15.2.09

Město Ember [City of Ember] - 60%

Město Ember se rozprostírá hluboko pod zemským povrchem a již 200 let zde žijí lidé, kteří přežili jakousi strašnou blíže nespecifikovanou katastrofu na zemském povrchu. Jsou zcela závislí na hlavním elektrickém generátoru, ale ten začíná vynechávat. Dvě děti se pokusí rozšifrovat starý rébus a najít cestu z depresivního přežívání k záchraně...Město Ember je mix Loganova útěku, Brazil a THX-1138, ale je to film pro děti! Kupodivu, výsledek je o dost lepší, než jsem očekával.

Hlavní dva mladí hrdinové (děvče hrálo malou Briony v Pokání) jsou sympatičtí a neokoukaní, Bill Murray pojal nepříliš sympatického starostu opravdu zajímavě (škoda, že ve filmu není víc), ale Tim Robbins a Martin Landau mají pouze camea.

Podobně jako v předchozím filmu režiséra Gila Kenana V tom domě straší obsahuje i Město Ember překvapivé množství kvalitně natočených, atmosférických a strašidelných (rozhodně pro malé děti) scén. Zatímco ale v Domě byla slabá první polovina, v Emberu zase všechno pokazí závěrečná část, která se nese ve znamení odbyté digitální trikové akce (á la nová Cesta do středu Země) a je zakončena tím nejtriviálnějším způsobem, jaký si dokážete představit.

Mohl bych rozebírat nejrůznější logické nesmysly jako skutečnost, že lidé žijící 200 let pod zemí jsou opálení (a živí), nebo velmi pochybnou funkčnost celého "dobře zašifrovaného záchranného plánu", kolem kterého se film točí, ale nebylo by to férové - přece jen jde spíše o pohádku. Zmínku si ale zaslouží fakt, že někdo vyrazí z bodu X, projede sešupem dlouhou (strmou) podzemní řekou včetně dvou vysokánských vodopádů, pak vyjde asi 100 metrů po schodech nahoru, načež uvidí kilometr pod sebou bod X...

7 komentářů:

 1. Logiky tenhle film opravdu moc nepobral.Ten konec je jenom už taková třešnička na dortu. Dost mi i vadili různý nevysvětlený záležitosti... (zmutovaný HUGE krtek a jiný BIG hmyz, doteď jsem nepochopil proč vznikl "plán" na město Ember, a co ten pán, co se vydal do zakázaný zóny...) některý věci moc nedotažený, ale... jak někdy říkáte v Palcích, mělo to svoji "jakžtakž" vnitřní logiku. Spíš se mi nelíbilo, jak se pořád nic neděje a jak hrdinové na sebe pořád civí a chovají se jako blbci - scena kdy si do akce sebou vezmou tu malou holčičku z náměstí, kde je vlastně v bezpečí... 40%

  OdpovědětVymazat
 2. Hlavní problém je, že se jedná o zfilmovanou knižní předlohu, která má již několik dílů. Je to stejný problém jako u Zlatého Kompasu. Nemůžete do filmu nacpat všechno pokud chcete udržet nějakou stopáž, tak prostě škrtáte a normálním lidem, co knihu neviděli to potom příjde zběsilé, nebo nedotažené. Čímž nechci obhajovat film jako takový. Jako pohádka pro děti je velmi "dobrý". :)

  OdpovědětVymazat
 3. Lidé žijí po katastrofě v podzemí, začíná selhávat technika, hlavní hrdina/hrdinové se musí vydat... to docela připomíná Fallout.

  OdpovědětVymazat
 4. tak tak, war never changes... :)

  OdpovědětVymazat
 5. To už bude Fallout film? Christian Bale v hlavní roli, Morgan Freeman jako správce vaultu, Scarlett Johansson jako, já nevim, Keri...?

  OdpovědětVymazat
 6. No nevím, Uwe Boll tyhle herce asi nepřemluví :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Mě se to teda docela dost líbilo, jako rodinný film je to pěkný a aspoň pro mě to nemělo hluchý místa. Prostředí a kostýmy supr, sympatický hlavní hrdinové a no a nějaký ty nelogičnosti člověk přežije.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.