4.2.09

Bitva v Seattlu [Battle in Seattle] - 40%

Tento film byl českým distributorem dodatečně přejmenován na Vzpoura v Seattlu.

V tomto scenáristickém a režijním debutu mladého britského herce Stuarta Townsenda (hrál např. Doriana Graye v Lize výjimečných) se podíváme na hranou rekonstrukci pouličních nepokojů, ke kterým došlo v Seattlu v roce 1999 při zasedání Světové obchodní organizace (šlo o události velmi podobné tomu, co se stalo o rok později v Praze). Do těchto skutečných událostí jsou zasazeny osudy asi tuctu převážně smyšlených postav (demonstranti, policisté, politici), hraných povětšinou herci zvučných jmen, kteří v tomto laciném filmu zřejmě hráli z důvodů svého politického přesvědčení.Bitva v Seattlu je propaganda nejhrubšího zrna, v ničem nezaostávající za díly Michaela Moorea nebo Loose Change. Aby to člověk poznal, nemusí se nijak orientovat v historii nebo politice, stačí mu pouze dávat trochu pozor. První indicií jsou hrané scény policejní brutality, ve kterých policie běhá po ulicích a bezhlavě masakruje demonstranty, novináře i náhodné kolemjdoucí, kteří se zoufalým útěkem snaží zachránit holé životy. To je občas prostříháváno amatérskými záběry ze skutečných nepokojů v Seattlu, na kterých je vždy malý hlouček demonstrantů pacifikován malým hloučkem policistů, kolem toho stojí mrak novinářů, zuřivě natáčejících a fotících, a kolem toho třikrát větší dav zvědavců, který není nijak ohrožován a může se kdykoliv rozejít.

V některých scénách se podíváme i do světa vysoké politiky, kde je nám vysvětlováno, že většina rozhodnutí WTO je hanebná a těch pár, která hanebná nejsou, bylo učiněných pouze proto, že k tomu WTO dohnali hodní protestující.

Přitom i oni "hodní protestující" ve filmu pochybují o tom, jaký to vlastně všechno má smysl, protože "média stejně po celém světě budou proti nim a vylíčí je v nejhorším světle, protože patří nadnárodním koncernům". Pokud toto protestující vědí, pak by mě opravdu zajímalo, proč vlastně protestují, ale nedozvíme se to. Protestují, protestují, pak někdo poničí půlku města (protestující to nejsou, ti jsou přece hodní), pak jsou protestující neprávem zavřeni, po pár hodinách propuštěni, jsou dojati jak to všechno dopadlo fajn, jsou povzneseni na duchu a radostně se spolu loučí slovy "To bylo bezva, tak nashle příští rok na sjezdu Mezinárodního měnového fondu!" (rozuměj: v Praze). Přitom mají džíny Levi's, telefony Nokia, pijí Colu a jedí Pringles.

A nikde ani náznak toho, jak absurdně to všechno působí a jak směšné je, když tvůrci zcela vážně tvrdí, že díky takovýmto protestům budou zachráněny ohrožené želvy, nasyceny děti v Africe, vyléčeni pacienti s HIV a mnoho dalších věcí (to není můj pokus o humor, tohle je ve filmu a v jeho závěrečných titulcích skutečně implikováno)...

Teoreticky by mi mělo být jedno, jaký politický názor film divákovi vnucuje a nemělo by to souviset s jeho kvalitou. Měl bych se zmiňovat o tom, že většina herců hraje slušně, ale že by neuškodilo úplně vystřihnout některé dlouhé dějové linie o tom, kdo se s kým vyspal a kdo zná čího bráchu z které předchozí demonstrace...

Ale z tohohle díla opravdu strašně čiší naivita a demagogie někoho, kdo zřejmě pokládá Star Wars za učebnicový příklad toho, jak funguje společnost:
 1. Vyhodíme do vzduch druhou Hvězdu smrti.
 2. "Luke je můj bratr, hlupáčku!"
 3. ????????????
 4. Nastane demokracie!

19 komentářů:

 1. Heh. No říkal jsem si nad presskitem, že to buď bude výtečný film, nebo příšerná propaganda ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Neni to tedy spis o tom, jaka jsou ty protesty blamaz a traparan? Nevidel jsem to, ale z popisu mam spis pocit, ze si to strili z demonstrantskyho zivotniho stylu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Když už jsi nakousl tu politiku - i když film je blábol, WTO je opravdu hanebná organizace. Už jen ta jejich okázalá zasedání spojená s vojenskými manévry (a výrazným omezením občanů) uprostřed velkoměst naznačují, že jim nejde ani tak o nějaké cíle, jako spíš o to, pobýt s kamarády "v pětihvězdě".

  OdpovědětVymazat
 4. to anonym 4. únor 2009 9:49: a víte, že dokud se šílení magoři a profesionální protestanti nerozhodli útočit, tak zasedání WTO probíhala v klidu a míru? chápete princip akce a reakce? nebo byste na sebe nechal v dobré víře útočit tisícový hlav a zasedal bez ochrany, dejme tomu ve Stromovce?
  ach ouvej ...
  svoje cilove navstevniky si to ovsem urcite najde :( ...

