29.6.07

Transformers - 100%

Michael Bay konečně našel látku, ideálně padnoucí k jeho režisérskému stylu a servíruje nám invazi mluvících skládacích robotů z vesmíru.

“Už před počátkem času existovala Krychle. Nevíme, odkud pochází, ale dokáže stvořit světy a zaplnit je životem. Tak se zrodila naše rasa.”

To jsou první věty, které uslyšíte ve filmu Transformers. Pronáší je superhlubokým hlasem Autobot Optimus Prime, hraje k tomu osudová hudba a na plátně přitom rotuje - jak jinak - krychle. Tedy pardon, Krychle.

Jak mohlo něco existovat “před počátkem času”? Jak to může vědět někdo, kdo tím něčím byl stvořen? Proč má Optimus Prime tak hluboký hlas a proč má vlastně latinské jméno, když je z jiné planety?

Pokud si kteroukoliv z těchto otázek položíte, jste v tomto kině špatně a zřejmě netušíte, že na plátně právě začíná film, jehož hlavními hrdiny jsou mnohametroví mluvící roboti, kteří se dokáží složit do podoby pozemského auta (několikanásobně menšího než oni). Film, který vznikl na motivy série japonských hraček pro děti od tří let a následného animovaného seriálu (pro děti od šesti let).Seriál pravděpodobně neznáte a je to dobře, protože ve filmu na rozdíl od něj nejde o boj dvou znepřátelených ras robotů (Autoboti a Decepticoni) napříč vesmírem, nýbrž na Zemi, kam Krychle náhodou spadne a klíčem k jejímu nalezení jsou stařičké brýle, které vlastní teenager Sam Witwicky (Shia LaBeouf).

Zatímco se ministr obrany (Jon Voight) dozvídá o tom, že skládací helikoptéra a mechanický škorpión vyhladili americkou základnu v Kataru a organizuje superhackery, kteří mají odhalit, kdo se to snaží nabourat do vojenské sítě a co tam hledá (jsou to Decepticoni a hledají tam brýle), Sam si kupuje své první auto (stařičký žlutý Chevrolet Camaro), které je živější, než by se od automobilu dalo očekávat.

Když si automobil (ve skutečnosti Autobot Bumblebee) ověří, že našel “toho pravého Sama”, přivolá další čtyři Autoboty (včetně jejich šéfa Optima Prime), načež začíná boj o Krychli s půl tuctem Decepticonů, kteří už na Zemi jsou. Předím se ale pochopitelně Bumblebee “updatuje” na nejnovější model Chevroletu, aby Samovi nedělal ostudu...Může to všechno znít poněkud zmateně, ale to jsem se zatím vůbec nezmínil o rozsáhlé dějové linii se supertajnou vládní organizací, která na supertajném místě ukrývá něco, co je superutajováno už sto let a které šéfuje ujetý agent Simmons (John Turturro) s pestrobarevnými trenýrkami.

A taky bych mohl napsat aspoň pár slov o Samově nové kamarádce, supersexy automechaničce Mikaele (Megan Foxová), legračním tlustém černém hackerovi, prsaté hackerce s podivným přízvukem (australským?), několika statečných vojácích s dobrým srdem, Samových legračních rodičích... No prostě, je jich hodně, a jak správně tušíte, ve finále to všichni dají dohromady (kromě rodičů) a každý přiloží ruku k dílu, aby Decepticoni dostali na budku a na Zemi zavládl mír až do Transformers 2. To znamená, že například hackeři hackují, ministr obrany střílí z brokovnice a Mikaela si nechá zpomaleně ovívat vlasy.

Transformers Michaela Baye jsou ryzí esencí... ČEHOSI, co kdysi dávno způsobilo, že jsem viděl dvacetkrát Dobyvatele ztracené archy a třicetkrát Hvězdné války. Je nabíledni, že většina scénáře je absurdní (jako je ostatně absurdní už celý základní nápad s mluvícími skládacími auty a jinými dopravními prostředky). Stejně tak je nabíledni, že mírně unavený Voight ani maniakálně přehrávající Turturro se svými rolemi v Transformers nikdy nikde chlubit nebudou. Na druhou stranu, většina herců (pečlivě vybraných ze všech etnik) je příjemná pro oko a Shia LaBeouf (Disturbia, čtvrtý Indiana Jones) je opravdový sympaťák s komediálním talentem.

