce Libuši, Libuše tak ybyla nevěrná když ji Přemysl pro přemíru vladařských povinností zanedbával. Pak že Vlasta nabádači k odboji vyřízla oko a nabodla na kudlu ap. A že se Libuše utopila. Dá se to vidět. Ale ryze český film Oldřich a Božena byl dvacetkrát lepší.
  Karlos

  OdpovědětVymazat
 72. Opravuji: správně - Koroleva Slavjan

  -Karlos

  OdpovědětVymazat
 73. Aspoň, se ho někdo tady pokusil nafilmovat historický film. Ti naši blbečci by se na to nezmohli, to jsou pořád ty jejich tragikomické koniny...

  OdpovědětVymazat
 74. v kolíté minutě cca vzpomínané Křížovo "Im sorry Kazi" pls, díky

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.