27.2.09

Strážci - Watchmen [Watchmen] - 80%

Píše se rok 1985, ovšem alternativní rok 1985. USA vyhrály válku ve Vietnamu, Richard Nixon je stále prezidentem, hrozí jaderná válka mezi USA a SSSR a superhrdinové existují (byli ale nedávno postaveni mimo zákon, až na pár výjimek). Kdosi je začne zabíjet a těch pár, kteří zbyli a navzájem se znají, se snaží zjistit, kdo a proč to dělá.Strážce - Watchmen natočil Zack Snyder (Úsvit mrtvých, 300: Bitva u Thermopyl) podle comicsu z roku 1985, který je legendární (je to např. jediný comics, který kdy byl vyznamenán cenou Hugo a jediný, který se ocitl na seznamu "nejlepší literatury století" časopisu Time). Napsal ho Alan Moore, který je znám svou nenávistí k Hollywoodu a především k hollywoodským adaptacím svých comicsů. Svůj názor na kvalitu této filmové adaptace vyjádřil už předem lakonickým: "I'll never watch this fucking thing".

Pokud comics Strážci (vyšel i česky) neznáte, pak bych ho asi nejspíše přirovnal k Úžasňákovým, kdyby nebyli animovaní a mládeži přístupní.

Strážci
jsou totiž brutální. Je v nich většina krvavých a jinak nepříjemných scén z comicsu a leckdy jsou krvavější než v předloze, například včetně detailního záběru na ohlodanou nohu šestileté holčičky, o kterou se perou psi. Ve Velké Británii je film do 18 let nepřístupný (u nás do 15) a dobře bych se rozmyslel, než bych na něj vzal svého mladšího bratra / syna / jakékoliv děvče (pokus znásilnění je tam taky, včetně kopání do břicha místo předehry), a to nejen kvůli oné brutalitě, ale předevevším kvůli tomu, že Strážci se rozhodně nedají označit za "zábavný film" - pokud za "zábavný film" nepovažujete Sedm nebo Brazil.

"Strážci" (comics) jsou jsou složité vícevrstevné dílo, ve kterém děj skáče vpřed a vzad, prolíná se v něm mnoho příběhových linií a kreslené pasáže jsou hojně prokládány novinovými výstřižky, psychiatrickými vyšetřeními, deníky atd... A celé to má okolo 400 stránek, a jen velmi málo z nich se zabývá nějakou akcí! K vychutnání comicsu je téměř nezbytné, abyste ho četli vícekrát nebo každou chvíli listovali tam a zpátky a ověřovali si, zda vám to všechno do sebe správně zapadlo.

Dalším zásadním oříškem byl fakt, že comics je poplatný své době, kdy byl strach z globální jaderné války velmi reálný a vzpomínky na Nixona a Vietnam relativně čerstvé. Dnes, o čtvrt století později, to všechno samozřejmě vyznívá podstatně jinak, což Snyder zdatně podporuje výběrem dobových písní.

Zack Snyder natáčel podle scénáře Davida Haytera (který napsal scénář k X-Men a namluvil hlavní roli v sérii videoher Metal Gear Solid) a Alexe Tse, který se snažil být maximálně věrný předloze. Což ale neznamená (a nemůže znamenat) "otrocky věrný". Mnohé flashbacky jsou přeházeny nebo sloučeny do jednoho, mnohé hlášky se ozvou na jiných místech nebo z úst někoho jiného, ale v naprosté většině případů jsou to úpravy, které jsou pro film vhodnější, ne-li nezbytné. Při mnoha zásadních sekvencích je dokonale zachován "feeling" téže sekvence v comicsu a teprve při podrobném srovnání zjistíte, že je ve filmu ledacos přeházeno / zkráceno (mou oblíbenou se stala nádherná desetiminutová sekvence o zrození a životní filosofii Dr. Manhattana, doprovázená hudbou Philipa Glasse). Snyder podobně jako ve 300: Bitva u Thermopyl používá extrémně zpomalené a zrychlené záběry (často mění rychlost i několikrát během jediného záběru) a kombinuje filmové scény tak, aby vytvářely přesné citace obrázků a sekvencí z comicsu. Vypadá to krásně (respektive brutálně efektně), ale neřeší to problém "jak nacpat celou předlohu do jednoho filmu?" (i když ten film má okolo 160 minut, což je další argument pro to, aby na něj nechodili malí diváci).

