22.3.09

Monstra versus vetřelci [Monsters vs. Aliens] - 60%

Už od 50. let minulého století existuje v USA tajná základna, ve které tajně, pod vojenským dozorem řijí monstra, o kterých se lidstvo nemá dozvědět. Nejnovějším přírůstkem je Susan Murphyová, která byla ve svatební den zasažena meteorem a díky tomu vyrostla přibližně na desetinásobek lidské velikosti. Dalšími obyvateli pak jsou Bob (želatina s okem a bez mozku), Dr. Šváb (Šílený vědec, který byl při neúspěšné teleportaci zkřížen s hmyzem), Chybějící Článek (vodní monstrum) a Insektosaurus (blboučká larva, která je ovšem ještě mnohem větší než Susan). No a právě v tu chvíli přistává na zemi zlý mimozemšťan Galaxor (vlastně ještě před ním jeho obrovský robot) a monstra se stávají jedinou šancí pozemšťanů na záchranu planety...Už z popisu hrdinů je vám asi jasné, že nový animovaný (3D) film DreamWorks skládá poctu starým sci-fi a monstrfilmům (a nejen těm z 50. let). Je tudíž samozřejmě, že šílený profesor má knírek jako Vincent Price a nutkání stále dělat "Muhahahahaha". Je samozřejmé, že zlí mimozemšťané mají hodně nohou, očí a v rukou paprskomety. Je samozřejmé, že na soundtracku jsou citována Blízká setkání třetího druhu i E.T. - Mimozemšťan, a tak dále... Na mnoha a mnoha místech jsem měl pocit, že se dívám na Burtonův Mars útočí.

Dosti mě ale mrzelo, že filmaři se současně snažili natočit rodinný film, zaměřený i na úplně nejmenší děti, což znamená, že mnoho scén je založeno výhradně na pitvoření, divokém létání, hlasitém vybuchování, a to všechno v cartoonovém stylu (mnohem více cartoonovém než třeba akční konec Vall-Iho).

Navíc je dost scén pojatých naprosto vážně, měli bychom se v nich o hrdiny strachovat a chápat jejich psychické rozpoložení (to platí především pro Susan a pro podzápletku o její lásce). Myslím si, že postavičky, které provádějí skopičiny jako Tom a Jerry (a jsou defacto nesmrtelné a neohrozitelné) nemůžou filosofovat a divák se o ně nemůže nikdy bát. A film Monstra versus Vetřelci mě nepřesvědčil o opaku.

Z technického hlediska je film téměř tak dobrý jako věci od Pixaru. Rekvizity, stroje a tajné základny jsou moc hezky stylizované a znovu a znovu jsem si říkal, jak rád bych viděl v přesně stejné výtvarné podobě natočený film pro trochu starší publikum.

Film jde u nás dabovaný. Bez ohledu na to, jak dobří jsou čeští herci a český překlad (neměla profesorova nadávka "U Hawkinsova křesla" náhodou znít "U Hawkingova křesla"?), bych prostě raději slyšel původní nepřeložitelné vtipy a Reese Witherspoonovou, Hugha Laurieho, Stephena Colberta, Kiefera Sutherlanda a Setha Rogena. Nevím, jestli bude nějaká titulkovaná kopie (podle UFD ne), ale i kdyby byla, nebude ve 3D (protože pak by se musela vyrábět speciální digitální kopie s titulky).

P.S: Film je natočen jakousi novou technologií, která umožňuje promítání v normálních kinech z normálních (digitálních) promítaček s relativně jednoduchým přídavným polarizačním zařízením. Potřebujete tedy podobné lehké plastikové brýle jako v IMAXu. Výsledný 3D dojem byl ovšem dle mého subjektivního názoru podstatně lepší než jakýkoliv 3D film, který jsem kdy viděl v pražském nebo londýnském IMAXu nebo ve francouzském či japonském Disneylandu! Nevím, v čem přesně je rozdíl, ale fakt se na to dívalo podstatně lépe, neblikalo to a nebolela z toho hlava! Po filmu jsme se byli podívat na promítačku, takže jsem pro vás připravil krátké video ze zákulisí a sadu fotografií. U obojího jsou popisky.

P.P.S: Takže už opravdu definitivně došlo k tomu, že se české slovo "vetřelec" běžně používá ve významu "mimozemšťan", i když se nikam nevtírá???

13 komentářů:

 1. Pamatuji si na amatérský (asi) překlad stařičké hry UFO: Enemy Unknown, kde "Aliens" bylo přeloženo jako "Cizáci". IMHO povedené a výstižné...

  OdpovědětVymazat
 2. No to byly časy :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Tyhle překlady her se kdysi taky dělaly (nevím, jestli i u téhle) hexeditorem, kde se museli trefit i do délky slov, jinak se to celé rozbilo; takže Cizáci (stejně jako Aliens 6 písmen) může být nakonec docela pěkná znouzectnost.

  OdpovědětVymazat
 4. nebylo podobnou technologii promitana i Cesta na Mesic ve 3D?
  nebo slo o neco uplne jineho? tam totiz byly taky nutny nejake bryle v normalnich kinech - ale nevidel jsem, takze nevim...

  OdpovědětVymazat
 5. Františku jsi prolezlý hříchy a zlem.

