2.3.09

Milionář z chatrče [Slumdog Millionaire] - 80%

Mladý Džamal roznáší čaj v kanceláři telefonního operátora v indickém Mumbaí (dříve Bombaj). Měl velmi pohnuté dětství (tak tak přežil nejrůznější pletky se zločinci a různými katastrofami), nemá vzdělání a teď se dostal do soutěže "Chcete být milionářem?". K překvapení všech se dostal až k poslední otázce a nejvyšší výhře. Je to osud. Většina položených otázek totiž nějak reflektuje nějakou dramatickou událost z jeho života. Podaří se mu získat peníze i děvče, které od dětství miluje (a které teď žije s mafiánem)?Film Dannyho Boylea (Trainspotting, Sunshine) vznikl velmi volně na motivy knihy, která u nás právě znovu vychází.

Milionář je jeden z těch filmů, o kterých se prostě nedá říct "nestojí to za to, nechoďte na to". Takže ano, měli byste ho vidět. Ale jsem trochu zmaten, jak jsou z něj téměř všichni na větvi a udělují mu všemožné ceny. Což neznamená, že ze sebe dělám chytřejšího než je třeba americká Filmová akademie, ale prostě mi zcela uniká, čím by tento film měl vybočovat ze škatulky "Profesionálně natočená laciná jednohubka na příjemné odpoledne".

Ve filmu se prolíná současnost (Džamal sedí v soutěžním studiu nebo je vyslýchán policií kvůli podezření z podvodu) se vzpomínkami (Džamal si vybavuje různé, povětšinou dramatické, události od svého nejútlejšího dětství do současnosti). Přičemž těm vzpomínkám přísluší podstatně větší díl filmu. Jak už je u Boylea zvykem, všechno je to velmi efektně natočené, rytmicky sestříhané a adrenalinově ozvučené (písničkami v bollywoodském stylu).

Důvodů, proč bych Milionáře rozhodně nechtěl vidět podruhé, je několik:
 • Po dvaceti minutách filmu mi bylo jasné, jak se bude vyvíjet jeho zbytek. Když se následně na soutěžním displeji objevila otázka "Kdo vynalezl revolver?", bylo mi jasné, že bude následovat dlouhý flashback, který skončí dramatickým vytažením revolveru.
 • Hlavní představitel vypadá jako hyperinteligentní playboy z lepší rodiny, hlavní hrdinka jako supermodelka. Oba mají být "děti ulice".
 • V zájmu kýženého vyznění filmu jsou občas ignorována nejen pravidla soutěže "Chcete být milionářem?" (naivně předpokládám, že by v Indii měla být stejná jako v USA a u nás), ale také elementární logika a pravděpodobnost.
 • Můžete namítnout, že to všechno je záměrně "pohádkové" a "nadsazené". Na to kontruji upozorněním, že hrdinům se ve filmu přihodí opravdu nepříjemné věci, na které se při jejich naturalistickém ztvárnění místy dost nepříjemně kouká (úmyslné mrzačení, zabití rodiče, mlácení...) a dělalo mi trochu problémy se rychle "naladit na správnou vlnu" - buď pohádkovosti nebo drsného dramatu. Opět můžete namítnout, že třeba Faunův labyrint fungoval podobně, načež já namítnu, že ve Faunově labyrintu byla veškerá pohádkovost produktem fantazie hlavní hrdinky (v kontrastu s drsnou realitou všude kolem ní). V Milionáři se tak nějak poměrně náhodně přepíná globální vyznění všeho.
I když vám může připadat, že film nenávidím, není to pravda. Milionář je dobrý film. Snažím se pouze poukázat na to, o čem se při té vší univerzální chvále nemluví. A je fakt, že například Boyleovy filmy Millions nebo Sunshine se mi líbily o dost víc.

Ad český název: Hlavní hrdina nikdy v průběhu filmu ani chvíli nežije v chatrči.

21 komentářů:

 1. Nezbývá než souhlasit... Jinak mě taky mě poněkud zarazilo, že si po přečtení/uslyšení pzázky mohl hl. hrdina odejít na toaletu.

  OdpovědětVymazat
 2. Ad pravidla Milionáře: v knížce bylo řečeno, že poslední dvě nebo tři otázky jsou vabang - když se do nich člověk rozhodne jít, hraje o všechno.
  P24L.

  OdpovědětVymazat
 3. "Můžete namítnout, že to všechno je záměrně "pohádkové" a "nadsazené". Na to kontruji upozorněním, že hrdinům se ve filmu přihodí opravdu nepříjemné věci, na které se při jejich naturalistickém ztvárnění místy dost nepříjemně kouká (úmyslné mrzačení, zabití rodiče, mlácení...) a dělalo mi trochu problémy se rychle "naladit na správnou vlnu" - buď pohádkovosti nebo drsného dramatu."

