13.10.19

Recenze: Staříci - 90%

Z USA přilétá do Prahy Vlastimil (Jiří Schmitzer), veterán Druhé světové války, nyní upoutaný na invalidní vozík. Na letišti ho vyzvedává jeho dávný kamarád a politický spoluvězeň Antonín (Ladislav Mrkvička), který ještě může chodit, ale ani on na tom není nejlépe. A proč to setkání? Inu, oba kamarádi se dohodli, že v ČR společně najdou a zabijí starého komunistického prokurátora, na kterého je justice krátká.


I když by se ze synopse mohlo zdát, že Staříci mají něco společného s nedávnou Teroristkou a ještě více s Tlumočníkem, tento film naprosto hravě strčí oba do kapsy a není kopií ani jednoho z nich.

Především, oba protagonisté jsou na tom zdravotně hodně špatně a mají problémy s těmi nejzákladnějšími úkony (například přesun o 5 metrů nebo vyměšování).


Dále: I když jsou Staříci inzerováni jako komedie, provoplánovitého humoru a vtipných hlášek je v nich velmi málo. Humor tam je, ale vyplývá většinou z kontextu a je velmi, velmi hořký. Tedy, protagonisté pronášejí věty, které divákovi mohou přijít vtipné (a mají přijít vtipné), ale jen proto, že sám není starý a je schopen samostatného přesunu o 5 metrů nebo vyměšování. Je to tudíž humor sofistikovaný a chytrý, což je v českých filmech velmi vzácné.

Pokud takovéto hlavní hrdiny naroubujete na příběh o osudové pomstě (přičemž objekt jejich pomsty je jejich vrstevník, tudíž je na tom zdravotně potenciálně ještě hůř než oni), vznikne zajímavá story, která se může zkomplikovat různými neobvyklými způsoby. Což se stane. A i když máte přibližnou představu, kam se děj bude ubírat, dočkáte se nejednoho originálního zvratu.

Film napsali a režírovali Martin Dušek a Ondřej Provazník (kteří dosud natáčeli dokumenty a televizní věci) a s těmi neobvyklými komplikacemi se vypořádali většinou velmi zručně, i když je pomalé tempo snímku (odpovídající pomalému tempu jeho protagonistů) hůře stravitelné a pravděpodobně nebudu mít touhu vidět film v nejbližší době znovu. Což je asi tak jediná potenciální "výtka", kterou k němu mám.Hlavní představitelé (především Schmitzer) jsou naprosto fantastičtí a jsou strašidelní / vtipní / politováníhodní v přesně správné kombinaci. Ale i většina vedlejších postav je ztvárněna skvěle a nepůsobí šablonovitě.

Staříci rozhodně nejsou politický film a pro jejich vychutnání nemusíte znát dějiny, ale pokud znáte jisté historické souvislosti, tak se dají brát jako zajímavé "přepsání skutečnosti", podobně jako Tarantinovo Tenkrát v Hollywoodu. Jenom jsou výrazně méně výpravní a výrazně lepší.

24 komentářů:

 1. Starici... v koupelne heberodicu. Pri svem aktu jsou strašidelní / vtipní / politováníhodní.

  OdpovědětVymazat
 2. No a zabijou ho nakonec? Nebo ten prokurátor sejde přirozenou smrtí, než se k němu stihnou doplazit? Kurňa, kde jsou spoilery, když je člověk očekává?
  Samozřejmě nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. realnejsi by bylo kdyby nasli toho komouse v jeho eldeence
   a nasrali mu do jeho gramofonu, sezrali banany od vnoucat a nachcali do postele.

   Vymazat
 3. dal bych prednost tomu, kdyby ve scenari nechteli zastrelit nejakeho dalsiho stareho picuse, ale snazili by se spolu dostat na pivo do hospody proti vsem protivenstvim okoli.

  OdpovědětVymazat
 4. csfd.cz/film/412234-vzpomen-si/prehled/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za tip, Aminuxi! Tenhle film jsem neznal. Plummer je vynikající herec, stejně jako Schmitzer.

   Vymazat
  2. Vypadá to, že oba filmyky by mohly stát za stáhnutí

   Vymazat
  3. Taky dík, výbornej film...

   Vymazat
  4. To že Fuka tento film v recenzi nezmínil je jistě čirá náhoda, určitě ho ale zná.

   Vymazat
  5. Samozrejme. He is a film reviewer for 25 years.

   Vymazat
 5. Sequel: Rok 2069. Devadesátiletí Leon Bilbo a William Sternritter se vydávají zabít Fuku, který stále nedodal svůj slíbený film o Japonsku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedine ak by to bola cesta casom do minulosti ked Fuka este zil.

   Vymazat
 6. "oba kamarádi se dohodli, že v ČR společně najdou a zabijí starého komunistického prokurátora" .... tak tohle si koleduje o nějaký ostrý Ovčáčkův tweet

  OdpovědětVymazat
 7. Hm, hned u prvního odstavce jsem si říkal, že nic jinýho než hořká komedie s nízkým obsahem humoru a hlášek to bejt nemůže. A taky jo.
  Takže sice mám radost že se film povedl, ale nejdu.

  OdpovědětVymazat
 8. Nechtějí zabít prokurátora Karla Vaše?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravotní problémy Vaše vyřeší pistole naše!

   Vymazat
  2. Ne, na Vaše se chystal Pravomil Raichl a když ho šel zabít, tak ho kleplo.

   Vymazat
 9. Mimochodem, kdo z vás je zodpovědný za tohle? csfdjs.cz Come on, někdo z vás to musel být. Nese to rysy fukoprostoru. A je to zdařilé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuku už by něčeho takového nebyl schopen, možná ještě v dobách Komposttýmu, ale nevim. Já to náhodou objevil fčera na FB a konečně po čase něco zdařilého k pobavení. Redak Jaromíra Soukupa... :-)

   Vymazat
 10. Chci vidět a děkuju za recenzi a upozornění!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.