18.3.09

Nenarození [The Unborn] - 40%

Mladé pohledné děvče začne být pronásledováno zlým duchem (malým klukem) a strašidelnými vizemi. Pak odhalí strašlivé tajemství a s pomocí hodného rabína (Gary Oldman) se pokusí provést exorcismus.David S. Goyer toho moc nerežíroval. Viděl jsem jeho třetího Bladea (zdaleka nejhoršího) a ničím nezajímavý nadpřirozený thriller The Invisible na pracovní projekci, když se ještě uvažovalo, že bude uveden v našich kinech (nakonec nebyl). Kromě toho David S. Goyer napsal sécnáře k mnoha filmům, z nichž některé jsou dnes kultovní nebo skorokultovní (Vrána, Dark City, Temný rytíř).

V případě kvalitního kultovního filmu těžko odhadnete, nakolik byl geniální jeho scénář, a nakolik z něj kvalitní film udělal režisér. Na základě Goyerem režírovaných filmů ovšem již v tuto chvíli mohu celkem bezpečně prohlásit, že David S. Goyer je opravdu dost špatný režisér a myslím, že příležitosti k režírování dostává pouze proto, že jeho scenáristické počiny se dočkaly nezanedbatelného věhlasu.

Scénářem Nenarozených se nemá smysl píliš zabývat. Není to "chytrý" horor jako třeba většina věcí od Shyamalana (i když ve srovnání s Nenarozenými se za "chytrý horor" dá označit i Stalo se). Je to jen nazajímavá záminka k tomu, aby bylo možno na plátně smíchat potenciálně strašidelné rekvizity jako:
 • Staré prokletí
 • Dítě zahubené před narozením
 • Stará psychiatrická léčebna
 • Strašidelní důchodci
 • Dr. Mengele
 • Gary Oldman jako rabín - exorcista
I z takovýchto tradičních rekvizit se ale dá smontovat fungující horor (spíš takový ten "teenagerský", ale přesto fungující). Správnou volbou bylo obsazení děvčete v hlavní roli, jehož jméno odmítám v tuto chvíli hledat, ale v kalhotkách a přiléhavém tričku vypadá dobře a v průběhu filmu je takto oblečeno dost často. Ovšem ne dost často na to, aby to film zachránilo.

Nenarození jsou především strašná nuda. Ano, je v nich pár lekaček a pár slušně zvládnutých triků (film produkoval Michael Bay), ale upozorňuji, že většinu jich uvidíte v traileru! Naprosto nic v něm ale není nadprůměrné a naopak se dočkáte mnoha scén, které jsou vyloženě podprůměrné.

Vzácně nevydařené jsou kupodivu všechny scény, ve kterých je někomu odhalováno nějaké strašlivé tajemství (např. "Ve skutečnosti jsem tvoje babička, ty jsi měla dvojče které zemřelo a ten duch je tvůj prapraprastrýc na kterém Dr. Mengele dělal za války pokusy, a proto ho posedl dybbuk" - a znáte pointu, hahaha), a vždycky to působí jako kdyby se hrdinové nevzrušeně bavili o počasí nebo o tom, kdo má dneska koupit chleba. Možná bych toto tvrzení ještě zobecnil takto: David S. Goyer má velké problémy s režírováním každé scény, která vyžaduje od herců herecké výkony. Možná k tomu přispělo také nějaké dodatečné krácení filmu, protože leckteré brutální skoky v ději a stručnost zásadních scén jsou opravu do očí bijící.

Ale pokud chcete, aby se vaše drahá polovička vedle vás lekala a nutně se to musí odehrávat v kině, tak asi v současné době lepší volbu nemáte...

P.S: Nejdříve jsem byl při sledování filmu zmaten z toho, jak mohl někoho posednout arménský hudební nástroj, ale pak jsem si dohledal, že omyl byl na mé straně.

3 komentáře:

 1. Už by som si opat rád pozrel Garyho
  v úlohe nejakého pošuka. Asi už fakt zostarol-policajt,exorcista

  OdpovědětVymazat
 2. Normálně pouze čtu, ale musím říct, že tenhle film byl taková s...ka, že se dá srovnávat snad jen Bride Wards. Je tám pár (5-6, 2 pokud máte rádi horrory) lekaček, ale film jsem dokoukal prakticky jen protože jsem doufal jestli tam nebude další, nebo že se zjistí že se to hrdince jen zdálo (bohužel, i to by vytvořilo lepší příběh)

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jste myslel "ničím zajímavý", případně "nezajímavý" thriller. Je velká škoda, že čeština Vám dost často dělá problémy, měl byste si ji občas prosvištět...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.