19.3.09

Sex Drive - 40%

Ian (Josh Zuckerman, který strašně připomíná mladičkého Lukea Wilsona) je 18letý kluk, který je panicem a rozhodne se přijmout nabídku děvčete, které s ním chce souložit. To děvče bydlí mnoho set kilometrů od něj a nikdy se s ním osobně neviděl (zná ho jen z Internetu). Nabídka sexu je ale tak silná, že Ian naloží svého kámoše a kámošku do drahého autoveterána svého bráchy a vydává se na cestu za odpaněním. Cestou samozřejmě zažívají různé žertovné a "žertovné" epizody.Sex Drive velmi připomíná sprosté teenagerské komedie posledních let: Prci, prci, prcičky, Zahulíme, uvidíme a ze všeho nejvíc Road Trip. Po zhlédnutí filmu jsem zběžně přelétl zahraniční recenze a byl jsem velmi překvapen, že nejeden slovutný recenzent pěje na film chválu a přirovnává ho k dílům Judda Apatowa.

Já jsem naopak upřímně přesvědčen, že cílem sice bylo Apatowova díla kopírovat, ale že se to moc nepovedlo. I když v Apatowových filmech hrdinové dělají nechutné / hloupé / ilegální věci, pořád jsou nám sympatičtí a tak nějak lidsky je chápeme. V Sex Drive je ale mnoho scén, ve kterých na mě hlavní hrdinové působili jako nesympatičtí, krutí hajzlové a bylo mi vyloženě nepříjemné dívat se na to, co se na plátně děje.

Neříkám, že takhle nepodařené jsou všechny scény. Některá místa se mi docela líbila: Například většina podzápletky s komunitou Amišů a jejich veselicí byla velice příjemná, především díky Sethu Greenovi. Také mě potěšil James Marsden v roli sprostého agresivně heterosexuálního staršího bratra (něco jako Stifler v Prcičkách).

Sex Drive je ještě o trochu slabší než Apatowovy Kopačky. Navíc, pokud neumíte dobře anglicky, mine vás značná část humoru, která je založená na tom, jak obskurní nadávky hrdinové používají.

7 komentářů:

 1. Možná je to jen můj dojem, ale pan Fuka začíná na stará kolena nějak podezřele měknout. Snad u každého druhého filmu uvádí jako zápor fakt, že se hrdinové chovají jako hajzlové a on tudíž nemá potřebu jim fandit.
  Takže Mechanický pomeranč má teď tak 20%, ne?

  BTW, Icy dead people mě včera dost rozesmálo.

  OdpovědětVymazat
 2. gloster, pochopil, ze mechanicky pomaranc je tenagerska komedia zaujimave.

  btw. "V Sex Drive je ale mnoho scén, ve kterých na mě hlavní hrdinové působili jako nesympatičtí, krutí hajzlové a bylo mi vyloženě nepříjemné dívat se na to, co se na plátně děje." absolutne vystihuje problem filmu, len by som podotkol ze tento isty pocit som mal napr. ked som pozeral "Marley and me" naopak fuka sa stotoznil asi vdaka profesii hlavnej postavy natolko, ze bol z toho namako. Nuz co narobis sme len ludia.

  OdpovědětVymazat
 3. Gloster:
  To jsi špatně pochopil. V Mechanickém pomeranči hlavním postavám žádný divák (pokud není sám hajzl nebo idiot) nefandí a ani jim fandit nemá. Pokud jde ale o komedii typu Sex drive, kde cílem režiséra je, aby postavy byly pro diváky sympatické a přitom se chovají jako hajzlové, tak je to pak nepříjemné a jde se s hodnocením dolů.

  OdpovědětVymazat
 4. Ad Anonym: Individuální relativita hodnocení jednání postav (viz váš pocit z Marley a já) je právě jedním z problémů, které s tímto přístupem mám. Už nějakou dobu nejsou ani v hollywoodském mainstreamu postavy budovány černobíle a hlavní hrdinové se téměř vždy chovají aspoň trochu jako hajzlové (Batman například láme nohy lidem, od nichž chce informace, a odposlouchává telefony polovině města). Každý má hranici míry tohoto jednání, za níž už není schopen stotožnit se s postavou, jinde (a proto píšu, že mám dojem, že pan Fuka měkne, jelikož se mu tato hranice zřejmě stále posouvá).
  Mechanický pomeranč, pokud to opravdu velmi, velmi zjednoduším, je skutečně příkladem filmu, v němž se s hlavní postavou stotožnit nemáme/nemusíme; odvážil bych se ale tvrdit, že se nemáme/nemusíme stotožnit ani s hlavní postavou How to lose friends and alienate people - leč přesto je fakt, že je hlavní hrdina nesympatický, v recenzi výslovně vytýkán a uváděn jako zásadní problém.
  Chápu, že v některých případech - a jsem ochoten uvěřit, že Sex drive coby oddechová komedie může být jedním z nich - to skutečně vadí a je na místě to zdůraznit. Ale že by to byl vážně problém každého druhého filmu?

  OdpovědětVymazat
 5. A o bohu bys ještě něco dodat nechtěl, glostere? třeba že neexistuje.

  OdpovědětVymazat
 6. Bratři a sestry, pro mě je náhodou Alex frjendovej. Co by to bylo za knižku, kdyby v ní nebyl hrdina?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.