17.10.09

Bratři Bloomovi [The Brothers Bloom] - 60%

Stephen a Bloom jsou profesionální mezinárodní podvodníci ve velkém stylu. Mladší Bloom (Adrien Brody) by toho už chtěl nechat, ale starší Stephen (Mark Ruffalo) ho přmluví k poslední supersložité akci: Obrat krásnou a velmi výstřední miliardářku Penelope (Rachel Weiszová). Problém je v tom, že se do ní Bloom zamiluje.(Z traileru to vypadá, že Praha hraje Sankt Petersburg, ale neděste se. Praha hraje Prahu.)

Scenárista a režisér Rian Johnson předtím natočil jediný film, puzzloidní thriller Brick. Bratři Bloomovi jsou také velmi puzzloidní. 95 procent všeho, co se na plátně stane, je záhy (nebo naopak po hodině) odhaleno jako podraz. 95 procent všeho, co někdo řekne, je buď lež nebo symbolika. Navíc jsou ale Bratři Bloomovi praštěná komedie a myslím, že takovéto bizarní spojení dvou žánrů tady dlouho nebylo.

Johnson je schopný režisér, tři hlavní představitelé jsou dobří herci, Praha je fajn (ale moc dlouho ve filmu není).

Mám jen trochu problém s tím, že film od mě vyžadoval značnou intelektuální investici: Musel jsem si pamatovat, co kdy kdo komu řekl a co vyplývá z toho, že o půl hodiny později řekne někomu jinému trochu jinou verzi a o hodinu později se ukáže symbolika toho všeho ("Bratře, den, kdy tě zradím, je den, kdy zemřu!" - tušíte symboliku?!). A současně po mně tvůrci chtějí, abych se bavil bláznivými scénkami jako z nějaké grotesky a bizarními postavičkami s kulometnými dialogy jako z Pulp Fiction. Je to trochu unavující, muset stále dávat pozor, jak kdo koho podrazil, když vít, že se za chvíli ukáže, že samotný ten podraz vlastně byla taky lež a ve skutečnosti to bylo úplně jinak. A ještě jinak a ještě úplně jinak...

Bratři Bloomovi je značně unikátní film, který není špatný. Ale aby byl opravdu dobrý, musel by být schopný Rian Johnson ještě o něco schopnější.

7 komentářů:

 1. bratři bloomovi - bratři buznovi, chichichichichi

  OdpovědětVymazat
 2. zdravim Františka. mám jednu otázku, ale je OT. ovšem pýtam sa ju tu lebo tu možno najrychlejšie dostanem odpoved.
  a síce. pred rokmi vyšla kniha Filmy 80 rokov, od Rona Base a Davida Haslama. či nevie o tom že by vyšli podobné knihy, avšak pojednávajúce o filmoch 70 a 60 rokov. najma ma teda zaujima obdobie tzv noveho hollywood (cca 1968 - 1980?).

  OdpovědětVymazat
 3. k 1. komentáři - už jsem nechtěl přispívat nikdy nikde do diskuzí,ale když vidím kvalitní vtip,tak jej musím ocenit. Bravo. BOMBA!!!

  OdpovědětVymazat
 4. taky se pripojuji k potlesku za ten vtip!

  OdpovědětVymazat
 5. úžasný vtip!!! válím se tu po zemi blahem a smíchem najednou...

  OdpovědětVymazat
 6. K tomu vtipu: Ještě lepší, než umět udělat dobrej vtip je umět se mu třikrát zasmát. To je něco jako samoplodňující se květina. BRAVO

  Recenze mě od filmu vcelku odradila. Mám dny kdy chci vidět něco k přemýšlení, a dny, kdy zase něco oddechového k pobavení. Jedině ho zkouknout dvakrát a jednou se pobavit a podruhé se tvářit vážně a přemýšlet. Podobné dílo mi připadne v běžné produkci zbytečné. Pro diváky "Lovení miliardáře" stačí "kvalita" Kameňáku a pokud chtějí ti samí lidé přemýšlet, pustěj si doma z DVD Pupendo.

  OdpovědětVymazat
 7. @ Jindra
  Ono to s těmi Bloomy není nutné horké, dvě seance nejsou nutné. Stačí se nejdřív cca 2/3 filmu nezávazně bavit, pak přestat a zbytek si pustit, až budete mít náladu na něco skoro až rusky melancholického.
  Jediný problém je, že si člověk mezi těmi seancemi bude muset zapamatovat kdo je kdo a navíc i všechny ty plány v plánech plánů... :))

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.