12.3.09

El Paso - 40%

Film inspirovaný skutečnými událostmi: Romské ženě zemře manžel a ona se musí sama starat o svých sedm dětí, což není snadné. Seberou jí je a dají do ústavu, nebo nějaké dobré duše pomohou?Shrňme si nejdříve několik neoddiskutovatelných faktů o hrdince filmu (myslím skutečně hrdinku filmu, nikoliv skutečnou ženu, podle níž byl film natočen):
 • Bydlí v podnájmu a neplatí za to (ne že "má málo peněz a proto neplatí", ale nechápe koncept "Když bydlím v bytě, který mi nepatří, musím za to někomu platit").
 • Nechápe koncept "Když bydlím v cizím bytě, neměla bych v něm na podlaze zapalovat oheň a dělat jiné věci, které tam jsou výslovně zakázány".
 • Nechápe koncept "Pokud beru sociální dávky, musím do bytu pustit sociální pracovnici".
 • Má pro rodinu nedostatek základních potravin, ale cigaret má vždycky dost. 
 • Kohokoliv, kdo jí chce nezištně pomoci, opakovaně uráží a neřídí se jeho radami.
 • Soudní obsílky a jiné doporučené dopisy bez přečtení vyhazuje.
 • Její děti kradou, kouří, nechodí do školy a jsou špinavé.
 • Její nejmladší syn je od narození hluchý. Sedí doma a nechodí do školy ani k doktorovi, neumí znakovou řeč.
Aniž bych jakkoliv přihlížel k etniku této ženy, jsem hluboce přesvědčen, že by neměla nikdy vychovávat žádné děti, ať  je porodila nebo ne, a uniká mi, jak by si kdokoliv mohl myslet opak. Přesto si mnoho postav ve filmu opak myslí a snaží se hrdince různými fígly pomoci, aby o děti nepřišla a tudíž "všechno dobře dopadlo". Toto je hlavní (a jediné) téma filmu a horečně jsem přemýšlel, jestli to tvůrci opravdu tak myslí, nebo je to nějaká superironie / dvojznačnost / bůhvíco - u některých postav je totiž velmi nejasně naznačováno, že to dělají z jiných důvodů. Například advokátka (Linda Rybová) v jednu chvíli tvrdí, že to dělá jenom aby pomohla své kariéře (ale nebylo mi jasné, jestli v tu chvíli nelže), zatímco jeden ze sociálních pracovníků se chová jako kdyby chtěl znásilnit hrdinčinu nejstarší dceru (na což upozorňují i ostatní postavy filmu). Přesto jsou oba tito lidé v naprosté většině filmu předstatování jako svatí, kteří se hlavní hrdince snaží pomáhat za každou cenu a proti její vůli, i když se od ní dočkávají jenom nadávek.

Hlavní roli hraje neherečka Irena Horváthová. Je to role extrémně náročná, takže když napíšu, že většinou není nechtěně vtipná, je to velká pochvala. Když se ale "dostane do role", nikdy se jí v ní nepodaří zůstat déle než pár desítek sekund. Stačí vždycky jedno divné gesto nebo věta a opět je jasné, že koukáme na někoho, kdo se snaží hrát a není dostatečně excelentní herec na to, aby takovou roli zvládl.

I ostatní herecké výkony jsou značně kolísavé a nejedna scéna, která se slibně vyvíjela, byla najednou vykolejen díky tomu, že herec udělal něco hrozně ochotnického.

O dost lépe je na tom kamera a vůbec obrazová stránka filmu. Zdeňku Tycovi se dost často daří úspěšně navodit dojem, že se díváme na dokumentární film. Tento dojem je ale bohužel většinou brzy rozbit tím, že někdo promluví...

20 komentářů:

 1. fuka by taky neměl vychovávat děti

  OdpovědětVymazat
 2. erol by taky neměl vychovávat děti

  OdpovědětVymazat
 3. mám rád Tycovo "Už", jestli tohle bude jenom trochu podobný, tak palec nahoru...

  OdpovědětVymazat
 4. Hodně osobních názorů a málo informací o filmu.
  Podle takový recenze se nedokážu rozhodnout jestli to stojí za vidění
  (ne, procenta mi nestačí)

  OdpovědětVymazat
 5. Fakticke shrnuti bohate stacilo: ani v nejmensim nemam chut koukat na neco takovyho. Kdo ano, mel by jit do Chanova a ne se schovavat v bezpeci kina :)

  OdpovědětVymazat
 6. Vcelku výstižně napsaná věta "Aniž bych chtěl přihlížet k etniku...". On je prostě fakt, že nejen romové jsou prasata a sociální upíři, on je fakt i to, že ze sta prasat a sociálních upírů jich bude romů většina. Stává se ze mě popírač rasismu v čechách, prostě si jen podvědomně spojuju to nejhorší chování s romy a je to vina toho, že se jich většina tak skutečně chová.

  OdpovědětVymazat
 7. Z nějakého důvodu pobavilo:

  "Nejvíce na mě zabírá holocaust a opuštění pejskové"

  (Ilona Francková - časopis Premiere, dnešní Metro)

  OdpovědětVymazat
 8. a co mobilní telefony a SMS zprávy, franto? mohl by ses k tomu nějak vyjádřit?

  OdpovědětVymazat
 9. @ Anonymní -12. březen 2009 16:10

  pani polednakova, dejte si uz prosim pohov ;-)

  OdpovědětVymazat
 10. To 4. post: Ona to taky není recenze, jestli jsi si stačil všimnout, jsi na blogu. Je to názor FF a tak bys to měl asi brát.

  OdpovědětVymazat
 11. hm, dementní názor

  OdpovědětVymazat
 12. Když někdo napíše, že František dělá špatnou kritiku, je opraven že to jsou recenze. Když někdo napíše že to jsou špatný recenze, jsou to jenom blogposty. Co bude dál? :-)

  OdpovědětVymazat
 13. František se upsal FilmPubu, nebo je to nějaká nárazová akce ? (v tomhle věku už nejde použít výmluvu "byl jsem mladý a potřeboval jsem peníze")

  OdpovědětVymazat
 14. Dokonca aj ti, ktori neznasaju Fukove recenzie (vytacaju ich SMS a mobily a pod blbosti v recenzii), s chutou a pravidelne citaju jeho blog.
  Seru ma taki citatelia.

  OdpovědětVymazat
 15. Františku, souhlasím s vašimi názory... ještě tak dostat Tomáše opět do Odvážných palců :-) ... co takhle uspořádat sbírku, třeba by peníze něco zmohly :-))) ?

  OdpovědětVymazat
 16. Mně ty jakoby ani moc nechybí.

  OdpovědětVymazat
 17. Jakoby bylo v pohodě :-)... Bavilo mě, když si třeba pořád skákali do řeči a počítali si to... Vosmík naproti tomu Františka se slovu vůbec nepustí...

  OdpovědětVymazat
 18. Frantisek Fuka evidentne nema pochopeni pro filmy, ktere mu umoznuji se zamyslet nad vecmi hloubeji nez mu to umoznuje 1-2minutova zprava v televiznich zpravach.

  OdpovědětVymazat
 19. Sorry, ale tohle je naprosto nezvládnutá recenze. A souhlasím s tím, že by FF nikdy neměl vychovávat žádné děti...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.