29.3.09

Jak se vaří dějiny [Ako sa varia dejiny] - 60%

Slovenský dokument, který divákovi nabízí vzpomínky několika vojenských kuchařů (z různých zemí) na nejrůznější vojenské konflikty, jichž se zúčastnili.Není přílišným překvapením, že téměř všechny výpovědi vyznívají ve smyslu "Vojenští kuchaři jenom plní rozkazy a vaří a do samotného válečného konfliktu jim nic není". Nevím, co přesně tvůrci očekávali, ale mnoho zajímavého dokumentárního obsahu v tomto filmu nenajdete. Snad proto jsou používány "pseudo-hrané" scény, ve kterých jsou vyprávějící nuceni dělat různé bizarní věci, například stát před vybuchující polní kuchyní nebo vyprávět o potopení ponorky a stát při tom po pás ve vodě (a smažit řízek). Není divu, že jsou z toho tito vesměs staří lidé občas dosti mimo, asi jako když si z někoho dělal legraci Borat.

Pokud tvůrci chtěli divákovi sdělit nějaké poselství, např. "Válka je šílená" nebo "Zvířata zabíjíme snáze než lidi", pak se jim to moc nepodařilo, bez ohledu na to, jestli tato poselství jsou nebo nejsou pravdivá. Jak se vaří dějiny je prostě velmi vyprávění starých lidí o válečných konfliktech, ve kterém se občas mihne nějaká ztracená perla. Kdyby film měl přes 90 minut, byl by k nepřežití.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.