Naprostá většina filmu spočívá v tom, že se pravidelně střídá infantilní humor živých herců s technofetišistickými scénami, ve kterých sice také občas vystupují lidé, ale jejich hlavními hrdiny jsou střelné zbraně, počítače, letadla, auta a roboti. A říkejte si co chcete, nedokážu si představit vhodnějšího režiséra pro tuto látku, než je Michael Bay.

Ve většině Bayových filmů se (bez ohledu na jejich námět nebo žánr) dočkáme jistých klasických mistrových scén, ve kterých jsou v nějakém poměru kombinovány výbuchy a střelba, hrdinská hudba, silné motory, kamerové prostocviky, hangár a zapadající slunce. V Transformers jsou takových záběrů a scén tucty, včetně celé závěrečné půlhodiny, která je nepřetržitým trikovým akčním videoherním orgasmem, při kterém roboti zdemolují městskou čtvrť a zabijí mimoděk stovky lidí (aniž bychom viděli jedinou kapku krve). Ale Bay si pochopitelně v té vřavě najde čas na romantický okamžik svých dvou krásných mladých amerických hrdinů. Se zapadajícím sluncem, tklivými smyčci a větrem ve vlasech.I když se vám může zdát, že výsledek Bayovy snahy zesměšňuji, skutečnost je taková, že jsem si jeho Transformers zamiloval. Nebavme se o tom, zda se budou líbit cílovému publiku, tj. dětem a teenagerům (to budou zcela jistě, a moc). Nebavme se o tom, zda jde o trikovou revoluci (spíše o evoluci, ale pokrok je nezpochybnitelný). Pointa tkví v tom, že i navzdory vtipným scénám je celý film pojat s tak tvrdohlavou seriózností, že je to kouzelné a odzbrojující (ještě více než Singerův Superman) - ať už proto, že je Michael Bay mistr jemného humoru, nebo že je blázen. Od Dne nezávislosti, respektive od Hvězdné pěchoty uplynulo už 11, respektive 10 let, takže už bylo sakra na čase, aby někdo něco takového opět natočil! A na rozdíl od mnoha filmů posledních let a měsíců, které se snažily vydávat za letní popcornové megafilmy, Transformers přesně takovým megafilmem jsou.

A nemyslím si, že by výsledek mohl být lepší. Kdyby byl scénář inteligentnější, kdyby byl humor méně infantilní, kdyby vojáci a vědkyně nevypadali jako manekýni a manekýnky, nebo kdyby hlavní hrdina neměl čivavu, nebylo by to úplně ono.

Ci 100% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

P.S: Všimněte si, že tato recenze nemá tag "super", označující "filmy, které bezvýhradně doporučuji všem bez rozdílu". Je to proto, že znám překvapivé množství lidí, kterým se z nějakého podivného důvodu vůbec nelíbil Den nezávislosti.

36 komentářů:

 1. Hell yeah ! Independence day miluju a jsem technofetišista a mám rád nasrané demolující roboty toto bude nářez :) ovšem škoda že to nemá trošičku drsnější rating, ještěže to české distributory nenapadlo dabovat to bych asi zemřel :) Go Transformers !

  P.S Tohle dílo není parodie :)

  youtube.com/watch?v=e2-6XdiR1iI

  OdpovědětVymazat
 2. Adrian: V podstate suhlas so vsetkym v recenzii (i ked, mne spominana "uvedomela" absurdita silne posuvla film do kategorie "vtipny" a nie beruci sa vazne ;-) ). Snad, keby to bolo o par minut kratsie, tak celkova konzistentnost je este silenjsia. 8-9/10.

  OdpovědětVymazat
 3. Transformátry?Koho může bavit film o transformátorech?Jo kdyby by to bylo o izolátorech a elektrikářích kolem nich to by byla jiná!Ale takhle

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Fuko, děláte mi radost!

  OdpovědětVymazat
 5. "kdo se to snaží nabourat do vojenské sítě a co tam hledá (jsou to Decepticoni a hledají tam brýle)"

  :-))

  OdpovědětVymazat
 6. Když se nad tim člověk zamyslí, tak "Den nezávislosti" vlastně dost brutálně zesměšňuje židy... nějaký paragrafi napokec?

