27.3.09

Baader Meinhof Komplex [Der Baader Meinhof Komplex] - 100%

Na konci 60. let minulého století založila v Západním Německu parta extrémně levicově smýšlejících lidí teroristickou skupinu Rote Armee Fraktion, která působila několik desetiletí (měla postupně tři "generace" členů). Jejími hlavními představiteli (z "první generace") byli Andreas Baader a Ulrike Meinhofová.Netajím se s tím, že jsem měl o RAF velmi mlhavé povědomí a o to více na mě film zapůsobil. Odhalení, že ve vyspělé kapitalistické společnosti hrstka lidí provozovala téměř třicet let plnohodnotný terorismus (vraždy, únosy, pumové atentáty), a to většinou "zevnitř", pro mě bylo do značné míry překvapivé.

Největším plusem filmu je, že se snaží být co možno nejobjektivnější a nevnucovat divákovi názory tvůrců. Někdo si po zhlédnutí může myslet, že ti lidé byli nebezpeční magoři, kteří nakonec zničili sami sebe, protože už svou existenci nemohli dále psychicky unést. Někdo jiný si může myslet, že šlo o hrdiny, bojující za lepší zítřky pro celou společnost, kteří byli zákeřně zlikvidováni německým státním aparátem. Že jsou u jednoho filmu možné takto diametrálně rozdílné přístupy, to je dokladem vynikajících schopností tvůrců, a samozřejmě také herců, kteří jsou ve svých rolích neuvěřitelně reální: Nemusíme se ztotožňovat s jejich přesvědčením, ale dobře chápeme, proč oni takové přesvědčení zastávají. A většina teroristek je velmi sexy!

Režisér Uli Edel natočil v roce 1981 My děti ze stanice Zoo, pak erotický thriller s Madonnou Tělo jako důkaz a následně převážně béčkové videohlouposti. Je tudíž velmi překvapivé, že se najednou dostal k tomuto nákladnému veleprojektu a že ho natočil tak bravurně.

Nejdříve jsem váhal, jestli film ohodnotit nejlepším hodnocením, a říkal jsem si, že prostřední pasáž byla trochu zdlouhavá a že se film vlekl jako kdyby měl dvě hodiny. Pak jsem zjistil, že měl ve skutečnosti dvě a půl hodiny a že mi tudíž utekl jako voda!

12 komentářů:

 1. Film se mi velmi libil a jako "odporny levicak" jsem se necitil dotceny interpretaci historickych udalosti ani pokrivenim levicovych idealu. S Frantiskem souhlasim a film opravdu doporucuji.
  Corvus

  OdpovědětVymazat
 2. Tak tomu říkám trailer. Dlouhý/krátký tak, abych po jeho skončení chtěl vidět víc.
  Na rozdíl od některých (nejen) českých trailerů, po jejichž dvou a tři čtvrtě minutách mám pocit, že bych dalších pět vteřin tohohle filmu nesnesl.

  OdpovědětVymazat
 3. chtel jsem rict uaaaaaaaaaa, uz se tesim. jestli to bude z pulky dobry, jak si myslim, bude to bomba...:))

  OdpovědětVymazat
 4. Ja jsem asi dost ovlivnen knizkama od Borovicky (Atentaty, ktere zmenily svet), takze si myslim, ze "ti lidé byli nebezpeční magoři" ... ale film si urcite nenecham ujit

  OdpovědětVymazat
 5. Fuka dává Baader Meinhof Komplex za 100%? To už spíš sundá ze zdi ten plakát Mirka Topolánka s Parkanovou!

  OdpovědětVymazat
 6. Z ceho je hudba na konci traileru? Znelo mi to malicko jako Narnia...

  OdpovědětVymazat
 7. byli to ubozi salati, vrazdit ze zalohy umi kazdy..i kralici..:)

  OdpovědětVymazat
 8. Neni ten film uz nejak stary? Mam pocit, ze jsem trailery na podobny film videl asi pred 3 nebo 4 lety na nejake Nemecke televizne stanici...

  OdpovědětVymazat
 9. Tohle tema bylo zfilmovatuz nekolikrat, ale tenhle film je novy (natoceny loni).

  OdpovědětVymazat
 10. ten film byl v nemecku a v rakousku v kinech loni... me se ten film docela libil - tedy byl drsny ale mela sem pocit ze prenasi ty emoce kt ma - ale po rozhovoru s mymi kolegy ale i z novin apod jsem slysela spise vytky na to ze raf ponekud glorifikuje, ze mel k raf zaujmout negativni postoj - me to tak nepripadalo i kdyz je mozne ze do znacne miry jsem byla jiz predem ovlivnena vypravenim sve matky...

  OdpovědětVymazat
 11. nejlepsi film za ... rekneme pul roku. technicky hodne dobre a navic mate pri zaverecnych titulkach o cem premejslet. coz se mi naposledy stalo u "Tahle zeme neni pro stare"
  uf, srovnavam to s Coeny :) po pravde receno, ono to srovnani snese..

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.