6.2.09

Příběh o Zoufálkovi [The Tale of Despereaux] - 60%

Filmová adaptace velmi slavné (a pouhých pět let staré) dětské knížky o... O čem vlastně? No, podívejte se na trailer:Příběh o Zoufálkovi je film plný rozporů. Začněme třeba tím, že to rozhodně není příběh oné titulní myši (ta se ostatně poprvé objeví na plátně až po dvaceti minutách), ale nejméně půl tuctu jiných postav. Některé z nich jsou velice zajímavé, charismatické (a v původním znění výborně namluvené), zatímco jiné vypadají jako vykradené z jiných filmů (i když podle mě ne v takové míře jako píše Alena Prokopová) a jsou ve filmu tak málo, že nemáme šanci je nějak pochopit a najít si k nim nějaký vztah. To je dost velká chyba, protože příběh je značně komplexní (na dětský film snad až příliš) a je - obávám se - typickým příkladem toho, jak by se neměla adaptovat knižní předloha pro film.

I o grafické stránce platí, že občas uvidíme něco vrcholně originálního a působivého (sekvence oživlých stránek z knihy se mi líbily tolik, že bych rád viděl celý film animovaný tímto stylem á la "trochu trojrozměrná plošková animace") a o chvíli později špatnou kopii Ratatouille (hlodavci) nebo Shreka (pohádkový svět a jeho humanoidní obyvatelé)...

V Zoufálkovi si snad každý divák najde pár velice působivých okamžiků. Bohužel, každý divák si je najde na jiných místech, zatímco některá jiná místa ho budou nebetyčně nudit, ne-li štvát. Proto ho doporučuji spíš těm z vás, kteří jsou znuděni tím, jak je dnes většina CGI filmů stejná a těší se na závan něčeho originálního, než těm, kteří se chtějí jít do kina pobavit s rodinou.

3 komentáře:

 1. Jé, něco pro Mílu Harvánka...

  OdpovědětVymazat
 2. Bohuzel jsem videl dabovane a bylo to temer k nepreziti. Kdykoli promluvil "Zoufalek", bylo to k uzoufani, vysoce polozeny hlas beze stopy jakychkoli emoci.
  A usuzuji dore z traileru, ze v originale je vypravec chlap? Proc to v dabovane verzi mluvi zenska?
  Nevim, jaky je celkovy vyraz v originale, ale v cestine se z toho stala nesoudrzna moralita.

  OdpovědětVymazat
 3. to Anonymní1: Harvánek ovšem není Zoufálek, ale zoufalec!!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.