Pokud se na Strážce bude dívat člověk, který comics nikdy nečetl, obávám se, že mu mnohé unikne. Například úvodní titulková sekvence (pětiminutová!) se skládá z nádherně komponovaných záběrů, které shrnují předchozí historii Strážců a jejich předchůdců Minutemanů. Každý záběr této sekvence odkazuje na něco, co zná čtenář comicsu nebo co se divák dozví později během filmu. Obávám se ale, že si většina nezasvěcených diváků nedokáže vždycky dát dohromady, že zmínka, která se ve filmu právě objevila, souvisí se záběrem, který viděli před 90 minutami v úvodních titulcích. A takových momentů je ve filmu opravdu velmi, velmi mnoho. Například (následující dva seznamy JSOU SPOILERY):
 • Keeneův zákon je zmíněn jen v jedné větě a není z toho příliš jasné, že nějak souvisí s postavením maskovaných hrdinů mimo zákon
 • Veidtova ochočená šelma ve filmu je, ale nikdo se ani slovem nezmíní, odkud a jak se tam vzala
 • "Méně důležití" superhrdinové (Soudce v kápi, Dolarový Bill, Silueta) se sice ve filmu objeví, ale tak letmo, že nezasvěcený divák téměř nemá šanci dát si pár jejich záběrů do souvislosti s větami, ve kterých se o nich na jiném místě filmu někdo zmíní
A comicsový fanoušek, který bude vděčný za každou výše uvedenou drobnou zmínku (takových "specialitek" jsou ve filmu opravdu desítky, ne-li stovky), bude zase brblat, že některé věci ve filmu vůbec nejsou, například:
 • Celý podpříběh s comicsem "Černá loď" je nepřítomen. Animovaná "Černá loď" vychází v těchto dnech jako samostatné DVD, namluvené Gerardem Butlerem. Přesto se ve filmu mihnou malý čtenář a prodavač novin z comicsu.
 • Ve filmu se vůbec nedozvíme, jak skončil původní Sůva. V polovině filmu prostě zmizí a už se neobjeví
 • Na konci filmu se nekoná žádná zmutovaná chobotnice, nýbrž trochu jiný vynález zkázy, kterým má být hozena vina na Dr. Manhattana. Výsledný efekt je ale velmi podobný, filmově lépe fungující a fanoušci ocení, že vynález má zkratku "S.Q.U.I.D.".
Herci jsou povětšinou zcela neznámí a povětšinou velmi dobří, což je naprosto nezbytné pro fungování filmu, protože jeho většina pozůstává z dialogů a scén, vyžadujících dobré herectví. Skutečným superhrdinou je pouze radioaktivní modrý Dr. Manhattan (digitálně přepracovaný Billy Crudup), který je sice všemocný, ale celé lidstvo ho tak nějak štve. Ostatní superhrdinové většinou nemají superhrdinské schopnosti (jen se umějí velmi dobře, ale pořád víceméně lidsky, prát) a jsou povětšinou tragickými postavami: Stárnou, tloustnou, plešatí a nevědí co dál s životem. Scény, které by se daly označit za "akční" (a je jich opravdu velmi málo) pak vyznívají spíš smutně, než "cool" - jsou o tom, že tihle stárnoucí chlapi a ženy jsou schopni se bavit (a sexuálně vzrušit) pouze když si navlečou legrační kostým a rozbijí někomu hubu. Je to zkrátka dekonstrukce superhrdinského mýtu, ale dekonstrukce poměrně sofistikovaná, takže se leckterý divák bude pouze divit, proč ta soulož nevypadá moc sexy a proč je ten chlapík tak tlustý (což obojí je záměr)...

Podobně jako je film Silent Hill zdaleka nejvěrnější adaptací videohry, Strážci - Watchmen jsou zdaleka nejvěrnější hranou adaptací comicsu. Pokud vezmemu v úvahu, jak obrovsky komplexní tento comics byl, pak je výsledek Snyderovy práce geniální a není mu co vytknout. To ovšem neznamená, že je geniální výsledný film. Podobně jako u Silent Hillu mi totiž připadá (ostatně stejně jako Alanu Mooreovi), že tohle prostě nešlo natočit tak, aby to bylo vynikající film a přitom to zůstalo věrné předloze. Za pár měsíců se objeví na DVD (a možná i v kinech!) režisérská verze, která má mít okolo čtyř hodin...

33 komentářů:

 1. Franto, to chtělo 100%, navíc by si neměl hodnotit filmy, na které děláš titulky, protože ti to ten film logicky trochu znechucuje.