  OdpovědětVymazat
 7. Konecne naky poradny film v kine :)) TRANSFORMER, SKRYVA SVOU TVAR!!

  OdpovědětVymazat
 8. jsem rad, ze Transformers dostali 100%. Mam rad Baye, jsem fanda sci-fi a Hvezdnou pechotu, o ktere se pan Fuka zminuje, jsem jenom v kine videl 10x. Takze by to mohlo kmonecne zase jednou vyjit. Nicmene uvidime, jak se pri tom bude clovek bavit, protoze ocekavani je casto hodne osidne...

  OdpovědětVymazat
 9. Takze kdyz se mi nelibil Den nezavisloti ale Hvezna pechota ano, muzu si snizit hodnoceni na 80% nebo az na 40%?

  OdpovědětVymazat
 10. predchozi anonym: Zalezi na tom, co se ti nelibilo na Dni nezavislosti a naopak zamlouvalo na Hvezdne pechote. Tak bych to tak tipoval pro tebe nekde mezi 60-70 % ;o))

  Jinak tato recenze mi utvrdila v tom, ze s nejvetsi pravdepodobnosti mi Trandci nabidnou to, co do nich cekam. A to me potesilo. Den nezavisloti i Hvezdnou pechotu mam moc rad (splnuji moji predstavu velkolepeho oddychoveho akcniho fantastickeho filmu - tomuhle zanru se snad uz ani nede rikat sci-fi ;o)). Dekuji panu Fukovi za recenzi, panu Bayovi za film a at uz to u nas safra konecne koukaj dat do kin! (Ja vim, az 16. srpna - to je bes, netusi prosim nekdo, proc to u nas jde az tak pozde?)

  OdpovědětVymazat
 11. Hvězdná pěchota nebyla špatná, ale kdo četl knihu, tomu to už nic nedalo. Ten film je jen o tom, že Robert A. Heinlein je kvalitní spisovatel a že režisérovi se to příliš nepovedlo podělat.

  OdpovědětVymazat
 12. Díky, Franto, opravdu díky. Odteď už u KAŽDÉ tvé recenze budu mít tohle napaměti a vždy mi tam zabliká výstražný trojúhelník "TRANSFORMERS: 100%". Touhle optikou už uvidím tvoje recenze, strhání a doporučenívýrazně přesněji a pro mě pochopitelněji. Díky moc za tuto skvělou převodní funkci (transformer).

  OdpovědětVymazat
 13. Bumblebee je Chevrolet Camaro? Có?!? Koukám, že to někdo pěkně podělal... Mimochodem, FF nějak předpokládá, že u nás Transformers nikdo nezná: kdo nemá z mládí nějakou figurku Transformera, ať zvedne ruku. (Možná dneska už to nefrčí, nevím)

  OdpovědětVymazat
 14. pixy: Taky mi tohle hodnocení asi pomůže pochopit procenta dle Fuky. Když si představim sám sebe v 10ti letech, tak by mě Transformers nehorázně srali. Ten film je vhodnej tak pro děti do 6 let a lidi Fukova formátu. Jistě, i já se rád pobavím u Dne nezávislosti a Hvězdný pěchoty, ale při sledování se nikdy nemůžu zbavit pocitu že za stejný prachy by se dalo natočit deset filmů pro normální lidi.

  OdpovědětVymazat
 15. predchozi anonym: To je jednoduche - proste nejste asi to uplne spravne cilove publikum. To je vse. Neni na svete film ten, aby se 100% zavdecil lidem vsem ;o).

  OdpovědětVymazat
 16. Pixy musíš se smířit že zas*aných intelektuálů je moc málo takže každej se*e na to točit pro ně 10 shitovských filmů místo jednoho dobrýho... takže zalez do nějaké kavárny a pouštěj si tam artový pseudointelektuální s*ačky :) btw co je podle tebe film pro normální lidi ?

