16.6.07

Fantastická čtyřka a Silver Surfer [Fantastic Four: Rise Of The Silver Surfer] - 40%

Je nahý, je stříbrný a má dlouhé prkno. Takové nebezpečí Země dosud nepoznala!

Fantastická čtyřka je pořád světově slavná a rozdává autogramy. Jedinou změnou je, že se Reed a Susan chystají vzít a že se Johnny možná usadí a najde si dlouhodobou známost (jakousi přísně tajnou vojákyni, které jde o záchranu světa a shodou okolností je supermodelka). A že přilétá Silver Surfer a vrtá díry do Zeměkoule. A že zatavený Dr. Doom ožil. A že možná přijde i “Galactus, požírač světů” (ale pokud víte o koho jde a těšíte se na jeho filmovou podobu, budete notně zklamáni).

Je nutno uznat, že druhá Fantastická čtyřka drží laťku kvality na nastavené výšce. Je téměř přesně stejně nezábavná a nevelkolepá, jako byl první díl.Stejně jako v prvním dílu (zkráceně “SJV1D”) sledujeme, jak se spolu čtyři členové týmu většinu filmu hašteří a stojí před dramatickými rozhodnutími jako “Je důležitější naše svatba nebo záchrana Zeměkoule?” nebo “Máme náš tým rozpustit nebo radši zachránit Zeměkouli?” SJV1D (a ještě víc) se dočkáme brutálních prohřešků nejen proti reálné fyzice a logice, ale i proti tomu, co bylo nastoleno dříve ve světě téhož filmu. SJV1D se naprostou většinu tohoto velkofilmu nic velkofilmového neděje a připadáme si, jako bychom sledovali nějaký televizní sitcom, jehož tvůrci si jednou za 15-20 minut vzpomenou, že jim na hromadě ještě leží neutracených 100 miliónů dolarů a tudíž by měli použít nějaký drahý trik. Přičemž “drahý trik” neznamená nutně “dobrý trik”. Hlavní atrakce dvojky, Silver Surfer, totiž vypadá skoro identicky jako tekutý zabiják v Terminátorovi 2 (i když, samozřejmě, postava Silver Surfera je starší, než Terminátor 2).

SJV1D je jedinou zajímavou postavou “kameňák” Ben Grimm, který - byť nemá o nic inteligentnější hlášky než ostatní - působí skoro jako kdyby byl opravdovou postavou s opravdovými problémy a motivacemi. SJV1D jsou všichni ostatní opět buď naprosto nevýrazní nebo přehrávají jako v mexické telenovele.

O všech aspektech druhé Fantastické čtyřky platí, že člověk, trochu se orientující ve filmařině, pochopí, že to všechno asi bylo dost drahé, ale přitom nejde ani o průměrné řemeslo. Ale co je to všechno platné, když první film měl slušné tržby? Logicky z toho vyplývá, že druhý bude mít srovnatelné, budou následovat další a režisér Tim Story bude mít doživotní kariéru zajištěnu...

Napadá mě, že je to možná všechno chytrý záměr a že je Fantastická čtyřká úmyslně cílena na diváky od 6 do 12 let. Těm možná vyhovuje, že se mohou v kině dívat na něco dabovaného, nesmyslného, s infantilními vtípky ve chvíli, kdy “jsou v sázce miliony životů”. Na něco co je někde na půl cesty mezi Teletubbies a Spider-Manem (který je pro ně zatím příliš sofistikovaný).

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

3 komentáře:

  1. Měl bych jeden lehce spoileroidní dotaz. Kolik je tam "větších" soubojů? A ještě lepší by bylo, kdyby jste mi řekl i kdo proti komu. Díky moc za odpověď.

    OdpovědětVymazat
  2. [[SPOILERY!!!!]]: "Vetsi" souboj je tam jenom jeden, uplne na konci (Johnny vs. Doom). Krome toho je tam honicka Johnnyho se Surferem, "souboj" vsech ctyr s padajicim ruskym kolem v Londyne a to je asi vsechno.

    OdpovědětVymazat
  3. Mno teda Frantisku, srovnavat CGI u FF2 - Silvera a u T2 - T1000 a rict ze vypadaji stejne...
    Schvalne se nekdy podivej znova na T2. Ten film je z roku 1991 a dodnes jsem lepsi zpracovani kovového povrchu pomocí CGI nevidel (mimochodem i diky fotorealistickym odleskum - kamera snimala totiz i to, co melo byt okolo R. Patricka a nasledne se tyto zabery aplikovali na povrch 3D modelu). Napriklad ani T3 nema tak genialne udelane efekty tohoto typu.
    Souhlasis? :)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.