  OdpovědětVymazat
 2. Za tu písničku Muse v traileru si tvůrci peníze za lístek zasloužili :) Jsem na to velmi zvědav.

  OdpovědětVymazat
 3. Konec prvního Nite Owla natočený je. Ty záběry šlo vidět v jednom z početných tv spotů, takže se ho dočkáme aspoň za půlroku v rozšířené verzi.

  OdpovědětVymazat
 4. Mě by fakt zajímalo, jak se bude film líbit ěkomu, kdo nemá o knížce ani ponětí; všude vidim srovnání s knížkou (i v zahraničních recenzích), ale rád bych znal názor někoho, kdo o knížce neví vůbec nic :)

  OdpovědětVymazat
 5. 27. únor 2009 7:31: Určitě se to bude líbit i člověku, který knihu nezná. A řekl bych, že dokonce víc než tomu, který předlohu zná, protože ten už dopředu trochu ví, co očekávat a nebude tak překvapen. Jinak viz závěr jedné recenze:

  "Watchmen, overall, is for everyone. It’s for people who love the graphic novels, and for people who have never read them. It’s for people who are sick to death of cinematic self-seriousness, and for people who want their movies to be treated more seriously. It’s for people who love movies, and for people who appreciate film. Watchmen is a benchmark achievement, a high water mark for adaptations, and an imperfect entry in the canon of comic-based cinema all at the same time. In other words, it defines the difference between a movie and a film: not merely entertainment, but the articulation of real concepts and ideas, which are effective in their exploration, even if in some cases it’s to the exclusion of more immediate gratification."

  OdpovědětVymazat
 6. Trochu mě děsí ta orientace v ději bez znalosti komiksu. Možná by nebylo od věci si pořídit tohle:
  Watchmen: The Complete Motion Comic Blu-ray

  OdpovědětVymazat
 7. ... nebo tohle

  http://www.mininova.org/tor/1636142

  :)

  OdpovědětVymazat
 8. nebo tohle (pro zakladni orientaci v komiksu Strazci) :-)
  http://www.komiks.cz/clanek.php?id=648

  OdpovědětVymazat
 9. to Vojta: ten odkaz, co si poslal je ale úplně na jiné Strážce, toto nejsou ti od Alana Moorea

  OdpovědětVymazat
 10. O existenci komiksu jsem donedávna neměla tušení, a film se mi přesto celkem líbil, i když jsem ze začátku naprosto netušila, co se děje na plátně.

  OdpovědětVymazat
 11. A Sedm a Brazil jsou ZÁBAVNÉ filmy a zatím si stojím..:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je velkej rozdíl, jestli si stojíš za tím nebo zatím.

   Vymazat
 12. Obavam se, ze Vojta se jen snazil byt vtipny.

  OdpovědětVymazat
 13. Brazil je zpola hodně zábavný film, celý pak beznadějně tragikomický.

  Fuxofte, snažím se Watchmena dohledat mezi vítězi ceny Hugo a nemohu ho najít. Kdy podle tebe aspoň plusmínus vyhrál?

  OdpovědětVymazat
 14. Už aby tahle móda filmy podle komiksů pominula...

  OdpovědětVymazat
 15. a přijde móda sociálních dramat

  OdpovědětVymazat
 16. Aha, takže legendární komiks vyšel dle FF v roce 1985, dle výsledků Hugo Avard v roce 1987... Tak kdy??

  OdpovědětVymazat
 17. Myslim, ze vysel v roce 1985 na pokracovani a o 2 roky pozdeji vcelku jako kniha...

  OdpovědětVymazat
 18. To je možné, dík.

  OdpovědětVymazat
 19. netusite jak ziskat cesky preklad komiksu? ;) diky!

  OdpovědětVymazat
 20. Anonymní: Od středy na www.bbart.cz/katalog.asp?id=1652 nebo v každé komiksobvé prodejně.

  Anonymní+Fuxoft výš: Watchmen vycházeli v sešitech od září 1986 do října 1987, souborně 1987 a získali příští rok Huga v jednorázové kategorii "Other Forms".

