28.10.09

Recenze: Michael Jackson's This is it - 70%

Dokument o tom, jak se Michael Jackson připravoval na sérii megavystoupení v Londýně.Přečtěte si znovu pozorně první větu. Tento film je dokument o tom, jak se Michael Jackson připravoval na sérii megavystoupení v Londýně. Není to životopisný film o Michaelu Jacksonovi, není to film o smrti Michaela Jacksona, není to pocta jeho celoživotnímu dílu, není to žádná kontroverzní sonda nebo adorace. A to je dobře.

Byť nejsem nějaký extra velký fanoušek Jacksonovy hudby, je bez debat, že tento člověk byl vynikající zpěvák, hudebník a vůbec entertainer, a to i ve svých padesáti letech. A o tom film je. Ne o cvičenýh šímpanzech, prznění chlapců nebo plastických operacích.

Celý film je poskládán ze záběrů, které několik kameramanů natáčelo v průběhu nácviku, zřejmě za účelem následného sestřihu pro "dokument o přípravě na koncert". Po Jacksonově smrti ale bylo rozhodnuto sestříhat z tohoto materiálu celovečerní film, jehož režie se ujal Kenny Ortega, velmi schopný (už 30 let) choreograf a hudební producent (a režisér všech Muzikálů ze střední).

Nejzajímavější jsou okamžiky, ve kterých vidíme, jak Jackson instruuje hudebníky a vedlejší zpěváky, jak experimentuje a dolaďuje choreografii, jak je sám sebou a jenom tak blbne. Ty jsou naprosto super, ale bohužel je jich dost málo.

Většinu filmu (který není zrovna krátký) zabírají záznamy písniček, které Jackson při nácviku piloval, a to kompletních celých písniček, od začátku do konce. Je mi jasné, že se tvůrci z tohoto "dokumentu o nácviku koncertu" snažili udělat něco jako "koncertní film", ale na to prostě neměli dostatek materiálu. Většina písniček tudíž vypadá tak, že Michael několik minut zpívá a kamera ho stříhá z různých úhlů a z různých záznamů (obrazový doprovod je složen z několika různých nácviků, takže Michael v průběhu jedné písničky například mnohokrát mění šaty). Občas je to doprovázeno předtočenými videoklipy, které měly být při koncertech promítány na obrovské plátno za pódiem, ale většinou vidíme pouze Michaela, hopkajícího po jevišti, které je nedokončené a bez většiny těch úžasných efektů, které se na něm měly objevit při koncertech. Je to zkrátka o dost méně záživné, než se dívat na záznam kompletního koncertu a nejednou jsem si všiml, že hudba je záměrně pomalejší, než by měla být a Michael nezpívá úplně naplno (což je pouze logické, protože šlo o nácvik, nezapomínejme).

Sony se snaží kolem tohoto filmu vzbudit atmosféru něčeho úžasného a jedinečného (premiéra po celém světě stejně, pouze na dva týdny, projekce pro novináře až v den premiéry), ale to všechno jen proto, aby zakryli prozaickou skutečnost, že tento film nic úžasného a jedinečného není.

Samotný Michael Jackson úžasný a jedinečný byl. Ale to vím i bez tohoto filmu.

8 komentářů:

 1. Včera jsem byl na půnoční premiéře. To co jsi napsal jsem čekal, tak to byl celý film vystavěn. Na druhou stranu, moc tvé recenzi nerozumím. Ty si vážně myslíš, že by tento film sestříhaný z materiálů určených k něčemu jinému mohl mít větší ambice. This is it 98%! Co jsem čekal, to jsem dostal! PP

  OdpovědětVymazat
 2. This is shit ne tak uplne? hmmm

  OdpovědětVymazat
 3. ta poslední věta mi připomíná - známý se mě ptal, proč si myslím, že je kolem toho taková kampaň a proč to poběží jen 2 týdny - asi jsem to celkem odhadl, když jsem mu řekl, že zřejmě proto, aby se nestihlo roznést, o jakou "blbost" se jedná... Nicméně písníčky M.J. jsem měl a mám hodně rád.

  OdpovědětVymazat
 4. Já myslel, že filmy dostávají hodnocení za svou kvalitu a ne za to jaký byl hlavní hrdina, třeba i dokumentu, borec. Jestli tedy film má spoustu nudných pasáží, na které jsou zvědaví jen opravdu pravověrní fans, tak kde vzal 70%? Nemáš jednu takovou doma Františku? ;-)
  (Tedy pokud jsi něco z kvalit filmu nezatajil, třeba geniální kameru, hudba se myslím v hudebním dokumentu k lepšímu moc počítat nedá)

  OdpovědětVymazat
 5. Hm, tak potom ale nechapem tym 70 percentam. Alebo sa tam objavil i nejaky ten -kokot-?

  OdpovědětVymazat
 6. Vcera jsem dokument videla a take moc nerozumim Tve recenzi. Pro me to byl uzasny pohled na to, jak probihala priprava koncertu se vsim vsudy a nic jineho jsem ani necekala, ze by mel dokument obsahovat. Prijemne me naopak prekvapilo, jak to bylo skvele sestrihany a rozhodne jsem se ani chvili nenudila.

  OdpovědětVymazat
 7. Pokud mate Jacksona ve sem playlistu, tak 110%. Pokud ne, tak nevim, ma rada vam bude k nicemu, protoze nechapu vas pohled na svet :-D

  OdpovědětVymazat
 8. Taky jsem dostal to co jsem čekal. Možná i víc.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.