  OdpovědětVymazat
 17. Bay je ubozak, jeho filmy jsou naprosto tragicke, nejsou ani k tomu se jim smat. Hvezdna pechota neni Bay ale Verhoeven. 100% je definitivne ulet a fakt si ted na tvoje hodnoceni budu davat pozor :-) Ale Odvazne palce jsou dobry :-D

  OdpovědětVymazat
 18. pro muf: Nic proti, ale tamten příspěvek nepsal Pixy ale já. Máš pravdu že intelektuálů je málo, zas*aných ještě míň, ale řekl jsem že Transformátoři jsou pro lidi Fukova formátu, a těch je vzhledem k intošům tak 1/1

  OdpovědětVymazat
 19. Pro anonyma: Tak promin, nechal jsem se unést jedním svým rozhovorem s pseudointelektuálem který nadával na transformers že nemají žádnou hlubší myšlenku a přitom je ten člověk blázen do Stargate sg-1 říká si oneil a když má volno běhá po lese a hraje si na to že proskakuje červí dírou... Podle mě takový film žádnou "hlubší" myšlenku nepotřebuje, myslím si že by tam působila až rušivě... To Jarda pěknej tragéd si leda tak ty, Bayovi filmy nejsou dokonalé ale jsou zábavné třeba Skála je super...

  OdpovědětVymazat
 20. Co je film pro normální lidi? Kdo tom rozhoduje?Anonymní pokud si myslíš že ty jsi normální a ostatní jsou nenormální pokud se jim líbí to co je podle tebe nenormální pak jsi naprost ale naprosto nenormální! Film je hlavně ZÁBAVA 99%lidí chce po něm vyčištění mozku - komunisti a fašisti točili filmy o "normálních" lidech - po těch komunistických tě boleli po představení ruce a po fašistické masaži jsi měl chuť jít vypálit východní evropu(později se točili hlavně komedie protože náckové pochopili že lidi potřebují zapomenout na chmury dne)! Nebo tzv nezávislé a umělecké filmy jsou normální - mno nevím - spíš mi mnohé příjdou jako ukájení sebe sama jak moc je autor intelektuál a jak moc opovruhuje většinovou spolěčností! Jinak i spousta "intoušů" má ráda méně intelektuální zábavu! Ona je dost nuda celý den diskutovat o ranné středověké fylozofii středního rumunska )))) Btw pokud by podle tebe těch 10"normálních" filmů pro "normální" lidi mělo být jako Chytilové Vyhnání z ráje nebo podobné umění tak to radši ať točí Bay jak o život a ty ať máš ten nejhorší pocit marnosti!)))

  OdpovědětVymazat
 21. předchozí anonym: Takže překvapení se nekonalo. Některý Lidi jsou jenom alergičtí na slovo normální. Tak si prostě zaměň "normální" za "většinový" a odpadne povinnnost psát elaboráty na téma fašizace společnosti :-). Neměl jsem samozřejmě na mysli intelektuální filmy - u nich je evidentní, že pro většinu nejsou. Můžou to bejt klidně akčňáky, válečný i sci-fi, jenom trochu míň miliard a víc nápadů by filmu slušelo.

  OdpovědětVymazat
 22. ad předchozí:Aha! Takže ty prachy by se měli vrazit do menšinových fimů prosím opět jak se takový film pozná?Homosexuální kombojové v něm lízají zmrzlinu?))) Jinak pokud budeme mluvit o scifi "nezávislá"Fontána stála 35milionů dolarů "většinový" Transformeři 147- což je jen 4,2 filmu)))To víš!Pokud nechceš aby ti postavy běhali v papundeklu v teplákách musíš hold na triky nějakou kačku přidat!Anebo jet točit do Ruska!)))Co se týká nápadu-tyto filmy musí mít daleko více nápádů aby diváka přilákali a udrželi než Švankmajer a jeho animace masa a Menzelovi umělecké padajíci listy!))Nikdo tě navíc nenutí na "většinové" filmy koukat- penize na to jdou ze soukromích zdrojů ne ze státních takže na to nic ale zhola nic nepřispíváš,takže s toho nemusíš mít špatný pocit v žaludku navíc tě nikdo nenutí kupovat křupinky s transformery nebo jogurt Smrtonosná past4!Víc by mne štvalo co se chystá za našich dotačních 3,03 USD za blbosti! Roming nechť je varováním!

  OdpovědětVymazat
 23. Sakra Camaro druhé generace se přetransformuje na Camaro páté generace (ještě není v prodeji), dobrý! Třeba se mi někdy něco podobnýho taky přihodí.