  OdpovědětVymazat
 21. comiks sem nečetl (ale ted si čas udělám) a film mě přišel poměrně stravný, většinu jsem pochopil. Film je pro neznalého člověka hodně hutný ale dá se to ...

  btw. jaktože takhle dobrej comiks sme doteď neznal? .-)

  OdpovědětVymazat
 22. Nikdy jsem komiks nečetla.Na začátek jestli byl Snyderův záměr získat více čtenářů komiksů a aby se prodávala 220 minutová verze má mne přesně tam kde chtěl mít.Už úvodní intro bylo genialně vymyšlené i smuzikou.Muzika byla jedna se silných stránek filmu.Každá postava dostala svůj prostor, seznámila jsem se z hrdiny , kteří nemají nadpřirozené schopnosti ale jsou normálními lidmi , jen se umí cool prát.Fascinovala mne bezemočnost dr.Manhattana,Roschachova rozhodnost jít si za svým ,Komediantova amorálnost, a komplexy spojené se sexulní stránkou Laurie a Nite OwlaJediná slabina filmu byl poněkud nevhodný výběr protagonisty Veidta .Akční scény mi přišly vložené jen tak mimochodem , rozhodně cekovému pohledu filmu neuškodily.Politický podtext ccelého filmu, který měl vyznívat jako totální zkáza lidstva nebyl na můj vkus dostatečně podtrhnut a závěrečná scéna mne zase nutila k přemýšlení. Takže celově musím říct - odnesla jsem si filmoví zážitek.poměrně dlouhá stopáž 160 minut my utekla dost rychle a ani jsem neměla pocit že film je přehnaně dlouhý.Naopak chci víc z příběhu o Watchmenech.

  OdpovědětVymazat
 23. A že se nikdo nevyjádřil k titulkům. Oproti Tropické bouři... no řeknu to, přišly mi odfláknuté
  :(

  OdpovědětVymazat
 24. zrovna jsem se vratila z kina a film na me udelal fakt obrovskej dojem. komiks jsem necetla, jen jsem pred tydnem prelouskala Strucne dejiny komiksu :-) vyber pisni senzacni, herecke vykony super, akcni sceny parada! a brazil je dost zabavny film! diky fukovi za recenzi, bez toho bych asi do kina nesla.

  OdpovědětVymazat
 25. a ehm, videla jsem trailer na youtube; nebyla ta pisnicka smashing pumpkins u jednoho z batmanu?

  OdpovědětVymazat
 26. Film měl jedinou chybu, byl příliš zhuštěný. Těším se na plnou verzi na DVD. Ta kniha se tam opravdu nemohla vejít celá.

  Když jsem viděl "český" titul "Strážci - Watchmen", zděsil jsem se, ale pak začaly padat mé oblíbené hlášky z comicsu a bylo jasné, že překladatel není lemra a sehnal si knihu (díky!)

  Docela mě baví, že téměř všechny odmítavé komentáře na imdb mají jedno společné: ti lidé naprosto nepochopili, o čem ten film je. Rozčilují se nad tím, že "tohle přece nejsou žádní superhrdinové" a že "film ospravedlňuje masovou vraždu" a podobně... a přitom ten film je -právě- o tom, že to nejsou žádní superhrdinové, a masovou vraždu neospravedlňuje, právě naopak.
  Jde o to, nakolik je tímto nepochopením vinen tvůrce filmu a nakolik je na vině nepozornost diváků.

  OdpovědětVymazat
 27. BTW Ceske vydani comicsu se taky jmenuje "Strazci - Watchmen", podivej se na obalku.

  OdpovědětVymazat
 28. To nové vydání jsem neviděl, ale mám tu ještě to původní. Na obálce je sice "Watchmen", ale na hřbetě i na předsádce je už jen "Strážci". Proto jsem v první chvíli trochu zpanikařil.

  Ale konec konců, jako marketingové rozhodnutí je to rozumné, aspoň každý ví, že to nejsou ti Strážci z klubu ABC. :-)

  Teď se jenom děsím, jak dopadne dabing. Snad to bude dělat taky někdo, kdo si sežene předlohu...

  OdpovědětVymazat
 29. moc se mi to líbilo - skvělý Film s velkým F! :-)
  Ze všech postav se mi nejvíce líbil Rorschach, ten byl naprosto perfektní...
  Z. Snyder je prostě génius... anebo min. fakt hooodně dobrý rejža...

  OdpovědětVymazat
 30. Byl jsem na tom filmu v kine 4x a pokazde jsem objevil neco, ceho jsem si predtim nevsiml. Vynikajici snimek. Za mne je to rovnych 100%. Knizni vydani mi vcera pristalo doma, uz se tesim. A rovnez se nemuzu dockat HD DVD (tedy, spis bluray) s ono 4 hodinovou versi. To bude Captain Carnage! :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.