17.10.19

Zloba: Královna všeho zlého [Maleficent: Mistress of Evil] - 30%

Protože první díl Zloby utržil hodně peněz, máme zde druhý díl. A zatímco první díl byl "tak trochu zbytečný a zmatečný", druhý je totálně zbytečný, nesmyslný a zhola nezajímavý.


Už v prvním filmu byla chatrná story zlé královny, která je vlastně hodná, vydojena až na krev. Není tudíž překvapením, že námět tohoto pokračování vypadá jako výplod nějakého jednoduchého skriptu na autoamatické generování filmových pokračování. To znamená, že tam musí být velká bitva, roztomilí pišišvoři, nedorozumění, pravá láska, potrestaný padouch a mezirasová tolerance. A mezi to se nastrká něco, co velmi vzdáleně připomíná zápletku. Velmi vzdáleně.


Problém je samozřejmě už s tím, že titulní hrdinka filmu s názvem "Zloba: Královna všeho zlého" je stoprocentně kladná postava a pokud někdy udělá něco zlého, tak je to vždy následkem křivdy nebo nedorozumění. Angelina Jolieová v titulní roli je ale jediným humanoidem v tomto filmu, který je aspoň trochu zajímavý - především v několika krátkých scénách, kdy se zlá královna zoufale snaží chovat se jako hodná kmotřička a nejde jí to (viz také různé verze "Addamsovy rodiny"). Jolieová je ale na plátně překvapivě málo (rozhodně méně než polovinu filmu).

Ostatní postavy (např. Růženka, umělohmotný princ, zlá královna Michelle Pfeifferová, hodný ubersatan Ed Skrein) jsou většinu času nezajímavé až otravné.Krátce k ději: Královna Ingrith, matka Růženčina snoubence, je ve skutečnosti Donald Trump. Za použití fake news rozhlásila, že Zloba je zlá (i když není) a nyní chce vyhladit všechny pohádkové bytosti ze sousedního království (=Mexičany). Pozve je jako hosty na Růženčinu svatbu, zamkne je v kapli a pustí na ně Zyklon B magický červený prach (který při prvotních zkouškách zabíjí během sekundy, ale ve finální scéně mu to z nějakého důvodu trvá 15 minut). Zloba se mezitím uchýlí do tajné enklávy, kde žijí stovky andělo-ďáblů jako je ona, což symbolizuje africké migranty. Po dlouhém klopýtání a zbytečných odbočkách nakonec film samozřejmě dospěje k tomu, že se všichni mlátí u zámku, dokud se všechno nevysvětlí (i když se to mohlo stejně vysvětlit už o 90 minut dříve) a nenastane vzájemný mír všech se všemi (jen Ingrith je proměměna v kozu). Nakonec je naznačeno (pouze naznačeno!), že andělo-ďáblové začnou souložit s lidmi a dojde k dalšímu míšení ras.

Zhovadilost příběhu nejlépe vynikne, pokud se na zápletku podíváme očima některé z vedlejších postav. Například hodný král, otec prince Filipa: Chystal svatbu, pozval nevěstinu kmotřenku Zlobu na večeři, přičemž došlo ke značnému faux pas a král upadl do bezvědomí (a prospal většinu filmu). Na konci se král probudí, uvidí, že polovina jeho zámku je v troskách, druhá je porostlá digitálními květinami, všude kolem se váli spousty mrtvol jeho poddaných i nějakých divných bytostí, které nikdy předtím neviděl, a jeho milovaná manželka je zakletá v kozu. Král se ničemu se nediví, žertovně se pozdraví s nějakými digitálními pišišvory (které taky nikdy předtím neviděl) a vesele jde na svatbu, která se koná na nádvoří.

Další spolehlivý indikátor zmatečnosti se nabízí, pokud si všimnete, kolik pro děj důležitých vysvětlujících vět (například "Takže ho neproklela ona!") je řečeno mimo obraz (tedy když mluvícím není vidět na ústa). To většinou znamená, že tyto věty byly do filmu vloženy dodatečně, dlouho po jeho natočení, ve snaze dát přestříhaným scénám nějaký smysl.

A ještě se musím pozastavit u smutné skutečnosti, že i když se druhá Zloba odehrává ve fantastických prostředích plných fantastických bytostí, valná většina filmu není nijak vizuálně zajímavá (na rozdíl od jedničky). Všechno vypadá buď jako televizní inscenace nebo dobře vyrenderovaná videohra. Nic nemá žádný styl, všichni digitální pišišvoři jsou odpudiví a reálné obličeje namontované na digitální těla jsou strašidelné.