  OdpovědětVymazat
 24. k reakci anonyma na pixy:Jsem přesvědčen o tom,že v deseti letech by mě transformers taky asi srali,a to svoji bezbřehou pitomostí,dnes už vím že bezbřehá pitomost nemusí být na úkor zábavy(?kvality?),což způsobí,že se pravděpodobně budu u filmu dobře bavit.viz Hvězdná pěchota,Ztraceni v poušti,Žena za pultem ap.

  OdpovědětVymazat
 25. neřeště intelektuály ... Transformers jsou dějove i vizuálně dost dobře provedené takže se Bay nemusí za nic stydět. Natočil to dobře. Sice to moc
  nekopíruje původní ( kreslený ) seriál, ale jsou tam zachovány původní principy seriálu. Tenhle film je pecka pro fanoušky: tenhle film prostě musíte vidět... pro ty ostatní. když nevíte co je to dobrý film tak táhněte do HA-ZLU

  OdpovědětVymazat
 26. ako skalny fanusik transformerov s roziahlou zbierkou (ano, na zapade frcia este vo velkom, u nas ich vsak moc v hrackarstvach nenajdete), jediny na SKV a hadam aj v Cechach, by som tomu filmu dal 8/10. Nie je to zle, ale kto sa do TFs vyzna, tomu bude dost vadit, ze oblubeny zaporaci v celom filme povedia tak vetu/dve, a ze celkovo sluzia akurat ako "cannon fodder". Ale mozno neskalni vo filme najdu zalubenie.
  Efekty su pekne, ale vsetky bitky su roztrasene a celkova choreografia je poslabsia. Ale co by sme uz chceli za 150 melonov USD, vsak? Kedze po tyzdni film po svete zarobil 250 melonov a javi sa celkom ako uspech, povoli Hasbro na dalsi diel vyssi rozpocet

  OdpovědětVymazat
 27. TRANSFORMERS AND DECEPTICONS!!! TUDUDU!

  OdpovědětVymazat
 28. Film je uzasny, jen by druhemu dilu neskodilo vice robotu.. a taky nejaky evropsky auta by neuskodily ;-)

  OdpovědětVymazat
 29. Kdyz se okoukaji roboti, je to uz jen nuda, nuda, sed, klise, klise... Druhou polovinu filmu sem si rikal, ze bych se mel radej divat na nejaky opravdovy anime.

  OdpovědětVymazat
 30. Já jinak taky děkuji panu Fukovi za jeho kvalitní tituky, které mě provázely Transformers kinoprojekcí. :)

  OdpovědětVymazat
 31. Super, byl jsem na tom včera a na odreagování od všedního života super filmeček! doporučuju fandum aut a robotů :-)

  OdpovědětVymazat
 32. Takže včera jsem na to byl. Je to naprostá bomba! Jediné co mi malinko vadilo, že Bay zbytečně rychle stříhal dokonalé trikové záběry.

  OdpovědětVymazat
 33. Tak je to super, prave jsem se vratil z kina:-)
  Ale Frantisku Frantisku, ty titulky me opravdu nenadchly... To snad ani neni tvoje prace, copak ti s nima Anna Karenina provedla? Pulka veci tam neni, pulka vtipu je prelozena spatne nebo vubec, chapu ze to bylo obcas tezke, ale obcas jsem se smal v kine sam. Nemluve o minimalne dvou opacnym vyznamem prelozenych vetach.

  OdpovědětVymazat
 34. Super! Tak ocituj aspon jednu z nich!

  OdpovědětVymazat
 35. Titulky byly v pohode. Trochu zmatenej jsem byl jen u tech "pruhu nastorc" a trochu bych mozna vypichnul tu hlasku z Drsnyho Harryho, u ktery takhle nebylo moc jasny, ze ten robot nekoho cituje. Na druhou stranu byly zase dobre pokryty ty vtipy ve tride. Jestli by si nejaky titulky od Franty zaslouzily odstavec v jeho pranyri prekladu, tak to jsou spis titulky ke Klubu rvacu, kde mi prisly titulky na DVD o dost lepsi. I kdyz tam byla jedna veta naprosto stejne spatne prelozena (Prd smrdi po pare a klec pro krecka po pilinách) .

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.