  no napriklad mne to problemy nerobilo. je to čiste subjektivny pocit. to za prvé.
  a za druhé tá kombinácia, to vzájomné prelievanie, drsnej reality s "rozprávkovostou", s nadsadenostou, je predsa evidentne zámerné. nevidím v tom problém a ak to niekomu vadí je to len čiste jeho subjektívny pocit s ktorým sa musí sám vysporiadať.
  kedže to evidentne bol zámer tak to nie je Boylova zmatenosť. a zámerom možno bolo že nechcel natočiť čistú "rozprávku", na druhú stranu istej rozprávkovosti, nadsadenosti, sa zbaviť celkom nemohol lebo točil v podstate sladkú romantiku okorenenú bolyvudskostou - ktorá však, opäť pripominam, je zasadena do drsnej reality ktorej sa on evidentne nevyhybal - ALE netočil žiadny Cidade de Deus, ani žiadnu podobne drsnu sondu.
  a nie rozhodne nebudem prirovnavať k Faunovmu labyrintu. aj ked tam boli tiež akési dva svety - jeden realny a druhy rozpravkovy - každy totiž na to išiel svojou cestou, po svojom a je len subjektivne na divakovi ako mu ten ktorý spôsob bude šmakovať.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslim, ze prvni odstavec prozrazuje vic, nez je zdravo... Neprasknul bych hned na zacatku, ze znalost odpovedi souvisi s nejakymi zazitky hlavni postavy. Clovek, ktery pujde na Milionare do kina bude pak ochuzen prave o to zjisteni "Jak je mozne, ze znal odpovedi" :)

  OdpovědětVymazat
 5. A co zasílání SMS zpráv, Franto? V pořádku?

  OdpovědětVymazat
 6. Ad anonym nademnou - Tohle uz je vazne na cvokare, posedlost kozama se da pochopit, ale mit uchylku na SMS nebo nedej boze Polednakovou?

  OdpovědětVymazat
 7. nad timto filmem moc premyslite, tyhle nelogicnosti jsou ve vetsine dnesnich snimku a nikoho to nijak netankuje
  tohle je proste pohodova zalezitost, pekna pohadkovost a to, ze je to nerealne me netankuje

  OdpovědětVymazat
 8. Ad anonym nademnou podemnou:
  Myslíš jako Kozí příběh? To je Frantův oblíbený film.

  OdpovědětVymazat
 9. To se dost pletete, me a vicero lidi, ktere znam, nelogicnosti ve filmech stvou strasne moc ... proklinam scenaristy, kteri nejsou schopni sesmolit logicky bezesporny a za vlasy prilis nepritazeny scenar a pomahaji si tim, ze nad problemem mavnou rukou s tim, ze to divaci preci nejak uz skousnou ...

  OdpovědětVymazat
 10. ...jo, a nejhorší jsou filmy, kde nesprávně odesílají SMSky

  OdpovědětVymazat
 11. Ale no tak paní Poledňáková, vypněte ten internet

  OdpovědětVymazat
 12. Eagle Eye bylo taky plny nelogicnosti, ale zrejme tam bylo vic vybuchu a Shiy, nez v Milionari. Videl jsem jeste nez zacal ten hype, nic necekal, nevedel podrobnosti a skvele se bavil.

  OdpovědětVymazat
 13. Mne sa lúbi Boylova pestrost.Natočil krimi,fetácku story,dobrodružný.sci-fi,rodinný a teraz niečo pre hollywood a opat mu to vyšlo.Milonár je zhruba na rovnakej úrovni ako jeho ostatné filmy ale ked akadémia žere takéto filmy, dobré len pre Boyla

  OdpovědětVymazat
 14. Přesně moje řeč. Milionář je zajímavý a kvalitní film, ALE opravdu si zaslouží tolik ocenění a slávy? Nejlepší film na Oscarech? Nemyslím si. Temný rytíř nebo Benjamin Button pro mě byl mnohem zajímavější, i když to je subjektivní. Mao

  OdpovědětVymazat
 15. .."It´s all politics mán!"..:-D

  OdpovědětVymazat
 16. Ad český název - taky jsem si říkal, jestli jeho autor nikdy neslyšel o slumu/slumech, jestli si myslí, že o nich nikdy neslyšeli diváci (a dělá z nich tímpádem pro jistotu automaticky totální blbce), nebo jestli mu "chatrč" přijde jen marketingově zajímavější...

  OdpovědětVymazat
 17. Já si myslim, že Boyle je skvělý režisér. Kvůli Sunshine a kvůli tomu, že tohle natočil za pár šupů. Jinak nejde o nic světoborného, stejně jako Trainspotting. Ovšem kby takovýhle film udělal někdo z ČR, křičeli bychom blahem - vždycky si při podobných filmech vzpomenu jak češté tvůrci fňukají nad nedostatkem peněz. Přitom stačí námět,scénář a režisér a i z hovna se dá uplést zlatá kulička.

  OdpovědětVymazat
 18. Anonym 18:51 špatně to chápeš - není problém v nedostatku peněz jako takovym, ale na co jsou fondy ochotný je pustit.

  Už (dejme tomu) nějakých 5 miliónů jsou pro obyčejnýho člověka s geniálním nápadem nesehnatelný peníze, a za míň se film prostě natočit nedá (aby alespoň nevypadal jako homevideo).

  Zatimco pro kdejakýho Hřebejka nebo podobnýho Trošku evidentně není problém získat pohádkový sumy.

  (BTW mám kontrolní slovo TRASH)

  OdpovědětVymazat
 19. Franta si nechava 100% pro Transformers 2, to je jasny :-) Protoze v Transformers urcite
  - nebude po prvnich 20 minutach jasne, co bude dal,
  - hlavni hrdinka nebude vypadat jako modelka,
  - elementarni logika bude naprosto dokonala,
  - a budou se tam opet jako v Transformers1 stridat infantilni vtipky pro 5-ti lete deti s pokusem o thriller

  OdpovědětVymazat
 20. India je drsna krajina a ten film je o tom. my mu iba dost dobre nerozumieme ale paci sa nam ako rozpravka na ktoru frfleme ze chuti nejako inak...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.