Druhá Zloba představuje to nejhorší, k čemu Disney v posledních letech směřuje: Vezme nějakou svou klasickou "věc", která dříve vydělala spoustu peněz, a automatizovaně pro ni vygeneruje nový scénář celovečerního filmu, který musí obsahovat CGI bitvy a poučení a hlavně nesmí nikoho ani trochu urazit a nesmí obsahovat nic originálního. Výsledný film pak stojí spoustu peněz, ale nikomu z tvůrců ani herců na něm zjevně vůbec nezáleží. Všichni jen odvedou svou práci a drží hubu a krok, a pak to v kinech utrží miliardu dolarů a opakuje se to pořád dokola...

32 komentářů:

 1. Kdyby moje recenze filmu "Královna všeho zlého" dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tentokrát jsi vedle jak ta jedle, ty debilní zaseklá gramofonová desko.

   Vymazat
  2. Moje recenze by byla kvalitni, Fukova recenze je nekvalitni. Se s tim smir. Tudle.

   Vymazat
  3. Dildo je fakt nehoraznej debil. Vedomujes is, ty hovado, ze tim akorat nasiras ostatni diskutujici? FF je to (ses) uplne u prdele.

   Vymazat
  4. Me tim bavi. Kdyby budizknicemu Fuka tehdy u trabantu nepsal, ze "kdyby muj dokument dopadl takhle", kdyz jeho dokument uz pet let nijak nedopada, tak by to mozna slo odsoudit. Takhke ale jsou tyto prispevky jedinou zabavou, ktera po Fukovi zbyla. Jinak Frantisku, co rikas na toto video sestrihane sa par hodin? https://youtu.be/kfQc2Itn87M

   Vymazat
  5. Kdo sem chodí z jiných důvodů než se posmívat Fukovi zaspal dobu.

   Vymazat
  6. "Dildo je fakt nehoraznej debil. Vedomujes is, ty hovado, ze tim akorat nasiras ostatni diskutujici? FF je to (ses) uplne u prdele."

   Frantisku, priste se klidne podepis svym jmenem a nevydavej se za anonymniho.

   Vymazat
  7. Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že všechny tyhle příspěvky na obranu Fuky píše Fuka sám. Případně jeho umělá inteligence. Spokojený bych s tím nebyl...

   Vymazat
 2. No ked to je takto, dufam ze v Slovenskom dabingu Angelinu nahovorila Caputova. Este ze si to odhalil.

  OdpovědětVymazat
 3. Zmatečný vs. zmatený

  https://cattacan.cz/jak-se-to-pise/

  OdpovědětVymazat
 4. "Krátce k ději: Královna Ingrith, matka Růženčina snoubence, je ve skutečnosti Donald Trump."

  That escalated quickly. Úplně jsem vyprsk smíchy.

  OdpovědětVymazat
 5. A byl ten plynný insekticid opravdu Cyklon B, nebyl to třeba Uragan D2?

  OdpovědětVymazat
 6. Je tam aj nejake podobenstvo toho ako Kurdi nepomohli v Normandii? Vlak do Lidic?

  OdpovědětVymazat
 7. Já jenom nechápu, proč museli vydojit zrovna tu zlouhodnou královnu. Proč ne nějakou kojnou?

  OdpovědětVymazat
 8. Nemohu se zbavit dojmu, ze u U zlate rukavice by ses bavil vic :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by se Frantovi určitě moc líbilo, ten hlavní hrdina je mu dost podobnej, vzhledově i povahou.

   Vymazat
  2. Neni to už moc fujky fuj eine ble ekel film ?

   Vymazat
 9. Skript na autoamatické generování? Další z Fukových vynálezů zkázy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tezko rict, kdo to vynalez, ale zdokonalil to Neil Breen.

   Vymazat
 10. Ahoj Franto, budeš ještě někdy blogovat o svém filmu, nebo je to už definitivně uzavřená kapitola?

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, rad bych upozornil na sprosteho stalkera s velmi nechutnymi profilovymi fotkami, ktere by mohly znepokojit tveho noveho mladeho chlapce. Prosim zabanuj ho:https://mastodon.social/@fukafutokyu_je_nedokoncene

  OdpovědětVymazat
 12. Koukám, že v recenzi na "kinobox.cz" byla provedena drobná autocensura...

  OdpovědětVymazat
 13. Ahoj Franto, budeš ještě někdy odpovídat na vzkazy v diskusi, nebo je to už definitivně uzavřená kapitola?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.