  OdpovědětVymazat
 6. Ale my víme, že je FF prolezlý hříchy, a ani on to nepopírá. A my ho tak máme rádi (třeba jako Nivu, prolezlou plísní, mňam)

  OdpovědětVymazat
 7. A mimo prolezlého Františka - Cesta na Měsíc, myslím, ještě touto technologií promítána nebyla. Viděl jsem ji (ve 3D), a nic moderního jsem na ní nezpozoroval;-)

  OdpovědětVymazat
 8. Na Cestě na Měsíc 3D jsem byl v Pelhřimově, měli na to zapůjčenou spešl DCI promítačku v rámci nějaký promoakce a brýle byly plastové (podle uvaděče jedny stojí cca $50) a domnívám se, že nebyly polarizační.
  Když se daly dvě očnice na sebe a vzájemně se otáčely, tak se průhlednost neměnila (což už iMaxovejch ano), jedna očnice měla barevný nádech do růžova, druhá do modrozelena a když se daly přes sebe levá a pravá, tak byly téměř neprůhledné, takže zřejmě nějakej barevnej filtr.
  Nicméně film vypadal skvěle, žádný barevný kontury, duchy a podobně, barvy podle mě perfektní 3D dojem taky, hlava mě nebolela, jen občas se oči nemohly hned rozhodnout na co ostřit...
  Pak byla ještě jedna projekce na běžný promítačce a známí co tam byli dostali normální červenomodrý papíráky (a mohli se je nechat jako suvenýr).

  OdpovědětVymazat
 9. Kdo už by měl himbajs vědět, jak je to 3D natočené a jak funguje, když ne člověk který se kolem filmu pohybuje?
  Po hodině zuřivého googlování mám dojem, že jedna věc je blíže neurčená Intel® InTru™ 3D Technology (tou se film Monsters vs. Aliens ohání), která se asi týká vytvoření filmu a jeho pravooké a levooké verze a druhá věc je, jak to ve kterém kině promítnou. To co tu někdo popisuje (Pelhřimov, Cesta na Měsíc 3D, mírně barevné brýle) by mohla být technologie Dolby 3D Digital Cinema. Ovšem co je to co popsal a nafotil FF, to netuším. Že by nikdo nevěděl, kdo ten 3D adapter vyrábí? Pak už by se dalo vygooglovat co to je a jak to funguje. Na fotkách jsem neobjevil žádné logo... Přitom použitou 3D technologii považuju za důležiou. Nepůjdu na "3D" film s modrozelenými filtry.

  OdpovědětVymazat
 10. Včera jsem byl v Palace cinemas v Olympii, brýle nejsou nijak zabarvené měl jsem nasazené ještě dioptrické a dívalo se na to skvěle žádná bolest hlavy či ůnava očí nenastala jen ze začátku sem byl zmatenej protože jsem se nemohl rozhodnout na co dřív ostřit... Při části ve vesmíru jsem si jen stále opakoval at už je tu AVATAR

  OdpovědětVymazat
 11. Stejná recenze se objevila i na filmpubu, autor s nimi nějak spolupracuje?

  OdpovědětVymazat
 12. Mno, tak jsem vygoogloval asi toto:
  Vedle letitého IMAXu, který používá brýle s lineární polarizací, se v poslední době prosazují další systémy, vesměs už digitální (na digitál přejde asi i IMAX, manipulace s dvěma obrovskými cívkami 70mm filmu a jejich synchronizované promítání v mechanických promítačkách není asi einfach.) To co začíná provozovat Palace Cinemas je systém Masterimage 3D, který je podobný systému RealD. Používá kruhově polarizované brýle. To znamená, že člověk může naklánět hlavu a nijak se to neprojeví, na rozdíl od IMAXu, kde když člověk nakloní hlavu a nemá tak filtry stejně jako projektory, tak se vynořují duchy (přeslechy). Brýle jsou laciné, ale plátno musí být speciální, aby se neprorušila polarizace. Další systém je Dolby 3D Digital Cinema , který používá brýle filtrující různé části spektra. Může používat klasické plátno, ale zase brýle jsou drahé. Ještě je neumějí dělat plastové, protože se na ně musí napařovat spousta vrstev.
  Ještě pár kin u nás nasadilo aktivní 3D, tedy v brýlích je elektronika, systém XpanD http://www.xpandcinema.com/world-map/.
  Jako když se tu zaváděl IMAX, dostupné informace připomínají rádio Jerevan. Třeba stránky Golden Apple Cinema ve Zlíně tvrdí, že mají Dolby 3D, a zároveň že se tam používají "polarizační brýle", "jako v IMAXu". Tak se v tom vyznejte.
  Každá ta technologie má svoje plusy a nedostatky - duchy, frekvence snímků, jas, barevné podání. Prý má vliv i to, jestli jsou 2 projektory a oči dostávají snímky naráz, nebo jeden (jako to co tu nasazuje Palace Cinemas) a snímky chodí na střídačku, byť s vysokou frekvencí. Taky chyby (škrábnutý jeden film v IMAXu, mrtvý pixel u digitální promítačky) jsou u 3D hodně rušivé a každý systém je k nim jinak náchylný. Tak jsem zvědav, co se prosadí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.