30.3.09

Maurice Jarre, R.I.P

Zrovna včera jsem se bavil s bývalou spolužačkou o tom, že filmová hudba "zlaté éry", t.j. John Williams, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone atd..., už dnes téměř neexistuje, a pokud existují nějaké "nové talenty" (Hans Zimmer, James Newton Howard, Alexandre Desplat), tak většinou 1) hojně používají syntezátory, 2) jejich jména (i hudba) je pro běžného filmového diváka neznámá, 3) nedávají si na tom skládání tak záležet.

Nevyhnutelně to skončilo bilancováním: John Williams skládá už pouze pro Spielberga, Ennio Morricone už jen pro nějaké bizarní filmečky, které nezná nikdo mimo Itálii, John Barry složil poslední soundtrack v roce 2001, nedávno umřeli (z mých nejoblíbenějších) Jerry Goldsmith a Basil Poledouris, no a včera umřel... Maurice Jarre.Značně svatokrádežně se odvážím konstatovat, že jeho smrt není až taková škoda pro film, protože poslední soundtrack složil v roce 2001 (například Goldsmith skládal až do smrti několik filmů ročně). Nicméně je to připomenutí toho, že jedna etapa filmové hudby končí, pokud již neskončila...

P.S: Pokud jste hudbu Maurice Jarreho vůbec neznali, pravděpodobně znáte hudbu jeho syna, který ledacos pochytil po otci:

4 komentáře:

 1. A trava bola zelensia a deti poslusnejsie... Stale existuju schopni skladatelia:

  http://www.youtube.com/watch?v=-xhIX4qr9JI

  http://www.youtube.com/watch?v=4_iG4D9eOnw

  http://www.youtube.com/watch?v=SXoFtTZTJAw

  OdpovědětVymazat
 2. zajímavý. Musím se přiznat, že mi ta jména skoro vůbec nic neříkají, a netušil jsem, že otec Jeana Michela Jarreho byl taky skladatel. Takže jsem se zastyděl a rozhodl se, že s tou neznalostí filmové hudby zkusím něco udělat.

  OdpovědětVymazat
 3. Hm, len namatkou mi napadaju: Hanz Zimmer, Max Richter, Clint Mansell, Jan A. P. Kaczmarek, Klaus Badelt...

  Ti sa mi celkom pacia...

  OdpovědětVymazat
 4. Co třeba Carter Burwell

  Before the Devil Knows You're Dead
  http://www.youtube.com/watch?v=W7lynL0TrnI

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.