  OdpovědětVymazat
 5. Pro představu o co demonstrantům jde, nebo spíš - o co jim šlo před tím, než sami sebe zkorumpovali... doporučuju knížku Plíživý převrat

  http://www.dokoran.cz/index.php?Plizivy_prevrat&p=book.php&id=27

  OdpovědětVymazat
 6. Naštěstí máme výhodu v tom, že jsme ty mírumilovné demonstranty bojující za nakrmení dětí v Africe zažili osobně. Škoda, že si tvůrci nevybrali místo Seattlu Prahu - konec filmu by byl mnohem zajímavější a dramatičtější (několikadenní pobyt v bývalém ruském vojenském prostoru a následné vyhoštění), navíc by se na tom dala ukázat státní zvůle a nedemokratičnost postkomunistických zemí... Plus zdůraznit "paralelu" se 17. listopadem :)

  Konec recenze mi připomněl tohle :)

  OdpovědětVymazat
 7. Původně jsem chtěl napsat něco obsáhlého o historii WTO, WBRD a IMF, ale pak mi došlo, že vlastně nevím, o co že to ti protestující usilují a jaké je jimi navrhované řešení. Poradí mi někdo?

  OdpovědětVymazat
 8. Gloster: IMHO je to jasný. Jde o to, aby se nadnárodní instituce nenechaly korumpovat nadnárodníma společnostma, protože to pak těžce odsíraj lidi (nejvíc z rozvojových zemí.)
  Nedělej z toho zbytečně španělskou vesnici...

  OdpovědětVymazat
 9. gloster:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_the_World_Trade_Organization

  OdpovědětVymazat
 10. Kubau:
  Ja myslim ze to pro ne chudaky musel byt strasny šok, kdyz vetsinou pochazeji ze stredostavovskych rodin a jedine k cemu jim je "brojeni" a "rozbijeni" v zajmu CEHOSI je proste bojovat proti CEMUKOLI a ve 30ti se stejne navlect do "suits" a prevzit oteze rodicu a dat se na druhou stranu.
  Ubozaci.

  OdpovědětVymazat
 11. Bylo by fajn kdyby ste si vsichni NEJPRVE zjistili proc se protestuje proti WTO/IMF... chapu ze se bojite o vase teple mistecka u televize ci v kine, ale jsou na svete mista, kde lide kvuli podobnym organizacim stradaji.
  Jinak tato receze FF jako obvykle uplne mimo: film sem videl a tvrzeni ze jde o "propagandu" ve stylu M.Moorea je IMHO kravina jak mraky... Je to osudu lidi (jak protestujicich, tak policistu a vubec vsech ostatnich), kteri se nejakym zpusobem pripletly do cele udalosti. A soud na celym timto zustava pouze na nas...

  OdpovědětVymazat
 12. Tahle debata opět moc poučná. Ryzí příklad toho, jak politické přesvědčení deformuje vidění světa. Popíračům WTO by se tenhle film líbil i kdyby v něm souložila teta Kateřina s prasetem.
  Demonstrace ve stylu Anti Anti jsem zažil kdysi osobně a film je podle mě velice vlastně trefný. Tihle lidi jsou zoufalý, přesně jako tenhle strašnej biják.

  OdpovědětVymazat
 13. Každý má právo na svůj názor, i na výhrady proti WTO. Ale když jsem viděl, jak v Práglu vyrazili demonstranti proti policajtům ve vlastnoručně vyrobených brněních, tak jsem se musel smát. To ani nejsou protestanti, prostě jen partička hooligans omlouvajících svou potřebu někomu dát přes hubu a rozbít pár výloh politikou.

  OdpovědětVymazat
 14. Teda protestanti sorry, myslel jsem -demonstranti- ;-)

  OdpovědětVymazat
 15. ad. KubaU: o prostestech při zasedání WTO v Praze byl natočen dokument, jmenuje se Hry prachu. Jestli si dobře vzpomínám, točil to nějaký student FAMU a už to běželo i v televizi.

  OdpovědětVymazat
 16. Tahle recenze je přesná..měl jsem naprosto stejný pocit. Když mi jako happy end předložili to, že propustí všechny demonstranty, mezi nimiž jsou i idioti, co si tam přijeli jen poničit město, nevěděl jsem, jestli si mám vystřelit mozek z hlavy ven.

  OdpovědětVymazat
 17. No a udělal´s to?

  OdpovědětVymazat
 18. No zajimavy, ze na CSFD to ma 76%...nevidel jsem, ale souhlasim s nazory, ze WTO hanebna organizace skutecne je a lidi v ni mnohem vetsi hyeny nez i ten nejagresivnejsi hooligan mezi protestujicimi. Samotny namet filmu mi ale neprijde jako moc stastny.

  OdpovědětVymazat
 19. Vždycky jsem se těšil, jak budou zastydlí neoliberálové vyvádět, až se setkají s realitou. A už je to tady. V recenzi i v komentářích.

  Iluze se Vám hroutí, ale pořád pravověrně horujete, jaký že je to nesmysl protestovat.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.