21.2.09

International [The Internatonal] - 60%

Agent Interpolu (Clive Owen) a americká právnička (Naomi Wattsová) jdou po stopě nečistých obchodů, vydírání a dokonce vražd, které má na svědomí nadnárodní megabanka.Po Parfému: Příběhu vraha, ze kterého jsem byl velice nadšen, je pro mě nový film Toma Tykwera značným zklamáním. Ne že by to byl vyloženě špatný film, ale od človka, který natočil Lola běží o život nebo Parfém jsem opravu čekal víc.

Film obsahuje jednotlivé scény, které jsou působivé (většinou napínavé v hitchcockovském mírně přemrštěném stylu), ale jako souvislý příběh to celé moc nesedí dohromady. Žádná ze scén přitom není vyložená bomba, něco o čem by se dalo mluvit ještě za rok (dokonce ani za měsíc). Vrcholem je ne zcela tradiční přestřelka v Guggenheimově muzeu.

Naopak zcela zbytečná je závěrečná část filmu. 15 minut před koncem se příběh uzavře, hrdina dramaticky oznámí, že pojede udělat ještě to a to, a v tu chvíli by film mohl krásně skončit. Místo toho dalších 15 minut sledujeme, jak tam hrdina odjede a onu věc udělá, jak řekl...

Místy se film snaží působit jako seriózní studie prohnilosti dnešních nadnárodních společností, ale je velmi těžké brát tuto snahu vážně, protože šéfové těchto společností se zde chovají jako něco mezi padouchy z bondovek a Dr. Evilem z Austina Powerse. Mají soukromé armády zabijáků, mají policii pod palcem a přesto řeší své problémy bizarně komplikovanými a riskantními způsoby (např. poslánim půl tuctu lidí se samopaly do veřejných prostor slavného muzea za plného provozu).

Leckterý herec (včetně dvou hlavních) působí ve filmu slušně charismaticky a jen díky tomu se dají některé méně záživné části vydržet.

Jak už jsem psal, nejde rozhodně o katastrofu, ale spíš o "slušně řemeslně zvládnutý thriller", který mnohem víc než Bournea připomíná třeba Tlumočnici s Nicole Kidmanovou. A kdo si ještě dneska na Tlumočnici vzpomene?

5 komentářů:

 1. františku, nenarazil jsi v tomto filmu na nějaké nepřesnosti ohledně zasílání SMS zpráv?

  OdpovědětVymazat
 2. Hichock? Za prvy nevim, kdo to je a za druhy me to urazi.

  OdpovědětVymazat
 3. Nicole natočila nějaký film s tlumoky? to ani nevím...

  OdpovědětVymazat
 4. ana Bournea snad esce negdo vzpomina :?? ))

  OdpovědětVymazat
 5. BTW: vizualni efekty do filmu delalo ceske studio UPP http://vfxworld.com/index.php?atype=articles&id=3908

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.