28.2.09

Pochyby [Doubt] - 60%

Píše se rok 1964 a v katolické škole v New Yorku "vládne" nesmlouvavá Sestra Aloysius (Meryl Streepová), která nenávidí veškeré novoty (např. kuličkové pero). Sestra Aloysius pojme podezření, že Otec Flynn (Philip Seymour Hoffman) przní dvanáctiletého žáka (který to má už tak dost těžké kvůli své barvě pleti). Otec Flynn jakékoliv podezření odmítá a mladičká Sestra James (Amy Adamsová z Kouzelné romance) neví, komu dát za pravdu.Film napsal a režíroval John Patrick Shanley podle své vlastní divadelní hry, která získala řadu ocenění. Hlavní představitelé (plus Viola Davisová, která hraje chlapcovu matku a je ve filmu asi 10 minut) byli nominováni na lecjakou cenu a není divu, protože hrají opravdu dobře a kdybych je viděl v původní divadelní hře, asi by se mi dost líbila.

Horší to ale je s filmem, který vypadá jako divadelní hra. Ta zřejmě pozůstává z toho, že si tři hlavní postavy střídavě povídají v kanceláři a na dvoře. "Filmová úprava" pak spočívá v tom, že si občas povídají i ve třídě a při jídle a uvidíme navíc jeden poetický flashback, který ve srovnání s komorností zbytku filmu působí jako pěst na oko.

Ten chlapeček, který je vidět v traileru v 0:20, hraje opravdu hrozně (tedy ne "hrozně", ale nevhodně - jako v nějaké bláznivé komedii), zatímco přehnaná striktnost Meryl Streepové a naivita Amy Adamsové na mě místy působily téměř komicky (což nemá nic společného s tím, zda v té době v katolických školách podobní lidé skutečně existovali nebo ne).

Film Pochyby obsahuje 20 až 30 minut vynikajících hereckých koncertů, ale zbytek je značně nudný a nenabízí vám ani mnoho možností k přemýšlení. Od samého začátku to totiž vypadá, že otec Flynn se ničeho nedopustil a Sestra Aloysius je prostě magor. Napětí (pokud nějaké je) tudíž nepramení z otázky "Prznil toho chlapce nebo ne?", ale pouze z otázky "Jak moc mu Sestra Aloysius dokáže zničit pověst?". A ani odpověď na tuto nejzásadnější (resp. jedinou zásadní) otázku není nijak příliš vyčerpávající...

5 komentářů:

 1. souhlasím vyjímečně se vším co FF napsal :), ten film je nuda a uplně zbytečný

  OdpovědětVymazat
 2. Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale herecký výkon Amy Adams mi připadal značně ochotnický a nepřesvědčivý.

  OdpovědětVymazat
 3. to je mazec, na Pochybach jsem byl pred pul rokem v divadle :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem na pochybách každou chvíli

  OdpovědětVymazat
 5. Dovolim si v niecom nesuhlasit. To komicno tam bolo zamerne (gulickove pero, suboj o kreslo v riaditelni, stahovanie a vytahovanie zaluzii) a nie ako nechceny vedlajsi produkt. A napriek tomu, ze sa mi pacili Transformers, pripadal mi tento film zaujimavy a zabavny.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.