26.2.09

Vévodkyně [The Duchess] - 40%

Životní příběh Georgiany, vévodkyně z Devonshiru (Keira Knightleyová), která byla vzdáleným pra-pra-prapředkem princezny Diany (z čehož se filmový distributor bizarním způsobem snaží vytřískat reklamní kapitál). Jak bylo v tehdejší době zvykem, Georgiana byly de facto majetkem svého manžela (Ralph Fiennes), který ji zanedbával, trýznil a z její nejlepší přítelkyně si udělal svou milenku.Největší problém filmu vidím v tom, že se v něm nic moc zajímavého nestalo a že se osud Georgiany (tak jak je ve filmu podáván) nijak příliš neliší od běžných štrapácí žen z vyšší společnosti v té době. Georgiana byla možná unikátní v tom, že se snažila mít vlastní hlavu a říkat nahlas, co si myslela, ale ve filmu je to jen občas naznačeno. Vévodkyně je značně rozpačitá a neví, čím by chtěla být. Není to ani seriózní historický pohled na Georgianu, ani pořádná červená knihovna. Podobně rozpačitý je i Ralph Fiennes (i když ne nutně vlastní vinou), který je chvílemi monstrum a chvílemi milující manžel.

Film získal několik cen (včetně Oscara) za kostýmy a někteří možná ocení několik velmi krátkých scén, ve kterých v Keira souloží nebo se k tomu chystá. Ale z tohoto krátkého článku na Wikipedii jsem se o Georgianě dozvěděl víc než z celého filmu. Výsledek mi velmi připomínal Marii Antoinettu Sofie Coppolové (kterou nepokládám za nijak úžasné dílo), ale je ještě o něco slabší.

8 komentářů:

 1. Keira se v tom filmu chystá souložit? 8-O To musím vidět!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Pane Fuko, podle Rejžka jste prý hýkal nad letošními Oskary.(Společně s Baldýnským a Spáčilovou)
  Mám dvě otázky:
  1.Bylo to skutečně tak?
  2. Viděl jste někdy většího č.raka než je Rejžek?
  Děkuji za odpověď
  Váš Anonymní

  OdpovědětVymazat
 3. Já mám také dotaz, spíše na všechny: Bude některá z našich zkurvených celoplošných televizí vysílat záznam z předávání oskarů, abychom se poměli i my - smrtelníci bez HBO?

  OdpovědětVymazat
 4. františku, jsou i v tomto filmu nějaké nepřesnosti ohledně zasílání SMS zpráv?

  OdpovědětVymazat
 5. Anonyme, ti jsi pekny vykuk. Pod tim Rejzkovym clankem jsi ho chvalil, a tady se pretvarujes !

  OdpovědětVymazat
 6. Anonym 26. únor 2009 15:32.
  Spodina nepotřebuje vidět předávání oskarů.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, naprosto souhlasím s panem Hulánem. Zadlužení lháři, podvodníci, zloději a podobná spodina má sedět v kriminále a nemá co čumět na televizi.

  OdpovědětVymazat
 8. takže radek hulán letos oskary zase neviděl?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.