10.10.19

Recenze: Pražské orgie - 30%

V roce 1976 se slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman (Jonas Chernick) vydává do komunistické Prahy, aby zde z velmi bohémské čtyřicetileté spisovatelky Olgy (Kseniya Rappoportová) vymámil rukopisy cenných židovských povídek a vyvezl je do USA, kde mohou být publikovány.


Je mi úplně jedno, do jaké míry je film věrný literární předloze od Philipa Rotha. Je možné, že předloha byla dementní a film je její věrnou adaptací. Je možné, že předloha byla skvělá a film je její dementní adaptací. Je mi to jedno. Hlavní je, že film Pražské orgie je dementní.

Vlastně, ono je to ještě horší...


Film Pražské orgie zjevně stál spoustu peněz. 70. léta minulého století jsou v něm ztvárněna velmi věrně, za použití nejednoho kvalitního triku, spousty statistů, věrných kostýmů atd... Ve filmu hraje mnoho herců, kteří jsou dobří, nebo aspoň umějí být dobří. Všechno to velmi slušně vypadá, skoro na světové úrovni. Ale k čemu to všechno je, když dvouhodinový film nemá pražádný smysl, není o ničem, nevzbuzuje téměř žádné emoce (s drobnými výjimkami popsanými níže) a většina jeho postav je zhola zbytečná?A teď si systematicky vysvětleme, proč tento film není vůbec pro nikoho:

Film není zajímavý pro fanoušky československé intelektuální scény 70. let. Inspiroval se skutečností jen velmi volně a domnívám se, že žádná z jeho významnějších postav nemá mít nic společného s nikým skutečným. V jedné scéně se hrdina setká v hospodě s chlapíky jménem "Václav" a "Ludvík", kteří evidentně mají být Havel a Vaculík. Ale je to jen jakési dvojcameo, nic signifikantního neřeknou a dále se ve filmu nevyskytují.

Film není zajímavý pro fanoušky historie, protože má s historií pramálo společného a představuje si Československo podobně jako si bondovka Living Daylights představovala Slovensko. Všechny ženy jsou nadržené, všichni muži jsou bohémové, StB je střídavě neschopná a všemocná, a každý pronáší sofistikované bonmoty, které vůbec nejsou sofistikované. Nejhorší v tomto je hlavní ženská postava: Olga neustále mluví o sexu (pouze mluví), snaží se na sebe strhávat pozornost, je strašlivě otravná, ale všichni kolem (včetně hlavního hrdiny) jsou jí z nějakého nesmyslného důvodu fascinováni a nepošlou ji kamsi.

Film není zajímavý pro fanoušky kvalitních hereckých výkonů, především proto, že většina herců většinu filmu mluví anglicky (což je titulkované do češtiny) a pro většinu z nich angličtina není jejich mateřským jazykem. Tudíž dochází k tomu, že postavy pronášejí anglické věty, které jsou gramaticky zcela v pořádku a leckdy jsou velmi košaté, ale mají problém je vyslovit, podobně jako třeba v Kněžně Libuši. Tím je zničena jakákoliv možnost, že by ty dialogy působily přirozeně (a jde především o dialogový film, mluví se pořád a většinou se při tom nic neděje). Nejbizarnější je v tomto ohledu vedlejší postava Kláry Issové, která mluví anglicky téměř dokonale a současně si stěžuje ostatním (kteří mluví anglicky hrozně) na to, že neumí pořádně mluvit anglicky.

Film není zajímavý pro prasáky, protože tolik proklamované "orgie" spočívají v tom, že vidíme tři páry nahých ňader (která nepatří hlavní hrdince ani žádné slavnější herečce) a mluví se o tom, že "zdejší orgie jsou naprosto fantastické". Ale nevidíme je. Vidíme celkem asi 10 sekund dvou bezejmenných děvčat v posteli s nějakým bezejmenným pánem. A zapálenou prskavku v zadku (pánském).

Film není zajímavý ani pro fanoušky hodně špatných filmů, protože není tak špatný, až by to bylo nechtěně vtipné. Nejednou jsem si dokonce smutně říkal, že by se z tohoto námětu dalo něco zajímavého vytřískat, ale musel by se pojmout zcela jinak, s nějakou nadsázkou nebo stylizací. Ve své aktuální podobně je zoufale archaický svou zápletkou i doslovným stylem vyprávění.

Film je možná trochu zajímavý pro fanoušky humoru, protože obsahuje několik docela vtipných kafkovsky absurdních minihistorek. Ty bych si ale stejně tak dobře (nebo lépe) vyslechl třeba jako audioknihu, protože většinou spočívají v tom, že je hlavnímu hrdinovi někdo vypráví a nic jiného se při tom neděje.

Pražské orgie připomínají "artovější" historické erotické filmy, ve kterých se sexuální scény střídají s třídním bojem a podobnými věcmi (třeba tenhle, natočený v Praze s českými herci). Jenomže Pražské orgie neobsahují žádnou tu erotiku, jen omáčku kolem.

P.S: Bude distribuována také kopie dabovaná do češtiny.

23 komentářů:

 1. Neviem ci to je uplne zjavne ze film stal vela penazi. Fuka, ty si na film vyzbieral 200K a zabery z neho su otrasne. Rozratane na 30 zaberov je to velmi vela penazi, nuz ale tu sme. Niekto iny je proste iba sikovny filmar.

  OdpovědětVymazat
 2. A účastnil se těch orgií i Václav Fuka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka, mrdat to jó, ale zdravit, to né.

   Vymazat
 3. Prazske orgie... v koupelne rodicu.

  OdpovědětVymazat
 4. Fuko, proc cenzurujes prispevky o tom, ze bych nebyl spokojeny, kdyby moje recenze filmu Prazske orgie dopadla takhle?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby můj komentář dopadl jako ten tvůj, spokojený bych s ním nebyl.

   Vymazat
  2. Ahoj Františku, proč se podepisuješ jako Karel?

   Vymazat
 5. Kdyby moje recenze Pupenu dopadla takhle, s Pupenem bych spokojeny nebyl.

  OdpovědětVymazat
 6. Nechcete jit s tema debilnima neustale se opakujicima kecama do prdele? Takovyho buzeranta aby pohledal.

  OdpovědětVymazat
 7. no dobře a jak teda vypadá ten nový pes?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takhle: https://photos.app.goo.gl/EE2wZoFyZKP4YtqEA

   Vymazat
  2. pekny pes i pekny chlapec, Franto.

   Vymazat
  3. Pes ma bejt srandovni, a to tenhle splnuje.

   Vymazat
  4. Mne se ten pes ani ta osoba nelibi. Kdybych takove mel, spokojeny bych s nimi nebyl.

   Vymazat
  5. Kdybych měl penis jako Anonymní, spokejený bych s ním nebyl...

   Vymazat
  6. Kdybych mel penis jako Buben, spokojeny bych s nim nebyl.

   Vymazat
  7. Adolf je boží a Amina vypadá, že ho přijala do smečky. Super.

   Vymazat
  8. Tojo. Já jsem sice na kočky, ale Dolfík je roztomilej.

   Vymazat
 8. Kdyby moje orgie dopadly takhle, spokojený bych s nimi rozhodně nebyl.

  OdpovědětVymazat
 9. Je to jen klamavá reklama toho amerického Žida na tuto jeho knihu. Patrně v Praze nic jako orgie nezažil a ani neměl ani žádnou fantazii; tudíž byl nejspíš impotentní, přinejmenším umělecky.

  OdpovědětVymazat
 10. Jestli v tom není Vašut a Pavel Kříž nehraje Hitlera, tak nejdu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.