29.6.07

Next - 40%

Nicolas Cage jako varietní eskamotér, který čaruje doopravdy!

Námět thrilleru Lee Tamahoriho vychází velmi volně z povídky Phillipa K. Dicka o muži, který měl schopnost vidět dvě minuty do budoucnosti. Hraje ho Nicolas Cage a agenta Julianne Mooreová se ho snaží přemluvit ke spolupráci - je totiž nutno zjistit, kde v USA se teroristé chystají odpálit jadernou nálož. A do toho všeho se připlete osudová žena Jessica Bielová, která s Cagem prchá před agenty, agentkami i teroristy.Z nápadu “člověk, který ví, co se mu stane za dvě minuty a tudíž to může změnit” by se dalo vytěžit mnohé zajímavé, ale Tamahoriho film zůstává trestuhodně na půl cesty. Když se mu to hodí do krámu, Cage má téměř nadpřirozené schopnosti, kdežto jindy jeho zvláštní schopnost nefunguje nebo najednou funguje trochu jinak. To by koneckonců nebyl úplně fatální problém, ale na rozdíl od Minority Reportu (také podle Dicka, také problémy s logikou) vypadá Next spíše jako videofilm s pár ne moc dobrými digitálními efekty, ve kterém se nějakou nepochopitelnou náhodou objeví několik obvykle dobrých a obvykle drahých herců.

Ovšem to, že jsou to obvykle dobří herci, neznamená, že tentokrát hrají dobře. Většina jich působí unaveně a otráveně i v nejvypjatějších částech filmu. Nejzajímavější na celém filmu je Cageův pekelný účes a závěrečné “odhalení”, které vám nebudu prozrazovat už proto, že byste mi nevěřili, že to opravdu tak je.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

9 komentářů:

 1. Film jsem neviděl, ale podle toho, co píšeš, nemá s předlohou v podstatě nic společného (jak je ostatně u adaptací Dicka zvykem). Ještě bych upřesnil, že Zlatý muž není román, ale krátká povídka.

  OdpovědětVymazat
 2. no a pokud ma byt to odhaleni v souladu s dickovou povidkou tak teda na to lze pouzit pouze tu odpoved, kterou dal spejbl hurvinkovi kdyz mu synator rekl ze internetove zkratky uz vysly z mody - LOL!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Film jsem viděl a přišel mi takovej roztomilej, bavil jsme se, ale ten závěr je zase na houby. bez těch posledních pěti minut to byl dobrej film.

  OdpovědětVymazat
 4. gormie: Dik, opravim. V distribucaku meli "novel", coz by mela byt kniha, ne povidka...

  OdpovědětVymazat
 5. anonymni 1: Jake "odhaleni" je v te Dickove povidce (kdyztak mailem)? Tak neuveritelne gay jako ve filmu to muze byt tezko.

  OdpovědětVymazat
 6. Tady je kdyžtak stručné shrnutí povídky.

  OdpovědětVymazat
 7. Aha, tak s tim nema ten film spolecneho naprosto nic, ani pointu.

  OdpovědětVymazat
 8. hehe už se velice těším Nikolas Kage not the bees bude zase komickej :) uz u traileru sem malem smichy chcípl jak uhýbal kulce ala Neo :)

  OdpovědětVymazat
 9. Překvapivě, nebylo to tak zlé... Skutečně můžeme mít s FF jiný názor, to je pro mne svým způsobem milé překvapení :) Ale fakt je že to bylo možná právě proto že jsem do toho vstupoval s nulovým, možná přímo záporným očekáváním.

  Nehledal jsem v tom logiku ani dramatickou zápletku (a už vůbec ne jakoukoli spojitost s "inspired by" povídkou), jen zábavu... A dost slušně jsem se bavil. Dokonce i ten konec byl svěže netradiční...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.